Главная страница
Навигация по странице:

  • УКООПСПІЛКА Полтавський університет споживчої кооперації України Кафедра фінансів КУРСОВА РОБОТА

  • Сутність та значення аналізу оборотних активів підприємства

  • 2. Фінансово-економічна характеристика діяльності селянського фермерського господарства «Оріон» та постановка аналітичної роботи на ньому

  • Фінансовий аналіз оборотних активів підприємства


    Скачать 269.67 Kb.
    НазваниеФінансовий аналіз оборотних активів підприємства
    Дата11.09.2018
    Размер269.67 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаbestreferat-235785.docx
    ТипДокументы
    #50344
    страница1 из 3
      1   2   3

    УКООПСПІЛКА

    Полтавський університет споживчої кооперації України

    Кафедра фінансів

    КУРСОВА РОБОТА

    з дисципліни «Фінансовий аналіз»

    на тему «Фінансовий аналіз оборотних активів підприємства»

    (виконана на матеріалах Селянського (фермерського) господарства «Оріон»)
    Роботу виконала студентка факультету

    Фінансів та обліку

    Групи Ф - 42

    Махно Оксана Валентинівна

    Науковий керівник, Доцент

    Журавльова Юлія Юріївна

    Робота подана на кафедру і зареєстрована

    «____»_____________ 200 __ р. № _____

    Робота перевірена і допущена до захисту

    «____»_____________________ 200___ р.

    Захист відбувся «____»_______ 200 ___р.

    Оцінка «__________________________»

    Полтава 2009


    Зміст
    Вступ

    1. Сутність та значення аналізу оборотних активів підприємства

    2. Фінансово-економічна характеристика діяльності селянського (фермерського) господарства «Оріон» та постановка аналітичної роботи на ньому

    3. Аналіз стану, динаміки і структури оборотних активів фермерського господарства

    4. Аналіз ефективності використання оборотних активів господарства

    5. Шляхи покращення структури та ефективності використання оборотних активів підприємства

    Висновки та пропозиції

    Список використаної літератури

    Додатки
    Вступ
    Становлення ринкової економіки в Україні, поява фінансових ринків об’єктивно сприяла розвитку такого важливого напрямку аналітичної роботи, як фінансовий аналіз. Саме розвиток фінансових відносин підвищує відповідальність і самостійність підприємства та інших суб’єктів ринку в підготовці та прийнятті управлінських рішень. Ефективність цих рішень багато в чому залежить від об’єктивності та всебічності оцінювання існуючого фінансового стану підприємства. Зміст фінансового аналізу складається з визначення конкретного завдання аналізу певних процесів або явищ господарсько-фінансової діяльності підприємства; комплексної їх оцінки у взаємозв'язку, взаємозалежності та взаємозумовленості; дослідження причин та наслідків цих зв'язків; обчислення величини впливу чинників на кінцевий результатний показник; визначення пріоритетних напрямів розвитку; оцінки обґрунтованості й дієвості механізму реалізації управлінських рішень.

    Ринкова економіка спричинює необхідність докорінної перебудови економічних відносин в аграрному секторі. На сьогодні в Україні в цій галузі існують різні форми господарювання: акціонерні сільськогосподарські підприємства, агрофірми, фермерські та особисті підсобні господарства. Щоденно їм треба доводити свою життєдіяльність в умовах ринку і конкуренції. У даній курсовій буде проведено аналіз малого, селянського (фермерського) господарства «Оріон».

    Актуальність теми визначена важливою роллю аналізу оборотних активів, проведення такого аналізу дозволяє, з одного боку, визначити стабільність окремих джерел формування оборотних активів з точки зору можливості їх використання в майбутньому, з другого – виявити, на фінансування яких операцій витраченні кошти, чи є це використання доцільним та чи збережеться в майбутньому структура використання коштів, що склалася.

    Метою дослідження курсової роботи є детально розглянути і описати роль обліку, аналізу і контролю оборотних активів в системі управління діяльності підприємства, написати коротку фінансово-економічну характеристику селянського (фермерського) господарства «Оріон», зробити аналіз і контроль оборотних активів. Головною метою аналізу фінансового стану є своєчасне виявлення та усунення недоліків у фінансовій діяльності підприємства і пошук резервів зміцнення фінансового стану підприємства та його платоспроможності.

    Для досягнення мети необхідно було вирішити такі завдання:

    • з’ясувати сутність та значення аналізу оборотних активів підприємства;

    • здійснити фінансово-економічну характеристику діяльності селянського (фермерського) господарства, та постановку аналітичної роботи на ньому;

    • проаналізувати стан, динаміку і структуру оборотних активів даного підприємства;

    • проаналізувати ефективність використання оборотних активів;

    • з’ясувати шляхи покращення структури та ефективності використання оборотних активів підприємства.

    Предметом дослідженняє теоретико-методологічні і прикладні проблеми організації і формування та управління оборотними активами підприємства.

