Главная страница
Навигация по странице:

  • 3.Передумови появи та розвитку логістики.

  • Етапи розвитку логістики . Етап становлення.

  • Сучасні тенденції розвитку логістики.

  • Розвиток логістики на Україні. У сучасних умовах українські підприємства все більше орієнтуються на

  • Матеріальні потоки та їх класифікація

  • Відношення до логістичних систем

  • Інформаційні потоки та їх класифікація.

  • Фінансові потоки та їх класифікація

  • Логістичні операції та їх класифікація.

  • Поняття логістичних систем у логістиці.

  • логістичний менеджмент шпора. 2. Поняття та визначення логістики


    Скачать 240.5 Kb.
    Название2. Поняття та визначення логістики
    Анкорлогістичний менеджмент шпора.doc
    Дата11.06.2018
    Размер240.5 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлалогістичний менеджмент шпора.doc
    ТипДокументы
    #20211
    страница1 из 3
      1   2   3

    2.Поняття та визначення логістики.

    За межами нашої держави логістика як наука давно стала практичним інструментом ринкової економіки. Інтегрований логістичний підхід, різноманіття логістичних концепцій та різні логістичні системи і технології сьогодні застосовуються найвідомішими закордонними компаніями і корпораціями.

    Термін "логістика" походить від грецького слова "1о§і$ике", що означає "мислення, розрахунок, доцільність". Історично склалося, що логістика розвивалася завдяки військовій справі.

    Л- наука про планування, керування, контроль та регулювання руху матеріальних і інформаційних потоків у просторі та у часі від первинного джерела до кінцевого споживача.

    Якщо розглядати коло проблем, яких торкається логістика, то загальними для них будуть питання керування різними потоками.

    Об'єкт логістики можна розглядати з різних точок зору, що пояснює різноманіття визначень поняття логістики.

    Л -напрямок господарської діяльності, що полягає в керуванні матеріальними потоками в сферах виробництва та обігу.

    Інші розглядають логістику як деякий міждисциплінарний науковий напрямок, який безпосередньо зв'язаний з пошуком нових можливостей підвищення ефективності матеріальних потоків.

    Л - це мистецтво і наука визначення потреб, розподілу та змісту протягом всього життєвого циклу того, хто забезпечує ці потреби.

    Бурхливого розвитку логістика одержала в період другої світової війни, коли була використана для рішення стратегічних задач та чіткої взаємодії оборонної промисловості, постачальницьких баз і транспорту з метою своєчасного забезпечення армії озброєнням, паливно-мастильними матеріалами та продовольством. Поступово поняття і методи логістики стали переносити з військової області в цивільну, спочатку це був науковий напрямок, який охоплював раціональне керування рухом матеріальних потоків у сфері обігу, а потім трансформувався у виробництві.

    До кінця 20 століття логістика як дисципліна включає в себе закупівельну або постачальницьку логістику, логістику виробничих процесів, збутову або розподільчу логістику, транспортну, інформаційну або комп'ютерну логістику і ряд інших.

    Новизна ж самого логістичного підходу полягає в інтеграції перерахованих областей, а також тих областей Діяльності, за допомогою яких досягається бажаний результат при мінімальних витратах часу і ресурсів шляхом оптимального наскрізного керування матеріальними й інформаційними потоками.

    3.Передумови появи та розвитку логістики.

    Об'єктивний розвиток ринкових економічних систем у XX ст. привів до необхідності появи логістичного підходу в керуванні підприємствами. Основні передумови, що обумовили появу і розвиток логістики:

    1. Розвиток конкуренції, викликаний переходом від ринку продавця до ринку покупця

    До початку 60-х років XX ст.. країни з розвинутою ринковою економікою мали зростаючий ринок. Попит покупців на товари перевищував пропозицію продавців, мав місце ринок продавця. Основна увага менеджменту була спрямоване на те, як наситити ринок, тобто на пошук резервів у виробництві продукції..

    З середини 60-х років почав формуватися ринок покупця, що характеризувався надлишковою пропозицією, при якому у продавця є труднощі зі збутом своєї продукції за запропонованим цінами. Споживачі стали розбірливими, вимагали високої якості, низьких цін, зручного і різноманітного обслуговування. Це привело до необхідності пошуку нових шляхів створення конкурентних переваг.

    Постачальники, які приділяли увагу ефективній організації розподілу товарів, знижали собівартість та часу виконання замовлення і при цьому гарантували споживачу постачання товару в термін, в необхідній кількості та якості асортименту. Це було значною перевагою в конкурентній боротьбі.

