Главная страница
Навигация по странице:

  • 3.12 Впровадження закінчених науково-дослідних робіт

  • 3.13 Ефективність наукових досліджень

  • Критерій продуктивності праці

  • Критерій новизни НДР

  • Ефективність впровадження результатів закінчених НДР

  • Розділ IІІ основи експериментальних дослідженЬ 1 Мета І завдання експериментальних досліджень


    Скачать 0.8 Mb.
    НазваниеРозділ IІІ основи експериментальних дослідженЬ 1 Мета І завдання експериментальних досліджень
    Дата13.11.2019
    Размер0.8 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаondr_4kurs.doc
    ТипДокументы
    #94948
    страница52 из 57
    1   ...   49   50   51   52   53   54   55   56   57

    3.11 Публікація наукових матеріалів
    Для того, щоб ознайомити широку наукову громадськість і фахівців-практиків з результатами проведених науково-дослідних робіт, використовують публікації в спеціальних і науково-популярних виданнях. До таких публікацій належать монографії, брошури, статті, підручники та навчальні посібники, які містять нові наукові результати та конкретні пропозиції щодо їх використання (з огляду на їх важливе теоретичне та практичне значення).

    Для того, щоб підготувати матеріал до друку, спочатку складають план-проспект і систематизують результати дослідження (другорядні та вже надруковані раніше відомості не повинні розміщуватися в підготовлюваних виданнях). Далі згідно з вимогами видання компонується необхідний матеріал, викладений лаконічною науковою мовою, з викорис­танням строго наукової термінології, завдяки якій вдається давати чіткі означення та характеристики наукових фактів, понять, процесів і явищ.

    В окремих випадках дослідник доповідає про результати своєї роботи на наукових конференціях, симпозіумах чи наукових семінарах, в колі провідних вчених і спеціалістів. Таким доповідям, як правило, передує публікація відповідних тез (стислий виклад суті майбутнього повідомлення). Це дає змогу фахівцям підготуватися до обговорення наукового повідомлення.
    3.12 Впровадження закінчених науково-дослідних робіт
    Впровадження результатів закінчених НДР у практику виробництва або навчальний процес є важливим етапом, який завершує дослідження та визначає його ефективність. Фахівцям виробництва або освіти передається наукова продукція у вигляді звітів, інструкцій, технічних умов чи проектів, завдяки чому практично реалізуються результати НДР.

    Процес впровадження НДР у виробництво складається з двох етапів: дослідно-виробничого та серійного.

    На першому етапі у виробничих умовах перевіряється робота дослідних зразків, виробів або установок, технологічних процесів, конструкцій, матеріалів і приладів, їх стійкість щодо дії реальних величин вібра­ції, поштовхів, пилу та інших виробничих факторів. Усе це дуже важко передбачити або відтворити в лабораторних умовах.

    За результатами дослідно-виробничої експлуатації роблять остаточні висновки про правильність розрахунків і конструкторських розробок, оцінюють техніко-економічну ефективність прийнятих рішень, експлуатаційні показники, надійність, довговічність тощо. У разі пот­реби в дослідний зразок вносяться зміни та доробки.

    Коли етап закінчено, доопрацьовується необхідна технічна документація, яка передається підприємству для організації серійного виробництва (якщо йдеться про нові прилади, установки і зразки) або впровадження (якщо йдеться про нові технології). На етапі серійного впровадження дослідник вже не бере безпосередньої участі в ньому, але, на прохання впроваджувальної установи, може бути консультантом. Як правило, впровадження закінчених НДР у виробництво триває від 1 до 5 років. Скорочення цього терміну є найважливішою вимогою сьогодення.
    3.13 Ефективність наукових досліджень
    Точне оцінювання ефективності наукових досліджень є справою дуже важкою, особливо щодо кількісних оцінок. Адже будь-яку НДР треба розглядати з різних точок зору, оцінюючи їх науково-пізнавальну, соціальну, техніко-економічну, педагогічну, виховну та естетико-емоційну значимість.

    У загальному вигляді критерії ефективності наукових досліджень повинні включати в себе оцінку продуктивності та результативності праці вченого.

    Коли дається оцінка ефективності НДР, то при цьому оцінюються наукова значимість виконаної роботи, обсяг наукової продукції, технічна цінність результатів, освоєні фінансові ресурси й масштаби реалізації НДР у народному господарстві.

    Ефективність праці наукового співробітника можна оцінити різними критеріями – кількістю публікацій, економічною ефективністю, новизною розробок, частотою цитування праць.

    Як економічний критерій оцінки праці вченого часто використовується показник продуктивності його праці або виробіток (у тисячах гривень кошторисної вартості НДР).

    Критерій продуктивності праці вченого можна визначити, наприклад, так:

    , (3.38)

    де С0- загальна кошторисна вартість НДР і ДКР, тис.грн.;

    Р – середньоспискова кількість робітників основного та допоміжного персоналу відділу, кафедри, лабораторії чи НДІ. Як правило, цей критерій розраховується за рік.

    Критерій новизни НДР визначають кількістю авторських свідоцтв і патентів, отриманих за її результатами, а критерій цитування праць вченого – кількістю посилань на його друковані роботи.

