Міністерство освіти і науки України
ВКНЗ СОР «Лебединське педагогічне училище ім. А.С.Макаренка»
Урок з предмету
«Я у світі» на тему:
Підготувала:
студентка 143 групи
Молошна Юлія
Лебедин 2014
Тема. Україна – незалежна держава.
Мета:сформувати уявлення про державний устрій України, основні права та обов’язки людини; поглибити та розширити знання учнів про Україну; розвивати спостережливість, пам'ять, логічне мислення; виховувати любов до Батьківщини, бажання зробити її кращою.
Тип уроку: комбінований.
Методи і методичні прийоми: бесіда, робота над акровіршем, загадкою, інтерактивні вправи «Асоціативний кущ», «Доповни вірш», «Мікрофон», «Привітання», розповідь, робота з підручником, словникова робота, робота в зошиті з друкованою основою.
Обладнання: мультимедійна презентація, табличка «Мої права», завдання для роботи в парах.
Література:
| Державний стандарт початкової освіти.
Навчальна програма для загальноосвітніх навч.закл. із навчанням українською мовою, 1-4 класи.-К.:Видавничий дім «Освіта», 2013.-204с.
Я у світі.3 клас: підруч. Для загальноосв.навч.закл./ О. В. Тагліна, Г. Ж. Іванова.-Х.: Вид-во «Ранок», 2013.-144с.
Україна – наш спільний дім:[http://shkola-8.net.ua/ukrayna-nash-spilnij-dim.html].
|
Хід уроку
І.Організаційна частина.
1. Вправа «Привітання».
Зараз я буду говорити привітання,а ті учасники, яких, на їхню думку, це стосується, повинні говорити хором «добрий день». (сл.2)
1) «Добрий день, діти, у кого в цей момент гарний настрій»;
2) « Добрий день тим, хто добрий і справедливий»;
3) « Добрий день тим, хто хоче дізнатися щось нове та цікаве»;
4) « Добрий день, активним та старанним»; ІІ. Оголошення теми й мотивація навчальної діяльності.
Діти, а хто знає, що таке акровірш?( Це вірш, в якому перші літери кожного рядка, прочитувані згори вниз, утворюють слово або речення)
Тож зараз ваше завдання: прослухати акровірш і відгадати слово, яке утворилося.
1. Читання акровірша і загадки. (сл.3)
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині край. м красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
М. Чернявський
Тож, яке слово утворилося? (Україна)
Відгадайте загадку:
У світі одна – всім потрібна вона. (Батьківщина)
Чим ви найбільше пишаєтесь у своїй Вітчизні?
Як ви вже здогадались, тема сьогоднішнього уроку: (сл.4)«Україна – незалежна держава». Сьогодні ми з вами поговоримо про нашу рідну землю, на якій ми з вами народилися і живемо; дізнаємося більше про становлення незалежності та устрою нашої славетної Батьківщини.
2. Слухання вірша В.Симоненка. (сл.5)
Прослухайте вірш Василя Симоненка. Як ви розумієте ці слова?
Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину. ІII. Актуалізація опорних знань учнів.
Інтерактивна гра «Мікрофон».
Зараз ми з вами пограємо в гру «Мікрофон». Я задаю запитання, а ви, передаючи один одному мікрофон, відповідаєте на них. Говоріть швидко й лаконічно. (сл.6)
Що таке суспільство? (Група людей, об’єднаних спільною історією, культурою, законами, виробництвом.)
Без кого не існує суспільство? (Без людини)
Що слід робити, щоб у суспільстві був лад?
«Людина може обійтись без багатьох речей, але не без іншої людини»,— сказав один учений. Поясніть, як ви розумієте ці слова.
Що таке толерантність?
Які ви знаєте правила толерантної поведінки?
Гра «Обери роль до душі». (сл.7)
-У кожного з нас у житті є багато ролей. Оберіть, яка вам найбільше до душі, а яка дається важко. Поясніть свій вибір.
1. Я – учень.
2. Я- сусід.
3. Я – син (дочка)
4. Я- товариш.
5. Я – пішохід.
6. Я – пасажир. ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Читання вірша.
Прослухайте вірш «Україна» і скажіть, За що автор любить Батьківщину? (За те, що тут живуть друзі та рідні, за рідну мову солов’їну, за квіти, які ростуть по селах) (сл.8)
Україна
На білому світі є різні країни,
А в них – і ліси, і лани…
Та тільки одна на землі Україна,
А ми – її доньки й сини.
Усюди є небо, і зорі скрізь сяють,
І квіти усюди ростуть…
Та тільки одну Батьківщину я маю,
Її Україною зовуть.
Моя Україно, тебе я кохаю –
Тут дім мій, тут друзі живуть.
Тут мовою рідною піснею лунає
І мальви по селах цвітуть.
Валентина Новомирова
Діти, а що для вас Україна? (це рідний край, де я народився, живу, де живуть і працюють мої батьки; це земля, на якій народився видатний український поет і художник Т.Г.Шевченко; це ліси та парки, гори, ріки і степи; це вулиця, на якій я живу, школа, мої друзі; це моя родина: тато, мама, сестричка, бабуся, дідусь, рідна домівка)
2. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ». (сл.9)
Які слова спадають вам на думку, коли ви промовляєте слово Україна? (Діти говорять: рідна, найдорожча, квітуча, прекрасна, привітна, щедра, хлібосольна.)