    1. Зміни у системі ринкових відносин та підвищення вимог до якості процесів розподілу продукції.

    Почали активно розроблятися методи і моделі оптимального розміщення складів, визначення оптимальних постачань партій, найкращий із можливих схем маршрутів перевезень тощо.

    III. Енергетична криза 70-х років XX ст.

    1. Науково-технічний прогрес у створенні гнучких автоматизованих виробництв

    Заміна традиційних конвеєрів автоматизованими виробничими лініями привела до створення гнучких виробничих структур, які зробили рентабельним виробництво продукції дрібними партіями. Відпала необхідність мати великі складські приміщення на підприємствах, виникла потреба в постачанні вантажів невеликими партіями, але по жорсткому графіку.

    1. Науково-технічний прогрес в області засобів зв'язку й інформатики

    1. комп'ютеризація керування логістичними процесами;

    2. розвиток засобів передачі даних.

    Ці зміни дали можливість відслідковувати всі етапи руху сировини, деталей, готову продукцію, дозволяло чітко виявити величезні втрати в існуючих схемах керування матеріальними потоками. Використання інформаційних технологій дозволило підняти ефективність керування матеріальними потоками на принципово новий рівень.

    1. Розробка теорії систем і теорії компромісів

    Теорія систем дозволила з наукової точки зору розглядати проблему руху товару як комплексну, а різні підприємства, які беруть участь у товарорусі, представляти у вигляді єдиної системи. Теорія компромісів дозволила вибирати рішення, які скорочують загальні витрати та підвищують сумарний прибуток, незважаючи на збиток діяльності окремих підрозділів чи фірми окремих підприємств-учасників загального логістичного процесу.

    VII. Уніфікація правил і норм зовнішньоекономічної діяльності,
    стандартизація параметрів технічних засобів у різних країнах



    1. Етапи розвитку логістики.

    1. Етап становлення.

    На даному етапі на світовому ринку були наступні об'єктивні тенденції:

    • посилення уваги до покупців, поява значної кількості конкурентних товарів та методів кращого обслуговування споживачів, перехід до ринку покупця - це змусило шукати нові шляхи координації попиту та пропозиції.

    • На першому етапі логістичний підхід використовувався у сфері збереження і транспортування готового продукту (ГП). Транспорт і склад, які були зв'язані тільки операціями завантаження і розвантаження, починають працювати на один економічний результат за графіком та по єдиній узгодженій технології.

    2. Етап розвитку.

    Відмітною рисою 70-х років XX ст. стала конкуренція на фоні відсутності високоякісних сировинних ресурсів (енергетична криза). Головним завданням більшості фірм стало раціональне використання сировини, матеріалів, напівфабрикатів і комплектуючих виробів. Ресурсний фактор (зниження енергоємності і матеріалоємності продукції) став основним у конкурентній боротьбі.

    Даний етап характеризується:

    • пошуком шляхів раціонального використання сировини, матеріалів, напівфабрикатів і комплектуючих виробів;

    • пошуком нових способів зниження витрат на виробництві та розподіл ГП на основі концепції логістики;

    • поширенням філософії загального керування якістю.

    На етапі розвитку, виробництво, складське та транспортне господарство підприємства починали працювати як єдиний механізм. Логістичне керування стало охоплювати все виробництво. Значний розвиток одержали стандартизація та виробництво нових видів тари й упаковки, розпочали формуватись сучасні автоматизовані складські комплекси, впроваджувалося контейнерне перевезення вантажів.

    3. Етап інтеграції.

    Етап інтеграції характеризується об'єднанням логістичних функцій фірми та її логістичних партнерів до повного логістичного ланцюга (ЛЛ), що включає закупівлю - виробництво - розподіл і продаж. На даному етапі відбувся феномен логістичного зростання, який характеризувався:

    1. зростанням кваліфікації менеджерів в області логістики;

    2. створенням на підприємствах відділів по проблемах логістики;

    3. довгострокове планування в області логістики;

    4. чітким визначенням фактичного розподілу витрат;

    1. визначенням та зменшенням вартості руху матеріального потоку до кінцевого споживача;

    2. передачею частини або всієї логістичної функції конкретного підприємства до спеціалізованого логістичного підприємства;

    8) створенням міжнародних (ЛС).

    4. Етап глобалізації, (з 90-х р. XX ст..)

