Главная страница

брошюра робототехникаМухамбеткалиеваМ.Н, Набек Г.О. Батыс азастан облысы білім басармасыны мектепке дейінгі, жалпы орта, техникалы жне ксіптік білім беру


Скачать 0.75 Mb.
НазваниеБатыс азастан облысы білім басармасыны мектепке дейінгі, жалпы орта, техникалы жне ксіптік білім беру
Дата22.02.2022
Размер0.75 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файлаброшюра робототехникаМухамбеткалиеваМ.Н, Набек Г.О .docx
ТипДокументы
#369609
страница11 из 14
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14


27 сабақ


Сабақтың тақырыбы

Роботтардың қызметі туралы

Уақыты:

Мұғалімнің аты – жөні:

Сынып: 5

Қатысқан білім алушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың

мақсаты

Білім алушылардың бойынан жаңа технология, ақпараттық технология дағдысын дамыту

Бағалау критерийі

1.Технология сөзінің мазмұнын толық түсінеді;

2.Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре

алады;

3.Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады;

Пәнаралық байланыс

Информатика, физика

АКТ –ны қолдану дағдылары

Таныстырылым

Құндылықтарды игерту

«Мәңгілік ел» құндылығы:

 Тіл және мәдениет

НЗМ құндылықтары:

• Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

• Ынтымақтастық;

• Жауапкершілік;

• Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрмет

Жоспар




Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс - әрекеттер

Ресурстар




Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері)







Сабақтың ортасы

30 минут

.

Жаңа сабақ

Қазіргі кезде ең көп қолданылатын (қорғасын-қышқылды) батареялар қуат көзі ретінде қолданылады. Батареялардың көптеген түрлері роботтың қуат көзі ретінде қолданыла алады. Қорғасын-қышқылдан жасалған ауыр, бірақ қауіпсіз, ұзаққа шыдайтын батареялардан бастап, күміс-кадмийден жасалған кішкентай ғана, бірақ қымбат батареяларға дейін қолданыста. Батареяны қолданатын роботты әзірлеу кезінде батареяның қауіпсіздік факторын, қолдану циклы мен салмағын есепке алу керек. Ішкі жану қозғалтқышы сынды генераторлар қолданыла алады. Алайда, ондай жобалардың салмағы ауыр, механикалық тұрғыдан күрделі, және оған отын мен жылуды жою жолдары керек. Роботты қуат көзімен байланыстыратын шектей қуат көзін толығымен алып тастар еді. Оның бір жақсы жағы электр энергиясын өндіру мен энергияны сақтау бөлшектерін роботтан басқа жерге қойып, салмағы азайып, орын көбейтеді. Алайда, бұл жолдың кері жақтары да бар. Оның бірі — үнемі роботқа жалғанған сымдар робот басқаруын және жылжуын қиындатады. Әлеуетті қуат көзі:

  • Пневматикалық (сығылған газдар)

  • Күн энергиясы (күн энергиясын қолданып, оны электр энергиясына түрлендіру)

  • Гидравликалық (сұйықтық)

  • Маховик энергиясын сақтау

  • Органикалық қоқыс (анаэробты ас қорыту арқылы)

  • Қалдықтар (адам, жануарлардың фекалиялары); әскери тұрғыдан қарағанда кішкентай жауынгерлердік топтардың фекалиялары энергия ретінде қайтадан қолданыла алады DEKA жобасының Slingshot Stirling моторы қалай жұмыс істейтінін қараңыз)

Үлгі сұрақтар

1.Роботтардың атқаратын қызметі.

2.Роботтарды зерттейтін ғылым.
Дескрипторлары:

1.Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре алады;

2.Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады.








Соңы

5 мин

Рефлексия.

Бүгінгі сабақ несімен ұнады?

Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба?

Қай тапсырма сізге көбірек ұнады?







Қосымша ақпарат







Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-ны қолдану

Құндылықтарменбайланыс

(тәрбие элементі)








Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді.

Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету, марапаттау


Пәнаралық байланыс:география

Белсенді оқыту әдістерін қолдану,

Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау,







Рефлексия


Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.







Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен








28-29 сабақ


Сабақтың тақырыбы

Адам және робот. LEGO@ MINDSTROMS@ EV3 Education жинағы

Уақыты:

Мұғалімнің аты – жөні:

Сынып: 5

Қатысқан білім алушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың

мақсаты

Білім алушылардың бойынан жаңа технология, ақпараттық технология дағдысын дамыту

Бағалау критерийі

1.Технология сөзінің мазмұнын толық түсінеді;

2.Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре

алады;

3.Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады;

Пәнаралық байланыс

Информатика, физика

АКТ –ны қолдану дағдылары

Таныстырылым

Құндылықтарды игерту

«Мәңгілік ел» құндылығы:

 Тіл және мәдениет

НЗМ құндылықтары:

• Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

• Ынтымақтастық;

• Жауапкершілік;

• Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрмет

Жоспар




Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс - әрекеттер

Ресурстар




Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері)







Сабақтың ортасы

30 минут

.

Жаңа сабақ

Роботтың қозғалуға арналған бөлшектері адамның бұлшық еті сынды. Сол роботтың "бұлшық еті" сақталып тұрған энергияны жылжуға қолданады. Қазіргі кезге дейін ең көп қолданылатын түрі ол дөңгелекті, немесе редукторды қозғалысқа келтіретін электр мотор мен зауыттардағы индустриалды роботтарды қозғалысқа алып келетін желілік жетек. Алайда, қазіргі кезде роботтың "бұлшық еттерін" қозғалтудың баламалы түрлері пайда болды, соның арасында электр қуатмен, химиялық қоспалармен, немесе сығылған ауа арқылы.

Роботтардың көп бөлігі электр моторларын қолданады. Портативті роботтарда көбінесе тікелей тоқпен жұмыс істейтін brushed және brushless моторлары, немесе айнамалы тоқпен жұмыс істейтін индустриалды роботтар және CNC машиналары. Сондай моторлар көбінесе жүгі жеңіл және басым жылжымы айналмалы жүйелерде қолданылады. LEGO@ MINDSTROMS@ EV3 Education жинағымен таныстырылады.

Үлгі сұрақтар

1.Роботтра музейін ашудың маңызы неде?

2.Роботтар музейінің атқаратын қызметі?
Дескрипторлары:

1.Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре алады;

2.Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады.








Соңы

5 мин

Рефлексия.

Бүгінгі сабақ несімен ұнады?

Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба?

Қай тапсырма сізге көбірек ұнады?







Қосымша ақпарат







Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-ны қолдану

Құндылықтарменбайланыс

(тәрбие элементі)








Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді.

Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету, марапаттау


Пәнаралық байланыс:география

Белсенді оқыту әдістерін қолдану,

Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау,







Рефлексия


Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.







Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен








30 сабақ


Сабақтың тақырыбы

Өз роботымның үлгісін құрастыру. Моторлар датчиктер.

Уақыты:

Мұғалімнің аты – жөні:

Сынып: 5

Қатысқан білім алушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың

мақсаты

Білім алушылардың бойынан жаңа технология, ақпараттық технология дағдысын дамыту

Бағалау критерийі

1.Технология сөзінің мазмұнын толық түсінеді;

2.Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре

алады;

3.Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады;

Пәнаралық байланыс

Информатика, физика

АКТ –ны қолдану дағдылары

Таныстырылым

Құндылықтарды игерту

«Мәңгілік ел» құндылығы:

 Тіл және мәдениет

НЗМ құндылықтары:

• Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

• Ынтымақтастық;

• Жауапкершілік;

• Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрмет

Жоспар




Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс - әрекеттер

Ресурстар




Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері)







Сабақтың ортасы

30 минут

.

