Главная страница
Навигация по странице:

  • Сабақтың тақырыбы Робототехника ғылымы Уақыты

  • Қатысқан білім алушылар саны: Қатыспағандар

  • АКТ –ны қолдану дағдылары

  • Жоспар Сабақ кезеңдері

  • Үлгі сұрақтар

  • Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз Қабілеті жоғарыоқушыларғ ақандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз

  • Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану

  • Құндылықтарменбайланыс ( тәрбие элементі )

  • Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап берің із .

  • Уақыты : Мұғалімнің аты – жөні

  • Сабақтың мақсаты

  • брошюра робототехникаМухамбеткалиеваМ.Н, Набек Г.О. Батыс азастан облысы білім басармасыны мектепке дейінгі, жалпы орта, техникалы жне ксіптік білім беру


    Скачать 0.75 Mb.
    НазваниеБатыс азастан облысы білім басармасыны мектепке дейінгі, жалпы орта, техникалы жне ксіптік білім беру
    Дата22.02.2022
    Размер0.75 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаброшюра робототехникаМухамбеткалиеваМ.Н, Набек Г.О .docx
    ТипДокументы
    #369609
    страница9 из 14
    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14

    22 сабақ


    Сабақтың тақырыбы

    Робототехника ғылымы

    Уақыты:

    Мұғалімнің аты – жөні:

    Сынып: 5

    Қатысқан білім алушылар саны:

    Қатыспағандар:

    Сабақтың

    мақсаты

    Білім алушылардың бойынан жаңа технология, ақпараттық технология дағдысын дамыту

    Бағалау критерийі

    1.Технология сөзінің мазмұнын толық түсінеді;

    2.Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре

    алады;

    3.Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады;

    Пәнаралық байланыс

    Информатика, физика

    АКТ –ны қолдану дағдылары

    Таныстырылым

    Құндылықтарды игерту

    «Мәңгілік ел» құндылығы:

     Тіл және мәдениет

    НЗМ құндылықтары:

    • Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

    • Ынтымақтастық;

    • Жауапкершілік;

    • Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрмет

    Жоспар




    Сабақ кезеңдері

    Жоспарланған іс - әрекеттер

    Ресурстар




    Сабақтың басы

    5 мин

    Ұйымдастыру кезеңі

    Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері)







    Сабақтың ортасы

    30 минут

    .

    Жаңа сабақ

    Робототехника қандай да роботтарды зерттеп әзірлемесе да, ол роботтар Айзек Азимовтың үш заңына бағынуы тиіс. Ол заңдарды 1942 жылы жазылған «Хоровод» атты әңгімесінде баяндаған. Ол заңдар мынадай оймен жазылған:

    1. Бір де бір робот адамға залал келтіре алмайды, немесе әрекетсіздігімен залал келуіне жол бермейді.

    2. Бірінші заңға қарсы келмесе, робот адамның барлық бұйрықтарын орындауға тиіс.

    3. Бірінші және екінші заңдарға қайшы келмесе, робот өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету керек.


    Үлгі сұрақтар

    1.Робототехниканың атқаратын қызметі қандай?

    2.Робототехниканың пайдасы қандай?

    Дескрипторлары:

    1.Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре алады;

    2.Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады.








    Соңы

    5 мин

    Рефлексия.

    Бүгінгі сабақ несімен ұнады?

    Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба?

    Қай тапсырма сізге көбірек ұнады?







    Қосымша ақпарат







    Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз?

    Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

    Пәнаралық байланыс

    Қауіпсіздік ережелері

    АКТ-ны қолдану

    Құндылықтарменбайланыс

    (тәрбие элементі)








    Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді.

    Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету, марапаттау


    Пәнаралық байланыс:география

    Белсенді оқыту әдістерін қолдану,

    Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау,







    Рефлексия


    Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.







    Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен








    23 сабақ


    Сабақтың тақырыбы

    Робототехника саласы дегеніміз не?

