Главная страница
Навигация по странице:

  • Тупа травма вуха і його поранення можуть супроводжуватися деструкцією хрящів вушної раковини, її повним або частковим відривом, утворенням гематоми.

  • Середнє вухо Причини травми середнього вуха зводяться до наступних

  • Травма вуха з пошкодженням структур барабанної порожнини діагностується на підставі огляду, отоскопії, аналізу слухової функції і рентгенологічного дослідження. Ендоскопічне дослідження може виявити

  • Якщо травма вуха супроводжується пошкодженням барабанної перетинки або слухових кісточок, то після стихання запальних процесів за показаннями проводяться реконструктивні операції

  • Внутрішнє вухо

  • Травми вуха. Травми зовнішнього, середнього та внутрішнього вуха


    Скачать 0.49 Mb.
    НазваниеТравми зовнішнього, середнього та внутрішнього вуха
    Дата11.05.2022
    Размер0.49 Mb.
    Формат файлаpptx
    Имя файлаТравми вуха.pptx
    ТипДокументы
    #521782
    Травми зовнішнього, середнього та внутрішнього вуха 

    Зовнішнє вухо

    Зовнішнє пошкодження вушної раковини можливо в результаті тупої, колото-різаної, вогнепальної, термічної (опіки і відмороження) або хімічної травми вуха
    Клініка
    Тупа травма вуха і його поранення можуть супроводжуватися деструкцією хрящів вушної раковини, її повним або частковим відривом, утворенням гематоми.
    Забій вушної раковини часто призводить до скупчення крові між хрящем і перихондрит., в результаті вухо перетворюється в червону безформну масу.
    Пошкодження зовнішнього слухового проходу зустрічається рідше, ніж травма вушної раковини, і нерідко поєднується з нею. Воно буває обмежено хрящової частиною слухового проходу або поширюється на його кісткову частину. Причиною травми вуха з пошкодженням слухового проходу може бути кульове або осколкове поранення; удар гострим або тупим предметом в область зовнішнього отвору слухового проходу; попадання в слуховий прохід стороннього предмета, їдких хімічних речовин, вогню, гарячої пари або рідини. Сильний удар в нижню щелепу здатний викликати травму вуха з переломом передньої стінки кісткової частини слухового проходу. При травмі вуха з пошкодженням слухового проходу потерпілий скаржиться на біль у вусі, кровотеча з нього, почуття сильної закладеності вуха. При кровотечі згустки крові накопичуються в слуховому проході і обтурують його, викликаючи виражену кондуктивную туговухість. Якщо травма вуха не супроводжується пошкодженням барабанної перетинки, то після вилучення кров’яних згустків спостерігається повне відновлення слуху. Термічні та особливо хімічні опіки зовнішнього слухового проходу призводять до утворення перекривають його просвіт рубців, розвитку стенозу або повної атрезії слухового проходу. Діагностика

    Для діагностики пошкоджень вушної раковини отоларинголога або травматолога досить зробити її огляд і пальпацію. Травма вуха з пошкодженням слухового проходу діагностується при проведенні ендоскопічного дослідження.

    Отоскопія і мікроотоскопія здатні виявити поранення стінок слухового проходу, пошкодження барабанної перетинки, скупчення в слуховому проході згустків крові або перебування в ньому стороннього тіла.

    Дослідження зондом при травмі вуха дозволяє визначити пошкодження хрящових і кісткових стінок слухового проходу. Однак переломи кісткової частини краще діагностуються шляхом прицільної рентгенографії черепа. Оскільки тупа травма вуха нерідко поєднується зі струсом головного мозку, всі постраждалі повинні додатково оглядатися неврологом.
    Лікування
    • При тупий травмі вуха з незначними ушкодженнями вушної раковини, які не супроводжуються крововиливом або пошкодженням хрящів, досить провести туалет зовнішнього вуха, при наявності саден обробити їх йодом і накласти на вухо суху пов’язку. Більш серйозна травма вуха є показанням до профілактичного прийому антибіотиків для попередження розвитку інфекції. При наявності гематоми її розкривають, вміст евакуюють через розріз, забезпечують адекватне дренування і накладають на вухо, що давить. При наявності ран виробляють їх первинну обробку. Розриви хрящів вушної раковини шініруют ватними тампонами.
    • При травмі вуха з пораненням шкіри зовнішнього слухового проходу проводиться первинна обробка рани. Потім в слуховий прохід вводяться турунди з антибіотиками і кортикостероїдами. Перев’язки з туалетом слухового проходу і заміною турунд проводять 1 раз на добу. Розриви хрящової частини слухового проходу, що відбулися при травмі вуха, потребує ендоскопічному відновленні і подальшої 48-годинний фіксує тампонаде турундами з синтомициновой маззю. Якщо травма вуха супроводжується переломом кісткової частини слухового проходу, то крім фіксує тампонади необхідна іммобілізація нижньої щелепи терміном від 1 до 2 тижнів, протягом якого для виключення жувальних рухів дозволений прийом тільки рідкої їжі.
    Середнє вухо

    Причини травми середнього вуха зводяться до наступних:

    -потрапляння стороннього тіла в слуховий прохід.

    -сильного удару.

    -різкий перепад тиску всередині вушного каналу.

    -перепад тиску при польоті на літаку.

