позакласне заняття по Гоголю. Свято гумору та сатири присвячене дню народження М. Гоголя
Скачать 22.01 Kb.
|
Тема: свято гумору та сатири присвячене дню народження М. Гоголя Мета: Узагальнення вивчення повісті М. В. Гоголя «Ніч перед Різдвом»; поглиблення та закріплення понять про гумор, засоби його створення та художні особливості мови Гоголя. Обладнання: - У центрі дошки – назва заходу, портрет М. Гоголя, зірки, на звороті яких написані назви конкурсів. – Біля дошки відтворено інтер'єр української хати. - Виставка пронумерованих ілюстрацій учнів до повісті. - Картки із завданнями. - Посуд (гарна каструля, глиняний глечик з кухлями, плетена скринька). - «Цукерки» з паперу з номерами. - Костюми учасників інсценувань. - Таблички, що вказують на класи. - Пироги, цукерки. - Аркуші відповідей. Хід заняття: Ведучий: - Вітаю, дорогі гості! Ми раді бачити вас тут! Скоро в небі зіронька Ясная зійде, На столі вечеря вже Все сімейство жде. Приспів: То ж радійте, людоньки, Коляда іде, Радість і веселощі Всім вона несе! Відчиняються двері до класу, входять дівчатка у національних костюмах, співають українську народну пісню. Увійшли, вклонилися, вітаючи гостей, почали співати колядки. Коляд, коляд, коляда! Холод взимку не біда. Двері швидше відчиніть, Нас до себе запустіть! Всі, хто є у вашій хаті, Будуть дужі та багаті! На городі вродять густо І картопля, і капуста, Помідори й огірочки І для сина, і для дочки. Ось промова в нас така! Ви ж готуйте п'ятака! Після співу колядники пригощають усіх цукерками, на столи ставлять пироги. Ведучий: –Діти, як називаються пісні, які щойно прозвучали? З яким народним звичаєм вони пов'язані? – Герої якого з вивчених творів ходили колядувати? – Наша сьогоднішня зустріч незвичайна. Ви знаєте, що цього року відзначається 213 річниця від дня народження М. В. Гоголя. Згадаймо ще раз його повість, вслухаємось у мову твору, поговоримо про героїв, за яких переживали і з яких сміялися, читаючи «Ніч перед Різдвом». – А поговорити про таємницю нашої любові до Гоголя, про його гумор зібралися команди знавців: учні 7-х класів, підтримують їх уболівальники. Оцінюватиме відповіді наше шановне журі. Прошу команди та журі зайняти свої місця, і ми починаємо. – До нас у гості завітали деякі герої повісті, але перед тим… 1 конкурс «Гумористичний» Ведучий: -– Згадайте та запишіть на аркуші відповідей визначення терміну «гумор» та вкажіть, якими засобами він створюється у художньому творі.
Ведучий:_-–_А_тепер,_подивившись_сценки,_дізнайтеся_героїв_та_запишіть_їх_імена.Ведучий'>Ведучий: -– А тепер, подивившись сценки, дізнайтеся героїв та запишіть їх імена. Ведучий: – Давайте подивимося, що робить, залишившись одна, донька красуня. Інсценування: 1. Оксана перед дзеркалом. 2. Вакула та чорт. 3. Кум, кумова дружина та ткач. Ведучий: – У промові героїв зустрілися незнайомі нам слова. – Зачекайте, кум та ткач забули свій мішок. Що у ньому? Зазирнемо? З мішка дістають гарну каструлю. Ведучий: -– Мабуть, тут знаменитий український борщ. Спробуємо? У каструлі лежать картки зі словами, що зустрічаються у повісті. Ведучий: -– Виявляється, це завдання другого конкурсу. 2 конкурс «Лексичний» Ведучий: -– Поки журі підбиває підсумки 1 конкурсу, ми з вами повинні будемо пояснити значення слів. За кожну правильну відповідь команда отримує зірочку. 1. Варенуха. 2. Галун. 3. Гарус. 4. Капот. 5. Китайка. 6. Кобеняк. 7. Кутя. 8. Люлька. 9. Оселедець. 10. Паляниця. 11. Паламар. 12. Скриня. 13. Таратайка. 14. Черевички. 