|
Әдебиеттік оқу 2-сынып Әдістеме 1 бөлим 2022. Б. Т. абатай, Д.. Тлеулесова, В. А
Соңы 5 мин
| Рефлексия.
Бүгін мен … білдім. Маған … қызық болды. Маған … қиын болды.
|
|
|
|
| Үй тапсырмасы. Өзің оқыған кітаптың бір кейіпкерін сипаттауға дайындал.
|
|
|
|
Бөлім:
| Менің мектебім
| Педагогтің аты-жөні
|
| Күні:
|
| Сынып:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| №33-сабақтың тақырыбы
| Менің оқу құралдарым
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 2.2.6.1 – кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар мәтінді түсініп оқиды, кейіпкерді сипаттайды.
Көптеген оқушылар кейіпкердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне баға береді.
Кейбір оқушылар кейіпкердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне баға бере отырып, оған деген өз көзқарасын білдіреді.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың кезеңі/уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Басталуы 10 мин
| Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Eкi қoлды жұмыcқa жұмылдыpy» ойыны
Оқушыларға бір парақ қағаз таратылады, қолдарына екі қаламнан немесе екі қарындаштан ұстауды ұсынады.
| Oқyшылap eкi қoлынa дa қaлaм aлып, бip мeзгiлдe eкi қoлмeн әpeкeттepдi aтқapaды.
Екі қолымен бір уақытта тіктөрбұрыш салу. Шеңбер сызу.
| Oқyшылapғa caлғaндapы мeн жaзғaндapының oлқы шыққaндығынa нaзap
ayдapмayлapы ескеріледі.
|
|
| Тапсырманы орындату кезінде мидың екі бөлігі қатар жұмыс жасауын, шапшаң ойлауларын жетілдіруге болады. Ойшақыру.
«Артық сөзді тап» ойыны. Оқулық,қарындаш,қалам,дәптер,доп,өшіргіш, сызғыш.
– Қалған сөздерді бір сөзбен не деп атайды? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Жетістік критерийін оқушылармен бірлесіп анықтау.
|
Оқушылар артық сөздің допекенін табады. Қалған сөздердің оқу құралдарыекенін атайды.
|
|
| Ортасы 30 мин
| Мағынаны тану.
1-тапсырма. Суретке зер сал.
Суреттен не байқадың? Мектебіңде осындай орын бар ма? Сен ол жерге не үшін барасың? Қандай кітап оқығанды жақсы көресің? Суретті қалай атар едің?
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
|
| Интербелсенді тақта
|
| Білу.
Оқылым. 2-тапсырма.
Өтебай Тұрманжанов. «Жыртық кітап жылады»
3-тапсырма. Ойланып, талқылайық. Алдымен мұғалім оқушылармен бірлесе отырып мысал анықтамасының мағынасын ашады, берілген мысал бойынша талдау жұмысын ұйымдастырады.
| Тізбектей дауыстап оқиды.
Оқушылар 3-тапсырма бойынша мысалды талайды. Берілген мысалдың түрі – өлең.
Берілген мысалдың басты кейіпкерлері – жыртық кітап пен оның иесі.
Осы мысалдан қандай түйінді ой шығаруға болады? Ойыңды
| Дескриптор:
− мысал түрін анықтайды;
− кейіпкерлерді атайды;
− қорытынды ойды тұжырымдайды.
|
|
| 4-тапсырма. Мәтіннен кітаптың сөзін тауып, мәнерлеп оқы.
| бір сөйлеммен тұжырымдап айт. Оқулықты ұқыпты ұстау керек. Оқушылар қалай мәнерлеп оқу керектігін еске түсіреді:
кейіпкердің сөзін дауыстап оқу керек; тыныс белгілеріне назар аудару; анық оқу керек; қатесіз оқу керек; шапшаң оқу керек.
|
|
|
| Сергіту сәті.
Көп отырып, шаршадық, Қозғалуды аңсадық.
Жүгiргiмiз келедi, Әдемiлеп ән салып. Топ-топ басайық, Жаттығулар жасайық.
Қайырымды жан болып, Жамандықтан қашайық. Ұшқандай боп кекiлiк, Биiк-биiк секiрiп, Ойнап-ойнап, тез өсiп, Кетемiз бiз жетiлiп.
Тұрып қалмай жантайып, Бiр еңкейiп, шалқайып, Жылдам-жылдам қозғалып, Асқақ әндер айтайық!
|
Қимылдармен көрсетеді.
|
|
|
| Қолдану.
Жұптық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс»
| Оқушылар суреттегі кейіпкерді бір-біріне сипаттап айтып береді.
|
Өзара бағалау.
|
Оқулық
|
| тапсырма. Мысалға сүйеніп, суреттегі кейіпкерді сипаттаңдар.
Талдау. Айтылым.
тапсырма. Жыртық кітап неге жылады? Баланың іс-әрекетіне пікір білдір.
Синтез. Топтық жұмыс.
тапсырма. Өз оқу құралдарыңды қалай күтіп ұстайсың? Әңгімеле.
Топта оқу құралдарын күтіп ұстау ережесін құрастыруды ұсынуға болады.
| Баланың іс-әрекетіне көзқарастарын білдіреді. Оқушылар топта ортақ ереже құрастырып, оны ортаға салады.
| Оқушылардың жауаптарына мұғалім мадақтау, қолпаштау түрінде кері байланыс ұсынады.
|
| Соңы 10 мин
| Әр оқушы рефлексия кестесін толтырады.
|
Оқушылар ойлана отырып жазады.
|
|
|
| Үй тапсырмасы. Өлеңді мәнерлеп оқы. Бір кейіпкерге мінездеме жаз.
|
|
|
|
Бөлім:
| Менің мектебім
| Педагогтің аты-жөні
|
| Күні:
|
| Сынып:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| №34-сабақтың тақырыбы
| Үйірме
| |
|
|