Главная страница
Навигация по странице:

  • 2.3 Обґрунтування вибору системи моделюванні хіміко-технологічних систем для розрахунку параметрів ректифікаційної колони

  • Побудова технологічної схеми і розрахунок статичного режиму ректифікаційної колони в Hysys

  • Створення середи моделювання Завдання потоків

  • Встановлення окремих блоків

  • Встановлення бічних стріпінгів Гасовий стрипінг

  • Дизельний і газойльовий стрипінги

  • Відомо, що роль нафти в сучасному світі винятково важлива, оскільки в основі всіх галузей виробництва лежить енергетика. Нафта це рідка речовина, що добувається з надр землі і використовується при виробництві палива


    Скачать 3.26 Mb.
    НазваниеВідомо, що роль нафти в сучасному світі винятково важлива, оскільки в основі всіх галузей виробництва лежить енергетика. Нафта це рідка речовина, що добувається з надр землі і використовується при виробництві палива
    АнкорDIPLOM.docx
    Дата18.12.2017
    Размер3.26 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаDIPLOM.docx
    ТипДокументы
    #11998
    страница4 из 7
    1   2   3   4   5   6   7

    Aspen Technologies випускає пакет програм AspenONE V8.7, призначений для підвищення ефективності виробництва, а також проектування і моделювання технологічних процесів. Для моделювання технологічних процесів виділено 2 продукта: Aspen Hysys і Aspen Plus.

    Aspen Hysys являє собою програмний пакет, призначений для моделювання в стаціонарному режимі, проектування хіміко-технологічних виробництв, контролю продуктивності обладнання, оптимізації та бізнес-планування в галузі видобутку та переробки вуглеводнів та нафтохімії.

    Особливості Hysys:

    • Зручний графічний інтерфейс (PFD - Process Flowsheet Diagram). У вікні програми в зручному для користувача вигляді зображується схема технологічного процесу;

    • Точні термодинамічні моделі. Використання термодинамічних моделей Hysys дозволяє розрахувати фізичні властивості, транспортні властивості, фазовий рівновагу з гарантовано високою точністю. Програма містить велику базу даних з можливістю додавання користувацьких компонентів (наявність більше 20 різних методів розрахунку термодинамічних і фізичних властивостей; більше 2000 бібліотечних компонентів, більше 16000 пар бінарних коефіцієнтів);

    • Відкрита архітектура. Hysys дозволяє створювати користувальницькі термодинамічні і кінетичні моделі, а також моделі одиниць обладнання за допомогою вбудованої мови програмування (аналога Visual Basic). Можливо підключати і використовувати спільно з програмою HYSYS власні програми (створені в середовищі Visual Basic, С ++, Excel), розширюючи її стандартні можливості і створюючи інтегровані системи технологічних розрахунків;

    • Велика бібліотека модульних операцій. Hysys включає в себе статичні та динамічні моделі ректифікаційних колон, реакторів, теплообмінників, циклонів і фільтрів і, крім того, в Hysys можна використовувати логічні операції.

    Додаткові модулі розширюють стандартні можливості Hysys. Завдяки відкритій архітектурі Hysys в якості додаткових модулів виступають як власні програми AspenTech, так і програми компаній-партнерів. Додаткові модулі дозволяють налаштувати Hysys з урахуванням специфіки конкретного виробництва. Для розрахунку і моделювання нафтохімічних процесів, Hysys може бути оснащений додатковими модулями: для моделювання в динамічному режимі - Aspen Hysys Dynamics, для розрахунків потоків нафти і колон АВТ - Aspen Hysys Crude і для розрахунку основних установок, застосовуваних у нафтопереробці - Aspen Hysys Petroleum Refining.

    Aspen Plus являє собою програмний пакет, призначений для моделювання в стаціонарному режимі, проектування технологічних процесів, контролю продуктивності, оптимізації та бізнес-планування в галузі хімії, тонкого органічного синтезу, нафтохімії та металургії.

    Aspen Plus містить в собі велику базу даних за фізико-хімічними властивостями речовин, моделі одиниць обладнання, а також можливості створення звітів, розробки користувальницьких моделей і спеціалізовані моделі. Система Aspen Plus дає можливість термодинамічного моделювання роботи різноманітних установок.

    Aspen Hysys і Aspen Plus входять до складу так званого модуля проектування AspenONE Engineering - інтегрованого набору програмних продуктів, розробленого спеціально для впровадження передового інженерного досвіду, а також з метою оптимізації та автоматизації вирішення інженерних завдань на рівні окремої установки і всього підприємства, і тому він найбільше підходить для розробки систем управління нафтопереробкою.

    2.3 Обґрунтування вибору системи моделюванні хіміко-технологічних систем для розрахунку параметрів ректифікаційної колони
    Для моделювання процесу ректифікації нафти в колоні К-2 обрана одна із кращих моделюючих програм – Aspen Hysys.