    У зв'язку з глобалізацією світової економіки зросла потреба в залученні "третіх учасників" процесу - митних і експедиційних агентств, банків тощо. Це висунуло нові вимоги до менеджерів логістики:

    - знання законодавчих основ, податкових систем, особливостей державного регулювання економіки різних країн, виконання вимог до упаковки, маркування з урахуванням мовних розходжень;

    - вміння оперативно обробляти та готувати складську документацію.

    . У цей час з'являється та розвивається технологія електронної пошти, електронний бізнес, розроблено технології кодування товару у виді штрих-коду, електронний переклад коштів, розповсюджується електронна закупівля через всесвітню мережу Інтернет.



    1. Сучасні тенденції розвитку логістики.

    Сучасний етап розвитку логістики визначає два основних фактори: глобалізація світової економіки та глобальна науково-технічна революція, що в цілому породжують нові потреби клієнтів у логістичних послугах та в різних формах їх задоволення. Описані вище фактори визначили наступні основні тенденції сучасної логістики:

    А) Розширення асортименту запропонованих логістичних послуг, в тому числі:

    • відстрочка;

    • перевалка;

    • масовий випуск продукції на замовлення;

    • пряма доставка через електронні мережі, кур'єрські служби, служби експрес-доставки посилок;

    • послуга керування запасами продавцем;

    • інші послуги.

    Б) Скорочення числа постачальників та формування довгострокового співробітництва з логістичними структурами. Клієнти все більше цінують свій час та все більше довіряють професіоналам-логістам, з якими співпрацюють.

    В) Удосконалення методів керування логістичними процесами, які можуть скоротити складські запаси, оперативно реагувати на зміни попиту, знизити собівартість продукції, оптимізувати транспортні потоки тощо.


    1. Розвиток логістики на Україні.

    У сучасних умовах українські підприємства все більше орієнтуються на потребу споживача, що виявляється в їхньому прагненні до задоволення цих зростаючих потреб. Вартість товару чи послуги у значній мірі залежить від витрат, пов'язаних з різними операціями та виконаними роботами. Зменшення загальних витрат в українських компаніях можливе при застосуванні концепцій та принципів логістики на практиці.

    Логістична діяльність носить інтегрований характер і охоплює процес з моменту виникнення потреби в товарі чи послузі і до моменту задоволення даної потреби. Логістика визначається, як спільна діяльність різних підприємств по інтеграції всіх процесів, пов'язаних з досягненням мети їхнього бізнесу. Всі функції та операції повинні плануватися, керуватися і координуватися в цілому, всі процеси, які протікають у рамках окремих функцій, узгоджуються один з одним і створюють резерви зниження загальних витрат.

    Можна виділити основні фактори, які ускладнюють розвиток логістики в Україні:

    • слабкий рівень розвитку сучасних систем електронних комунікацій, електронних мереж, систем зв'язку і телекомунікацій;

    - відстала інфраструктура транспорту, насамперед в області автомобільних доріг, недостатня кількість вантажних терміналів, низький їх техніко-технологічний рівень;

    • високий ступінь фізичного і морального зносу рухомого складу транспорту;

    • низький рівень розвитку виробничо-технічної бази складського господарства, відсутність сучасного технологічного устаткування по переробці продукції, слаба механізація та автоматизація складських робіт;

    • недостатній розвиток промисловості по виробництву сучасної тари й упакування тощо.



    1. Матеріальні потоки та їх класифікація

    Під потоком розуміють спрямований рух будь-якої сукупності умовно однорідного (наприклад, продукції, інформації, фінансів, матеріалів, сировини і т.п.).

    мат. потік – це мат ресурси, заготовки, готова продукція, які розглядаються в процесі застосування до них різних логістичних операцій і віднесені до визначеного періоду.

    Види:

    1. Відношення до логістичних систем :

    Зовнішній, внутрішній, вхідний, вихідний.

    1. Асортимент: одно, багато.

    2. Кількість вантажу: масовий, великий, середній, мілкий.

    3. Вага вантажу: великоваговий, легкий.

    4. Ступінь сумісності: сумісний, несумісн.

    5. Консистенція: насипний, наливний, навалювальний, тарно-штучний.

    6. Номенклатура: одно, багато продуктов.

    7. Безперервність: безперервний, дескретний.

    Розмірністю МП є відношення розмірності продукції до розмірності тимчасового інтервалу. Параметрами МП можуть бути: номенклатура, асортимент, кількість продукції, габаритні, вагові, фізико-хімічні характеристики вантажу, характеристики тари, упаковки, умови купівлі-продажу, транспортування і страхування, фінансові характеристики та інші.


    1. Інформаційні потоки та їх класифікація.

