|
ктж 8. 8-сынып. Программалау кезінде мселені ойылымын анытау Кпшілік оушылар Программалауда мселені дрыс ойып программа кодын жазу
| Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Циклдық алгоритмнің басқа алгоритм түрлеріне қарағанда қандай ерекшеліктерін атай аласың? Циклдық алгоритмдерді программалаудың қандай қиыншылықтар туындауы мүмкін?
| Құндылықтарға баулу
| «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша « индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім» құндылығы қалыптасады. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады.
| Пәнаралық
байланыс
| Программа кодын жазу кезінде ағылшын тілінде сөздер, матетмаикалық амалдар
қолданылады
| Алдыңғы білім
| Алгоритмдерді программалау. Практикалық жұмыс.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері/
уақыт
| Мұғалімнің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурс тар
| Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі: Сыныпта психологиялық ахуал орнату:/3мин
| Сәлемдесу, түгендеу «Сәлемдесу» ойыны:
| Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар мұғалімнің нұсқауымен сәлемдеседі.
Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек.
«Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен жылдам амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен
|
Қошемет көрсету.
|
|
|
| Мақсаты: Оқушылар сабаққа көңілді қатысады, бір-бірлеріне бауырмалдығы артады, бірлесіп білім алуға дайын болады.
|
|
| Топқа біріктіру/2мин
| бағдаршам түстері арқылы топтарға біріктіру
| Оқушылар бағдаршам түстері арқылы топтарға бірігеді
|
|
Бағдар шам
|
Қызығушылық ты ояту/7мин
| «Аялдама» әдісі арқылы
|
Өткен сабақта орындаған тапсырмалардың тақырыптарын үш параққа жазылып үш
|
|
Оқытуд ың
|
| өткен сабақты пысықтау.
| партаға қоямыз. Оқушылар әр партаға аялдай жүріп тапсырмаларды орындайды.
| Смайликтер арқылы ҚБ
| белсен ді әдістері NIS.
Астана,
2013
Плакат, маркер
| Сабақтың ортасы
Мағынаны тану/21мин
| Оқушыларға практикалық жұмыс орындату, бағыт беру Дисктегі тапсырмалард ы қолдану
| Оқушылар жеке практикалық жұмыс орындайды Практикалық тапсырмалар
1-тапсырма
Жұп цифрлар қосындысы **
Ұзындығы N ге тең сандар тізбегі берілген (1≤N≤1000). Тізбектегі соңғы цифры жұп сандардың сонғы цифрларының қосындысын тап. Тізбек мүшелері 109 үлкен емес натурал сандар. Деректерді енгізу тігінен орындалады.
| 2 балл
|
Инфор матика 8-
сынып оқулығ ы
|
|
|
|
|
| Дескрипторлар:
Есептің шартын анықтайды; Математикалық қойылымын анықтайды; Есептің алгоритмін жазады; Программа коды мен трассировкасын орындайды.
2-тапсырма.
Санның бөлшегін ажырату**
Ұзындығы N ге тең нақты сандар тізбегі берілген (1≤N≤1000). Осы сандардың тек бөлшегін 0,001 анықтықпен жауапқа шығар. Тізбек мүшелері 105 артық емес нақты сандар. Төменде берліген программалардың блок-сызбаларын құр. Деректерді енгізу тігінен орындалады.
| 4 балл
|
Компь ютер, оқулық
|
|
|
|
|
| Дескрипторлар:
Есептің шартын анықтайды; Математикалық қойылымын анықтайды; Есептің алгоритмін жазады; Программа коды мен трассировкасын орындайды.
3-тапсырма
|
|
Компь ютероқ улық
|
|
| Іздеу***
Х саны берілген (1≤Х≤10000). Осы санға ең жақын жай санды табыңдар.Егер берілген санның өзі жай сан болса өзін жауапқа шығарыңдар. Егер ондай сан екеу болса кішісін шығарыңдар.
Дескриптор:
Есептің шартын анықтайды; Математикалық қойылымын анықтайды; Есептің алгоритмін жазады; Программа коды мен трассировкасын орындайды.
|
4 балл
|
| Сабақтың соңы Ой толғаныс
Сабақты бекіту/5мин
| «Эссе жазу» әдісі
| Алгоритм құруда тиімді алгоритмдерді қолданудың тиімділігі туралы шағын эссе жазады.
| Өздерін-өзі бағалау
|
А4
парағы
|
Кері байланыс:/1мин
| «Басбармақ» әдісі
| Басбармақтары арқылы сабақтан алған әсерлерін көрсетеді.
|
|
| сабақ.
