Главная страница
Навигация по странице:

  • Педагогічна майстерність і творчість педагога

  • Поняття: «педагогічна майстерність», «педагогічна творчість»

  • Педагогічна майстерність

  • 2. Структура педагогічної майстерності

  • Методологія і методи науково-педагогічних досліджень

  • 3. Соціологічні методи дослідження

  • 4. Логіка (етапи) психолого-педагогічного дослідження

  • Педагогічна діяльність і особистість педагога

  • Педагогічна майстерність. Лекційні матеріали. Тема лекції


    Скачать 195.88 Kb.
    НазваниеТема лекції
    АнкорПедагогічна майстерність. Лекційні матеріали.docx
    Дата02.12.2017
    Размер195.88 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаПедагогічна майстерність. Лекційні матеріали.docx
    ТипДокументы
    #10604
    страница1 из 9
      1   2   3   4   5   6   7   8   9

    1.Тематичний план лекцій

    № з/п

    Тема лекції

    Кіль-ть годин

    1.

    Педагогічна майстерність і творчість педагога

    2

    2.

    Методологія і методи науково-педагогічних досліджень

    2

    3.

    Педагогічна діяльність і особистість педагога

    2

    4.

    Педагогічна техніка як складова педагогічної майстерності

    2

    5.

    Форми організації навчально-виховного процесу в сучасних закладах освіти


    2

    6.

    Інноваційна спрямованість у формуванні майстерності педагога сучасних закладів освіти


    2

    7.

    Навчально-виховний процес у сучасних закладах освіти для обдарованих дітей


    2

    8.

    Майстерність педагогічного спілкування

    2

    9.

    Навчально-методична робота як складова педагогічної майстерності педагога в сучасних закладах освіти


    2


    2. Лекція 1.

    Тема 1. Педагогічна майстерність і творчість педагога

    Мета – ознайомлення із загальними засадами педагогічної майстерності і творчості, складовими педагогічної майстерності та шляхами формування педагога-майстра, а також з працями класиків педагогіки про педагогічну майстерність у професійній діяльності.

    План

    1. Поняття: «педагогічна майстерність», «педагогічна творчість».

    2. Структура педагогічної майстерності.

    3. З історії розвитку педагогічної майстерності і творчості вчителя.

    4. Шляхи формування педагога-майстра.

    Основні поняття: педагогічна майстерність, педагогічна творчість, педагог, педагог-майстер, творчість, професіоналізм, педагогічна ідея, педагогічна діяльність.

    Тези лекції

    1. Поняття: «педагогічна майстерність», «педагогічна творчість»

    У Концепції виховання дітей та молоді у національній системі освіти від 13.05.2009 р про сутність виховання на Україні, про особистість педагога і завдання його творчості наголошується, що педагогічна майстерність – це комплекс властивостей особистості вчителя, що забезпечує самоорганізацію високого рівня професійної діяльності на рефлексивній основі [3].

    Педагогічна майстерність — вияв високого рівня педагогічної діяльності. Як наукова проблема, вона постала у XIX ст. Дослідники педагогіки тлумачать її як найвищий рівень педагогічної діяльності, який виявляється в тому, що у відведений час педагог досягає оптимальних наслідків, «синтез наукових знань, умінь і навичок методичного мистецтва і особистих якостей учителя», комплекс властивостей особистості педагога, що забезпечує високий рівень самоорганізації педагогічної діяльності.

    Ґрунтується на високому фаховому рівні педагога, його загальній культурі та педагогічному досвіді. Розглядається як вияв власного «Я» у професії, як самореалізація особистості вчителя в педагогічній діяльності, тому визначається як вища, творча його активність, що передбачає доцільне використання методів і засобів педагогічного взаємовпливу в кожній ситуації навчання та виховання. Така доцільність є результатом засвоєння системи знань і уявлень про закони навчання, технології розвитку дитини, а також індивідуальні особливості педагога, його спрямованість, здібності та психофізичні дані.

    Властивості педагогічної майстерності: гуманістична спрямованість діяльності вчителя, професійні знання, вміння та навички, педагогічні здібності (забезпечують швидкість самовдосконалення), педагогічна техніка (гармонізує структуру педагогічної діяльності). Педагогічна діяльність – це творчий процес.

