Главная страница
Навигация по странице:

  • Різні підходи при пошуку місця розташування інфраструктури підприємства.

  • Закупівельна логістика на підприємстві.

  • Організація постачання на підприємстві.

  • Вирішення задачі «закупити або зробити» на підприємстві.

  • Вирішення задачі вибору постачальника на підприємстві.

  • Вирішення задачі «точно в термін» на підприємстві.

  • Виробнича логістика на підприємстві.

  • Традиційна організація виробництва на підприємстві. Зміст концептуальних положень свідчить про те, що

  • 1. Виробнича інтеграція розглядається як другорядне питання 2. Прагнення до максимальної продуктивності

  • 3. Оптимізація окремих функцій 4. Підтримка будь-якими засобами високого коефіцієнта використання виробничих потужностей

  • 5. Запаси у вигляді матеріальних ресурсів і готової продукції для забезпечення виробництва й обслуговування споживачів

  • 6. Узгодженість виробничих та інфраструктурних операцій здійснюється шляхом завищення часу на їх виконання

  • 8. Виробництво орієнтоване на максимізацію партій продукції, яка ви­готовляється, на програму, па складування

  • Логістична організація виробництва на підприємстві.

  • Підтримка високого ступеня виробничої інтеграції -Прагнення до підвищеної гнучкості й адаптації виробництва до конюнктури ринку -Оптимізація потокових процесів

  • -Підвищення пропускної здатності виробничих потужностей -Відмовлення від надлишкових матеріальних і товарних запасів

  • -Відмова від виготовлення продукції, на яку немає замовлень покупців. -Зменшення партій, підвищення якості виробництва -Усунення браку

  • логістичний менеджмент шпора. 2. Поняття та визначення логістики


    Скачать 240.5 Kb.
    Название2. Поняття та визначення логістики
    Анкорлогістичний менеджмент шпора.doc
    Дата11.06.2018
    Размер240.5 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлалогістичний менеджмент шпора.doc
    ТипДокументы
    #20211
    страница3 из 3
    1   2   3

    Фактори впливу на умови розміщення елементів інфраструктури підприємства.

    Типова проблема, з якою зустрічаються організації - вибір місця розміщення. Розміщення пов'язане з відшуканням кращих географічних точок місця розташування елементів ЛЛ (заводів, складів, магазинів, ресторанів, офісів тощо). Рішення по розміщенню елементів ЛЛ надзвичайно важливі, так як вони впливають на показники діяльності організації протягом багатьох років, тобто мають довгостроковий характер.(рис.4.7)

    При виборі місця розташування необхідно враховувати наступні фактори:

    1. Місця розміщення замовників.

    2. Місця розміщення постачальників матеріалів.

    3. Культура.

    4. Відношення органів влади та їхніх перспективних планів.

    5. Прямі та непрямі витрати.

    6. Ставлення громадськості.

    7. Розмір і конфігурація ділянки.

    8. Наявність транспортних шляхів.

    9. Існує фактор, яким не слід користуватися при рішенні задачі розташування - специфічні переваги менеджера (де менеджер виріс або колись відпочивав). Цей вибір апріорно не є поганим, але він найчастіше стає таким, так як його головний недолік - відсутність об'єктивного аналізу місця розташування.




    1. Різні підходи при пошуку місця розташування інфраструктури підприємства.

    Існують різні математичні та евристичні методи вирішення цієї задачі. Підхід на основі нескінченного числа варіантів.

    При цьому підході для пошуку кращого місця розміщення елементів використовуються аргументи геометричного характеру, виходять з припущення, що ніяких обмежень при виборі місця не існує. Цей підхід передбачає:

    1) метод обчислення центра ваги, який оснований на пошуку компромісу між витратами на доставку матеріалів і витратами на розподіл ГП (мал.4.8). Розміщ. відносно постачальн. і споживачів. Обчисл. координатів центра ваги.

    2) модифікація методу обчислення центра ваги шляхом використання фактичних дорожніх відстаней, а не координат; використання часу доставки або витрат замість відстаней.

    Цей підхід вимагає невелика кількість вихідних даних, але має недоліки: дані про майбутніх замовників не завжди точно відомі, знайдене місце розташування може виявитися непрактичним по ряду інших критеріїв.

    Підхід на основі реально доступних варіантів При цьому підході вважається, що існує тільки незначне число можливих місць і організація повинна вибрати з них краще.