    Уақыты:

    Мұғалімнің аты – жөні:

    Сынып: 5

    Қатысқан білім алушылар саны:

    Қатыспағандар:

    Сабақтың

    мақсаты

    Білім алушылардың бойынан жаңа технология, ақпараттық технология дағдысын дамыту

    Бағалау критерийі

    1.Технология сөзінің мазмұнын толық түсінеді;

    2.Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре

    алады;

    3.Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады;

    Пәнаралық байланыс

    Информатика, физика

    АКТ –ны қолдану дағдылары

    Таныстырылым

    Құндылықтарды игерту

    «Мәңгілік ел» құндылығы:

     Тіл және мәдениет

    НЗМ құндылықтары:

    • Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

    • Ынтымақтастық;

    • Жауапкершілік;

    • Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрмет

    Жоспар




    Сабақ кезеңдері

    Жоспарланған іс - әрекеттер

    Ресурстар




    Сабақтың басы

    5 мин

    Ұйымдастыру кезеңі

    Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері)







    Сабақтың ортасы

    30 минут

    .

    Жаңа сабақ

    «Робототехника» (немесе «роботика», «robotics») сөзі ең бірінші рет Айзек Азимовтың 1941 жылы жарық көрген ғылыми-фантастикалық «Жалғаншы» («Лжец») атты әңгімесінде қолданылған.

    «Робототехника» сөзінің негізін қалайтын «робот» сөзін 1920 жылы Карел Чапек деген чехиялық жазушы алғаш болып ойлап тауып, өзінің 1921 жылы қойылып, көрермендердің ілтипатына ие болған ғылыми-фантастикалық «Р. У. Р.» («Россумские универсальные роботы») атты пьесында қолданған.[3] Сол пьесада зауыт бастығы адамдарға ұқсас роботтарды ойлап табады да, тоқтатпай жұмыс істетеді. Басында андроидтар адамды мінсіз тыңдап, жұмыс істейді, алайда кейіннен қарсы шығып, өз жаратушыларын жояды.

    Робототехника саласына кейіннен кірген идеялар көне заманда пайда болған. Мысалы, Гомердің «Илиадасында» Гефест деген құдай үй қызметкерлерін атлыннан жасап, сөйлеу қабілетімен қоса оларға күш пен ақыл берген (қазіргі тілмен айтқанда - жасанды ақыл). Кейбір әңгімелер бойынша, ежелгі Грекия елінің инженер-механигі Архит Тарентский ұшу қабілеті бар механикалық көгершінді құрастырған (б.ғ. 400 ж.). Оған қоса, ұқсас мәліметтер И. М. Макарова мен Ю. И. Топчееваның әйгілі «Робототехника: Тарихы мен перспективасы» атты кітабында роботтардың әлемнің дамуындағы атқарған (немесе атқаратын) рөлі туралы баяндалады.

    Үлгі сұрақтар

    1.Роботтың атқаратын негізгі қызметі?

    2.Қазақстандағы робототехника саласы?
    Дескрипторлары:

    1.Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре алады;

    2.Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады.








    Соңы

    5 мин

    Рефлексия.

    Бүгінгі сабақ несімен ұнады?

    Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба?

    Қай тапсырма сізге көбірек ұнады?







    Қосымша ақпарат







    Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз?

    Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

    Пәнаралық байланыс

    Қауіпсіздік ережелері

    АКТ-ны қолдану

    Құндылықтарменбайланыс

    (тәрбие элементі)








    Коммуникативті дағдыларын дамыту мақсатында құрылған топтар/жұптар қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді.

    Топтар арасында жұмыс жасау, талқылауды тыңдау немесе талқылауға көмек беру, қажетіне қарай топтар немесе жеке оқушыларға қолдау көрсету, марапаттау


    Пәнаралық байланыс:география

    Белсенді оқыту әдістерін қолдану,

    Оқушылардың жас ерекшелігін сақтау,







    Рефлексия


    Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.







    Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен






    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14


    написать администратору сайта