    Творчість – це процес створення чогось нового на основі перетворення пізнаного: нового результату або оригінальних шляхів і мета дій його одержання.

    Характеристики творчості: новизна і перетворення. Педагогічна творчість – процес створення і перетворення особистості вихованця. Педагогічна творчість виявляється в науковій діяльності педагога і в творчій педагогічній роботі (оригінальне вирішення педагогічних завдань, розробка нових педагогічних методів, прийомів, застосування педагогічного досвіду в нових умовах, удосконалення системи роботи з учнями, імпровізація в педагогічному процесі). Під час роботи з учнями педагог передбачає педагогічні ефекти, впливає на уяву, увагу, пізнавальну діяльність учнів, а також звертається до педагогічного перевтілення, що робить його діяльність творчим процесом.

    У праці «Розмова з молодим директором школи»
    В.О. Сухомлинський зазначив: «Досвід багатьох років переконує, що суттю педагогічної творчості є думка, ідея, яка пов’язана з тисячами повсякденних явищ. Педагогічна ідея – це, образно мислячи, повітря, на якому пливуть крила педагогічної майстерності» [Сухомлинський В.О. Вибрані твори. — Т. 2. — С. 426).

    Форми виявлення творчих сил педагога: творче самопочуття, творче натхнення, творчий пошук чи експеримент, творча педагогічна діяльність, науково – дослідна діяльність.

    Особливості педагогічної творчості: обмеженість часу; необхідність завжди давати позитивні результати; публічність обставин творчості; співтворчість усіх учасників процесу тощо. Приклади творчої діяльності Ф. Прокоповича, Г. Сковороди, О. Духновича, М. Корфа, С. Русової,
    А. Макаренка, В. Сухомлинського, педагогів сучасності.

    2. Структура педагогічної майстерності:

    1. Гуманістична спрямованість діяльності. Полягає в спрямованості діяльності педагога на особистість іншої людини, утвердження словом і ділом найвищих духовних цінностей, моральних норм поведінки й стосунків. Передбачає гуманістичний вияв його ціннісного ставлення до педагогічної діяльності, її мети, змісту, засобів, суб'єктів. Той, хто не любить і не поважає дітей, учнів, не може досягти успіху в педагогічній праці, бо тільки щира любов і глибока повага педагога до вихованців породжують відповідну любов і повагу до нього, до його ідей, поглядів, переконань, знань, які він вчить здобувати.

    2. Професійна компетентність, професіоналізм. Передбачають наявність професійних знань (суспільних, психолого-педагогічних, предметних, прикладних умінь та навичок). Їх змістом є знання предмета, методики його викладання, знання педагогіки і психології. Особливостями професійних знань є їх комплексність (потребує вміння синтезувати матеріал, аналізувати педагогічні ситуації, вибирати засоби взаємодії), натхненність (висловлення власного погляду, розуміння проблеми, своїх міркувань).

    Професіоналізм педагога — це сукупність психофізіологічних, психічних та особистісних змін, які відбуваються в людині у процесі оволодіння знаннями та довготривалої діяльності, що забезпечують якісно новий, вищий рівень вирішення складних професійних завдань.

    Педагогічний професіоналізм — уміння вчителя мислити та діяти професійно. Охоплює набір професійних властивостей та якостей особистості педагога, що відповідають вимогам учительської професії; володіння необхідними засобами, що забезпечують не тільки педагогічний вплив на вихованця, але і взаємодію, співробітництво та співтворчість з ним. Для активного співробітництва з вихованцями вчителю необхідна мобілізація інтелекту, волі, моральних зусиль, організаторського хисту та вміле оперування засобами формування моральних, інтелектуальних та духовних засад у школярів. Він повинен володіти широким арсеналом інтелектуальних, моральних та духовних засобів, що забезпечують педагогічний вплив на учня. До інтелектуальних засобів належать кмітливість, професійне спрямування сприйняття, пам'яті, мислення, уяви, прояв та розвиток творчих здібностей учня. До моральних — любов до дітей, віра в їх можливості та здібності, педагогічна справедливість, вимогливість, повага до вихованця — все, що складає основу професійної етики вчителя. Духовні засоби — основа його загальної та педагогічної культури.

