Главная страница
Навигация по странице:

  • 2.10. Аналіз фінансових результатів та рентабельності

  • 2019/ 2018, грн. 2019/ 2018, %

  • звіт з практики. звіт з практики 2 (облік). Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького


    Скачать 133.55 Kb.
    НазваниеЧеркаський національний університет імені Богдана Хмельницького
    Анкорзвіт з практики
    Дата03.01.2022
    Размер133.55 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлазвіт з практики 2 (облік).docx
    ТипДокументы
    #323584
    страница4 из 5
    1   2   3   4   5

    2.9. Облік і контроль капіталу та фінансових результатів

    Капітал підприємства характеризує загальну вартість засобів у будьяких формах, які інвестуються у створення його активів та являє собою один з найважливіших елементів, які є загальною сумою фінансових ресурсів підприємства.

    Серед таких елементів: власний капітал (статутний капітал, додатково вкладений капітал, додатковий капітал, резервний капітал, нерозподілений прибуток), забезпечення наступних витрат та платежів, довгострокові та поточні зобов'язання.

    Власний капітал підприємства відображає частку майна підприємства, яка фінансується за рахунок власних засобів підприємства та вкладених коштів власників.

    Досить тривалий час у вітчизняній науці приділялося дуже мало уваги темі фінансування діяльності підприємств за рахунок капіталу власників, оскільки за адміністративнокомандної економіки статутний капітал підприємств не міг бути змінений у результаті емісії корпоративних прав. Переважна роль відводилася антиринковим методам фінансування підприємств: бюджетним дотаціям, субсидіям та субвенціям [1, с. 187].

    Натомість сьогодні, фінансування підприємств за рахунок власних коштів посідає провідне місце в українській економіці. Капітал та його структурна модель мають безпосередній вплив на фінансовий стан підприємства, зокрема на платоспроможність, кредитоспроможність, ліквідність, прибутковість та рентабельність.

    Капітал є головним елементом та базою для ведення господарської діяльності підприємства, тому його ретельний та професіональний аналіз дозволяє отримати обгрунтовану та важливу інформацію щодо фінансового стану об'єкта і розробити відповідне управлінське рішення, яке дозволить підприємству досягти поставлених задач. Перш за все, слід відзначити, що під поняттям "власний капітал підприємства" розуміють балансову вартість активів компанії, яка залишається після вирахування її зобов'язань.

    Показник власного капіталу виступає одним з головних індикаторів кредитоспроможності підприємства. В ході господарської діяльності підприємства форма капіталу може змінюватися. Такі зміни обумовлені збільшенням або зменшенням абсолютного розміру капіталу або окремих його складових. Відбувається постійне перетворення ресурсів на капітал, на товари або інші види цінностей

    Аналізуючи баланс ПІІ«МакДональдс Юкрейн Лтд» станом на 31.12.2020 р., було виявлено наступні складові його власного капіталу:

    • Зареєстрований пайовий капітал в сумі 901801 тис.грн;

    • Додатковий капітал в сумі 104095 тис.грн

    • нерозподілений прибуток в сумі 1505552 тис. грн.

    Загальна ж сума власного капіталу аналізованого підприємства склала 2511448 тис. грн.

    Стаття балансу «Капітал» включає в себе суми статутного та резервного (60,1 капіталу. [23]

    Статутний капітал аналізованого підприємства, що становить вагому частку власного капіталу, утворився шляхом внесення його засновником грошових коштів та необоротних активів.

    Облік власного капіталу підприємства (у складі статутного і резервного) ведеться на пасивному балансовому рахунку 40 «Власний капітал», за кредитом якого відображають збільшення суми капіталу шляхом внесення активів в рахунок капіталу, створення резервів, по дебету – його зменшення.

    Аналітичний облік капіталу ведеться за його видами і напрямками використання.

