|
13 ЛОГИКАЛЫҚ ОПЕРАЦИЯЛАР (ДИЗЪЮНКЦИЯ, КОНЪЮНКЦИЯ, ИНВЕРСИЯ). Тарауы Мектеп 61 жоббм кмм
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы:
Мектеп: №61 жоббм кмм
Деректерді ұсыну Күні: 13.10.2022 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Жорабеков Е.
Сынып: 10 Қатысқандар: Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| ЛОГИКАЛЫҚ ОПЕРАЦИЯЛАР (ДИЗЪЮНКЦИЯ, КОНЪЮНКЦИЯ, ИНВЕРСИЯ)
LOGICAL OPERATIONS (DISJUNCTION, CONJUNCTION, INVERSION)
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу программасына
сілтеме)
| 10.2.2.1 Логикалық операцияларды қолдану (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
10.2.2.1 use of logical operations (disjunction, conjunction, inversion)
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы: Логика және оның түрлерін анықтау
Көпшілік оқушы: Ойлаудың негізгі формалары мен логикалық амалдарды салыстыру
Кейбір оқушы: логикалық амалдарды өмірде қолдану
All learners: logic and the definition of its types
Public learner: comparison of the main forms of thinking and logical operations
Some learner: applying logical operations in life
| Ойлау дағдылары
| Білу, түсіну, қолдану, жинақтау
| Бағалау критерийі
| Логика және оның түрлерін анықтайды. Логикалық амалдарды анықтайды, салыстырады. Арнайы кестелерді қолданып логикалық амалдардың нәтижесін шығара алады.
| Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология:
Логика-логика-logics, пікір-мнение-opinion, коньюкция-коньюкция-conjunction, дизъюнкция-дизъюнкция-disjunction, логика алгебрасы-логическая алгебра-logic algebra, инверсия-инверсия-inversion
| Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Ойлаудың негізгі формаларын жазыңдар. Логика ілімінің негізін қалаған ғалымдар ...
| Құндылықтарға
баулу
| Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау
| Пәнаралық байланыс
| Математикалық амалдар қолданылады, қазақ тілі бойынша және, немесе, емес
жалғаулықтары қолданылады.
| Алдыңғы білім
| Санау жүйелері
| Сабақтың барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
| Сабақтың басы
| Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу
Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне бір сөзбен жақсы тілек айтады. Топқа біріктіру: Мұғалім оқушыларға сан жазылған
|
Сандар
|
|
| карточкалар таратады. Әр карточкада 1 сан жазылады және үш түрлі сан. Мұғалім: «Мен бір сан ойладым, оған 12 санын қосып, 8 санын алып тастағанда
4 шықты. Мен қандай сан ойладым?» Қолдарында 4 саны бар оқушылар жауап береді де, бір топқа
отырады. Екінші тағы солай қайталанады. Үш топқа бөлінеді. Өткен сабақты пысықтау: «Дүкен» әдісі
Үш топқа өткен тарау бойынша бес сұрақтан дайындауды тапсырады. Мұғалім санау жүйесі туралы деректерді карточкаларға жазып, араластырып, үш топқа бес данадан таратады. Әр топ өз тақырыптары бойынша мәлімет жинайды. Ол үшін дүкенге барып өз тақырыптары туралы мәліметті іздейді. Сатушы сұрақ қояды, сұраққа жауап беріп, тауарларын алып кетеді. Жауап бере алмаса, тақырыптарын толықтыра алмайды.
Екілік санау жүйесі Сегіздік санау жүйесі Он алтылық санау жүйесі
Оқушылардың іс-әрекеттерін ауызша мадақтау
|
Карточкалар
| Сабақтың ортасы
| «Миға шабуыл» әдісі
«Логика» дегеніміз не? Компьютер мен логиканың арасында қандай байланыс болуы мүмкін?
|
|
| «Джигсо» әдісі
Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін ортада талқылайды.
Ауызша мадақтау, ынталандыру
| Оқулық
|
|
| Плакат, маркер
|
| 1-тапсырма. «Венн диаграммасы» әдісі Логикалық амалдарды Венн диаграммасы арқылы салыстыру
Дескриптор:
Логика және логикалық амалдарды анықтайды. Логикалық амалдарды салыстыра алады.
Медальдар арқылы бағалау
|
|
| 2-тапсырма.
Төмендегі пікірлерді теріске шығарыңдар.
Бүгін театрда «Абай» қойылымы болады. Жұп сандар жай сандар болады. Самат өзіне берілген 5 тапсырманы да орындап шықты. Барлық мектептерде спортқа қызығатын оқушылар табылады.
Дескриптор:
Логикалық амалдарды практикада қолдана алады.
Медальдар арқылы бағалау
|
|
| 3-тапсырма.
Төменде қарапайым пікірлер берілген:
А={Монитор – ақпаратты қағазға басатын құрылғы}; В={Принтер – ақпартты енгізетін құрылғы}; С={Процессор – ақпаратты өңдеуші құрылғы}; D= {Тінтуір – ақпаратты сақтау құрылғысы}; E={Сканер – ақпаратты компьютерге көшіріп өткізетін құрылғы}.
1, 2, 3-кестелерді пайдаланып логикалық амалдардың нәтижесін табыңдар.
1) (А^В) 2) (С D) 3) (А^В) 4) (В^С);
5) (А В) 6) (С^ D) 7) А 8) В. Дескриптор:
Ақиқат кестелерін қолданып логикалық амалдардың нәтижесін табады.
Оқушылар бағалау парағына балл қою арқылы бір- бірін бағалайды.
|
|
| Сабақтың соңы
| Шағын тест
Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.
Өздерін бағалайды
Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі
Оқушылар сабақтан алған әсерін басбармақтарын көрсету арқылы білдіреді.
|
|
| Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай
тапсырма бересіз?
| Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
| Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту.
Шаттық шеңбері, Топқа біріктіру, «Дүкен» әдісі бойынша өткен тақырыпты пысықтау, «Миға шабуыл»,
«Жиксо», «Венн диаграммасы» әдісі, деңгейлік тапсырмалар,
«Тест» әдісі, кері байланыс орнату: «Басбармақ»
| Бағалау парағы арқылы бір-бірлерін бағалайды, ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру
| Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру
| Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
| |
|
|