    3. Педагогічні здібності. Сукупність психічних особливостей вчителя, необхідних для успішного оволодіння педагогічною діяльністю, її ефективного здійснення.

    Головною здібністю, що об'єднує всі інші, є толерантність, чутливість до людини, до особистості, яка формується. З нею тісно взаємодіють комунікативність (потреба у спілкуванні, здатність легко налагоджувати контакти, викликати позитивні емоції у співрозмовника й відчувати задоволення від спілкування); перцептивні здібності (професійна проникливість, пильність, інтуїція, здатність сприймати і розуміти іншу людину, її психологічний стан за зовнішніми ознаками); динамізм особистості (здатність активно впливати на іншу особистість); емоційна стабільність (володіння собою, самоконтроль, саморегуляція); оптимістичне прогнозування (передбачення розвитку особистості з орієнтацією на позитивне в ній); креативність (здатність до творчості, генерування нових ідей, уникнення традиційних схем, оперативного розв'язання проблемних ситуацій); впливовість (здатність вплинути на психічний і моральний світ дітей в певному напрямі, зближуватися з ними, здобувати довіру, любов і повагу, глибоко проникати у їхній внутрішній світ, конструювати, проектувати його).

    1. Педагогічна техніка (форма організації поведінки педагога) :

    1. уміння використовувати свій психофізичний потенціал як інструмент виховного впливу (володіти своїм фізичним, психічним, емоційним станом; голосом, мімікою, пантомімікою);

    2. уміння впливати на інших (вербальні, невербальні засоби спілкування ). Внутрішня і зовнішня техніка.

    Критерії майстерності педагога: доцільність (за спрямованістю), продуктивність (за результатами), діалогічність (характер взаємовідносин з усіма учасниками виховного процесу), оптимальність (у виборі засобів), творчість (за змістом діяльності). Рівні майстерності: елементарний, базовий, досконалий, творчий.

    3. Із історії розвитку педагогічної майстерності і творчості вчителя

    Першим увів поняття «майстерність вихователя» і «педагогічна техніка» А.С. Макаренко у своїй статті «Деякі висновки з мого педагогічного досвіду»: «Майстерність вихователяне є якимось особливим мистецтвом, але це спеціальність, якій треба вчити, як треба вчити лікаря його майстерності, як треба вчити музиканта» [4].

    В.О. Сухомлинський продовжив розвиток теорії про педагогічну майстерність. У працях В.О. Сухомлинського «Сто порад вчителю», «Павлиська середня школа», «Як виховати справжню людину», «Розмова з молодим директором школи» та багатьох інших велика увага приділяється творчості вчителя в становленні справжньої людини, громадянина, патріота Батьківщини. «Ми маємо справу з найскладнішим, неоцінним, найдорожчим, що є в житті, – з людиною. Від нас, від нашого вміння, майстерності, мистецтва, мудрості залежить її громадянське й інтелектуальне обличчя, її місце і роль у житті, її щастя» (Сухомлинський В.О. Вибрані твори. — Т. 2. — С. 420).

    Основні ідеї педагогів-новаторів: 1) співробітництво з усіма учасниками навчально-виховного процесу; 2) навчання без примусу, з оптимізмом, без конфліктів; 3) використання опори в навчанні; 4) система випередження у навчанні; 5) гуманістична система оцінювання;
    6) демократизація виховання особистості; 7) самоаналіз, саморозвиток, самовдосконалення особистості тощо.

    4. Шляхи формування педагогічної майстерності:

    • самовиховання загальної та педагогічної культури (потреба, самопізнання, планування, реалізація, контроль, корекція);

    • засвоєння професійних знань, вмінь, навичок;

    • громадська активність;

    • педагогічна практика; вивчення передового педагогічного досвіду (Для детального вивчення рекомендовано ознайомитися із системою самовиховання та етапами її розробки у підручнику
      Фіцула М. М. Педагогіка вищої школи : Навч. посіб. – К.: «Академвидав», 2006. – С. 41 – 45; Приклади програм самовиховання К. Ушинського, Л.Толстого. План роботи на кожен день В. Сухомлинського тощо).

    Контрольні питання

    1. Як Ви розумієте поняття «педагогічна майстерність» та «педагогічна творчість»?