    Інформаційний потік - це потік повідомлень у мовній, документальній (паперовій, електронній) та інших формах, який генерується вихідним МП в ЛС, яку розглядають, між ЛС і зовнішнім середовищем та призначений для реалізації управлінських функцій.

    Між МП та ІП не існує однозначної відповідності, тобто синхронності в часі виникнення, спрямованості та інше. ІП може випереджати МП (проведення переговорів, підписання контрактів тощо) або відставати від нього (інформація про одержання поставленого товару). Можливим с наявність декількох ІП, що супроводжують МП.

    ВИДИ:

    1. Вид носіїв інформації: пеперові, магнітні, електронні, цифрові.

    2. Періодичність використання: Регулярні, періодичні, оперативні.

    3. Призначення інформації: директивні, довідкові, обліково-аналітичні, допоміжні.

    4. Ступінь відкритості: відкриті, закриті, секретні.

    5. Спосіб передачі даних: кур’єр, пошта, телефон, факс.

    6. Режим обміну: он- офлайн.

    7. Спрямованість відносно МП: прямо, назустріч.

    8. Синхронність з МП: одночасні, випереджальні, майбутні.




    1. Фінансові потоки та їх класифікація

    Фінансовий потік у логістиці - це напрямок руху фінансових коштів, що обертаються всередині ЛС, а також між ЛС та зовнішнім середовищем, які необхідні для забезпечення ефективного руху вказаного МП.

    Види:

    1. Відношення до ЛС: зовнішній, внутрішній, вхідний, вихідний.

    2. Призначення: закупівля, інвестиції, відновлення роб. сили, формування витрат, для забезпечення продажу.

    3. Спосіб переносу авансованої вартості на товари: супроводжують рух основних фондів, зумовлені рухом оборотних коштів.

    4. Вид зв’язків: горизонт, вертикальні.

    5. Форма розрахунку: грошові, обліково-фінансові. інформаційно-фінансові.




    1. Логістичні операції та їх класифікація.

    Логістичні операції (ЛО) - самостійна частина логістичного процесу, яка спрямована на перетворення матеріального і/або ІП. До ЛО з МП відносять розфасовку, навантаження, транспортування, розвантаження, розпакування, комплектацію, сортування, складання, упаковку та інше. Однак поняття ЛО не обмежується діями лише з МП. Для керування МП необхідно приймати, обробляти та передавати інформацію, яка відповідає цьому потоку. Дії, які виконуються при цьому також відносяться до ЛО.

    ВИДИ:

    1. Перехід права власності: односторонні, двосторонні.

    2. Природа потоку: МП, ІП, потік послуг.

    3. Напрямок реалізованих логістичних функцій: зовнішні, внутрішні.

    4. Вид реалізованих логістичних послуг: базисні, ключові, підтримуючі.




    1. Поняття логістичних систем у логістиці.

    Система – сукупність елементів, які знаходяться у взаємозв’язку і взаємозалежності і утворюють визначену цілісніть, єдність. Елемент системи – частина, яку не можна роздробити.

    ВИДИ:

    1. Складність: проста, складна, велика.

    2. Зміни в часі: статична, динамічна..

    3. Взаємозвязок з НС: закрита, відер.

    4. Реакція на зміну НС: адаптивна, не адаптивна.

    Існують наступні властивості, якими повинен володіти об'єкт, щоб його можна було вважати системою:

    1. Цілісність. Системою є цілісна сукупність елементів, взаємодіючих один з одним. Елементи існують тільки в системі. Поза системою є об'єкти, які мають потенційну властивість системи.

    2. Зв'язки. Між елементами системи існують зв'язки, що визначають інтегровані якості цієї системи. Зв'язки між елементами всередині системи повинні бути сильнішими, ніж зв'язки окремих елементів із зовнішнім середовищем, так як в цьому випадку система не може існувати.

    3. Організація. Для появи системи необхідно сформувати упорядковані зв'язки, тобто визначену структуру зв'язку між елементами.

    4. Інтегрованість. Наявність в системі інтегрованих властивостей, тобто тих властивостей, які властиві системі в цілому, проте не властиві жодному з її елементів окремо.

    Логістична система - це динамічна, відкрита, стохастична, адаптивна складна або велика система зі зворотним зв'язком, що виконує ті чи інші логістичні функції (ЛФ) наприклад, промислове підприємство, територіально-виробничий комплекс, торгове підприємство та інше. ЛС складається з декількох підсистемі має розвинуті зв’язки з зовнішнім середовищем.

    1.   1   2   3


    написать администратору сайта