    Ефективність впровадження результатів закінчених НДР може виражатися в одній із таких форм:

    • економічний ефект, який, в свою чергу, відбиває зростання національного доходу, підвищення продуктивності чи економії суспіль­ної праці, якості продукції, її надійності та довговічності, знижен­ня собівартості виробів тощо;

    • соціальний ефект, пов’язаний з поліпшенням умов праці, її санітарно-гігієнічних умов, покращенням екологічної обстановки, усуненням виробничого травматизму, зменшенням професійних захворювань і т. ін.;

    • зміцнення обороноздатності країни, розробка нових видів зброї, систем і приладів, спеціальних матеріалів і т. ін.;

    • підвищення престижу вітчизняної науки.

    НДР у галузі екології мають найчасті­ше перспективний характер, оскільки на екологічні дослідження держава на даному етапі виділяє недостатньо коштів.

    Отже, явно виражений техніко-економічний ефект може бути визна­чений тільки для першого випадку впровадження результатів НДР.

    Найбільшу ефективність мають прикладні дослідження (хоча оціню­ється економічна ефективність не безпосередньо наукової продукції, а результатів її використання).

    Фундаментальні теоретичні дослідження дуже важко оцінювати кіль­кісними критеріями, а тому для їх оцінювання користуються головним чином якісними критеріями, наприклад, такими, як можливість використання результатів цих НДР у різних галузях народного господарства та можливість розвитку на їх базі прикладних досліджень, новизна відкри­тих і досліджуваних явищ. Проте остаточно ефективність фундаментальних досліджень рано чи пізно зводиться до економічних показників.

    Останнім часом під впливом загальносоціальних, економічних і внутрішньонаукових факторів постійно зростають масштаби та швидкість реалізації результатів НДР.

    Розрізняють три види економічної ефективності (економічного ефекту) науково-дослідних робіт.

    Перший – так званий попередній економічний ефект, який дослідник розраховує, вибираючи тему та розробляючи план виконання НДР. При цьому він орієнтується на округлені, чисто орієнтовні показники й враховує прогнозований обсяг результатів НДР.

    Другий – сподіваний економічний ефект, який спостерігається вже на етапі впровадження НДР. Він розрахований на певний період часу (звичайно беруть один рік, а іноді – 5 чи 10 років).

    Цей вид економічного ефекту також є орієнтовним показником (на цьому етапі немає змоги точно встановити обсяг впровадження), але він точніший за попередній.

    Третій вид ефективності – фактичний економічний ефект, який є найточнішим і визначається після практичного впровадження результатів НДР у виробництво (але не раніше як через один рік). Тут до уваги беруться фактичні витрати на виконання НДР і їх впровадження.

    Фактичний економічний ефект здебільшого нижчий від сподіваного.

    Економічна ефективність обчислюється за формулою

    , (3.39)

    де Е – економічний ефект від провадження результатів наукових досліджень в грошовому вираженні;

    В – витрати на виконання і впровадження НДР у тих самих грошових одиницях.

    , (3.40)

    де В1 – зведені витрати при старих експлуатаційних процесах, установках, приладах, пристосуваннях, технології тощо;

    В2 – те саме, але при нових зразках чи процесах, отриманих у результаті впровадження НДР.

    Зведені витрати В1 і В2 обчислюють за такими формулами:

    ; (3.41)

    ; (3.42)

    Тут С1 і С2 вартість одиниці продукції, відповідно, старого та нового варі­антів; К1 і К2 – капітальне вкладення на одиницю продукції, відпо­відно, старого та нового варіантів; Ен – галузевий нормативний безрозмірний коефіцієнт економічної ефективності капітальних вкладень, який знаходиться в межах 0,06…0,12.

    Якщо результати наукових досліджень продані за кордон, то економічна ефективність оцінюється за формулою:

    , (3.43)

    де ВПвалютний прибуток держави;

    ΣВ – сумарні витрати на прове­дення НДР, оформлення та продаж ліцензії.

    З економічною ефективністю науки тісно пов’язані висока ефектив­ність науково-технічної підготовки спеціалістів, пропаганда та поши­рення наукових знань. Як правило, ефективність праці випускника вищої школи перевищує всі витрати на його навчання не менше як в 10 разів.

    У сучасному світі немає вигіднішої сфери розміщення капіталу, ніж наука. Тепер 1 грн., вкладена у науку або підвищення наукових знань, забезпечує 3-5 грн. національного доходу країни. У США на один вкладений в науку долар отримують прибуток у сумі 20-50 доларів.

    Наука забезпечує можливість широкого використання сил природи на користь людству, наприклад, енергії сонця, вітру, пари, води тощо.

    Витрати на нову техніку та технологію окуповуються дуже швидко. Засоби виробництва, створені на основі науки, дають прибутки, які в багато разів перевищують їх собівартість та витрати на їх створен­ня. Зауважимо також, що висока економічна ефективність науки зумовлюється низькою собівартістю наукових відкриттів, їх винятковою довго­вічністю та розвитком.

    Визначити ефективність природоохоронних наукових проектів вдається, якщо вдається розділити ефективність витрат і ефективність самого заходу.

    За метою ефективність природоохоронної діяльності поділяється на ефективність природоохоронних заходів і ефективність витрат на них.

    1   ...   49   50   51   52   53   54   55   56   57


    написать администратору сайта