    -необережність при поцілунку в вухо.
    Клініка
    • Пошкодження середнього вуха виникають, коли травма вуха супроводжується розривом барабанної перетинки, струсом барабанної порожнини або проникаючим пораненням. Відокремлено виділяється барометрична травма вуха, яка виникає при різкому перепаді тиску всередині і зовні барабанної порожнини. Травми вуха можуть призводити до перелому слухових кісточок, підвивиху або розриву їх зчленування, зміщення підстави стремена. Травма вуха з пошкодженням соскоподібного відростка при інфікуванні призводить до мастоїдиту. Барометрична травма вуха є причиною виникнення аероотіта, іноді в поєднанні з аеросінусітом.
    • При травмі вуха з проникаючим пораненням барабанної порожнини або перфорацією барабанної перетинки часто відбувається інфікування порожнини середнього вуха з розвитком гострого середнього отиту. Останній через знижену в результаті травми реактивності тканин у багатьох випадках ускладнюється мастоидитом, може трансформуватися в хронічний гнійний середній отит або стати причиною адгезивного отиту. Травма вуха з ураженням барабанної порожнини супроводжується больовим синдромом, шумом у вусі, кондуктивной приглухуватістю. При розвитку гнійного отиту відзначається генетично з зовнішнього слухового проходу.
    Діагностика
    Травма вуха з пошкодженням структур барабанної порожнини діагностується на підставі огляду, отоскопії, аналізу слухової функції і рентгенологічного дослідження. Ендоскопічне дослідження може виявити:
    • пошкодження барабанної перетинки, її зміни,
    • характерні для гнійного отиту,
    • наявність в зовнішньому слуховому проході гнійних виділень.
    • Дані аудіометрії, дослідження камертоном і порогової аудіометрії при травмі вуха з пошкодженням середнього вуха свідчать про кондуктивно типі зниження слуху. Травма вуха з пошкодженням слухових кісточок супроводжується порушенням їх рухливості, що визначається в ході акустичної импедансометрии. На рентгенограмі або томограмі скроневої кістки при травмі вуха можуть спостерігатися переломи стінок барабанної порожнини і підвищена легкість осередків соскоподібного відростка.
    Лікування
    У разі нещасного випадку вуха з пошкодженням барабанної порожнини або соскоподібного відростка потрібна обов’язкова антибіотикотерапія з першої доби. При пораненнях проводиться первинна обробка ран і ранового каналу. При травмі вуха з утворенням гемотімпанума рекомендовані судинозвужувальні препарати, що знімають набряк слухової труби, що сприяє більш швидкій евакуації по ній скопилася в барабанної порожнини крові. Якщо травма вуха супроводжується пошкодженням барабанної перетинки або слухових кісточок, то після стихання запальних процесів за показаннями проводяться реконструктивні операції:
    У разі гнійних ускладнень при травмі вуха в залежності від локалізації процесу здійснюється сануючих операція, мастоідотоміі або общеполостная операція. При значних пошкодженнях, що призводять до стійкої приглухуватості постраждалі з травмою вуха потребують консультації лікаря-слухопротезіста для вирішення питання про найбільш оптимальний спосіб слухопротезування. Внутрішнє вухо

    Травма внутрішнього вуха — досить складне пошкодження. внаслідок контузії або поранення (колота, кульова, осколкова рана) можуть бути пошкоджені структури лабіринту.
    Клініка
    Травма вуха з пошкодженням структур лабіринту виникає в результаті контузії або поранення (осколкового, кульового, коле, интраоперационного). У більшості випадків вона поєднується з ЧМТ. При такій травмі вуха в результаті прямого або опосередкованого впливу травмуючого фактора на клітини рецепторного апарату лабіринту розвивається гострий або хронічний травматичний лабіринтовий синдром. Він проявляється нудотою, інтенсивним запамороченням, одно- або двостороннім шумом у вухах, відчуттям обертання навколишніх предметів, розладом координації, спонтанним ністагмом, нейросенсорної приглухуватістю. Подібна травма вуха може супроводжуватися втратою свідомості, парезом лицьового нерва на стороні ушкодження, осередкової і загальномозковою неврологічною симптоматикою. Діагностика
    Травма вуха з пошкодженням лабіринту діагностується спільними зусиллями травматолога, отоларинголога і невролога. В обов’язковому порядку проводиться неврологічний огляд, рентгенографія або КТ черепа, МРТ головного мозку, отоскопія. Якщо дозволяє стан потерпілого з травмою вуха, то проводиться дослідження вестибулярного аналізатора (вестибулометрія, стабілографія, електроністагмографію) і слухової функції (порогова аудіометрія, отоакустичної емісія, промонторіальний тест). При акустичної травмі вуха велике діагностичне значення має анамнез захворювання. Лікування
    При травмі вуха з пораненням скроневої кістки і лабіринту проводиться первинна обробка рани, забезпечується її адекватне дренування, накладається стерильна пов’язка. При задовільному стані потерпілого з травмою вуха можливе проведення отохірургіческой операції з метою видалення сторонніх тіл і відновлення анатомічної цілісності пошкоджених структур внутрішнього вуха. Лікувальні заходи при травмі вуха з важким пораненням, струсом або забоєм головного мозку в значній мірі відповідають лікування гострої ЧМТ та проводяться в нейрохірургічному або неврологічному відділенні. Вони спрямовані на підтримку функції життєво важливих органів, попередження набряку головного мозку, профілактику вторинної інфекції, заповнення крововтрати, дезинтоксикацию. Оскільки травма вуха з пошкодженням лабіринту призводить до незворотних порушень слуху, після стихання її гострих наслідків постраждалі потребують проведення операцій по відновленню слуху або слухопротезування.
    Дякую за увагу!


    написать администратору сайта