    Найважливішим узагальнюючим показником, який відображає ефективність та результативність діяльності ПІІ «МакДональдс Юкрейн Лтд», є його прибуток (збиток). Його розрахунок здійснюється шляхом порівняння доходів та витрат діяльності певного звітного періоду (квартал, рік).

    Склад доходів та витрат підприємства, що визначають його фінансовий результат, відображений у Звіті про фінансові результати. Так, чистий фінансовий результат діяльності ПІІ «МакДональдс Юкрейн Лтд» у 2020 році склав 793431 тис. грн. .

    Для обліку сум нерозподілених прибутків (збитків) підприємства поточного і минулого років, а також використаного в поточному році прибутку передбачено рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)», по кредиту якого відображається збільшення прибутку від усіх видів діяльності, по дебету – збитки і використання прибутку.[25]

    Розглянуті документи на підприємстві:

    Баланс 2017 року (Додаток С);

    Висновок аудитора (Додаток Т);

    Звіт про рух грошових коштів (Додаток Ф);

    Звіт про фінансові результати (Додаток Х);

    Фінансова звітність малого підприємства (Додаток Ц);

    Звіт про власний капітал (Додаток Ч);

    Примітки до фінансової звітності (Додаток Ш);

    Фінансова звітність малого підприємства 2018 року (Додаток Щ)

    Податкова декларація .

    2.10. Аналіз фінансових результатів та рентабельності

    Фінансові результати діяльності підприємства характеризуються сумою отриманого прибутку та рівнем рентабельності. Прибуток підприємства отримують головним чином від реалізації продукції, а також від інших видів діяльності (здача в оренду основних фондів, комерційна діяльність на фінансових та валютних біржах та ін.). Прибуток це частина чистого доходу, який безпосередньо отримують суб'єкти господарювання після реалізації продукції. Тільки після продажу продукції чистий дохід приймає форму прибутку. Кількісно вона являє собою різницю між чистим виторгом (після виплат податку на додану вартість, акцизного збору та інших відрахувань із виторгу до бюджетних і не бюджетних фондів) та повної собівартості реалізованої продукції. Об'єм реалізації і величина прибутку, рівень рентабельності залежать від обраної маркетингової і фінансової діяльності підприємства, ці показники характеризують всі сторони господарювання.

    Основними задачами аналізу фінансових результатів діяльності є:

    систематичний контроль за виконанням планів реалізації та отримання прибутку;

    визначення впливу, як об'єктивних, так і суб'єктивних факторів на фінансові результати;

    вплив резервів збільшення суми прибутку і рентабельності;

    оцінка роботи підприємства за використання можливостей збільшення прибутку та рентабельності;

    розробка заходів, що до використання виявлених резервів.

    Аналіз фінансових результатів є одним із найважливіших напрямків оцінки ефективності виробничофінансової діяльності підприємства. Одним із узагальнюючих показників, що характеризує кінцевий результат діяльності підприємства, є прибуток. Від розміру прибутку, отриманого підприємством, залежить формування оборотних коштів, виконання зобов'язань перед бюджетом і контрагентами, платоспроможність підприємства, розмір коштів на оплату праці працівників та ін.[26]

    Показники діяльності підприємства у формі №2 «Звіт про фінансові результати» групуються в розрізі наступних видів діяльності:

    звичайна діяльність будьяка основна діяльність підприємства, а також операції, що її забезпечують або виникають внаслідок її проведення;

    операційна діяльність основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, крім інвестиційної і фінансової;

    основна діяльність операції, пов'язані з виробництвом або реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг), що є головною метою створення підприємства і забезпечують основну частку його доходу;

    інша операційна діяльність реалізація оборотних активів; реалізація іноземної валюти; доходи від операційної оренди; дохід (втрати) від операційних курсових різниць; одержані (сплачені) пені, штрафи, неустойки; дохід від списання кредиторської заборгованості; відшкодування раніше списаних активів, одержані гранти, субсидії; інші доходи (втрати) від операційної діяльності;