    Об’єктом дослідження підприємства є оборотні активи фермерського господарства, що являють собою сукупність матеріальних та грошових цінностей підприємства, що знаходиться в постійному кругообігу, змінюють свою матеріальну форму протягом одного операційного циклу та в повному обсязі переносять свою вартість на товари, що реалізує господарство, а також причинно-наслідкові зв'язки економічних явищ та процесів господарської діяльності підприємств у їх взаємодії.

    Літературні джерела, інформаційну базу дослідження складають законодавчі акти України, статті з даної проблеми, наукові праці вітчизняних та зарубіжних вчених-економістів, що стосуються досліджуваної проблеми, бухгалтерська і статистична звітність підприємства, тобто це внутрішні і зовнішні джерела інформації.

    До внутрішніх джерел інформації ми відносимо звітний бухгалтерський баланс підприємства (форма №1-м) та звіт про фінансові результати (форма №2-м), для суб’єктів малого підприємництва. Зовнішні дані - це матеріали преси, фінансові довідники, висновки аудиторських фірм тощо.

    Для досягнення поставленої в роботі мети, я використовувала наступні методи: загальнонаукові, методи порівнянь, методи групувань, спостереження, методи комплексної оцінки і аналітичні процедури та інші.

    1. Сутність та значення аналізу оборотних активів підприємства


    В сучасних умовах конкурентного ринку ефективне управління основними економічними процесами: формування та використання оборотних активів (Рис.1.1) в оперативній діяльності вирішує ряд питань стратегічного розвитку підприємства і забезпечує кінцеві результати господарської діяльності. Більшість вітчизняних підприємств не витримують жорсткої конкуренції, не досягають високого рівня доходності через нестачу оборотних коштів, потоків оборотних активів. Проблема оцінки рівня забезпеченості підприємств оборотними активами, джерел їх фінансування, визначення ефективності використання та їх якісного нормування дуже складна та актуальна з позиції прийняття стратегічних управлінських рішень на кожному підприємстві.


    Рис.1.1. Динаміка оборотних активів СФГ «Оріон» у 2006 – 2008 роках, тис.грн.
    Відповідно до положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 оборотні активи – це грошові кошти та еквіваленти, що не обмежені у використанні, а також інші активи призначенні для реалізації чи споживання протягом операційного циклу чи протягом дванадцяти місяців з дати балансу[3].

    У процесі обробки літератури з питань управління оборотними активами можна сказати, що це питання більш розвинуто у зарубіжних виданнях. Значна частина розробок з фінансового менеджменту взагалі, і управління оборотними активами зокрема, належить американським вченим 50-70 років, таким як В.Баумоль, Дж. Уілсон, М. Миллер, Д. Орр, Є. Брігхем, Д. Шим, Д. Сігел, В.Хорн. [4,5]. Ці вчені займалися розробкою як окремих напрямків фінансового менеджменту, так і всього його курсу. Вітчизняні науковці також значну увагу приділили згаданим питанням, серед таких вчених Бланк І.О., Стоянова О.С., Родіонова Р.О., Фомін П.О., Хохлов В.В. Так, наприклад, А.В. Шегда розглядає оборотні активи як сукупність коштів, що забезпечують поточну діяльність підприємства у сфері виробництва та у сфері обігу[17].

    Українські дослідники, серед яких Лучков О.І., Потійко Ю.А., Карбовник А.М., Маргасова В.Г., Драгун Л.М., Шевченко В.Ф., Бондаренко О.Л. Ремньова Л.М., Філімоненков О.С. [4,] та ін., приділяють велику увагу загальним питанням фінансового управління в Україні, а деякі з вчених займаються конкретними розробками управління окремих статей оборотних активів. Тобто, бачимо, сформоване досить потужне теоретичне підґрунтя для досліджень в напрямку управління оборотними активами, але у вітчизняній літературі наявна мала кількість практичних рекомендацій та моделей, які може застосовувати рядове підприємство.

    Управління оборотними активами в більшості робіт зводиться, з одного боку, до визначення достатнього рівня і раціональної структури оборотних активів (підходи до формування оборотних активів), а з іншого боку – до визначення величини і структури джерел їхнього фінансування (стратегії управління оборотним капіталом).

    Значення управління оборотними активами на підприємстві полягає перш за все в тому, що оборотні активи переважної кількості підприємств складають більше половини всіх її активів. Основним завданням оборотних активів - є забезпечення безперервного процесу виробництва. Оборотним активам належить особливе місце у структурі підприємства, бо переважно вони забезпечують стійкий фінансовий стан, кредитоспроможність, інвестиційну привабливість господарюючого суб’єкта.

