Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс/5мин
Топтық жұмыс/5мин
| оқушылармен бірге талдау, Диск материалы арқылы көрсету
«Топтастыру» әдісі
|
Мақсаты: аудиал және визуал оқушыларды білімге қамту.
Оқушылар топтық жұмыс жасайды. Программада кететін қателіктерді топтастырыңдар
қателер
|
Смайлик арқылы ҚБ
| Информ а-тика 8- сынып оқулығы
Плакат, маркер
|
Практикалық жұмыс/8мин
|
Тапсырманы орындуына көмектесу, қолдау көрсету
|
Оқушылар практикалық жұмыс орындайды
«Бөлгіштер»
Берілген b натурал саны а санына қалдықсыз бөлінсе, онда а саны b санының бөлгіші болады. Мысалы, 15 санының 4 бөлгіші бар: 1, 3, 5, 15. Әрбір берілген b саны үшін оның бөлгіштер саны жұп немесе тақ сан болатынын анықтаңдар. Берілген N (1 <N <= 105) және b саны берілген. Әрбірберілген b (1 <=b <= 1018) үшін бөлгішінің саны жұпсан болcа 0, бөлгішісаны тақ сан болса 1 санын шығар. Программаның әрбір тестке жауап беру уақыты 2 секундтан аспайды.
|
|
Компью тер, Оқулық
|
|
|
|
|
|
|
| Программа коды
|
|
|
Жұптық жұмыс/3мин
|
Оқушыларға жұптық жұмыс орындату
| Оқушылар жұп болып есептің кодын талдайды.
Практикалық жұмыста берілген
«Бөлгіштер» есебінің программа кодына арнап жасалған төмендегі 3 үлгі тестерді талдаңдар. Төмендегі тестер программаға сал,андай қандай жауаптарды экранға шығарады
Мақсаты:
Оқушылар проблеманы бірге шешеді, бір-бірінің пікірін тыңдайды, бірін-бірі оқытады.
|
Смайлик арқылы ҚБ
|
| Сабақтың соңы Ой толғаныс Жаңа сабақты бекіту/5мин
| «Өрмекші торы» әдісі
| Оқушылар жіптің ұшын саусақтарына орап сұрақ қою арқылы келесі оқушыға лақтыра отырып өрмекші торын құрады.
| Өзара бағалау
| Жіп
| Кері байланыс:
/2мин
|
«Бутерброд» әдісі
|
Оқушылар сабақ туралы бірінші жағымды пікір, екінші құрылымды сын, үшінші тағы жағымды пікір айтады
|
|
|
сабақ.
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:
Практикалық программалау Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| §5.6. Программаны тестілеу
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| 8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау;
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы: Программаны тестілеу ұғымын анықтау;
Көпшілік оқушылар: Программада жіберілетін қателіктерді салыстыру;
Кейбір оқушылар: Программаны тестілеудің маңыздылығын тұжырымдау.
| Ойлау дағдылары
| Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау
| Бағалау критерийі
| Программаны тестілеу ұғымын анықтайды; Программада жіберілетін қателіктерді салыстырады; Программаны тестілеудің маңыздылығын тұжырымдайды.
| Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология:
Үлгі- образец- sample Деталь-бөлшек- detail Кітап-книга- book Уақыт-время- time
| Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Программаны тестілеу дегеніміз не? Программаны тексеруге арналған тесттердің қандай түрлерімен таныссыңдар?
| Құндылықтарға баулу
| “Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясы бойынша “ қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім ” құндылығы қалыптасады. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни
академиялық адалдық принциптерін сақтайды.
|
| 4. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік
дағдысы қалыптасады.
| Пәнаралық
байланыс
| Программалауда алгоритмдер ағылшын тілінде жазылады, математикалық
амалдар қолданылады.
| Алдыңғы білім
| Программаны тестілеу
| Сабақтың барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
/уақыт
| Мұғалімнің іс- әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурста р
| Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі: /3мин
| Сәлемдесу, түгендеу.
| Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі
|
|
| Сыныпта көңілді ахуал орнату:
| «Жағымды сөздер»
| Қатысушылар шеңбер бойымен отырады. Жүргізуші жағымды сөздер айта отырып, кез келген біреуге доп лақтырады. Допты алған ойыншы шеңбердегі қатысушылардың кез келгенін таңдайды да, оған өз жағымды сөзін айтады, ойын жалғаса береді.
