|
Әдебиеттік оқу 2-сынып Әдістеме 1 бөлим 2022. Б. Т. абатай, Д.. Тлеулесова, В. А
кезеңі/уақыты
|
|
|
|
| Басталуы 5 мин
| Психологиялық ахуал қалыптастыру.
«Туған өлке» тақырыбына кластер құрастыру.
«Менің туған өлкем» атты жаңа бөлім бастаймыз. Сабақтың тақырыбын хабарлау, сабақ мақсатын оқушылармен талқылау. Жетістік критерийлерін анықтау.
| «Туған өлке» тақырыбына қатысты сөздерді тақтаға жазады.
|
|
| Ортасы 35 мин
| Мағынаны тану.
Ойқозғау
1-тапсырма.
Оқулықтағы сөзжұмбақты шешу.
Отан ... басталады (отбасынан). Туған жерге ... тік (туыңды). Ел іші – ... бесік (алтын). Отан ... да ыстық (оттан).
|
Сөзжұмбақты шешеді.
«Отан» сөзін басқаша атайды.
|
Мадақтау.
| Интербелсенді тақта
|
| Жасыл бояулы торкөздердегі сөзді дауыстап оқы. Отансөзін басқаша қалай атауға болады? Айтылым.
2-тапсырма. Қара әріппен жазылған сөздерді іштей оқы. Көп нүктенің орнына осы сөздерді қойып, дауыстап айт.
Отаным,туғанжерім,атамекенім,туғанөлкем, туған елім.
Менің ... – Қазақстан.
| Оқушылар кезекпен оқиды. Менің Отаным – Қазақстан.Меніңтуғанжерім– Қазақстан.Менің атамекенім – Қазақстан.Менің туған өлкем – Қазақстан.Меніңтуғанелім–Қазақстан.
|
Оқушылардың мәнерлеп оқу техникасына назар аударылады, дауыс екпінін дұрыс қойып оқыған оқушыларды мадақтау арқылы басқа оқушыларды да солай оқуға ынталандыру.
|
|
| Мағынаны тану. Білу. Түсіну.
Жазылым.
3-тапсырма. Өткен сабақтарда Қартқожа туралы әңгіме оқығансың. Ол қай жазушының кейіпкері еді?
Ж. Аймауытов туралы білетініңді төмендегі сызба бойынша дәптеріңе түсір.
Оқылым. 4-тапсырма.
Қартқожа туған жерін қалай жақсы көретінін білгің келе ме? Онда төмендегі әңгімені оқы.
Жүсіпбек Аймауытов.
«Қартқожаның туған жері»
Сөздік жұмысы. «Сәйкестендіру» әдісі арқылы өткізуге болады.
Үй басы – әр үй.
Ашамай – жас балаға арнап жасалған ер-тоқымның түрі. Етбауыр жақын – өте жақын туыс. Шерсіз – қайғы-мұңсыз.
Жетесіз – ақылсыз, ақымақ.
| Автор туралы еске түсіреді.
Оқушылар тізбектей дауыстап оқиды.
Оқушылар кезекпен тақтаға шығып, жаңа сөздерді анықтамасымен сәйкестендіреді, дауыстап оқып береді.
| Мұғалімнің ауызша бағалауы.
| Оқулық
|
| Сергіту сәті.
«Ұшты-ұшты» ойыны. Ұшты-ұшты, құлын ұшты. Ұшты-ұшты, мұрын ұшты. Ұшты-ұшты, кептер ұшты. Ұшты-ұшты, дәптер ұшты. Ұшты-ұшты, қарға ұшты. Ұшты-ұшты, арба ұшты...
| Ұшатын зат айтылса, қолдарын жоғары көтеріп, ұшу қимылын көрсетеді.
Ұшпайтын зат айтылса, қимылсыз тұрады.
|
|
|
| Жұптық жұмыс.
тапсырма. Жазушы қолданған көркемсөзді табыңдар.
Саралау: «Диалог және қолдау көрсету» әдісі. Қолдауды қажет ететін оқушыға сұрақ қою арқылы бағыт беруге болады. Қолдану. Жеке жұмыс.
тапсырма. Қартқожаға не қатты әсер етті?
Жазушы Отанға, туған жерге деген сезімін ерекше сөздермен білдірген. Сен де өз туған жерің туралы айтқанда, осы сөздерді қолдануыңа болады. Топтық жұмыс.
тапсырма. Мәтін бойынша берілген суретке зер салыңдар. Үйренген көркемсөздеріңді қолданып, әңгіме құрастырыңдар.
| Өлеңнің ішінен көркемсөздерді табады, оқып береді.
Оқушылар топта бірлесіп, әңгіме құрайды. Әр топ құраған әңгімелерін сынып алдында оқиды.
|
Дескриптор:
– әңгіме құрайды;
− көркемсөздерді орынды қолданады.
|
Мәтін бойынша берілген сурет
| Соңы 5 мин
| «Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
«Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады:
Бүгінгі сабақта мен ... түсіндім, ... білдім, ... көзімді жеткіздім. Бүгін сабақта қуантқаны ... . Мен өзімді үшін мақтар едім. Маған ерекше ұнағаны ... . Сабақтан соң маған ой келді. Бүгін маған сәті түсті.
|
Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады.
|
|
Стикерлер, маркер
|
| Қызықты болғаны ... . ... қиындық тудырды. Менің түсінгенім ... . Енді мен аламын.
|
|
|
|
| Үй тапсырмасы. Мәтінді оқу, мазмұнын әңгімелеуге дайындалу.
|
|
|
|
Бөлім:
| Менің туған өлкем
| Педагогтің аты-жөні
|
| Күні:
|
| Сынып:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| №39-сабақтың тақырыбы
| Отанымды сүйемін
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 2.1.5.1 – өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар көркем шығарманың мазмұнын түсінеді, өз ойын айтады.
Көптеген оқушылар өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізеді.
Кейбір оқушылар өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізеді, өз ойын нақты дәлелдейді.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың кезеңі/ уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Басталуы 5 мин
| Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Сабақты ұранмен бастау.
«Туған елдей ел болмас, туған жердей жер болмас» мақалының мағынасын ашу. Сабақтың тақырыбын хабарлау, сабақ мақсатын оқушылармен талқылау. Жетістік критерийлерін
| Оқушылар топтасады.
|
|
| |
|
|