    2. Які складові структури педагогічної майстерності Ви можете назвати? Чи погоджуєтеся Ви із структурою?

    3. Що Вам відомо із історії розвитку педагогічної майстерності та творчості?

    4. Які шляхи формування педагогічної майстерності Ви можете назвати й проаналізувати?

    Література

    1. Волкова Н. П. Педагогіка. – 2-ге вид., перероб. й доп. – К.: Академія, 2007. – 616 с.

    2. Державна національна програма «Освіта» (Україна ХХ1 ст.). – К.: Радуга, 1994. – 61 с.

    3. Концепція виховання дітей та молоді у національній системі освіти від 13.05.2009 р.

    4. Макаренко А. С. Сочинения в 8-и томах. – Т. 1 - М: Педагогика, 1983. – 368 с.

    5. Педагогічна майстерність: Підручник / За ред. І. А. Зязюна. – К. : СПД
      Богданова А.М., 2008. – 376 с.

    6. Фіцула М. М. Педагогіка вищої школи : Навч. посіб. – К.: «Академвидав», 2006. –
      352 с.

    7. Якушева С. Д. Основы педагогического мастерства для преподавателей и студентов вузов и колледжей : Учебное пособие. – Оренбург : ГОУ ОГУ, 2004. – 230 с.

    Лекція 2.

    Тема 2. Методологія і методи науково-педагогічних досліджень

    Мета – ознайомлення із методами і методологією проведення науково-педагогічних досліджень, сприяння виникненню інтересу та розумінню до проведення педагогічних досліджень.

    План

    1. Метод, методика науково-педагогічного дослідження.

    2. Педагогічний експеримент.

    3. Соціологічні методи дослідження.

    4. Логіка (етапи) психолого-педагогічного дослідження

    Основні поняття: метод, педагогічний метод, педагогічне дослідження, об´єкт і предмет дослідження, експеримент, бесіда, об´єкт виховання, самоспостереження, аналіз, констатуючий і формуючий експеримент.

    Тези лекції

    1. Метод, методика науково-педагогічного дослідження.Поняття “метод” (грец. methodos) використовувалося в стародавньому світі як синонім до виразів “шлях дослідження, спосіб пізнання”. Сучасна філософія трактує його як форму практичного і теоретичного освоєння дійсності, систему засобів, прийомів, принципів та підходів, які може застосовувати конкретна наука для пізнання свого предмета. Метод науково-педагогічного дослідження — спосіб дослідження психолого-педагогічних процесів формування особистості, встановлення об´єктивної закономірності виховання і навчання.

    Для отримання різнобічних відомостей про розвиток особистості, колективу або іншого об´єкта навчання й виховання підбирають оптимальний комплекс методів — методику дослідження. Методика дослідження — процедура, послідовність здійснюваних пізнавальних і перетворюючих дій, операцій та впливів, спрямованих на вирішення дослідницьких завдань.    Добираючи методики дослідження, важливо дотримуватися таких вимог:— застосовувати поєднання методів, яке б відкривало різнобічні відомості про розвиток особистості, колективу, іншого об´єкта виховання чи навчання;— використовувані методи мають забезпечити одночасно вивчення діяльності, спілкування та інформованості особистості;— методи мають відображати динаміку розвитку певних якостей, як у віковому плані, так і протягом певного проміжку часу; — використовувати такі методи, які дають змогу одержати відомості про учня з багатьох джерел, від найкомпетентніших осіб, які постійно спілкуються з ним. Сучасна педагогіка використовує такі методи педагогічних досліджень: педагогічне спостереження, бесіда, інтерв´ю, експеримент, вивчення продуктів діяльності, соціологічні методи, соціометричні методи, тестування тощо.