Жағымды сөздер қысқа бір сөзден тұрса болады.
| Қошемет көрсету.
| Оқытудың белсенді әдістері NIS.
Астана,
2013
| Топқа біріктіру:
/2мин
Қызығушылы қты ояту Өткен сабақты пысықтау
/7мин
|
«Аквариум» әдісі. «Әңгіме алаңы» әдісі
|
Оқушылар аквариумдағы үш түрлі балықтарды аулау арқылы топтарға бірігеді.
Плакатқа бірнеше бөліктерге бөлінген шеңбер сызады. Әр бөлікке өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар жазады. Басқа топтан келген оқушылар шеңберді бойымен тұрады. Шеңбердің ортасына қаламның ұшына түйреуішті кірістіріп тұрғызады. Түйреуішті айналдырған кезде қай оқушыға қарап тоқтайды сол сұраққа сол оқушы жауап береді.
Программаны тестілеу қандай кезеңдерден тұрады?. Тестілеу барысында қандай қате түрлерін анықтауға болады? Программаны тестілеуге қандай тестер жинағы беріледі. Тестілеудің программа жұмысына қандай әсері бар? Программаны тестілеу не үшін маңызды саналады?
|
Смайлик арқылы ҚБ
|
Аквариум
,
балықтар- дың суреттері
Плакат, түйреуіш, маркер
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны тану/21мин
| Оқушыларға практикалық тапсырмалар орындату
| Оқушылар практикалық тапсырмалар орындайды
тапсырма*. Берілген программа кодын компьютерге енгізбей, үлгі тестер бойынша тестілегенде қандай нәтижелер алынады.
.
Дескриптор
Программа кодын анықтайды; Программада алгоритмдерді талдайды; Тестілеу нәтижесін анықтайды
тапсырма**. 0 және 1 лерден тұратын тізбек берілген. Осы тізбектегі ең ұзын 1 лер тізбегін табыңдар. Тестілеу кезеңдерін пайдаланып, есептің дұрыстығын анықтайын 5 түрлі жағдайды қамтитын тест дайындаңдар. Дескриптор
Есептің шартын анықтайды; Есептің алгоритмін анықтайды; Программа кодын жазады; Программаны тестілейді.
тапсырма**. Деталь дайындау Жұмысшылар 5 сағатта N деталь дайындауы керек. Олар жұмыс бастаған алғашқы сағатта Х деталь дайындайды және қалған деталдардың әр бірін дайындауға Т минут уақыт жібереді. X, N и T (X ≤ N ≤ 15, T ≤ 240). Жұмысшылар
5 сағатта қанша деталь дайындап үлгереді? Анықтаңдар. Есепке түрлі жағдайды қамтитын 5 тест дайындаңдар. Прогрммасын жазыңдар.
Дескриптор
- Есептің шартын анықтайды;
| Смайлик арқылы ҚБ
| Компьюте р,
оқулық, жұмыс дәптері
|
қ/с
| Үлгі тестер
| Нәтиже
| 1
| 0
|
| 2
| 5
|
| 3
| 15
|
| 4
| 7
|
| 5
| 100
|
|
|
| Есептің алгоритмін құрады; Программа коды мен трассировкасын анықтайды; Есепке тест дайындайды.
|
|
|
| Мысалы
| Нәтиже
|
| 01001111011
| 4
| Сабақтың соңы
Ой толғаныс Сабақты бекіту/5мин
Кері байланыс:
/2мин
| «Жуан-жіңішке сұрақтар» әдісі
«БББ кестесі» әдісі
| Оқушылар тараудың мазмұны бойынша өздері тың сұрақтар құрастырады. Бұл дегеніміз, оқудың барлық әдістерін меңгеру болып табылады. Өйткені, оқушы алдымен қатесіз, түсініп оқуға тырысады, қойған сұрағына өзі жауап беруге дайын тұрады, басқа балалардың сұрақтарын мұқият тыңдап, сұрақ құрастырудың қиын жұмыс екенін біліп, ең үздік сұрақтарға ілтипат білдіреді. Оқушылар сабақ туралы бұрыннан не біледі, сабақта не білгенін, сабақ туралы келешекте не білгісі келетінін жазады.
| Өзара бағалау
| А4 парағы
| |