Главная страница

кмж. 4-синф ўзбек тили 32-33 дарс. Блим Менинг Ватанимозоистон


Скачать 29.32 Kb.
НазваниеБлим Менинг Ватанимозоистон
Дата20.11.2022
Размер29.32 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файла4-синф ўзбек тили 32-33 дарс.docx
ТипДокументы
#801493

Қисқа муддатли режа.

Фан: Ўзбек тили 32-дарс


Бўлим:

Менинг Ватаним-Қозоғистон

Ўқитувчининг исми-шарифи:




Куни:




Синфи:

Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони:

Дарснинг мавзуси:

Жўналиш келишигидаги отлар. Жўналиш келишигидаги отларнинг ёзилиши.

Ўқув дастурига мос ўқув мақсадлари:

4.1.3.1. суҳбатдошининг ёши,кайфияти ҳисобга олган ҳолда, маълум бир мавзу доирасида нутқий меъёрларга мувофиқ суҳбатлашиш.

4.2.5.1.манбалардан(матн,луғат,чизма,жадвал,диаграмма) зарур ахборотларни топиш,дуч келган янги сўзларнинг маъносини контекст бўйича аниқлаб,ахборотни хулосалаш,баҳолаш.

4.3.2.1.зарур сўзлардан фойдаланиб, маълум бир услубда матн( мақола,тавсифнома,ҳк) ёзиш.


Дарснинг мақсади::

Барча ўқувчилар: - матн мазмуни юзасидан фикр билдира олади, воқеалар ривожини олдиндан айтиб беради;

Ўқувчиларнинг асосий қисми: матнга мос сарлавҳа қўя олади, зарур ахборотларни топиб, сўзларнинг маъносини аниқлай олади;

Айрим ўқувчилар: Берилган расм асосида кичик ҳикоя тузиб, яхши ва ёмон хатти-ҳаракатларни баҳолай олади; ўз фикрларини далиллай олади.

Дарснинг бориши:

Дарснинг босқичлари/

Вақти:

Ўқитувчининг ҳаракати

Ўқувчининг ҳаракати

Баҳолаш

Ресурслар

Дарснинг бошланиши:

Қизиқтириш

7 мин.

Диққатни жалб қилиш:

1. Саломлашиш, йўқлама.

2. Ҳамкорлик ўрнатиш

3.Уй вазифаларини сўраш.

Уйга берилган топшириқлар бўйича берилган саволларга жавоб беради

ҚБ. «Рағбатлантирувчи сўз» усули билан ўқувчи баҳоланади


Дарслик, иш дафтари,

ДК экрани



Янги дарсга кириш:

5 минут



(ЎЁ, Ж) Дарсни кўтаринки руҳ билан бошлаш мақсадида,

Ўқувчиларнинг диққатини жамлаб, улар билан биргаликда бугунги дарс мақсади белгилаб олинади.

Ўқувчилар “Савоб”, “Одоб” ва “Яхшилик” гуруҳларига бирикишади.

Янги мавзуни очиш мақсадида “Фикрлар бозори” усулидан фойдаланиб, “Одоб нима учун керак, деб ўйлайсиз?!” деган савол гуруҳларга берилади, жавоблар тингланади ва тўлдирилади.

ўқувчилар «Бир минутлик суҳбат» усулидан фойдаланиб, «Одоб-аҳлоқ» ҳақида ёнида турган дўсти билан суҳбатлашади.






Смайликлар,

шаклли қоғозлар

слайд

Асосий қисми

35 минут

(ЎЁ, Г) 1-топшириқ. Ўқувчиларнинг билим, кўникма ва малакаларини шакллантириш мақсадида “Бекроним” усули.

- Шеърни ифодали ўқинг.Шеър нима ҳақида экан?

-Жўналиш келишиги қўшимчасини белгиланг.

(ЎЁ, Я) 2-топшириқда берилган шеърни ифодали ўқинг ва ёддан ёзинг.

Дам олиш дақиқаси: «Кузги баргларни териш» ўйини

(Ў.Ё.Ж.)1-гуруҳга 3-топшириқ. Матнни ўқинг.Жўналиш келишигидаги отларни аниқланг. Жўналиш келишигидаги от қатнашган гапларни кўчириб ёзинг,гапдаги вазифасига кўра тагига чизинг.