    Метод педагогічного спостереження. Метод педагогічного спостереження — організоване дослідження педагогічного процесу в природних умовах. Він є найпоширенішим методом дослідження проблем виховання і навчання. Сутність його полягає в умисному, систематичному та цілеспрямованому сприйнятті психолого-педагогічних явищ. Метод спостереження має цілеспрямований характер, підпорядковується меті дослідження. Головними його вимогами є: чіткість, систематичність, різнобічність, достатня кількість зафіксованих фактів, своєчасність, об´єктивність, економність техніки запису, ретельне, вдумливе й копітке опрацювання зібраного матеріалу, урахування всіх впливів на перебіг досліджуваних явищ, відокремлення істотних, стійких, повторюваних фактів від другорядних та випадкових елементів, неупередженість у тлумаченні матеріалу, в оцінюванні фактів і висновків щодо них. Розрізняють спостереження пряме, опосередковане та самоспостереження.    Пряме спостереження — вид спостереження, під час якого дослідник, безпосередньо бере участь у досліджуваному процесі, діє разом з учасниками дослідження. Характер залученості може бути різним: в одних випадках дослідник повністю зберігає інкогніто, й інші учасники ніяк його не виокремлюють у колективі; в інших — спостерігач не приховує своїх дослідницьких цілей. Залежно від дослідницьких завдань вибудовується система стосунків спостерігача з іншими учасниками дослідження. Цей тип спостереження здебільшого використовують під час вивчення дітей у процесі їх навчання й виховання. Опосередковане спостереження — вид спостереження, що не передбачає безпосередньої участі дослідника у процесі, який вивчають. Воно ефективніше, ніж пряме спостереження, оскільки дає змогу фіксувати природну поведінку дітей, унеможливлює вплив педагога на них.

    Самоспостереження — процес споглядання внутрішніх психічних процесів з одночасним спостереженням за їх зовнішніми виявами. Воно є унікальним методом “проникнення” усередину психічних процесів та явищ. Водночас пов´язане з певними труднощами, оскільки дані самоспостереження повинні бути не інтерпретованими, а сутнісними у тій послідовності, в якій вони виникають. А словесний вияв почуттів та переживань у цей момент має бути чітким та максимально спонтанним. Цінність отриманих даних залежить від щирості дитини, безпосередності, звільненості від додаткових впливів на неї. Дані самоспостережень враховують при висловлюваннях учнів про способи вирішення навчальних та інших завдань, оцінюванні успіхів і невдач у навчальній та іншій діяльності, ставлення до людей, своїх здібностей, читацьких інтересів, смаків, ідеалів, життєвих планів. Фактичні дані самоспостережень аналізують разом з даними спостережень. Бесіда, інтерв´ю

    Бесіда — метод безпосереднього спілкування, який дає змогу одержати від співрозмовників інформацію, що цікавить учителя, за допомогою заздалегідь підготовлених запитань. Бесіда потребує особливої душевної чуйності, уміння слухати й одночасно вести розмову у передбаченому руслі, розпізнавати емоційні стани співбесідника, миттєво реагуючи на будь-які зміни, фіксувати зовнішні прояви внутрішнього стану (жести, міміку, пози тощо). Для ефективного проведення бесіди необхідно визначити мету, розробити план, з´ясувати, які питання є основними, а які додатковими, створити сприятливу, доброзичливу атмосферу для відвертої розмови, беручи до уваги вікові та індивідуальні особливості співбесідників, виявляти педагогічний такт, запротоколювати бесіду. На початку бесіди основне завдання полягає в налагодженні первинного контакту зі співбесідником. Тому нерідко дослідник формулює спершу запитання, відповіді на які не дають пов´язаної з темою дослідження інформації, але залучають співрозмовника до зацікавленого обміну думками. Ініціатор бесіди має подбати, щоб запитання були короткими, логічними, зрозумілими. Дані про явище, що цікавить, можна одержати при відповідях на прямо поставлені запитання (Що знає досліджуваний про той чи інший об´єкт? Яке ставлення до нього? тощо), так і опосередковано (наприклад, при обговоренні прочитаної книги). Результати бесіди доцільно порівняти з даними, отриманими за допомогою інших методів. Відповідно до мети подальшої співпраці вчителя та учнів виділяють такі види бесіди:— експеримент (залучення до співробітництва). Передбачає настроювання співрозмовника на специфіку експерименту, перелік основних дій, надання інструкцій; — експериментальна бесіда (перевірка гіпотези). Використовують у ситуаціях, коли кожний окремий елемент діяльності передбачає повну змістову завершеність попереднього; — інтерв´ю.  

