Главная страница
Навигация по странице:

  • Ход урока 1 Арганізацыйны момант

  • 2. Праверка хатняга задання

  • 3. Мэтаматывацыйны этап

  • 4. Вывучэнне новага матэрыялу

  • 5. Фізкультхвілінка

  • 7. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія

  • 8. Інфармацыя аб дамашнім заданні

  • 6 клас Урок 2 Тэма : Жывая арганізмы.. У 2 Жывая арганізмы. Урок 2 Тэма Жывая арганізмы. Мэты


    Скачать 28.8 Kb.
    НазваниеУрок 2 Тэма Жывая арганізмы. Мэты
    Анкор6 клас Урок 2 Тэма : Жывая арганізмы
    Дата28.12.2022
    Размер28.8 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаУ 2 Жывая арганізмы.docx
    ТипУрок
    #867974

    6 клас

    Дата -

    Урок 2

    Тэма : Жывая арганізмы.


    Мэты:

    - пазнаёміць з асноўнымі ўласцівасцямі жывога арганізма; садзейнічаць вывучэнню прыкмет, якія адрозніваюць жывыя арганізмы ад цел нежывой прыроды;

    - садзейнічаць развіццю ўменняў арыентавацца ў прапанаванай вучэбнай інфармацыі і вылучаць галоўнае;

    - спрыяць выхаванню беражлівых адносін да прыроды.


    Вучэбна-метадычнае забеспячэнне: падручнік, рабочы сшытак.
    Ход урока

    1 Арганізацыйны момант

    Прывітанне. Настаўнік аб'яўляе тэму занятку і паведамляе пра тое, з якім навучальным матэрыялам вучні пазнаёмяцца. Нагадаем аб правілах паводзін на ўроку.
    2. Праверка хатняга задання

    Вучні адказваюць: 1. Што называецца прыродай? 2. Якія існуюць з'явы прыроды? 3. Прывядзіце прыклады фізічных, астранамічных, хімічных, геаграфічных і біялагічных з'яў. 4. Што такое біялогія?5. Пералічыце біялагічныя навукі. 6. Што яны вывучаюць? 7. Якое значэнне мае біялогія для чалавека?
    3. Мэтаматывацыйны этап

    Педагог звяртае ўвагу вучняў на тое, што на гэтым навучальным занятку пачынаецца вывучэнне дзіўнага свету жывых арганізмаў, якія адносяцца да жывой прыроды. Целы жывой прыроды называюцца арганізмамі. Жывыя арганізмы - гэта расліны, жывёлы, грыбы, багавінне, лішайнікі і т. д.
    4. Вывучэнне новага матэрыялу

    4.1. Вучням задаюцца наступныя праблемныя пытанні:

    1. Як вы думаеце, чаму расліны, жывёлы, грыбы, багавінне, лішайнікі - гэта арганізмы?

    2. Па якіх прыкметах-уласцівасцях можна вызначыць, што цела жывой прыроды - арганізм?

    4.2. Расказ настаўніка.

    Увага класа звяртаецца на тое, што ў сваёй сукупнасці жывыя арганізмы даволі разнастайныя па памерах, ладу жыцця, форме і знешняму выгляду. Тым не менш ёсць і такія прыкметы жывых арганізмаў, якія ўласцівыя ім усім і з'яўляюцца вызначальнымі пры адрозненні жывой прыроды ад нежывой. На дошцы фіксуюцца названыя вучнямі паняцці ў выглядзе схемы "Прыкметы жывых арганізмаў" і даецца характарыстыка гэтым прыкметам.


    Жывы арганізм Сілкаванне Развіццё Дыханне Рост Клетачны будынак Вылучэнне Раздражняльнасць Размнажэнне
    5. Фізкультхвілінка

    6. Замацаванне вывучанага матэрыялу

    Самастойнае выкананне заданняў 6-10 на с. 9 у рабочым сшытку.
    7. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія

    Гутарка з класам па шэрагу пытанняў: 1. Што было галоўным у вывучэнні новай тэмы? 2. Якія цяжкасці ўзніклі пры вывучэнні новай тэмы? 3. Што новага вы даведаліся? 4. Што было цікавым? 5. Чаму навучыліся?
    8. Інфармацыя аб дамашнім заданні 8.1. § 1 падручніка, адказаць на пытанні.8.2. Заданні 1-5, 11 на с. 8-9 і 10 у працоўным сшытку. 8.3. Творчае заданне (па выбары ): - фотарэпартаж «Прыкметы жывых арганізмаў»; - складанне пытанняў-заданняў па тэме «Прыкметы жывых арганізмаў ». 8.4. Заданні 1-5 для пазаўрочнай працы на с. 10—12 у рабочым сшытку ( выканаць адно-два заданні на выбар).


    написать администратору сайта