БХ Тема 17. Тема17. Загальні шляхи обміну амінокислот. Актуальність теми
Скачать 64.84 Kb.
|
Тема17. Загальні шляхи обміну амінокислот. Актуальність теми Обмін білків є центральною ланкою всіх біохімічних процесів. Знання і розуміння загальних шляхів перетворень амінокислот, їх метаболітів та визначення активності ферментів, що беруть участь у цих перетвореннях, є критеріями для оцінки обміну білків. У процесі обміну амінокислот утворюються метаболіти, визначення яких у крові та сечі може бути використано з метою застосування фармацевтичних препаратів. Мета заняття:
Конкретні цілі:
Теоретичні питання
Практична робота Дослід 1. Визначення активності амінотрансфераз (АлАТ й АсАТ) Принцип методу. у результаті переамінування під дією АсАТ аспарагінова кислота перетворюється у щавлевооцтову (ЩОК), а аланін під дією АлАТ - у піровиноградну кислоту. ЩОК здатна у процесі ферментативної реакції перетворюватися у ПВК. При додаванні кислого 2,4-динітрофенілгідразину (2,4-ДФГ) ферментативний процес припиняється, та утворюється динітрофенілгідразон піровиноградної кислоти, який у лужному середовищі дає коричнево-червоне забарвлення, інтенсивність якого пропорційна кількості утвореної піровиноградної кислоти. Кількість утвореної ПВК дозволяє робити висновок про активність ферменту. Активність амінотрансфераз виражають у мікромолях піровиноградної кислоти, утвореної 1 мл сироватки крові за 1 год інкубації при температурі 370С. 1.1. Визначення активності аланінамінотрансферази Хід роботи: роботу виконують у відповідності до таблиці.
Розрахунок активності АлАТ в сироватці крові проводять за калібрувальним графіком, що показує залежність оптичної густини від вмісту піровиноградної кислоти. Побудова калібрувального графіка: Приготування калібрувального розчину: 11 мг натрію пірувату розчиняють у невеликій кількості води, переносять у мірну колбу на 100 мл і доводять водою до мітки: 1 мл калібрувального розчину містить 110 мкг натрію пірувату, що відповідає 88 мкг або 1 мкмоль піровиноградної кислоти. З калібрувального розчину готують низку розведень (див. табл.). Калібрувальні проби проводять так само як дослідні, але замість сироватки додають розведені калібрувальні розчини. Вимірюють проти холостої проби, в яку замість калібрувальних розчинів додають воду. Визначивши оптичні густини будують калібрувальний графік, відкладаючи на вісі абсцис активність ферменту, а на вісі ординат – значення оптичної густини. Калібрувальна крива лінійна до величини оптичної густини 0,3. Отримання калібрувальних розчинів
Кількість утвореної піровиноградної кислоти (у мкг) знаходять за калібрувальним графіком або за формулою І: Активність АлАТ вираховують за формулою ІІ: де: Х – кількість піровиноградної кислоти, знайденої за калібрувальним графіком або за формулою І, мкг; 2 – коефіцієнт перерахунку на 1 год інкубації; 10 – коефіцієнт перерахунку на 1 мл сироватки; 88 – маса 1 мкмоль піровиноградної кислоти. У сироватці крові здорових людей активність АлАТ, визначена за допомогою даного методу, коливається у межах 5-30 од./мл (0,1-0,7 мкм/мл). Зробити висновок. 1.2 Визначення активності аспартатамінотрансферази Хід роботи: роботу виконують у відповідності до таблиці.
Активність ферменту розраховують за формулою Х = Е · 133 од/мл, де - Х - активність ферменту; Е - екстинкція; 133 - коефіцієнт перерахунку. 1 мкг ПВК - 0,015 од. Е; 1 од. Е - 133 мкг ПВК, або за калібрувальним графіком. Активність виражають в умовних одиницях з розрахунку на 1 мл сироватки. 1 од. АсАТ відповідає такій активності ферменту, яка здатна за даних умов утворювати 1 мкг піровиноградної кислоти. При обчисленні активності ферменту необхідно враховувати і розведення сироватки: Х = а · 10, де Х - одиниця ферменту; 10 - перерахунок на 1 мл; а - кількість ПВК, визначена за калібрувальним графіком, мкг. У сироватці здорових людей активність АсАТ, визначена за допомогою даного методу, коливається від 5 до 40 од./мл (0,1 - 0,5 мкм/мл). Перерахунок активності ферменту в мікромолі ПВК, що утворилася при інкубації 1 мл сироватки впродовж 1год при 370С, проводять за формулою а · 10 АсАТ = , 88 де а- кількість ПВК, визначена за калібрувальним графіком, мкг; 88 - маса 1 мкмоля ПВК, мкг; 10 - коефіцієнт перерахунку на 1 мл сироватки; Клініко-діагностичне значення Лабораторні норми: для АсАТ: 0,1- 0,5 мкмолей ПВК на 1 мл сироватки крові за 1 годину інкубації, для АлАТ: 0,1-0,7 мкмолей ПВК на 1 мл сироватки крові за 1 годину інкубації. У нормі: активність АсАТ сироватки крові становить 0,1 - 0,45 мкмоль/год∙мл; АлАТ - 0,1 - 0,68 мкмоль/год∙мл. АсАТ і АлАТ є найбільш чутливими індикаторами пошкодження паренхіми печінки (особливо АлАТ). Активність АлАТ, що у 10 і більше разів перевищує верхню межу норми, спостерігають при гострих гепатитах (вірусному і токсичному); підвищення активності ферменту у 5-10 разів характерне для гострих (вірусного, алкогольного, медикаментозного) гепатитів, загострення хронічного активного гепатиту і пухлин печінки. Показники, що вище норми у 1,5-5 разів, спостерігаються при всіх перелічених вище захворюваннях, а також у перший тиждень гострої обтурації загальної жовчної протоки. Активність АсАТ змінюється подібно до АлАТ, але з меншими потенційними можливостями. Визначення активності амінотрансфераз у сироватці крові має важливе значення для діагностики захворювань серця. При інфаркті міокарда активність АсАТ підвищується у 10-100 разів порівняно з нормою. Активність АсАТ у крові зростає через 4-6 год. після інфаркту міокарда і звичайно повертається до норми на 3-7 день. При стенокардії АсАТ залишається в нормі. Зниження нормальних показників амінотрансфераз у плазмі може бути при недостатності вітаміну В6, а також при нирковій недостатності. У початковому періоді інфаркту міокарда через 24 - 36 годин воно чітко виражене і лише на 3-7-й день активність ферменту нормалізується. Зміни АлАТ при цьому невеликі. Діагностично важливим є одночасне визначення активності АлАТ і АсАТ та розрахунок коефіцієнта де Рітіса – АсАТ/АлАТ, який в нормі дорівнює приблизно 1,3. При інфекційному гепатиті він нижчий норми, при інфаркті міокарда – вищий норми. Література Основна:
Додаткова: 1. Березов Т.Т., Коровкин Б.Ф. Биологическая химия. – М.: Медицина,1990. – 542 с. 2. Строев Е.А., Биологическая химия.М.:Высшая школа,1986. – 479с. |