    Hysys використовують як засіб побудови стаціонарних моделей при проектуванні технологічних процесів, для моніторингу стану устаткування і виявлення несправностей, для оптимізації технологічних режимів, бізнес - планування та керування активами.

    З використанням Hysys можна проводити розрахунки ректифікаційних колон довільної конфігурації, включаючи колони з рідинами, що розшаровуються на тарілках та з хімічними реакціями на тарілках; нафтових колон, гідравліки ректифікаційних колон із сітчатими, клапанними і ковпачковыми тарілками, і насадочних колон.

    Hysys Crude Module дозволяє задавати в програмі зразки нафти й моделювати колони АВТ. В Hysys Crude Module вводяться дані розгонів, потім зразок нафти розбивається на псевдокомпоненти для пророкування транспортних і термофізичних властивостей потоків.

    Вихідними даними для розрахунку зразка нафти є крива розгону. Бажана наявність також залежної кривої молекулярної ваги, незалежної кривої щільності та двох незалежних кривих в'язкості при різних температурах. Точність розрахунку підвищується, якщо відомо молекулярну вагу і щільність усього зразка. Бажана наявність експериментальних даних по змісту легких фракцій.

    Програма розраховує сполуку нафти, інші (не задані користувачем) властивості і будує композитну криву розгону з обліком всіх введених даних. Повністю певні псевдокомпоненти можна інсталювати у потік і використати в будь-якій схемі.

    Hysys, Aspen Hysys Dynamics та Aspen Hysys Crude Module дозволяють легко виконувати завдання, необхідні для розрахунку ректифікаційної колони:

    • Завдання складу сирої нафти;

    • Розрахунок статичного режиму колони;

    • Розрахунок динамічного режиму колони;

    • Створення децентралізованої системи стабілізації.




      1. Побудова технологічної схеми і розрахунок статичного режиму ректифікаційної колони в Hysys


    Розрахунок матеріального та енергетичного балансу

    Встановлення властивостей компонентів

    В програмному пакеті для моделювання хіміко-технологічних систем Aspen Hysys [13] побудуємо технологічну схему атмосферної ректифікаційної колони на підставі методики, що описана в [14].

    Для початку необхідно задати властивості використовуваних компонентів (Properties) - список компонентів (Component List) і пакет рівнянь для потоків рідин (Fluid Packages).

    Додамо основні компоненти: Methane, Ethane, Propane, i-Butane, n-Butane, H2O.

    Далі, задамо пакет рівнянь. Для цього необхідно в Fluid Packages обрати необхідне рівняння за таблицею 2.1 [35]
    Таблиця 2.1 – Пакети рівнянь для потоків рідин

    П+

    Е+

    Electrolyte NRTL

    чи Pizer

    Е-

    P>10 бар

    ПВ-

    PSRK

    PR чи SRK з MHV2

    ПВ+

    Schwartentruber-Renon

    PR чи SRK з WS

    PR чи SRK з MHV2

    P<10 бар

    ПВ-

    РР+

    NRTL, UNIQUAC

    і їх варіації

    РР-

    WILSON, NRTL,

    UNIQUAC і їх варіації

    ПВ+

    РР+

    UNIFAC LLE

    РР-

    UNIFAC та його розширеня

    П-

    ПК+

    В+

    Braun K-10 чи ideal

    В-

    Chao-Seader, Grayson-Streed чи Braun K-10

    ПК-

    Peng-Robinson,

    Redlich-Kwong-Soave,

    Lee-Kesler-Plocker

    Позначення:

    • П – полярна рідина (рідина з високим значенням діелектричної проникності, приклад - вода, аміак, етиловий спирт);

    • Е – електроліти (розчини, що проводять електричний струм - кислоти, солі, розчинні шари);

    • ПК – псевдокомпоненти (модель нафти представляється наступними псевдокомпонентами: легкі вуглеводородні фракції і важкі вуглеводородні фракції);

    • P – тиск;

    • B – вакуум;

    • ПВ – присутні експериментальні параметри взаємодії;

    • РР - рідина-рідина.