( Г )2-гуруҳга

4-топшириқ. Матн мазмуни асосида дўстларингиз билан « Савоб иш яхшидир» мавзусида постер тузинг.

Ижодий иш.

Чорлар ва рўзғор сўзларига маъносини тушунтиринг, гап тузинг, таянч сўзларини қатнаштириб матн тузинг.

Саралаш:

Барча ўқувчилар:

- чорлар, рўзғор сўзларининг маъносини билади.

Ўқувчиларнинг асосий қисми:

-Сўзларни қатнаштириб гап тузади;

Баъзи бир ўқувчилар:

-Таянч сўзларни қатнаштириб матн тузади.

5-топшириқ

Матнни ўқинг. Жўналиш келишигидаги отларни ажратилган сўзлар билан бирга кўчиринг.Отларга жўналиш келишиги қўшимчаси нима учун –га,-ка,-қа шаклида қўшилганини тушунтиринг.

6-топшириқ.Берилган отларга мос сўз топиб, бирикма тузинг.


Дескриптор. Билим олувчи:

- Шеърни ифодали ўқийди.

- жўналиш келишиги қўшимчасини белгилайди.

-тоза озода қилиб кўчиришади.

Дескриптор. Билим олувчи:

-шеърни ифодали ўқийди.

- шеърни ёддан ёзади.

Дескриптор. Билим олувчи:

-Матнни ифодали ўқийди;

-Матн мазмунини сўзлаб беради.

-Жўналиш келишигидаги отларни аниқлайди.

-Жўналиш келишигидаги от қатнашган гапларни кўчириб ёзади.

билан.

Дескриптор. Билим олувчи:

-Гуруҳда савоб иш яхшидир мавзусида постер қуради.

Дескриптор. Билим олувчи:

-Матнни ифодали ўқийди;

- Жўналиш келишигидаги отларни сўзлар билан кўчиради.

-отларга жўналиш келишиги қўшимчаларини тушунтириб беради.

Баҳолаш: “Светофор чироқлари” орқали.

Дескриптор: Билим берувчи;

-берилган отларга мос сўз топади.

-бирикма тузади.

Баҳолаш:”Мушак сочиш” усули.

Баҳолаш:” Товушлар орқали ”


Баҳолаш: “Офарин” ёзма рағбатлантириш усули

Баҳолаш: Гуруҳларни рағбатлантирувчи баҳолаш

усулларидан фойдаланиб баҳолаш.


А4 қоғоз таянч сўзлар ёзиш учун

Стикерлар,


Кузги барглар



Дарснинг якуни:

5 мин

Ўтган мавзуни “Копток улоқтириш” усули орқали ўтган мавзуни мустаҳкамланади.

Қайта боғланиш: «Биламан, билдим, билгим келади» усули

Биламан

Билдим

Бил-гим келади










Уйга вазифа бериш. 5- машқ







БББ жадвали

Текширилди:

Қисқа муддатли режа.

Фан: Ўзбек тили 33-дарс


Бўлим:

Менинг Ватаним-Қозоғистон

Ўқитувчининг исми-шарифи:




Куни:




Синфи: 4

Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони:

Дарснинг мавзуси:

От ясовчи қўшимчалар. Оила меҳр булоғи

Ўқув дастурига мос ўқув мақсадлари:

4.1.6.1 интонация (оҳанг), вербал эмас нутқ воситаларидан (имо-ишора, қўл ҳаракатлари) ва кириш, ундов сўзлардан фойдаланиб, мавзуга тингловчини қизиқтириш

4.2.4.1 матн мавзуси мазмуниниг ўзаро мослигини аниқлаш ва ундаги асосий ғоясини ифодалаш

4.3.6.1 каллиграфик меъёрларига риоя қилган ҳолда, маълум бир мавзу доирасида нутқий меъёрларга риоя қилган ҳолда, ёзиш техникасини такомиллаштириш ва тоза ёзиш.


Дарснинг мақсади::

Барча ўқувчилар: От ҳақида айта олади, сўроқ қўя олади.