    Інтерв´ю — метод отримання інформації за допомогою усного опитування.    Інтерв´ю допомагає одержати глибинну інформацію про думки, погляди, мотиви, уявлення респондентів; дає змогу вести спостереження за їх психологічними реакціями. Воно ефективне у тих випадках, коли дослідник впевнений в об´єктивності відповідей опитуваного. Під час інтерв´ю дослідник ставить сформульовані наперед запитання у певній послідовності й записує відповіді на них. При проведенні інтерв´ю слід подбати про усунення або хоча б зниження впливу “третіх” осіб, присутність яких може змінити психологічний контекст інтерв´ю, спричинити нещирі відповіді респондента. За ступенем формалізованості інтерв´ю бувають:   а) вільні — не регламентовані темою, формою бесіди; тривала бесіда за загальною програмою без чіткої деталізації питань;   б) стандартизовані — близькі за формою до анкети із закритими запитаннями.  Результати інтерв´ю порівнюють з даними, отриманими за допомогою інших методів (анкет, спостережень, пілотажних досліджень тощо).

    2. Психолого-педагогічний експеримент  Психолого-педагогічний експеримент — метод, що забезпечує спостереження за змінами психологічних характеристик дитини в процесі педагогічного впливу на неї. Експеримент дає змогу реєструвати факти, розкривати закономірності, механізми, динаміку, тенденції психічного розвитку, становлення особистості, виявляти можливості для оптимізації цього процесу. Саме цей метод сприяє поєднанню психологічних досліджень з педагогічним пошуком.   Психолого-педагогічний експеримент передбачає такі етапи:

    1. Констатуючий експеримент першого порядку. Спрямований на з´ясування характеристик та властивостей досліджуваного явища. У ньому беруть участь основна і контрольна групи. Основну групу задіюють у всіх процедурах експерименту. Контрольна група є еталоном, за яким оцінюють розвиваючий та формуючий ефект експерименту. Завдяки цьому дослідження відбувається в паралельному режимі.

    2. Формуючий експеримент. Здійснюється за допомогою експериментальної моделі розвиваючих і формуючих впливів на предмет дослідження. Поєднує в собі різні процедури: навчальні, ігрові, практичні тощо. Важливою при цьому є аналітична модель “розвиваючого ефекту” експерименту — своєрідний “ідеальний образ” сподівань дослідника щодо його результатів.

    За місцем проведення розрізняють лабораторний і природний педагогічний експеримент. Лабораторний експеримент відбувається в штучних умовах, коли експериментатор моделює всі необхідні для його проведення умови. Він дає змогу точно враховувати досліджувані зовнішні впливи (силу, тривалість, послідовність подразників або їх комбінацій) та реакції-відповіді (дії, висловлювання) людини на ці подразники. Експеримент завжди доповнюють певними методичними засобами, що дає змогу розширити його можливості й підвищити ефект від дослідження загалом. Природний експеримент запропонований російським психологом О. Ф. Лазурським (1874 —1917). Дослідження відбувається у спеціальних умовах, відповідно до його мети, а досліджувані процеси протікають природно та послідовно, без втручання експериментатора. Він поєднує у собі позитивні риси спостереження і лабораторного експерименту, однак, порівняно з лабораторним, є менш точним і тому доповнюється ним.   Педагогічний експеримент дає змогу відокремити досліджуване явище від інших, цілеспрямовано змінювати умови педагогічного впливу на вихованців, повторювати окремі педагогічні явища приблизно в таких же умовах. Дані експерименту обробляють, перевіряють за результатами спостережень та інших методів дослідження.

    3. Соціологічні методи дослідження

    Останнім часом у педагогіці активно використовують соціологічні методи дослідження: анкетування, визначення рейтингу, узагальнення незалежних характеристик.

