Главная страница
Навигация по странице:

  • 2.3. Облік і контроль запасів підприємства

  • 2.4. Облік і контроль грошових коштів

  • 2.5. Облік і контроль розрахунків по оплаті праці

  • звіт з практики. звіт з практики 2 (облік). Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького


    Скачать 133.55 Kb.
    НазваниеЧеркаський національний університет імені Богдана Хмельницького
    Анкорзвіт з практики
    Дата03.01.2022
    Размер133.55 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлазвіт з практики 2 (облік).docx
    ТипДокументы
    #323584
    страница2 из 5
    1   2   3   4   5

    2.2. Облік і контроль необоротних активів

    Матеріальною базою будь-якої підприємницької діяльності є необоротні активи, без яких не може здійснюватися ні один господарський процес.

    З набранням чинності Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та запровадженням з 2000р. національних стандартів бухгалтерського обліку, в Україні з’явилося широко всім відоме поняття необоротних активів.

    В українському законодавстві відсутнє поняття "необоротні активи". Згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 2 "Баланс", "необоротні активи – всі активи, що не є оборотними". У цьому ж Положенні зазначено, що до оборотних активів належать "грошові кошти та їх еквіваленти, що не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації чи споживання протягом операційного циклу чи протягом дванадцяти місяців з дати балансу".[4]

    Таким чином, під необоротними активами треба розуміти активи, що використовуються підприємством у його діяльності протягом тривалого періоду часу (більше одного року) та від використання яких підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди; та їх вартість може бути достовірно визначена.

    Однозначного тлумачення визначення та суті необоротних активів не існує, так як кожній складовій необоротних активів у бухгалтерському обліку планом рахунків визначено окремий рахунок, оскільки облік потребує більш детальної інформації про окремі об'єкти, що призводить до "невикористання" у професійній діяльності бухгалтера терміну "необорний актив". Водночас, у бухгалтерському обліку здійснюється постійне та неперервне відображення всіх господарських засобів, процесів та явищ у фінансово господарській діяльності підприємства, які входять до складу поняття «необоротні активи».

    Класифікація необоротних активів

    • основні засоби;

    • довгострокові біологічні активи;

    • інші необоротні матеріальні активи;

    • нематеріальні активи;

    • довготермінові фінансові інвестиції;

    • довготермінову дебіторську заборгованість;

    • відстрочені податкові активи;

    • гудвіл.

    Облік необоротних активів в Україні ведеться відповідно до чинного законодавства, а саме законів, інструкцій, положень, плану рахунків, національних та міжнародних стандартів обліку.[5]

    Національні стандарти бухгалтерського обліку розроблялися з урахуванням міжнародних, саме тому П(С)БО щодо обліку необоротних активів має ряд спільних моментів з МСФЗ. Поряд з подібними рисами можна виділити й відмінні.

    Згідно з П(С)БО 2 «Баланс», фінансові інвестиції — це активи, які підприємство утримує з метою збільшення прибутку (отримання відсотків, дивідендів тощо), зростання вартості капіталу або інших вигод для інвестора. Іншими вигодами можуть бути, наприклад, переваги при укладанні виробничих, комерційних або фінансових угод утримувачем фінансових інвестицій. Фінансова інвестиція для отримувача (реципієнта) має форму майна та коштів (готівкових або безготівкових), а для інвестора (донора) — це корпоративні права (частка в статутному капіталі, оформлена установчим договором або акції), строкові цінні папери (облігації, ощадні сертифікати, векселі), деривативи (фондові, валютні, товарні) та інші фінансові інструменти.

    Облік нематеріальних активів більш частіше зустрічається в господарській діяльності підприємства, аніж облік капітальних інвестицій. Він ведеться на 12 рахунку «Нематеріальні активи». ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» найчастіше використовує лише 2 субрахунки, а саме: 121 «Права користування природними ресурсами» і 122 «Права користування майном» інколи зустрічаються господарські операції, які обліковуються на 124 субрахунку «Права на об’єкти промислової власності».[6]

    Основними первинними документами цього виду обліку є:

    Відомість обліку нематеріальних активів;

    Акт приймання – передачі нематеріальних активів;

    Акт вибуття (ліквідації) об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів (форма НА – 3).