    Підхід на основі реально доступних варіантів передбачає:

    1) метод калькуляції витрат, тобто розрахунок можливих загальних змінних витрат на ведення діяльності для кожного з можливих варіантів та вибору з них найдешевшого. Недолік полягає в труднощі одержання точного прогнозу
    витрат та обсягів замовлень і зміну їх з часом;

    2) метод нарахування балів, що враховує, в першу чергу фактори, важливі для розміщення, але, які не завжди можна представити в
    числовому виді чи оцінити з погляду витрат.


    1. Закупівельна логістика на підприємстві.

    Закупівельна логістика - це керування МП в процесі забезпечення підприємства матеріальними ресурсами. Значимим елементом мікрологістичної системи є підсистема закупівель, що організує вхід МП в логістичну систему.

    Будь-яке підприємство, як виробниче, так і торгове, у якому обробляються МП, має у своєму розпорядженні службу, яка здійснює закупівлю, доставку та тимчасове збереження предметів праці (служба постачання): сировини, напівфабрикатів, виробів народного споживання. Діяльність цієї служби може бути розглянута на трьох рівнях, так як вона одночасно є:

    • елементом, що забезпечує зв'язки та реалізацію цілей макрологістичної системи, в яку входить підприємство;

    • елементом мікрологістичної системи, тобто одним з підрозділів підприємства, що забезпечує реалізацію цілей даного підприємства;

    • самостійною системою, що має елементи, структуру і самостійні цілі.

    1. Як елемент макрологістичної системи служба постачання встановлює господарські зв'язки з постачальниками, узгоджуючи техніко-технологічні, економічні та методологічні питання, які пов'язані з постачанням товарів. Працюючи в контакті зі службами збуту постачальника та транспортних організацій, служба постачання забезпечує входження підприємства в макрологістичну систему.

    1. Служба постачання, яка є елементом підприємства, повинна органічно вписуватися в мікрологістичну систему, яка забезпечує проходження МП в ланцюзі постачання-виробництво-збут. Забезпечення високого ступеня узгоджених дій по керуванні МП між службою постачання та службами виробництва і збуту є завданням логістичної організації підприємства в цілому.

    2. Ефективність функціонування служби постачання, можливість реалізації перерахованих цілей як на рівні підприємства, так і на рівні макрологістики, залежить від системної організації самої служби постачання.




    1. Організація постачання на підприємстві.

    Відповідно до концепції логістики в процесі забезпечення підприємства предметів праці необхідно реалізацію системного підходу до управління МП в межах самої служби постачання. Для забезпечення підприємства предметами праці необхідно вирішити наступні задачі:1)що закупити;2) скільки закупити;3) у кого закупити;4) на яких умовах закупити. Крім того, необхідно виконати такий вид робіт: а) укласти договір;б) проконтролювати виконання договору; в) організувати доставку; д)організувати складування.

    Що, скільки та у кого купити - задачі складні по своїй природі. В Україні їх рішення ускладнене тим, що в минулому ці задачі підприємства в повному обсязі не вирішували взагалі, тому що ресурси розподілялися без них.

    Розглянемо два варіанти організації постачання, що принципово відрізняються одне від одного можливостями реалізації системного підходу до керування МП в процесі забезпечення підприємства сировиною.

    На рис. 5.1. показаний варіант організаційної структури підприємства з розподілом перерахованих вище задач між різними підрозділами.

    Генеральний директор: дирекція по виробництву(що закупити, скільки, організація складування), дирекція по закупівлі( у кого і га яких умовах закупити, укладання договорів, контроль за їх виконанням. транспортування).

    На рис. 5.2. показаний варіант зосередження всіх функцій постачання на підприємстві в одних руках, наприклад, у дирекції по матеріально-технічному постачанню.(ГЕНДИРЕКТОР- дирекція по виробництву, дирекція по матеріально-техн. постачанню-управління запасами(що, скільки), закупівля(у кого, на яких умовах, укладання, контроль договорів, транспортування), склади(складування).



    1. Вирішення задачі «закупити або зробити» на підприємстві.

    Задача "що закупити" полягає в прийнятті одного з двох альтернативних рішень - робити самостійно комплектуючу деталь чи закуповувати в іншого виробника. В англомовній літературі ця задача зустрічається за назвою Маке-ог-Виу РгоЬІет ("зробити чи купити"), або скорочено - задача "МОВ", рішення якої залежить від ряду зовнішніх факторів, а також від умов які існують на самому підприємстві.

    Задача МОВ - це обґрунтування рішення про ступінь використання у виробничому процесі власних засобів виробництва. Рішення приймаються як по використанню власних засобів праці (власний транспорт, склади, техніка, устаткування), так і по використанню власних предметів праці, тобто власно виготовлених заготовок, напівфабрикатів, що комплектують вироби, інше. Альтернативні рішення це найманий транспорт, лізинг устаткування, оренда складів, а також закупівля напівфабрикатів чи комплектуючих виробів.

