Главная страница
Навигация по странице:

  • "Память на образи".

  • 3. "Память на числа".

  • Амнестичний Корсаковський синдром

  • Психиатрия 1 тема. 1 тема. 1. Загальна психопатологія. Розлади відчуття, сприйняття та памяті


    Скачать 67.21 Kb.
    Название1. Загальна психопатологія. Розлади відчуття, сприйняття та памяті
    АнкорПсихиатрия 1 тема
    Дата19.10.2020
    Размер67.21 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла1 тема.docx
    ТипДокументы
    #143964
    страница4 из 4
    1   2   3   4

    1. "Заучування 10 слів", (методика запропонована А. Р. Лурія). Мета: Оцінка стану пам'яті, стомлюваності, активності уваги.

    Матеріал: Протокол з дев'ятьма короткими односкладовими і двоскладовою словами, нс мають між собою ніякого зв'язку

    Інтерпретація результатів: за отриманим протоколом складається графік, "крива запам'ятовування" (рис. 11). За формою кривої можна зробити висновки щодо особливостей запам'ятовування. Так, у здорових людей з кожним відтворенням кількість правильно названих слів збільшується, у хворих - відтворення падає, відтворюється меншу кількість, відбувається "застрявання" на зайвих словах. Велика кількість "зайвих" слів свідчить про расторможенности або розладах свідомості. При обстеженні дорослих до третього повторення випробовувані з нормальною пам'яттю відтворюють правильно до дев'яти або десяти слів.

    Крива запам'ятовування може вказувати на ослаблення уваги, на виражену стомлюваність. Підвищена стомлюваність реєструється в тому випадку, якщо випробуваний відразу відтворив вісім-дев'ять слів, але з кожним разом все менше і менше (крива на графіку не зростає, а знижується). Крім того, якщо випробуваний відтворює все менше і менше слів, це може свідчити про забудькуватості і неуважності. Зигзагоподібний характер кривої свідчить про нестійкість уваги. Крива, що має форму плато, свідчить про емоційну млявості. Число слів, утриманих і відтворених через годину, свідчить про довготривалої пам'яті.

    2. "Пам'ять на образи".

    Мета: обстеження образної пам'яті (методика може використовуватися для профорієнтації).

    Матеріал: таблиця з образами (рис. 12) (розмір зразка - 1/2 аркуша формату А4).

    Інструкція: "Вам буде представлена таблиця з образами (показ таблиці). Ваше завдання полягає в тому, щоб за 20 секунд запам'ятати якомога більше образів. Через 20 секунд я приберу таблицю, і ви повинні будете намалювати або записати (висловити словесно) образи, які запам'ятали.

    Оцінка результатів: проводиться за кількістю правильно відтворених образів. Норма - сім правильних відповідей.

    3. "Пам'ять на числа".

    Мета: оцінка короткочасної зорової пам'яті, її обсягу і точності.

    Матеріал: таблиця з 12 двозначними числами (рис. 13) (розмір 1/2 аркуша формату А4).

    Інструкція: "Вам буде представлена таблиця з числами. Ваше завдання полягає в тому, щоб за 20 секунд запам'ятати якомога більше чисел. Через 20 секунд таблицю приберу і ви повинні будете записати (перерахувати усно із зазначенням місця розташування того чи іншого числа) всі ті числа , які ви запам'ятали ".

    Оцінка результатів дослідження: за кількістю правильно відтворених чисел проводиться оцінка короткочасної зорової пам'яті. Максимальна кількість інформації, що може зберігатися в короткочасній, інакше - оперативною, пам'яті - 10 одиниць матеріалу. Середній рівень: шість-сім одиниць.

    – корсаковський синдром.

    Амнестичний Корсаковський синдром визначається тріадою психічних порушень: амнезією, дезорієнтованістю й такими розладами пам'яті, як конфабуляції, навіть із конфабуляторною сплутаністю.

    Амнестичні розлади, які є провідними в цьому синдромі, проявляються в повному або частковому порушенні пам'яті на поточні події (фіксаційна амнезія). Пам'ять про минулі події може залишатися збереженою, однак частіше спостерігаються ті або інші ступені її порушення (ретроградна амнезія), що охоплюють події тривалістю від тижня до декількох років.

    Хворі не в змозі запам'ятати поточні події, не можуть визначити час, відповісти, де перебувають, хто їх оточує, з ким тільки що мали бесіду, що їли або робили. У них збуджується просторове орієнтування – не знаходять свою постіль, не можуть запам'ятати розташування приміщень.

    Конфабуляції виникають не спонтанно, а внаслідок розпитування, їхній зміст стосується здебільшого фактів повсякденного життя або ситуацій, пов'язаних із професійною діяльністю. Іноді зустрічаються конфабулящї фантастичного типу. Відповідним чином заданими питаннями можна направити конфабуляторні висловлювання в певному руслі, яке свідчить про підвищену навіюваність хворих. Множинні конфабуляції зустрічаються у разі порівняно неглибоких розладів пам'яті, у той час як значні порушення пам'яті супроводжуються збідненими конфабуляціями, що свідчить про відсутність паралелізму між ступенем мнестичних порушень та інтенсивністю конфабуляцій.

    У хворих спостерігається млявість, пасивність, зниження потягів, втомлюваність. Певне усвідомлення своєї хвороби, зокрема, щодо пам'яті, спостерігається практично завжди. Зазвичай, хворі намагаються примітивними способами приховати свій амнестичний дефект.

    1   2   3   4


    написать администратору сайта