    Анкетування    Це метод збору фактів на основі письмового самозвіту досліджуваних за спеціально складеною програмою. Його застосовують для одержання інформації про типовість певних явищ навчально-виховного процесу. Анкетне опитування проводять для з´ясування біографічних даних, поглядів, ціннісних орієнтацій, соціальних установок та особистісних рис опитуваних. Залежно від характеру інформації та способів її отримання використовують такі типи анкетного опитування:— суцільне (охоплюються великі групи населення) та вибіркове (здійснюють опитування певної групи учасників);— усне (за типом інтерв´ю) та письмове (робота з бланковими анкетами);— індивідуальне та групове;— очне (безпосереднє опитування) та заочне (поштою, телефоном тощо).   Анкета є набором запитань, кожне з яких логічно пов´язане з головним завданням дослідження. Важливими для анкети є її композиція (розташування запитань), мова і стиль їх формулювання, оформлення, рекомендації щодо заповнення анкети. Починається вона зі вступної частини, в якій зазначають, хто, з якою метою проводить опитування, вміщують інструкцію щодо заповнення, зосереджують увагу на способі повернення заповненої анкети. Вступний текст повинен задати учням настрій співробітництва. Вона має забезпечувати отримання правдивих відповідей як стосовно опитуваного, так і щодо проблеми, які є предметом дослідження.   За формою анкети бувають:— відкриті — анкети, в яких інструкція не обмежує способу відповіді на запитання (Напишіть назву професії, яку б Ви обрали);— закриті — анкети, що мають варіанти відповідей, з яких потрібно вибрати одну (альтернативні) (Чи згодні Ви з твердженням, що професія вчителя є однією з кращих? а) безумовно згоден; б) згоден; в) не певен; г) не згоден), які допускають вибір декількох варіантів відповідей — “питання-меню” (неальтернативні);— напіввідкриті —передбачають не тільки можливість скористатися однією з наведених відповідей, але й запропонувати свою;— полярні — анкети, що виявляють стандартизований набір якостей особистості, ступінь виразності яких може бути оцінений за 4-5 бальною шкалою (уважно проаналізуйте досвід роботи учителів та оцініть рівень розвитку у них педагогічних якостей: “5” — якість притаманна вчителю вищою мірою; “4” — помітно виражена; “З” — мало виражена; “2” — не виражена; “0” — не вдалося її виявити).
    За змістом питання анкети поділяють на:— прямі, коли зміст запитань і об´єкт інтересу збігаються (Чому Ви обрали педагогічну професію?);— непрямі, коли зміст запитань та об´єкт інтересу дослідника різні (3 ким із своїх товаришів Ви б хотіли сидіти за партою?).   Перевага анкетування в тому, що воно є порівняно економним методом збору даних, дає змогу їх аналізувати й обробляти за допомогою статистики. Особливо ефективний цей метод при масових опитуваннях.
    Метод рейтингу Полягає в оцінюванні діяльності, її окремих аспектів компетентними експертами, здатними вирішувати творчі завдання, контролювати процес експертизи, виявляти наукову об´єктивність, аналітичність, широту і конструктивність мислення, самокритичність, мати власну думку і вміти її обстоювати. За допомогою рейтингу відбувається первинна класифікація соціальнопсихологічних об´єктів за ступенем вираження загальної для них властивості — експертних оцінок.   Рейтинг є основою для побудови найрізноманітніших шкал оцінок. Використовують його при оцінюванні популярності окремих учнів, значущості їх моральних якостей, престижності професій тощо. Наприклад: “Вкажіть по порядку, кому з Вашого колективу Ви довірили б серйозну справу передусім, у другу чергу, у третю чергу і т. д.?”.

    Метод узагальнених незалежних характеристик    Розроблений російським психологом К. Платоновим. Передбачає узагальнення відомостей про учнів, одержаних з різних джерел (вчителі, батьки, особи, що спостерігали за учнями у важливих для дослідника ситуаціях, однолітки, друзі), зіставлення цих відомостей, їх осмислення.   При зіставленні незалежних характеристик необхідно зважати на ймовірність існування розбіжностей в оцінках, зумовлені необ´єктивністю, поспішністю, непрофесійністю суджень “експертів”. В такому разі з´ясовують причини розбіжностей, аналізують чинники, що зумовили їх.   Різновидом даного методу є педагогічний консиліум. Передбачає колективне обговорення результатів вивчення вихованості учнів (за певною програмою єдиними критеріями), оцінювання конкретних якостей особистості, з´ясування причин можливих відхилень в їх поведінці, вироблення засобів щодо запобігання недоліків.   Дає змогу оцінювати не тільки наявний рівень розвитку конкретних рис особистості, але й динаміку їх.