15. Шибеник. Ведучий із каструлею підходить по черзі до кожної команди. Учасники дістають картку та дають відповідь. Ведучий: – Підбиваємо підсумки двох конкурсів. Слово журі. Ведучий: – Артисти представили нам своє бачення героїв, художники – своє. Звернемося до ілюстрацій. 3 конкурс «Образотворчий» Ведучий: – Зачекайте, у мішку ще щось є. Дістається скринька з «цукерками». Ведучий: – Пригощайтеся. Усередині «цукерки» ви знайдете номер ілюстрації, над якою вам доведеться працювати. Згадайте епізод, зображений малюнку, і визначте його роль повісті. Поки команди обговорюють, виконується українська народна пісня «Соловейко». Ведучий: – Команди, вам слово. Ведучий: – Для підбиття підсумків 3 конкурсу слово надається журі. Слово журі. Ведучий: – Ми переходимо до наступного конкурсу. 4 конкурс «Словесний портрет» Ведучий: – Це – конкурс капітанів. Капітани, до дошки! Виберіть будь-яку картку, прочитайте опис та назвіть цього героя повісті. 1. Їй «… не минуло ще й сімнадцяти років, а вже мало не по всьому світу, і по той бік Диканьки, і по цей бік Диканьки, тільки й мови було, що про неї» 2. «… Давно вже, років з десять, а може й п'ятнадцять, як він жив у Диканьці. Спочатку він жив, як справжній запорожець: нічого не робив, спав три чверті дня, їв за шістьох косарів і випивав за одним духом мало не ціле відро…» 3. «… якому останню ніч залишилося вештатись по білому світу та під'юджувати на гріхи добрих людей…» 4. «… Спереду достоту німець: вузенька мордочка, яка безнастанно вертілася на всі боки та нюхала все, що тільки траплялося, закінчувалась, як і в наших свиней, кругленьким п'ятачком; ніжки були такі тоненькі, що коли б такі мав яреськівський голова, то він поламав би їх за першим козачком. А зате ззаду був він точнісінько губернський стряпчий в мундирі, бо в нього теліпався хвіст, такий гострий та довгий, як теперішні мундирні фалди…» 5. «…мала не більше як сорок літ. Вона була ні гарна, ні погана з себе. Важко й бути гарною в такі роки. Однак вона вміла так причаровувати до себе найстатечніших козаків…» 6. «… В скринях у … було багато полотна, жупанів та старовинних кунтушів із золотими галунами: покійна жінка його була чепуруха…» 7. «…був богобоязлива людина й малював часто образи святих, і тепер ще можна знайти в Т… церкві його євангеліста Луку…» Журі повідомляє результати конкурсу капітанів. Ведучий: – Ми підійшли до нашого останнього конкурсу. 5 конкурс «Підсумковий» Командам пропонуються картки з питаннями з тексту. За правильну відповідь – зірочка На кого, за словами автора, був схожий чорт ззаду? Чим присвітила кума здобич у мішку, відібраному у кума? Ім’я одного з залицяльників Солохи. Хто похвалив нову хату Вакули? Посадова особа, якій Вакула пофарбував паркан у Полтаві. Основне знаряддя праці коваля. Який предмет вразив Вакулу в палаці? Посадова особа, від якої, як говорили «жодна відьма на світі не сховається». Професія односельця, який допомагав куму нести мішок. Вид одягу у жінок. Ім’я головної героїні. Що заховав чорт в кишеню? Прикраса на шиї Солохи. Предмет домашнього вжитку, у якому зберігали добро. Посадова особа, вік шаровар якого порівнювався з віком хати кума. Круглий хліб. Ведучий: – Просимо журі назвати переможця. Слово журі. Ведучий: – Отже, в ході гри ви показали кмітливість та винахідливість, продемонстрували своє знання тексту. Досі, читаючи «Ніч перед Різдвом», ми захоплюємося майстерністю Гоголя, сміємось з його героїв. І я сподіваюся, що ми з вами стали трохи ближчими до розгадки таємниці – таємниці нашої любові до Гоголя. |