Слухання і аналіз творів учнів на тему «Україна в майбутньому». (сл.10)
Діти, вдома вам потрібно було написати твір-роздум на тему «Україна в майбутньому». Хто бажає зачитати свій твір?
4.Розповідь учителя.
А хто з вас може сказати, що таке незалежність?
Тож, незалежність (сл.11) – це можливість приймати самостійні рішення, які підкорюються власним бажанням та інтересам і не потребують зовнішніх вказівок та наказів. Незалежність для держави — політична самостійність, відсутність підлеглості, суверенітет.
Україна є суверенною державою — яка має чітко визначену територію, на якій вона здійснює внутрішній і зовнішній суверенітет, має постійне населення, уряд, не залежить від інших держав, має повноваження і здатність вступати в міжнародні відносини з іншими суверенними державами
24 серпня 1991 р. Верховна Рада України прийняла Історичний документ виняткового значення для долі українського народу — Акт проголошення незалежності України.
Спробуйте визначити умови незалежності: (сл.12)
Територія є неподільною і недоторканою.
На території мають чинність винятково Конституція і закони України.
Незалежність держави на міжнародній арені,
Єдине громадянство.
Державна мова – українська.
5. Робота з текстом підручника. (сл.13)
Знайдіть текст про Україну на сторінці 83 вашого підручника, прочитайте та скажіть, що нового ви дізналися про закони України?
а) Запитання до тексту:
Де записані основні закони України? ( в Конституції)
Хто є головою нашої держави? (Президент України)
Хто являється єдиним джерелом влади в Україні?(народ)
Що трапляється з громадянами, які порушують прийняті закони?(Відповідають за свої порушення)
Хто захищає права та свободи людини й громадянина?(Суд)
Знайдіть в тексті і зачитайте, що говориться про Конституцію України?
6. Словникова робота. (сл.14)
В тексті ви зустрічали слова, значення яких вам потрібно запам’ятати.
Громадянин – людина, яка постійно живе в державі, користується правами і виконує обов’язки, установлені її законами.
Держава – країна з політичною владою в суспільстві.
Закон – головне й обов’язкове правило для всіх громадян країни.
Конституція – основний закон держави.
7. Фізкультхвилинка(відеоролик). (сл.15)
Ви, напевне, вже втомились. Тож проведемо фізкультхвилинку. Встаньте рівненько біля парт, погляньте на екран та повторюйте рухи.
8. Робота з підручником. (сл.16)
а) Аналіз вірша «Я маю право».
Прослухайте вірш «Я маю право» і скажіть, які ж права має кожен українець?
Я маю право
Я – українець. Є у мене право
На рідну мову та свою державу,
На гордий прапор золотисто-синій,
На щастя жити у такій країні.
Я – українець. Право знати маю
Про тих, кого героями вважаю,
Що людство рятували від руїни,-
Синів і дочок, гідних України.
Леся Вознюк
VІ. Узагальнення отриманих знань.
Заповнення таблички «Мої права».
А тепер давайте спробуємо визначити, які ж ви маєте права, ваші відповіді запишемо до таблички. (сл.17)
2. Робота в зошиті з друкованою основою. (сл.18)
Відкрийте робочий зошит на сторінці 34. Перше завдання виконайте самостійно.
Перевірка виконання завдання.
Користуючись текстом підручника на сторінці 83-84, вам необхідно доповнити речення.(ланцюжком з коментуванням)
VІ. Підсумок.
Доповнення вірша, добираюч ириму. (сл.19)
Давайте спробуємо підібрати риму до вірша про Україну.
Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна найкраща у …. (світі!)
Моя Україна – целіс і озерця,
Безмежні степи і чарівні … (джерельця.)
Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і річки… (глибокі.)
Міста старовинні і замки прекрасні,
Великі будови і дуже …(сучасні.)
Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна – це пісня … (весела.)
Це щира, багата, як світ її мова,
Крилата така, мелодійна … (чудова.)
Її обереги верба і калина,
Найкраща у світі – …( моя Україна.)
Прекрасна наша українська земля, щедра, багатобарвна, рідна, єдина. Але, щоб наша держава булла завжди вільною, незалежною, а її громадяни, незалежно від національності, - щасливими, потрібно наполегливо працювати кожному з нас, лишати після себе хороший слід на Землі, творити добро, вірити в щасливе майбутнє нашої країни, любити свою Батьківщину.
2. Інтерактивна гра «Мікрофон ». (сл.20)
Ось і закінчився наш урок.
Тож давайте пригадаємо над якою темою ми сьогодні працювали?
Що нового ви дізналися?
Коли Україна стала незалежною?
Так хто ж такий громадянин?
Назвіть свої права.
VIІ. Повідомлення домашнього завдання. (сл.21)
Вдома прочитайте статтю на с. 82-85, дайте відповіді на запитання.
В зошиті на с.34 виконати завдання №3.
Намалюйте як ви собі уявляєте справжнього українця.
|