    Самостійне виробництво комплектуючих знижує залежність підприємства від коливань ринкової кон'юнктури. Проте високу якість та низьку собівартість комплектуючих забезпечить виробник, який спеціалізується на їхньому випуску. Тому, відмовляючись від власного виробництва і приймаючи рішення про закупівлю комплектуючих у спеціалізованого постачальника, підприємство одержує можливість підняти якість і знизити собівартість, однак попадає при цьому в залежність від навколишнього економічного середовища. Тому, чим вище ступінь розвитку логістики в суспільстві, тим "спокійніше" підприємство відмовляється від власного виробництва комплектуючих і перекладає цю задачу на спеціалізованого виробника.

    Рішення на користь закупівель комплектуючі і відповідно проти власного виробництва повинно бути прийняте у випадку, якщо:

    • потреба в комплектуючому виробі незначна;

    • відсутні необхідні для виробництва комплектуючі потужності;

    • відсутні кадри необхідної кваліфікації.

    Рішення проти закупівель на користь власного виробництва приймається в тому випадку, коли:

    • потреба в комплектуючих виробах постійна, незмінна і велика;

    - комплектуючий виріб може бути виготовлений на існуючому устаткуванні


    1. Вирішення задачі вибору постачальника на підприємстві.

    Після того, як вирішена задача " зробити або купити" та підприємство визначило, яку сировину і'які матеріали необхідно закупити, вирішується задача вибору постачальника. Пошук потенційних постачальників. Використовують наступні методи:

    • оголошення конкурсу;

    • вивчення рекламних матеріалів;

    • відвідування виставок і ярмарок;

    • листування та особисті контакти з перспективними постачальниками.

    формується список потенційних постачальників, що постійно обновляється І доповнюється.

    1. Аналіз потенційних постачальників.

    Постачальники обмежуються надійністю постачань по термінах, асортименту, комплектності, якості продукції, що поставляється. Також при виборі потенційних постачальників перевіряють:

    формується перелік постачальників, з якими проводиться робота по укладанню договірних відносин.

    1. Оцінка результатів роботи з постачальниками.

    Вступаючи в господарський зв'язок з невідомим постачальником, підприємство піддається визначеному ризику. У випадку неспроможності чи несумлінності постачальника у споживача можуть виникнути зриви у виконанні виробничих програм або ж прямі фінансові втрати.

    1. Вирішення задачі «точно в термін» на підприємстві.

    Найбільш розповсюдженою у світі логістичною концепцією є концепція «точно у термін», яку ще називають концепцією «0 запасу». З логістичних позицій концепція «точно у термін» ґрунтується на організації постачання без будь-яких обмежень, де МП синхронізуються з потребою у них, яка задається виробничим розкладом випуску ГП. Подібна синхронізація досягається координацією двох логістичних сфер -постачання і виробництва. Система постачання «точно у термін» - це система організації постачання, яка ґрунтується на синхронізації процесів постачання у необхідній кількості, у визначений час, коли ланки ЛС їх потребують, з метою мінімізації витрат, пов'язаних із створенням запасів. Впровадження і поширення концепції «точно у термін» привело до зміни традиційного підходу до постачання. Перевагами системи є:

    • скорочення запасів;

    • скорочення складських площ;

    • висока пропускна здатність;

    • високий прибуток і продуктивність логістичної системи;

    • висока якість обслуговування;

    • своєчасна доставка.

    До недоліків даної системи слід віднести:

    • введення системи може привести до значних змін на підприємстві;

    - низькі запаси роблять будь-які збої в роботі логістичної . ■■ системи критичними.

    Стратегія «точно у термін» не є універсальною і застосовується не завжди. Реалізацію цієї стратегії стримують фактори: незадовільна якість продукції, порушення строків постачання та оплати за товар, помилки і збої в передачі інформації між замовником і постачальниками. Витрати, пов'язані з реалізацією методу закупівель «точно у термін», ефективні тільки в стабільно працюючих економічних системах за умови довгострокових господарських зв'язків.


    1. Виробнича логістика на підприємстві.

    МП на своєму шляху від первинного джерела сировини до кінцевого споживача проходить певну кількість виробничих ланок. Керування МП на цьому етапі має свою специфіку і називається виробничою логістикою Як відомо, суспільне виробництво підрозділяється на матеріальне і нематеріальне (рис.6.1.) Виробнича логістика розглядає процеси, що відбуваються в сфері матеріального виробництва.