Жаңа сабақ

Желілік жетектердің көптеген түрлері айналудың орнына алға-артқа жылжиды, бағыты тез және көп өзгереді. Көбінесе индустриалды роботтар сынды үлкен күш қуат керек кезінде қолданылады. Басты түрлері сығылған ауа (пневматикалық), немесе сұйықтық (гидравликалық) қолданады.

Серіппелер мотор жетегінің бір бөлігі ретінде жобаланады. Серіппе көптеген роботтарда қолданылған, мысалға гуманоид робот.

Пневматикалық жасанды бұлшықеттер, басқаша айтқанда ауа бұлшықеттер, дегеніміз желді күштеп үрлеген кезде созылатын (40% дейін) құбырдың ерекше түрі сынды. Олар кейбір роботтардың түрлерінде қолданылады.

Моторлар датчиктер – 2 үлкен мотор, орташа мотор, ультра дыбыстық датчик, жанасу датчигі

Үлгі сұрақтар

1.Роботтардың зерттеулеріне қанша қаражат бөлінді?.

2.Олардың негізгі пайдасы
Дескрипторлары:

1.Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре алады;

2.Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады.








Соңы

5 мин

Рефлексия.

Бүгінгі сабақ несімен ұнады?

Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба?

Қай тапсырма сізге көбірек ұнады?







Қосымша ақпарат







Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-ны қолдану

Құндылықтарменбайланыс

(тәрбие элементі)








Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді.

Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету, марапаттау


Пәнаралық байланыс:география

Белсенді оқыту әдістерін қолдану,

Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау,







Рефлексия


Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.







Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен








31 сабақ


Сабақтың тақырыбы

Қазақстандағы робототехника саласы

Уақыты:

Мұғалімнің аты – жөні:

Сынып: 5

Қатысқан білім алушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың

мақсаты

Білім алушылардың бойынан жаңа технология, ақпараттық технология дағдысын дамыту

Бағалау критерийі

1.Технология сөзінің мазмұнын толық түсінеді;

2.Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре

алады;

3.Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады;

Пәнаралық байланыс

Информатика, физика

АКТ –ны қолдану дағдылары

Таныстырылым

Құндылықтарды игерту

«Мәңгілік ел» құндылығы:

 Тіл және мәдениет

НЗМ құндылықтары:

• Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

• Ынтымақтастық;

• Жауапкершілік;

• Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрмет

Жоспар




Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс - әрекеттер

Ресурстар




Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері)







Сабақтың ортасы

30 минут

.

Жаңа сабақ

Роботтар сенсорлар арқылы қоршаған орта, немесе ішкі бөлшектер туралы нақты мәлімет ала алады. Айтылған тапсырмаларды орындау үшін, қоршаған ортадағы өзгерістерді сезініп, қолайлы жауапты қайтару үшін сезіну роботтар үшін өте мағызды болып табылады. Роботтар сенсорлар арқылы көптеген мөлшемдерді жасайды, сенсорлар қорғаныс, немесе бұзылыс туралы ескертулер береді және нақты уақытта жасалынып жатқан тапсырмалар туралы ақпарат береді.

Сым сынды бұлшықеттер тағы есте сақтау қабілеті бар қорытпа ретінде белгілі. Nitinol® немесе Flexinol® сымдары сым бойында тоқ жүрген кезде аздап созылатын (әдетте 5%-дан аз) материал. Бұлшықеттердің бұл түрі өте аз қолданылады.

Серпімді наноқұбырлар келешегі зор жасанды бұлшықеттер технологиясы. Қазіргі кезде ол зерттеулердің бастапқы кезеңінде. Карбон наноқұбырларында ақаулар жоқ болғанның арқасында карбон жіптері бірнеше пайызға өз ұзындығын өзгерте алады. Темір наноқұбырлардың энергия сақтау қабілеті 10 Ж/см3 шамасында. Адамның бицепстері сол материалдың диаметрі 8 мм сыммен айырбасталына алады. Келешекте сондай жинақы бұлшықеттермен жабдықталған роботтар адамдарды озып кетуі мүмкін.