    Для даної моделі доцільно обрати рівняння Peng-Robinson. Щоб задати компоненти необхідно охарактеризувати склад нафти, використовуючи аналітичні дані (рис. 2.5).
    c:\users\кот\desktop\1.jpg

    c:\users\кот\desktop\2.jpgc:\users\кот\desktop\3.jpg

    Рисунок 2.5 – Основні характеристики нафти

    Створення середи моделювання

    Завдання потоків

    Для створення потоку сирої нафти створимо матеріальний потік (Material Steam) і назвемо його Raw Crude. Задамо його параметри:

    Назва потоку

    Raw Crude

    Температура, ºC

    241,16

    Тиск, кПа

    517,16

    Масова витрата, кг/год

    58,2·104

    Для того, щоб інші незаповнені поля (позначені ) автоматично заповнилися необхідно вказати склад потоку в панелі Composition:

    Назва потоку

    Raw Crude

    Methane

    2,84·10-4

    Ethane

    6,24·10-4

    Propane

    8,62·10-3

    i-Butane

    5,44·10-3

    n-Butane

    1,93·10-2

    H2O

    0


    Після зазначення складу потоку автоматично розраховуються інші параметри:

    Назва потоку

    Raw Crude

    Пара / Фракція фази

    0,28

    Молярна витрата, кг·моль/год

    2826,39

    Об´ємна витрата, м3/год

    662,45

    Молярна ентальпія, кДж/кг·моль

    -34,4·104

    Молярна ентропія, кДж/кг·моль -ºС

    560,29

    Теплова витрата, кДж/год

    -97,2·107


    Близько 28% нафти, котра надходить, при даному тиску перебуває в паровій фазі (Vapor Phase), інша частина – у рідкій (Aqueous Phase). Об'ємна витрата (Std Ideal Liq Vol Flow) – 662,5 м3/год.

    Аналогічно створимо інші потоки з параметрами, зазначеними в таблицях 1 і 2 (Додаток А) ?.
    Встановлення окремих блоків
    До складу схеми входять такі основні вузли:

    • сепаратор;

    • піч;

    • змішувач;

    • колона;

    • стріпінги;

    • насоси.


    Установка сепаратора

    Для встановлення сепаратора необхідно додати в PFD сепаратор . У параметрах сепаратора вказується вхідний потік (Inlet) - Raw Crude, а також створюються потоки «Пар» - PreFish Vap та «Рідина» - PreFish Liq.
    Установка пічки

    Для установки печі необхідно додати в PFD піч . У параметрах печі вказується вхідний потік (Inlet) - PreFlsh Liq і вихідний - Hot Crude, а також задається тиск 69 кПа. Для підігріву печі необхідно задати енергетичний потік (Energy Stream) - Crude Duty. Для нього встановимо значення потоку тепла (Heat Flow) – 18,4·107 кДж/год.
    Установка змішувача

    Для установки змішувача додамо в PFD змішувач . У параметрах міксера вказуються вхідні потоки (Inlet) – Hot Crude й 2 і вихідний – 1. Опорний потік 1 має параметри, зазначені в таблиці 1 (додаток А).
    Установка колони

    Створюємо в PFD колону . Для її інсталяції необхідно задати ряд параметрів:

    1. Потік Condenser Energy Stream - Atmos Cond;

    2. Кількість тарілок - 29;

    3. Вхідні потоки (Inlet Streams): Atm Feed (28 тарілка) і енергетичний потік подачі тепла - Q-Trim (28 тарілка);

    4. Виходи (Outlets): газ - Off Gas, рідина - Nafta, відвід води (Water Draw) - Waste Water;

    5. Енергетичний потік ребойлера (Reboiler Energy Stream) - Kero_SS_Energy;

    6. Залишок (Bottoms Liquid Outlet) - Residue .

    Далі задаються тиски в конденсаторі та ребойлері: Condenser Pressure - 135.8 кПа, Condenser Pressure Drop - 62.05 кПа, Reboiler Pressure Drop - 0 кПа, Reboiler Pressure - 0 кПа, і розрахункові температури: у конденсаторі (Optional Condenser Temperature Estimate) - 37.78 ºС, лігроіну (Optional Top Stage Temperature Estimate) - 121.1 ºС, і в ребойлері (Optional Reboiler Temperature Estimate) - 371.1 ºС. Флегмове число задаємо 1. Встановлена колона зображена на рис. 2.6.


    Рисунок 2.6 – Инсталяція ректифікаційної колони

    Встановлення бічних стріпінгів
    Гасовий стрипінг

    На вкладці Side Ops настроювань колони додаємо стрипінг відбору гасу, назвемо його Kero_SS. Так виглядає вікно налаштувань стрипінгу:



    Рисунок 2.7 – Налаштування гасового стрипінгу

    Дизельний і газойльовий стрипінги

    Аналогічно задаємо параметри відбору дизеля і газойля.
    Таблиця 2.2 - Параметри для завдання стрипінгів

    Назва

    Diesel_SS

    AGO_SS

    Тарілка повернення

    16_Main TS

    21_Main TS

    Тарілка відбору

    17_Main TS

    22_Main TS

    Тип витрати

    Об´ємна (Volume)

    Об´ємна (Volume)

    Конфігурація

    Steam Stripped

    Steam Stripped

    Паровий потік

    Diesel Steam

    AGO Steam

    Потік продукту

    Diesel

    AGO

    Витрата продукту

    127,5 м3/год

    29,8 м3/год

    1   2   3   4   5   6   7


    написать администратору сайта