Сабақтың соңы. Ой толғаныс.
Жаңа сабақты бекіту/3мин
Кері байланыс/2мин
| Сабақты бекіту үшін kahoot программасын қолданып тест дайындау.
«Плюс, Минус, Қызықты» әдісі.
| Оқушылар тест сұрақтарына жауа береді.
Сontinue нұсқаулығының қызметі қандай? Сontinue нұсқаулығының программа құруда пайдалану қандай қажеттіліктен туындаған?
Сontinue нұсқаулығын қолдануға мысалдар келтір «Плюс» – оң әсер еткен фактілерді, алған білімдері жайлы жазады. «Минус» – қолымнан келмей
жатыр немесе түсініксіз болып тұр деген ойларын жазады.
«Қызықты» деген бағанға өздеріне не қызықты болды, соны жазады немесе не жайында көбірек білгісі келетінін жазады.
| Өздерін-өзі бағалау.
| Интерактивті тақта sabaq.kz/kahoot- арқылы-тест- құрастыру.
| Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілеттірек оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
| Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай текеруді жоспарлап отырсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
| Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту. «Тілек шоғы» шаттық шеңберін жасау, «Әріптер» арқылы топқа біріктіру, «Кластер» әдісі бойынша өткен тақырыпты пысықтау,
«миға шабуыл», деңгейлік тапсырмалар, шағын тест, кері байланыс жасату: «Плюс, минус, қызықты».
| Смайликтер арқылы, ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру.
| Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру.
| Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе қайсы?(оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
| 5-сабақ.
-
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:
Python тілінде алгоритмдерді программалау Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| 4.5 Break циклін басқару
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| 8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else)
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы: Break ұғымы мен қызметін анықтау;
Оқушылардың көбі: Break нұсқаулығының орындалуын талдау, қолдану; Кейбір оқушылар: Break нұсқаулығын қолданудың маңыздылығын тұжырымдау.
| Ойлау дағдылары
| Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау.
| Бағалау критерийі
| Break ұғымы мен қызметін анықтайды; Break нұсқаулығының орындалуын талдайды әрі қолданады; Break нұсқаулығын қолданудың маңыздылығын тұжырымдайды.
| Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика мен терминология:
Break- үзілу-ломать.
| Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Белгілі бір қойылған шарт орындалуымен ағымдағы цикл жұмысын бірден тоқтатып, программа жұмысын циклден шығарып, әрі қарай жалғастыратын цикл нұсқаулығы ... деп аталады.
| Құндылықтарға баулу
| «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы қалыптасады. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады.
| Пәнаралық
байланыс
| Программа коды ағылшын тілінде жазылады, математикалық амалдар
қолданылады.
| Алдыңғы білім
| Continue циклін басқару.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
/уақыт
| Мұғалімнің іс- әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы Ұйымдастыру
кезеңі/5мин
| Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта психологиялық ахуал орнату.
«Үйшік» әдісі.
| Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі Оқушылар жұптасып үйшік құрады. Үйшіктің ішінде тұрғын
|
Қошемет көрсету.
|
| -
Қызығушы- лықты ояту. Өткен сабақты пысықтау. Топтықжұмыс
/7мин
Миға шабуыл
/2мин
| Оқушыларға топтық жұмыс орындату.
«Миға шабуыл»әдісібойыншаөткен сабақ пенжаңа сабақтыұштастырып,проблеманы біргешешу.
| тұрады. Мұғалім «тұрғындар ауысады» дегенде тұрғындар ауысады. Үйшік ауысады дегенде үйшік ауысады. «Тұрғындар жұптасады» дегенде екеуден жұптасады. Бос қалған үйшіктер тұрғын болып үйшіктерге кіреді. Топтарға осылай бірігеді. Оқушылар топтық жұмыс орындайды:
топ: Сontinue нұсқаулығының қызметі қандай? топ: Сontinue нұсқаулығын программа құруда пайдалану қандай қажеттіліктен туындаған? 3-топ: Сontinue нұсқаулығын қолдануға мысалдар келтіріңдер.
Оқушылар берілген сұрақтар туралы пікірлерін еркін жеткізеді:
Күнделікті өмірде жүріп жатқан белгілі бір циклдік процесті бірден тоқтата салуға бола ма? Қандай мысалдар келтіруге болады? Программа орындалу кезінде тиісті нәтижеге жеткеннен соң цикл жұмысын тоқтату үшін не істеу керек?
|
Смайликтер арқылы ҚБ
|
Оқытудың белсенді әдістері NIS.
Астана,
2013
| Сабақтың ортасы
Мағынаны тану:/5мин
Топтық жұмыс /5мин
| Оқулықпен жұмыс: Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдайды.
Диск материалы арқылы таныстырылым жасайды. 1-тапсырма жалпы тапсырма. Мұғалім көмектеседі.
| Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды. Мақсаты: аудиал мен визуал оқушылардың білім алуына жағдай жасау. 1-тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды. Вreak пен сontinue нұсқаулықтарының графикалық блок-схемасына және олар қолданылған программа кодтарына талдау жасаңдар.
Нұсқаулықтардың графикалық блок-схемаларын программамен салыстырыңдар. Блок- схемада тағы да басқаша қалай құруға болады?
| Ауызшамадақтау,ынталан-дыру
Смайликтер арқылы ҚБ
|
Информати
-ка 8- сынып оқулығы
| -
Жеке жұмыс
/11мин
|
2-тапсырма көлемі үлкен тапсырма.
Алдымен мұғалімнің көмегімен, содан кейін өз бетінше орындайды.
| Дескриптор
Вreak циклінің коды мен блок-схемасын анықтайды; Сontinue циклінің блок- схемасы мен программа кодын анықтайды; Вreak пен Сontinue циклдерінің жұмысын салыстырады.
тапсырманы мұғалімнің нұсқауымен өз беттерінше орындайды.
1)
N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасында нөл болса, цикл жұмысын тоқтатып «Error», әйтпесе санның өзін кері қарай экранға шығаратын программа құрастыр.
N=int(input('N=')) p=0
for i in range(): x=int(input('')) if x == 0:
p=i; break
print('index=',p)
Дескрипторлар:
Берілген санды енгізу кодын анықтайды; Санның арасында кездесетін нөл санын анықтау кодын жазады; Break циклін қолданады; Программа кодын тексереді.
2)
Латын әріптері мен «,» үтірі бар S жол берілген. Осы жолдағы
үтірге дейінгі әріптер мен олардың санын экранға шығаратын алгоритмнің блок-схемасын және программасын құрастыр.
s=0
for i in range(11, 21): s=s+i%10
if s>15:
break print(s) Дескрипторлар:
|
6 балл
|
Компьютер
, оқулық.
Компьютер
, оқулық.
Компьютер
, оқулық
| |