    фінансова діяльність діяльність, яка призводить до змін розміру і складу власного та позикового капіталу підприємства: дохід (втрати) від інвестицій в асоційовані і дочірні підприємства; дохід (втрати) від спільної діяльності; дивіденди одержані; відсотки, одержані за облігаціями та іншими цінними паперами; інші доходи від фінансових операцій;

    інвестиційна діяльність придбання та реалізація тих необоротних активів, а також фінансових інвестицій, які не є складовою еквівалентів грошових коштів; реалізація основних засобів; реалізація нематеріальних активів; реалізація інших необоротних активів; ліквідація необоротних активів; дохід (втрати) від неопераційних курсових різниць; дохід від безоплатно отриманих оборотних активів; уцінка необоротних активів і фінансових інвестицій; інші доходи (втрати) від звичайної діяльності.

    надзвичайна діяльність операції або події, які відрізняються від звичайних і не відбуваються часто або регулярно: втрати від стихійного лиха, техногенних катастроф і аварій; відшкодування збитків від надзвичайних подій.

    Дані для аналізу фінансових результатів ПІІ «МакДональдс Юкрейн Лтд» за 2018, 2019, 2020 роки наведено в таблиці 2.4.



    п/п

    Показник

    2018 р.

    2019 р.

    2020 р.

    Відхилення

    2019/

    2018,

    грн.

    2019/

    2018,

    %

    2020/

    2019,

    грн.

    2020/

    2019,

    %

    1.

    Чистий дохід від реалізації продукції,

    тис. грн.

    6339590

    7757479

    7872017

    1417889

    122,37

    114538

    101,48

    2.

    Собівартість товарної продукції, тис. грн.

    3114323

    3417494

    3473876

    303171

    109,73

    56382

    101,65

    3.

    Валовий прибуток чи збиток тис. грн.

    3225267

    4340459

    4398128

    1115192

    134,58

    57669

    101,33

    4.

    Всього доходів

    9564857

    12097938

    12270145

    2533081

    126,48

    172207

    101,42

    5.

    Всього витрат

    3114323

    3417494

    3479876

    303171

    109,73

    62382

    101,83

    7.

    Фінансовий результат діяльності підприємства до оподаткування, тис. грн.

    6450534

    8680444

    8790269

    2229910

    134,57

    109825

    101,27

    8.

    Чистий прибуток чи збиток тис. грн.

    620085

    959434

    644746

    339349

    154,73

    314688

    67,20

    Проаналізувавши інформацію з таблиці, слід зауважити, що чистий дохід від реалізації значно зріс в 2019 році, а саме на 1417889 тис.грн, що у відсотковому вираженні становить 122,37%. Таке збільшення відбулось за рахунок підвищення кількості залишків. В 2020 також простежується зростання, а саме на 114538 тис.грн.

    Собівартість товарноїпродукції за останні роки теж вказує на зростання, а саме на 303171 тис.грн і 172207 тис.грн відповідно.

    В ході цього було простежено, що валовий прибуток підприємства теж зріс. В 2019 році даний показник збільшився на 1115192 тис.грн в порівнянні до попереднього року, в 2020 зріс на 57669 тис.грн.

    Загальна сума доходів теж вказала на позитивну тенденцію, а саме зростання в 2019 на 2533081 тис.грн і в 2020 – 172207 тис.грн.

    Попри одержані доходи, аналіз витрат вказує на те, що вони акож зростають, а саме в 2019 витрати збільшились на 109,73%, а в 2020 зросли на 101,83%

    Фінансовий результат діяльності до оподаткування в результаті збільшення витрат, в 2018 році зменшився на 85,5%, але вже у 2019 він почав зростати, і в порівнянні до попереднього року даний показник становив 860444 тис.грн.

    Саме тому чистий прибуток 2019 року був більше на 339349 тис.грн аніж в попередньому році, хоча вже в 2020 він знизився на 314688 тис.грн.