Ўқувчиларнинг асосий қисми: От ясовчи қўшимчаларни аниқлай олади, от ясовчи қўшимчаларга мисол келтира олади.

Айрим ўқувчилар: От ясовчи қўшимчаларни қўшиб матн тузади, АКТ дан унумли фойдалана олади.

Дарснинг бориши:

Дарснинг босқичлари/

Вақти:

Ўқитувчининг ҳаракати

Ўқувчининг ҳаракати

Баҳолаш

Ресурслар

Дарснинг бошланиши:

Қизиқтириш

7 мин.

Диққатни жалб қилиш:

1. Саломлашиш, йўқлама.

2. Ҳамкорлик ўрнатиш

3.Уй вазифаларини сўраш.

Уйга берилган топшириқлар бўйича берилган саволларга жавоб беради

ҚБ. «Рағбатлантирувчи сўз» усули билан ўқувчи баҳоланади


Дарслик, иш дафтари,

ДК экрани



Янги дарсга кириш:

5 минут



(ЎЁ, Я) Ўқувчилар диққатини дарсга жалб қилиш ва ёдга тушириш қобилиятларини ривожлантириш мақсадида «Иссиқ кафт» усули қўлланилади.. Кўрдингизми, биз бир неча сўз ва улашилган совға билан кўнглимизни кўтариб олдик. Бугунги дарсимиз айнан шу ҳақида. Сариқ гуллар – «Матн», қизил гуллар - «Гап», Пушти гуллар - «Сўз» гуруҳларига бирикиб оламиз.

Янги мавзу ва дарс мақсади билан таништирилади.

Ўқувчилар, бир-биримизнинг қўлимиздан ушлаб, бармоқларимиз орқали юрак иссиқлигини сезиб яшаш қандай яхши! Энди ширин сўз ва яхши тилаклар билан бир-биримизга сариқ, қизил, пушти гулларни улашамиз







Ўртаси

35 мин

Ўтилган мавзуни мустаҳкамлаш мақсадида «Ўйла, топ» услубини қўллаш.

( Ж ) Уй вазифаси: Машқ бажариш.

Жуфтлашиб бир-бирини текшириб, дўстининг ишига изоҳ бериш.

1- топшириқ. Ҳар бир гуруҳ шеърни ифодали ўқийди. Ажратиб берилган отларни кўчириб, ўзак қўшимчаларга ажратади.

Қучоғида, чегарачи, ишчи, бинокор.

Ўқувчилар ҳар бир гуруҳ ўзларининг қўшимча ҳақида тушунчаларини айтади.

2- топшириқ. (Г) «Зукко бўл!» усулидан фойдаланиб, сўзларга мос сўз ясовчи қўшимчаларни қўйиб, сўзларни кўчириб ёзиш.

Ҳар бир гуруҳ сўзларга мос қўшимчаларни қўйиб ёзади.

Синфдош футболчи

Соатсоз узумзор

Саралаш:

Барча ўқувчилар:

  • машқни кўчириб ёзади;

Ўқувчиларнинг асосий қисми:

  • сўзларга мос қўшимчаларни қўйиб ёзади;

Баъзи бир ўқувчилар:

- сўзларга мос сўз ясовчи қўшимчаларни қўяди, вазифаларни мустақил ёзади.

-чи, -зор, -дош, -кор, -к, -қ, - от ясовчи қўшимчалардир.

4- топшириқ. (Я) Шеърни ҳуснихат билин кўчиринг. Сўроқлар ёрдамида отларни аниқланг. Таркибида ясовчи қўшимчалар бўлган отларнинг тагига чизинг.

Олтин куз нурин тўкиб,

Пахтазорда юрибди.

Ҳашарчи Эркин билан

Яйраб суҳбат қурибди.

5- топшириқ. (Г) Берилган отлардан маънодошларини танлаб ёзинг.

Тилак, совға, одам, киши, орзу, тортиқ, инсон, ният, ҳадя, истак, кўклам, армуғон.

Шу сўзлар ёрдамида ҳар бир гуруҳ иккитадан гап тузиб ёзади.