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Практикалық программалау Күні: Сынып: 8
| Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
| Сабақтың тақырыбы
| §5.5. Программаны тестілеу
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| 8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау;
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы: Программаны тестілеу ұғымын анықтау;
Көпшілік оқушылар: Программада жіберілетін қателіктерді салыстыру;
Кейбір оқушылар: Программаны тестілеудің маңыздылығын тұжырымдау.
| Ойлау дағдылары
| Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау
| Бағалау критерийі
| Программаны тестілеу ұғымын анықтайды; Программада жіберілетін қателіктерді салыстырады; Программаны тестілеудің маңыздылығын тұжырымдайды.
| Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология:
Тестілеу- тестирование- testing Семантика-семантика- semantics Синтаксис-синтаксис- syntax Транслятор-транслятор- translator Айнымалы- переменная- variable
Арифметикалық амал- арифметическая операция- arithmetic operation
| Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Программалауда кететін қателіктерді жазыңдар. Синтаксистік қателіктерге мысалдар жазыңдар. Транслятор таба алмайтын қателіктерді жазыңдар.
Арифметикалық амалдарды орындауда кететін қателіктерді жазыңдар.
| Құндылықтарға баулу
| “Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы” құндылығы қалыптасады. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады.
| Пәнаралық байланыс
| Программалауда ағылшын тілінде сөздер, математикалық амалдар қолданылады.
| Алдыңғы білім
| Алгоритмдерді программалау. Практикалық жұмыс.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың жоспарланған
| Мұғалімнің
әрекеті
| іс-
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурст ар
|
кезеңдері/
уақыт
|
|
|
|
| Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі/3мин
Сыныпта психологиялық ахуал орнату.
| Сәлемдесу, түгендеу. «Кім, нені жақсы көреді?» жаттығуы.
| Оқушылар мұғаліммен әлемдеседі.
Барлығы орындықтарға отырады. Кім, нені жақсы көреді солар орындарынан тұрады. Мысалы: Кім балмұздақты жақсы көреді, сол орнынан тұрсын…Кім өзін батырмын деп есептейді?… Кім сары түсті жақсы көреді?… Кім көп тамақ жегенді жақсы көреді?… Кім айнаға қарағанды жақсы көреді? т.б. сұрақтар қоюға болады
Мақсаты:
Оқушылар сабаққа көңілді қатысады, мұғалім-оқушы, оқушы- оқушы арасындағы қарым-қатынас, бауырмалдық қалыптасады. Оқушылар үш түрлі смайлик арқылы топтарға бірігеді.
Оқушылар дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөледі. Өткен сабақта тапсырмаларды орындағанда олар: Бөліктің оң жағына – есепті программалау кезіндегі қатты әсер еткен тұстар, үзінділерді жазады.
Сол жағына әсер еткен үзінділер жайлы пікір жазады (нені еске түсіреді, себеп салдары қандай, қандай сұрақ тағы басқа).
Оқушылар берілген сұрақтар туралы пікірлерін еркін жеткізеді. Python –да программа жұмысының
тиімділігін қалай тексеріп сынақтан өткізуге болады?
Программаны тестілеу дегеніміз не? Программаны тексеруге арналған тесттердің қандай түрлерімен таныссыңдар?
|
Қошемет көрсету
|
|
|
|
|
Оқытуд ың белсенді әдістері NIS.
Астана,
2013
| Топқа
біріктіру: /2мин
| «Смайликтер»
|
|
|
| әдісі.
|
|
| Қызығушылық ты ояту
Өткен сабақты пысықтау
/5мин
|
«Екі жақты күнделік» әдісі
|
Смайликтер арқылы ҚБ
|
| Миға шабуыл/2мин
| Миға шабуыл стратегиясы арқылы өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастырып продлеманы топта шешу сұрақтарын айту
|
|
| Сабақтың
ортасы
| Оқулықтағы
ақпаратты
| Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен
танысады. Визуалды ақпарат алады.
|
|
| |
|
|