Үлгі сұрақтар

1.Роботтар жүйенің пайдасы.

2.Олардың негізі қызметтері?
Дескрипторлары:

1.Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре алады;

2.Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады.








Соңы

5 мин

Рефлексия.

Бүгінгі сабақ несімен ұнады?

Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба?

Қай тапсырма сізге көбірек ұнады?







Қосымша ақпарат







Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-ны қолдану

Құндылықтарменбайланыс

(тәрбие элементі)








Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді.

Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету, марапаттау


Пәнаралық байланыс:география

Белсенді оқыту әдістерін қолдану,

Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау,







Рефлексия


Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.







Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен








32-33 сабақ


Сабақтың тақырыбы

Қазақстандағы робототехника зерттеулері. EV3 интерфейсімен танысу. EV3-дің бағдарламасы.

Уақыты:

Мұғалімнің аты – жөні:

Сынып: 5

Қатысқан білім алушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың

мақсаты

Білім алушылардың бойынан жаңа технология, ақпараттық технология дағдысын дамыту

Бағалау критерийі

1.Технология сөзінің мазмұнын толық түсінеді;

2.Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре

алады;

3.Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады;

Пәнаралық байланыс

Информатика, физика

АКТ –ны қолдану дағдылары

Таныстырылым

Құндылықтарды игерту

«Мәңгілік ел» құндылығы:

 Тіл және мәдениет

НЗМ құндылықтары:

• Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

• Ынтымақтастық;

• Жауапкершілік;

• Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрмет

Тілдік

міндеттер

Адам, табиғат, мінез, достық, тағдыр, өмір, итаяқ





Жоспар




Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс - әрекеттер

Ресурстар




Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері)







Сабақтың ортасы

30 минут

.

Жаңа сабақ

Қазіргі робот қолдар мен протез қолдар адам қолына қарағанда кем тактильді ақпарат алады. Ғалымдар соңғы зерттеулерде адам саусақтарының механикалық қасиеті және сезіну рецепторларын еліктейтін тактильді сенсор массивін ойлап тапты.

2009 жылы бірнеше Еуропалық елдерінің және Израиль елінің ғалымдары SmartHand протез қолын жасап, шығарды. Сол қол шынайы адам қолы сынды – қолсыз қалған адамдар сол протез қолдың арқасында жазып, пернетақтада теріп, күйсандықта ойнап және де басқа жұмыстарды атқара алды. Ауру адам протез қолдағы сенсорлардың арқасында шынайы саусақ сезімдерін сезіну қабілетіне ие болды.

Компьтердің көру қабілеті дегеніміз көре алатын машинаның ғылым және технологиясы. Ғылыми пән ретінде компьтердің көру қабілеті жасанды жүйенің арқасындағы суреттерден ақпарат алудың теориясы. Суреттен келетін ақпарат бірнеше түрде болады, мысалы видеодағыдай суреттер қатары, немесе камералардың көрінісі сынды.

Компьтердің көру қабілетінің қолдануында компьтерлер нақты мәселені шешуге арналған алдын-ала бір дайын программа жызылған, дегенмен қазіргі кезде машинаның өзін - өзі үйрету қабілетін дамытып жатыр.

Компьтердің көру қабілеті үлкен сала, соның ішіндегі салалардың бірі әртүрлі қиындық деңгейлерінде адамның биологиялық жүйесін құлығы мен әрекет ету қабілетін еліктеуге әрлемген. Компьтердің көру қабілеті саласының ішінде машинаның өзін - өзі үйрету әдістерінің бастамасы биология пәнінде.

EV3 интерфейсімен танысу. EV3-дің бағдарламасы.

Үлгі сұрақтар

1.Робот қызметінің маңызы.

2.Робот дегенімі з не?
Дескрипторлары:

1.Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре алады;

2.Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады.








Соңы

5 мин

Рефлексия.

