|
Әдебиеттік оқу 2-сынып Әдістеме 1 бөлим 2022. Б. Т. абатай, Д.. Тлеулесова, В. А
| ойлайды?
Ол нені армандады? Осы жолда Азамат қандай қадамдар жасады? Азамат бақыт құсын қалай тапса болады?
| Оқушылар тілшілердің сұрақтарына жауап береді.
| «Жауабың дұрыс!»,
«Жақсы!»
|
|
| Сергіту сәті.
Біз кішкентай баламыз, өсіп-өніп толамыз, Күнге қарай талпынып, көкке қолды созамыз, Қанат қағып ұшамыз, қарлығаштай самғаймыз.
| Өздерін көрсету, аяқтың ұшымен жоғары көтерілу. Жоғарыға екі қолын созу. Екі жаққа қолдарын созып, әр топ өз шеңберлерінің бойымен ұшып жүру.
| Сұрақтарға дұрыс жауап беріп, ойын көркем тілмен жеткізе білген оқушыларға жүрекшелер тарату.
|
|
| Талдау. Жұптық жұмыс.
тапсырма. Қалай ойлайсың, Азамат бақыт құсын тапты ма? Түсіндіріп айт.
Жазылым.
тапсырма. Өзің ойлаған бақытқа жетудің қадамдарын атап көр.
Үлгі: Денің сау болу үшін:
дұрыс тамақтану керек; тазалықты сақтау керек; спортпен айналысу керек.
|
Жұпта жұмыс істейді, бір-біріне өз ойын дәлелдейді.
Дәптерлеріне жазады. Бірнеш е оқушы оқиды.
Мысалы, жақсы оқу үшін:
сабаққа күнделікті дайындалу керек; сабақта мұғалімнің айтқанын ұғып алуға тырысу керек; көп оқып, талаптанып, іздену керек.
|
Дескриптор:
бақыт туралы түсінеді; тұжырым айта білді; айтылған ойға жету қадамдарын атай алады.
|
| Соңы 5 мин
| Рефлексия.
«Табыс баспалдағы»
| Оқушылар стикерлерін табыс баспалдағына іледі.
|
|
|
|
Мен ... білемін. Мен ... түсінемін.
Мен ... жасай аламын.
|
|
|
|
| Үй тапсырмасы. Мәтінді оқу.
|
|
|
|
Бөлім:
| Менің мектебім
| Педагогтің аты-жөні
|
| Күні:
|
| Сынып:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| №37-сабақтың тақырыбы
| Не үйрендім?
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 2.1.5.1 – өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу;
2.2.4.1 – мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау;
2.2.6.1 – кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар берілген тапсырма бойынша өз ойын жеткізеді.
Көптеген оқушылар шығарманың жанрлық ерекшелігін анықтайды, кейіпкердің сыртқы келбетін, мінез- құлқын сипаттайды.
Кейбір оқушылар шығарманың жанрлық ерекшелігін анықтайды, өз ойын дәлелдейді; кейіпкерге баға береді.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың кезеңі/уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Басталуы 5 мин
| Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Біз қандаймыз, қандаймыз? Шұғылалы таңдаймыз.
Күлімдеген күндейміз, Еш уайымды білмейміз.
Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
| Қимылдарды жасайды.
|
|
| Ортасы 30 мин
| Ойқозғау
«Күн шұғыласы» ойыны.
1-тапсырма. «Менің мектебім» дегенде көз алдыңа не келеді, кімдер елестейді?
| Тақтада берілген күн шұғыласына қажет сөздерді таңдап іледі.
| Дескриптор:
– мектеп тақырыбына қатысты сөздерді біледі.
| Оқулық
|
| Топтық жұмыс.
тапсырма. Бір суретті таңдап алып, сол бойынша әңгіме құрастыр.
Жұптық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
тапсырма. 1-сурет қандай мәтінді еске түсіреді? Кітапты жылатқан оқушыға не айтар едің?
|
Оқушылар топта ақылдасып, сурет бойынша әңгіме құрастырады. 2–3 оқушы өз ойын ортаға салады.
|
Мұғалімнің ауызша баға беруі. «Өте жақсы!», «Тамаша!»,
«Керемет!», «Жақсы!»
|
|
| Сергіту сәті.
Ұзын мұртты құмырсқа Келе жатты жұмысқа.
Допты алып қолыма, Қойдым оның жолына. Оң жағына қарады, Сол жағына қарады,
«Үлкен тау» деп ойлады.
| Қимылмен көрсетеді.
|
|
|
| 4-тапсырма. Қорытынды ойы бар, үгіт- насихат айтылатын шығарманың түрі: а) өлең;
ә) мысал; б) ертегі; в) әңгіме.
|
|
|
| Соңы 10 мин
| Кері байланыс.
«Әткеншек» әдісі
| Оқушылар екі шеңберге тұрғызылады. Бөлім бойынша сұрақтар қою және жауап беру ұсынылады. Сыртқы шеңбердегі оқушыларға сұрақтар қою, ішкі шеңбердегі оқушыларға жауап беру тапсырылады. Оқушылар жұптарымен сағат тілі бойынша ауысып отырады.
| Оқушылар бір-бірін
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.
|
|
Бөлім:
| Менің туған өлкем
| Педагогтің аты-жөні
|
| Күні:
|
| Сынып:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| №38-сабақтың тақырыбы
| Туған жер
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 2.1.5.1 – өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар берілген тапсырма бойынша өз ойын жеткізеді.
Көптеген оқушылар өз ойын тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізеді.
Кейбір оқушылар өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізеді.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| |
|
|