    4. Логіка (етапи) психолого-педагогічного дослідження

    При організації та проведенні психолого-педагогічного дослідження необхідно дотримуватися певної послідовності дій:   1. Визначення проблеми дослідження. Вона має бути актуальною, значимою, відображеною у темі дослідження. Розпочинаючи психолого-педагогічне дослідження з´ясовують його об´єкт, предмет та мету.   2. Ґрунтовне і всебічне вивчення наукових фактів, положень, висновків. Спрямоване на з´ясування під час вивчення літературних джерел головної ідеї, позиції автора та особливостей наукового доробку з досліджуваної проблеми. Важливо простежити логіку полеміки автора з іншими дослідниками, особливості його аргументації, виробити власну думку щодо його позиції, сформулювати завдання для глибшого вивчення проблеми.   3. Вивчення шкільної практики. Передбачає аналіз літератури про досвід школи, з´ясування проблем, які змушений вирішувати вчитель, типових недоліків у його роботі.   4. Формулювання гіпотези дослідження. Гіпотезу дослідження (наукове передбачення його результатів) потрібно формулювати так, щоб виявити положення, які потребують перевірки у процесі дослідження.
       5. Виконання експериментальної роботи. Передбачає: взаємодію з предметом дослідження, з´ясування його ознак, властивостей; вибір методики, процедури дослідження; організацію експериментальної роботи за обраною методикою.   6. Зіставлення експериментальних даних з масовою практикою. Порівняння одержаних результатів дослідної роботи з існуючими в шкільній практиці, опублікованими в науковій, психолого-педагогічній літературі.   7. Узагальнення результатів дослідження, формулювання наукових висновків, доведення або спростування гіпотези. Використовують спеціальні методи (контент-аналіз — для узагальнення змістовної інформації), кореляційний, факторний та інші види аналізу — для узагальнення інформації переважно кількісного характеру та підтвердження закономірних зв´язків між явищами).
       8. Оформлення результатів дослідження, втілення їх у життя. Подання результатів та висновків дослідження найбільш інформативним способом (графічне, схематичне моделювання, ілюстративне відображення), планування та організація перетворюючих, розвиваючих впливів на сутність досліджуваних явищ.

    Контрольні питання

    1. Як Ви розумієте поняття «метод» та «методика» педагогічного дослідження?

    2. Які методи педагогічного дослідження Вам відомі?

    3. Яка мета педагогічного дослідження?

    4. Що таке педагогічний експеримент? Яка мета його проведення? Які види експериментів Ви знаєте?

    5. Які соціологічні методи дослідження Вам відомі?

    6. Які етапи педагогічного дослідження Вам відомі?

    Література

    1. Волкова Н. П. Педагогіка. – 2-ге вид., перероб. й доп. – К.: Академія, 2007. – 616 с.

    2. Державна національна програма «Освіта» (Україна ХХ1 ст.). – К.: Радуга, 1994. – 61 с.

    3. Педагогіка вищої школи : навч. посіб. / [Курлянд З.Н.,
      Хмелюк Р. І., Семенова А. В. та ін.]; за ред. З. Н. Курлянд. – [3-тє вид., перероб. і доп.] – К. : Знання, 2007. – 495 с.

    4. Педагогика: Учеб. пособие для студ. пед. учеб. заведений / В.А.Сластенин, И.Ф.Исаев, А.И.Мищенко, Е.Н.Шиянов. – М.: Школа–Пресс, 1998.–512 с.

    5. Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогіка: Збірник наукових праць – Вип. 12 ЛДІКМ. – Луганськ – Арт, 2010. – 310 с.

    6. Фіцула М. М. Педагогіка вищої школи : Навч. посіб. – К.: «Академвидав», 2006. –
      352 с.


    Тема 3. Лекція 3. Педагогічна діяльність і особистість педагога

    Мета – ознайомлення із специфікою професійної діяльності педагога в сучасній Україні, із основними напрямами розвитку професії педагога, з основними державними нормативними документами, що регламентують діяльність навчальних закладів в Україні .

    План

    1. Суспільне значення професії педагога.

    2. Специфіка професійної діяльності педагога.

    3. Сучасний стан та перспективи розвитку професії педагога в Україні.

    Основні поняття: педагог, суспільство, професія педагога, середня школа, вища школа, багатоступеневе навчання, об’єкт педагогіки, студент, система навчання, мета навчання.

    Тези лекції
      1   2   3   4   5   6   7   8   9


    написать администратору сайта