Бүгінгі сабақ несімен ұнады?

Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба?

Қай тапсырма сізге көбірек ұнады?







Қосымша ақпарат







Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-ны қолдану

Құндылықтарменбайланыс

(тәрбие элементі)








Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді.

Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету, марапаттау


Пәнаралық байланыс:география

Белсенді оқыту әдістерін қолдану,

Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау,







Рефлексия


Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.







Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен








34 сабақ


Сабақтың тақырыбы

Қорытынды сабақ

Уақыты:

Мұғалімнің аты – жөні:

Сынып: 5

Қатысқан білім алушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың

мақсаты

Білім алушылардың бойынан жаңа технология, ақпараттық технология дағдысын дамыту

Бағалау критерийі

1.Технология сөзінің мазмұнын толық түсінеді;

2.Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре

алады;

3.Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады;

Пәнаралық байланыс

Информатика, физика

АКТ –ны қолдану дағдылары

Таныстырылым

Құндылықтарды игерту

«Мәңгілік ел» құндылығы:

 Тіл және мәдениет

НЗМ құндылықтары:

• Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

• Ынтымақтастық;

• Жауапкершілік;

• Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрмет

Жоспар




Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс - әрекеттер

Ресурстар




Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері)







Сабақтың ортасы

30 минут

.

Жаңа сабақ

Роботтар сезіну қабілеті үшін басқа lidar, radar and sonar атты жүйелерді қолданады.

Роботтарға белгілі бір затты көтеріп, орнын ауыстыру, өзгерту, сындыру немесе одан басқа әрекет жасау керек. Роботтардың қолдарын робототехника саласында ағылшынша end effectors деп атайды. Робот қолдарының соңы, нақты айтқанда затты ұстайтын бөлігі ауыстырмалы болады. Әр бір түрі нақты бір жұмыс түріне арналған. Алайда, кейбір роботтарда соңы тұрақты болады, ол кезде аустырылмай бір ғана түрлі қысқышпен жұмыс жасайды, кейбіреулерінде гуманоид роботтың қолы сынды (адам қолы сынды) тұрақты, бірақ жұмыстың бірнеше түрін атқара алатын болады.

Жалпы айтқанды қазіргі жолаушылар ұшағы екі адамға бағынатын ұшатын робот. Ұшақтардың автопилоттары қосылу тұрса, компьютер ұшақты саяхат бойы толығымен (жерден ұшу, ауада ұшу мен қону) басқара алады. Ұша алатын роботтардың басқа түрі ұшқышсыз ұшақтар, басқа аты unmanned aerial vehicles (UAVs). Ол ұшықта адамдар болмайды, сол себептен кәдімгі ұшақтарға қарағанда кішірек, жеңілрек болады. Ол ұшақтар әскери қадағалау миссиялары үшін қауіпті аймақтарға ұшады. Кейбіреулері штабтан келген бұйрықпен атуды бастайды. Кейбір роботтар адамның бұйрығысыз автоматты түрде оқ ата бастайды. Ұшатын роботтардың басқа түрі – ол қанатты зымрандар, Entomopter, және Epson micro helicopter robot. Air Penguin, Air Ray,және Air Jelly сынды роботтардың денелері ауадан жеңіл, олар ескекпен жүріп, гидролокациямен басқарылады.

Үлгі сұрақтар

1.Роботтардың атқаратын қызметі.

2.Роботтарды зерттейтін ғылым.
Дескрипторлары:

1.Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре алады;

2.Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады.








Соңы

5 мин

Рефлексия.

Бүгінгі сабақ несімен ұнады?

Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба?

Қай тапсырма сізге көбірек ұнады?







Қосымша ақпарат







Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-ны қолдану

Құндылықтарменбайланыс

(тәрбие элементі)








Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді.

Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету, марапаттау


Пәнаралық байланыс:география

Белсенді оқыту әдістерін қолдану,

Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау,







Рефлексия


Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.







Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен








1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14


написать администратору сайта