    Облік поліпшення (модернізація) нематеріальних активів ведеться за допомогою рахунку капітальних інвестицій. Тому всі витрати пов’язані з ремонтом даних засобів будуть відображені на 15 рахунку.

    Всі операції даного виду обліку занотовуються у обліковому регістрі журнально – ордерної форми обліку, в 1 Розділі, Журнал 4. У звітності вони відображені в балансі рядок 1000.

    Таблиця 2.1. Інформація про основні засоби ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» станом на 2018 2020 роки (за залишковою вартістю)

    Показники

    Роки

    Динаміка

    2018

    2019

    2020

    2019/2018

    2020/2019

    Необороні активи

    1298548

    1521288

    1866517

    117,2

    122,7

    Оборотні активи

    601208

    657878

    1601835

    109,4

    243,5

    Витрати майбутніх періодів
















    Всього активів

    1899756

    2197166

    3468352

    115,7

    157,9

    Питома вага у загальній сумі активів

    • Необоротних активів

    68,4

    69,2

    53,8

    101,2

    77,7

    • Оборотних активів

    31,6

    30,8

    46,2

    97,5

    150,0

    • Витрат майбутніх періодів

















    У таблиці 2.1 було досліджено дані оборотних, необоротних активів та витрати майбутніх періодів, наданих за економічною звітністю підприємства ПІІ «МакДональдс Юкрейн Лтд».

    Дослідивши всю інформацію з таблиці, слід зауважити, що підприємство все частіше купує основні засоби і оборотні активи. Така тенденція вказує на підвищення попиту на продукцію, який зростає щодня.

    Також в ході дослідження були розглянуті такі документи:

    • Акт здачі – приймання робіт (Додаток З);

    • Акт списання (Додаток К);

    • Акт введення основного засобу в експлуатацію (Додаток Л).

    2.3. Облік і контроль запасів підприємства

    Законодавчонормативним актом з питань регулювання обліку виробничих запасів і МШП є П(С)БО 9 «Запаси».[24]

    Облік виробничих запасів ведеться на 20 рахунку, який має назву «Виробничі запаси». ПІІ «МакДональдс Юкрейн Лтд» має досить розгалужену сферу діяльності, тому в операційному циклі використовує всі субрахунки, найчастіше підприємство користується субрахунком 208 «Матеріали сільськогосподарського призначення».[7]

    Первинними документами, якими користується підприємство є:

    • Товарно – транспортна накладна;

    • Рахунок – фактура;

    • Накладна на відпуск товарно – матеріальних цінностей;

    • Акт закупки товарно – матеріальних цінностей;

    • Журнал обліку вантажів, що надійшли;

    • Прибутковий ордер;

    • Акт про приймання матеріалів;

    • Картка складського обліку матеріалів;

    • Матеріальний ярлик;

    • Накладна вимога на відпуск.

    Інвентаризація запасів проводиться в терміни, які керівник обирає самостійно, за винятком обов’язкових перевірок. Всі результати заносяться в Інвентаризаційний опис форми М – 21.

    Порядок здачі документів в бухгалтерію полягає у наданні всіх первинних документів, які відображають господарські операції пов’язані з обліком виробничих запасів і МШП. Потім, бухгалтер перевіряє документи за наступними критеріями: [8]

    — за формою;

    — арифметично;

    — по суті господарської операції.

    Після проведеної перевірки, всі дані заносяться до регістрів. Всі дані стосовно запасів і МШП заносять у Відомість 2 – м. У звітності запаси відображаються в балансі рядок 1100.

    Також було розглянуто наступні первинні документи:

    Товарнотранспортна накладна (Додаток М);

    Довіреність на отримання запасів (Додаток Н);

    Видаткова накладна (Додаток П);

    Прибуткова накладна ;

    Податкова накладна .