    Вцілому, можна сказати, що ПІІ «МакДональдс Юкрейн Лтд» працює на відносно стабільному рівні, адже динаміка була змінною щороку. Це виходить з того, що деякі показники щороку були нестабільними і я змогла простежити їх, як підвищення так і зменшення. Проте щороку діяльність підприємства виходила на прибуток, який щороку тільки зростав, а саме: в 2019 прибуток підприємства збільшився на 959434 тис., в 2020 – 644746тис.грн.

    Для характеристики ефективності господарської та фінансової діяльності підприємства, розрахуємо показник прибутковості – рентабельність підприємства.

    Рентабельність активів = Чистий прибуток (збиток) / Середньорічна сума активів * 100%

    Рентабельність активів 2018 = 620085/1578503=0,39

    Рентабельність активів 2019 = 959434/3486540 = 0,28

    Рентабельність активів 2020 = 644746/3505153=0,18

    З даних розрахунків сало відомо, що рентабельність активів підприємства була нестабільною, адже одного року піднімалась, а вже іншого падала. В 2018 році підприємством було одержано 0,39 копійок чистого прибутку на кожну вкладену гривню активів, але вже в 2019 році сума чистого збитку становила 0,28 копійок. Простеживши даний спад, вже в 2020 дану ситуацію було врегульовано і сума чистого прибутку становила 0,18 копійок.

    Далі було обраховано, рентабельність власного капіталу (англ. return on equity (ROE)) — фінансовий коефіцієнт, що характеризує ефективність використання власного капіталу.

    Рентабельність власного капіталу = Чистий прибуток (Чистий збиток) / Середньорічна сума власного капіталу * 100%

    Рентабельність власного капіталу 2018 = 620085/1336137 = 0,46

    Рентабельність власного капіталу 2019 = 959434/2544390=0,38

    Рентабельність власного капіталу 2020 = 644746/2511448=0,26

    Рентабельність власного капіталу, на підприємстві вказує на щорічне зниження даного показника, а саме в 2018 році за рахунок власних коштів підприємство змого одержати всього 0,46 копійок чистого прибутку, в 2019 – 0,38 копійок і в 2020 – 0,26 копійок.

    Рентабельність діяльності = Чистий прибуток (збиток) / Чистий доход (виручка) від реалізації продукції * 100%

    Рентабельність діяльності 2018 року = 620085/63044*100 = 10,17

    Рентабельність діяльності 2019 року = 959434/7714315*100 = 12,44

    Рентабельність діяльності 2020 року = 644746/7816583*100 = 8,25

    Рентабельність діяльності виявилась не стабільною протягом 3 років. У 2018 році кожна гривня продажів принесла 10,17% чистого прибутку, в 2019 році кожна гривня принесла 12,44% прибутку, в 2020 році показник погіршився і підприємство мало збиток 8,25%.

    Далі було розраховано, рентабельність продукції — це економічна категорія, що характеризує ефективність реалізації продукції (товарів, робіт та послуг).

    Рентабельність продукції = (валовий прибуток/ собівартість) *100%

    Рентабельність продукції 2018 року = (3225267/3114323)*100 = 103,56%

    Рентабельність продукції 2019 року = (4340459/3417494)*100 = 127,01%

    Рентабельність продукції 2020 року = (4398128/3473876)*100 = 126,61%

    Даний показник вказав на позитивні зміни, адже в 2018 році підприємство функціонувало на 103,56%, і вже в 2019 році показник рентабельності зріс до 127,01%, і в 2020 році він знову зріс до 126,61%.

    Таким чином ефективність роботи підприємства дещо зросла: збільшилась рентабельність продукції.

    Загалом, за підсумками проведеного аналізу рентабельності підприємства, можна зробити висновок, про його належну рентабельність, порівняно з іншими підприємствами даної галузі.
    1   2   3   4   5


    написать администратору сайта