7- топшириқ. (Я) нуқталар ўрнига келишик қўшимчаларидан мосини қўйиб, шеърни ўқинг.

Дескриптор:

  • нуқталар ўрнига келишик қўшимчаларидан мосини қўяди;

  • шеърни ифодали ўқийди.

Саралаш:

Барча ўқувчилар:

  • келишикларни билади;

Ўқувчиларнинг асосий қисми:

  • нуқталар ўрнига келишик қўшимчаларидан мосини қўяди;

Баъзи бир ўқувчилар:

  • нуқталар ўрнига келишик қўшимчаларидан мосини қўяди, мустақил машқ бажаради.

8- топшириқ. (Г) Матн мазмуни юзасидан дўстларингиз билан суҳбатлашинг.

Оила – меҳр булоғи.

Оилада ота-онангиз, буви-бувангиз, яқинларингиз меҳр эътибор тафтида улғаясиз, камол топасиз.

Оила- Ватаннинг бир бўлаги. Оилани, Ватанни, яқинларини севиш лозим.

1- гуруҳ. Отларни аниқланг. Қайси келишикда қўлланганлигини айтинг.

2- гуруҳ. Биринчи ва охирги гапни кўчиринг, отларнинг ўзак ва қўшимчаларини тегишлича белгиланг.

3-гуруҳ. –чи, -зор, -кор қўшимчалари билан отлар ясанг.

Тузган сўзларингизнинг маъносини тушунтиринг.

8-топшириқ

(Г) Берилган сўзлардан от ясовчи қўшимчалар ёрдамида отлар ҳосил қилинг. Уларнинг маъносини таққосланг.

Синф – синфдош, олма – олмазор, сув – сувчи, иста – истак, бино – бинокор, тарбич – тарбиячи, сува – сувак


Дескриптор:

  • Ажратиб берилган сўзларни кўчириб ёзади;

  • Қайси қўшимчалар сўз маъносини ўзгартиряпганини айтади.

Дескриптор:

  • сўзларга мос сўз ясовчи қўшимчаларни кўйиб ёзади.

  • Берилган сўзлар қайси туркумга оидлигини айтади.


Дескриптор:

-Шеърни хуснихат билан кўчиради.

-от ясовчи қўшимчаларнинг тагига чизади

Дескриптор:

  • Берилган отлардан маънодошларини танлаб ёзади.

  • Шу сўзлар ёрдамида гап тузиб ёзади.

  • каллиграфик меъёрларига риоя қилган ҳолда кўчиради



Дескриптор:

-1- гуруҳ. Отларни аниқлайди. Қайси келишикда қўлланганлигини айтади.

-2- гуруҳ. Биринчи ва охирги гапни кўчириб ёзади, отларнинг ўзак ва қўшимчаларини тегишлисига белгилайди.

-3-гуруҳ. –чи, -зор, -кор қўшимчалари билан отлар ясайди. Тузган сўзларининг маъносини тушунтириб беради.
Дескриптор:

-Берилган сўзлардан от ясовчи қўшимчалар ёрдамида отлар ҳосил қилади.

-Шу сўзлар ёрдамида гап тузиб ёзади.


Баҳолаш: Ўзаро баҳолаш.


Рағбатлантирувчи сўзлар орқали баҳоланади: балли, баракалло, офарин.


Рағбатлантирувчи сўзлар орқали баҳоланади: балли, баракалло, офарин.


Рағбатлантирувчи сўзлар орқали баҳоланади: балли, баракалло, офарин.

Рағбатлантирувчи сўзлар орқали баҳоланади: балли, баракалло, офарин.


Рағбатлантирувчи сўзлар орқали баҳоланади: балли, баракалло, офарин.


Слайдда қоидалар кўрсатилади.
дарслик

расмлар

Дарснинг якуни:

5 мин


4- машқдаги шеърни ёд олиш, шеърда қандай қўшимчалар борлигини айтиш.

Уйга вазифа: 6. Ўқинг. Сўзларга қўшимчалар қўшиб кўчиринг.

Ғ алла

Пахта -кор, -зор

Маккажўхори

Қайта боғланиш: «Кўзгу» усули орқали










Текширилди:


написать администратору сайта