    2.4. Облік і контроль грошових коштів

    Основними законодавчими та нормативноправовими актами, що регулюють порядок ведення касових операцій, проведення розрахунків, повноту оприбуткування виручки від реалізації товарів, є: Закон України від 06.05.95 р. №265/95ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг» (останні зміни внесено від 01.01.2021 року).[9]

    Крім того, на практиці під час проведення перевірок з питань касової дисципліни залишаються актуальними деякі питання із Методичних рекомендацій №210.[11]

    Для обліку грошових коштів підприємство використовує 2 рахунки 30 «Готівка» і 31 «Рахунки в банках», та відповідні субрахунки 301 «Готівка в національній валюті» і 311 «Поточні рахунки в національній валюті». Інші субрахунки не використовуються, адже підприємство не користується іноземною валютою.[10]

    Грошові кошти на підприємстві обліковуються за наступними напрямами:

    облік грошових коштів в касі;

    облік грошових коштів на рахунках в банку;

    Прибутковий касовий ордер – це документ, який засвідчує одержання готівки до каси підприємства. ПІІ «МакДональдс Юкрейн Лтд» в ході своєї діяльності користується формою КО – 1.

    Стосовно вибуття готівки, то для цього підприємство використовує видатковий касовий ордер, типова форма якого – КО – 2.

    Дані документи затверджуються підписом головного бухгалтера та обов’язково ставиться штамп.

    Облікові процеси, пов’язані із рухом готівки записуються до Касової книги, типова форма якої КО – 4. Всі записи в ній веде бухгалтер власноруч, адже касира на підприємстві немає.

    Облік грошових коштів на рахунках в банку досить часто використовується в поточній діяльності ПІІ «МакДональдс Юкрейн Лтд». Всі господарські операції, що відображають даний вид обліку, занотовані у виписках банку.[12]

    Основною кореспонденцією рахунків з обліку готівки є :

    Таблиця 2.2

    № пор..

    Назва операції

    Кореспондуючі рахунки

    Дт

    Кт

    1.

    Грошові кошти, що надійшли в касу підприємства за реалізовану продукцію

    30

    701

    2.

    Грошові кошти, що надійшли в касу з розрахункового рахунку

    30

    31

    3.

    Кошти, що надійшли в касу підприємства від дебіторів

    30

    377

    4.

    Суми, що надійшли від покупців за продукцію

    30

    361

    5.

    Повернення підзвітними особами невикористаних сум у національній валюті

    301

    372

    6.

    Суми, що надійшли на погашення заподіяних матеріальних збитків

    30

    375

    7.

    Суми, що надійшли на погашення дебіторської заборгованості за позикою

    30

    377

    8.

    Суми, що надійшли на оплату акцій, реалізованих за готівку як внесок засновників до статутного капіталу

    30

    46

    9.

    Оприбуткування в касі лишків грошей, виявлені під час інвентаризації

    30

    719

    10.

    Надходження в касу грошей в іноземній валюті з розрахункового рахунку

    302

    312

    11.

    Суми, що надійшли від продажу облігацій

    30

    521

    12.

    Відображена додаткова курсова різниця

    302

    714

    13.

    Повернення сум працівниками на погашення виданих авансів у рахунок заробітної плати

    30

    661

    14.

    Внесення готівки в банк для зарахування на поточний рахунок підприємства в національній валюті

    311

    301

    15.

    Внесення готівки в банк для зарахування на поточний рахунок підприємства в іноземній валюті

    312

    302

    16.

    Суми, здані на поточний рахунок в банк через інкасатора

    311

    30

    17.

    Виплата заробітної плати з каси підприємства

    661

    30

    18.

    Суми, видані підзвітним особам

    372

    30

    19.

    Видача персоналу позик

    377

    30

    20.

    Суми нестач готівки в касі, виявлені під час інвентаризації

    947

    30

    21.

    Від’ємна курсова різниця

    945

    30

    Всі операції даного виду обліку занотовуються у обліковому регістрі журнально – ордерної форми обліку, в Журналі 1. У звітності облік грошових коштів відображається у звіті «Про рух грошових коштів».

    Всі операції даного виду обліку занотовуються у обліковому регістрі журнально – ордерної форми обліку, в 2 розділі Журналу 4. У звітності фінансові інвестиції відображено в балансі рядок 1030 і 1035.