    Задачі виробничої логістики стосуються управління МП всередині підприємств, що створюють матеріальні блага або роблять такі матеріальні послуги, як збереження, фасування, розважування, складання тощо. Характерна риса об'єктів вивчення у виробничій логістиці - їхня територіальна компактність.

    ЛС, які розглядаються виробничою логістикою, називаються внутрішньовиробничими ЛС. До них можна віднести: промислове підприємство, гуртове підприємство, яке має складські споруди, вузлову вантажну станцію, вузловий морський порт та інші.

    На макрорівні внутрішньовиробничі ЛС виступають як елементи макрологістичних систем, вони задають ритм роботи цих систем. Можливість адаптації макрологістичних систем до змін навколишнього середовища визначається здатністю вхідних у них внутрішньовиробничих ЛС швидко змінювати якісний та кількісний склад вихідного МП, тобто асортимент і кількість продукції, що випускається.

    На мікрорівні внутрішньовиробничі ЛС є рядом підсистем, які знаходяться у відносинах між собою, пов'язані одна з одною та утворюють визначену цілісність, єдність. Цими підсистемами є: закупівля, склади, запаси, обслуговування виробництва, транспорт, інформація, збут, кадри, вони забезпечують входження МП в систему, проходження всередині системи та вихід із неї.

    Відповідно до концепції логістики побудова внутрішньовиробничих ЛС повинно забезпечувати можливість постійного узгодження та взаємного корегування планів і дій постачальницьких, виробничих, збутових ланок всередині підприємства.



    1. Традиційна організація виробництва на підприємстві.

    Зміст концептуальних положень свідчить про те, що традиційна концепція організації виробництва найбільш прийнятна для умов "ринку продавця", у той час як логістична концепція - для умов "ринку покупця".

    Коли попит товару перевищує над пропозицією, можна вважати, що виготовлена з урахуванням кон'юнктури ринку партія виробів буде реалізована.

    Тому пріоритет одержує ціль максимального завантаження устаткування. Причому, чим більшою буде партія, тим нижчою виявиться собівартість одиниці виробу. В дані ситуації питання реалізації товару на першому плані не стоїть.

    1. Виробнича інтеграція розглядається як другорядне питання

    2. Прагнення до максимальної продуктивності

    3. Оптимізація окремих функцій

    4. Підтримка будь-якими засобами високого коефіцієнта використання виробничих потужностей

    5. Запаси у вигляді матеріальних ресурсів і

    готової продукції для забезпечення виробництва й обслуговування споживачів

    6. Узгодженість виробничих та інфраструктурних операцій здійснюється шляхом завищення часу на їх виконання

    7. Перевага спеціалізованого обладнання

    8. Виробництво орієнтоване на максимізацію партій продукції, яка ви­готовляється, на програму, па складування

    9. Допускається брак в межах вста­новлених норм

    10. Пасивність в оптимізації внутрі­шньовиробничих переміщень



    1. Логістична організація виробництва на підприємстві.

    Ситуація міняється, коли потенційна пропозиція перевищує попит. Задача реалізації виробленого товару в цих умовах виходить на перше місце. Зміна і непередбачуваність ринкового попиту робить недоцільним створення великих запасів. У той же час виробник не має права упустити жодного замовлення. Тому виникає необхідність у гнучких виробничих потужностях, які здатні швидко реагувати на зміну ринку.

    Виробництво в умовах ринку може вижити лише в тому випадку, якщо воно може швидко змінювати асортимент та кількість продукції, що випускається.

    Запас виробничої потужності виникає при наявності якісної та кількісної гнучкості виробничих систем. Якісна гнучкість забезпечується за рахунок наявності універсального обслуговуючого персоналу та гнучкого виробництва. Кількісна гнучкість може забезпечуватися різними способами, наприклад в Японії основний персонал складає 20%, а 80% складають тимчасові працівники. Будь-який резерв робочої сили повинен доповнюватися відповідним резервом засобів праці.

    Ознаки:- Підтримка високого ступеня виробничої інтеграції

    -Прагнення до підвищеної гнучкості й адаптації виробництва до кон'юнктури ринку

    -Оптимізація потокових процесів

    -Підвищення пропускної здатності виробничих потужностей

    -Відмовлення від надлишкових матеріальних і товарних запасів

    -Відмова від завищення часу на виконання виробничих і логістичних операцій

    --Перевага універсального обладнання

    -Відмова від виготовлення продукції, на яку немає замовлень покупців.

    -Зменшення партій, підвищення якості виробництва

    -Усунення браку
    1   2   3


    написать администратору сайта