    У процесі проходження практики було ознайомлено з наступними документами:

    Податковий розрахунок

    Розрахунковоплатіжна відомість, звідний для відрахувань до фондів, відомість на виплату готівки (Додаток Р);

    Табель робочого часу (Додаток С).
    2.5. Облік і контроль розрахунків по оплаті праці

    Правове регулювання оплати працівників підприємств, установ та організацій всіх форм власності й видів господарювання в Україні здійснюється Законом України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року (із змінами і доповненнями) [3]; Кодексом законів про працю України главами ІІ, VІ, VІІ, VІІІ [9] ; Законом України "Про колективні договори і угоди" від 15 квітня 2008 року [2] , а також іншими численними нормативноправовими актами, колективними договорами й локальними положеннями конкретних підприємств.

    Підприємство на період 2018 2020 років налічує 8459 працівників. Дана кількість на перший погляд може здаватись досить мінімальною, але підприємство багато операційних процесів виконує завдяки новітнім комп’ютеризованим технологіям, які зовсім не потребують людського втручання, за винятком деяких робіт.

    Облік ведеться за кожним працівником окремо, для цього бухгалтер підсумовує всі дані на 66 рахунку «Розрахунки за виплатами працівникам», використовуючи для цього всі необхідні субрахунки.

    Первинними документами, що застосовуються при обліку розрахунків за виплатами працівникам є:

    • Табель обліку використання робочого часу та розрахунку заробітної плати;

    • Табель обліку використання робочого часу;

    • Список осіб, які працювали у понаднормовий час;

    • Листок обліку простоїв;

    • Розрахунковоплатіжна відомість;

    • Розрахункова відомість;

    • Розрахунок заробітної плати;

    • Платіжна відомість;

    • Накопичувальна картка виробітку та заробітної плати;

    Накопичувальна картка обліку заробітної плати.

    Порядок оподаткування фонду оплати праці полягає в утримуванні із заробітної плати працівників коштів, які за фіксованими ставками будуть щомісячно відніматись від основного заробітку працюючого. Такими утриманнями є ПДФО, ставка якого 18% і військовий збір – 1,5%.

    Організація обліку особового складу на підприємстві ведеться за допомогою Книги обліку особового складу, де занотовується кожен працівник в алфавітному порядку.

    Основні бухгалтерські проведення з обліку розрахунків по оплаті праці на ПІІ «МакДональдс Юкрейн Лтд»:

    1. Нарахована заробітна плата працівникам виробництва

    Дт 23 Кт 661 – 15173 грн.

    2. Нараховане ЄСВ 15173*22% = 3338,06 грн.

    Дт 23 Кт 651 – 3338,06 грн.

    3. Нарахування ПДФО 15173*18% = 2731,14 грн.

    Дт 661 Кт 641 – 2731,14грн.

    4. Нарахований військовий збір 15173*1,5% = 2275,95 грн.

    Дт 661 Кт 641 – 227,595 грн.

    5. Перерахунок заробітної плати на рахунок банку

    Дт 333 (313) Кт 311 – 12214,27 грн.

    151732731,14227,595 = 12214,27 грн.

    6. Виплата заробітної плати працівнику

    Дт 661 Кт 313 (333) –12214,27 грн.

    7. Сплата ЄСВ, ПДФО, військового збору:

    Дт 651 Кт 311 – 3338,06 грн.

    Дт 641 Кт 311 – 2731,14 грн.

    Дт 641 Кт 311 – 227,595 грн.

    Всі операції даного виду обліку занотовуються у обліковому регістрі журнально – ордерної форми обліку, в Розділі 3А, Журнал 5 А. У фінансовій звітності дані згруповано в балансі, рядок 1630, у статистичній звітності в Звіті з праці форма 1 – ПВ.

    У процесі проходження практики було ознайомлено з наступними документами:

    Податковий розрахунок ;

    Розрахунковоплатіжна відомість, звідний для відрахувань до фондів, відомість на виплату готівки (Додаток Р);

    Табель робочого часу.
    1   2   3   4   5


    написать администратору сайта