    Аналіз оборотних активів проводять у наступній послідовності:

    • на першому етапі оцінюють загальний розмір оборотних активів підприємства та аналізують зміни в їх обсязі впродовж звітного періоду. При проведенні цієї роботи визначається також питома вага оборотних активів у загальному обсязі майна та її зміна протягом періоду;

    • на другому етапі досліджують структуру оборотних активів підприємства за видами активів, а також іншими кваліфікаційними ознаками (прибутковості, швидкості оборотності, платоспроможності). Це дозволяє оцінити основні тенденції в зміні складу оборотних активів та ступінь досягнення відповідної мети діяльності;

    • в ході проведення третього етапу аналізу необхідно кількісно оцінити вплив факторів, які обумовлюють зміни в обсязі оборотних активів підприємства;

    • на четвертому етапі аналізу оцінюють зміни в складі джерел фінансування оборотних активів підприємства. Для цього обчислюють розмір власного оборотного капіталу, порівнюють з відповідними показниками за попередні періоди. Питома вага власних джерел фінансування оборотних активів використовується для оцінки ступеня фінансової стійкості підприємства, його незалежність від зовнішніх джерел фінансування;

    • на п’ятому етапі аналізу розраховують показники ефективності використання оборотних активів, проводять їх аналіз та роблять аналітичні висновки.

    Оборотні активи знаходяться в постійному русі і забезпечують безперервний кругообіг засобів. При цьому відбувається постійна і закономірна зміна форм авансованої вартості: з грошової вона перетворюється на товарну, потім - на виробничу і знову на товарну і грошову. Тобто, кругообіг оборотного капіталу відбувається за схемою:
    Г – Т.В. – Т1 – Г2
    де Г - грошові кошти, які авансуються господарюючими суб'єктами;

    Т - засоби виробництва;

    В - виробництво;

    Т1 - готова продукція;

    Г2 - грошові кошти, одержані від продажу продукції, що включають в себе реалізований прибуток;

    Крапки (.) означають, що обіг капіталу перервано, але процес його кругообігу триватиме в сфері виробництва.

    Оборотні активи, які обслуговують виробничий цикл підприємства Оборотні активи, які обслуговують фінансовий (грошовий) цикл підприємства



    Валові оборотні активи Чисті оборотні активи Власні оборотні активи



    Класифікація оборотних активів



    За характером фінансових джерел формування



    За характером участі в операційному процесі



    За періодом функціонування



    За видами



    Запаси сировини, матеріалів, напівфабрикатів Запаси готової продукції Дебіторська заборгованість Грошові активи Інші види оборотних активів



    Постійна частина оборотних активів Змінна частина оборотних активів

    Рис. 1.2. Класифікація оборотних активів підприємства за основними ознаками
    Таким чином, виникає об'єктивна необхідність авансування коштів для забезпечення безперервного руху оборотних активів з метою створення необхідних виробничих запасів, незавершеного виробництва, готової продукції і умов для її реалізації.

    Склад оборотних активів - це сукупність окремих елементів оборотних виробничих фондів і фондів обігу. Аналіз оборотних активів здійснюється в розрізі основних складових:

    за основними балансовими елементами:

    • запаси (виробничі запаси, готова продукція, незавершене виробництво, готові запаси, товари);

    • дебіторська заборгованість (кошти в розрахунках(до 1 року), за товари, роботи, послуги, дебіторська заборгованість за розрахунками, інша поточна дебіторська заборгованість);

    • інші оборотні активи.

    за ознакою ліквідності:

    • абсолютно ліквідні (грошові кошти, поточні фінансові інвестиції);

    • швидко ліквідні (дебіторська заборгованість);

    • повільно ліквідні (запаси).

    Головною метою аналізу фінансового стану є своєчасне виявлення та усунення недоліків у фінансовій діяльності підприємства і пошук резервів зміцнення фінансового стану підприємства та його платоспроможності.

    При цьому першочерговими завданнями аналізу є:

    • загальна оцінка фінансового стану та чинників, що його зумовлюють;

    • вивчення відповідності між коштами та джерелами, раціональності їх розміщення та ефективності використання;

    • визначення причинно-наслідкових зв'язків між різними показниками виробничої, комерційної та фінансової діяльності і на основі цього оцінка виконання плану щодо надходження фінансових ресурсів та їх використання з позицій зміцнення фінансового стану підприємства;

    • дотримання фінансової, розрахункової та кредитної дисципліни;

    • визначення ліквідності та фінансової стабільності підприємства;

    • прогнозування можливих фінансових результатів, економічної рентабельності, виходячи з реальних умов господарської діяльності й наявності власних і залучених коштів, розробка моделей фінансового стану при різних варіантах використання ресурсів;

    • розробка конкретних заходів, спрямованих на більш ефективне використання фінансових ресурсів і зміцнення фінансового стану підприємства.

    Інформаційну базу дослідження складає бухгалтерська і статистична звітність підприємства. Для аналізу фінансового стану підприємства використовуються внутрішні і зовнішні джерела інформації.

    До внутрішніх джерел інформації відносять звітний бухгалтерський баланс підприємства (форма № 1), звіт про фінансові результати діяльності (форма № 2), дані бухгалтерського обліку, інше( Додатки Б,В,Г,Д,Е,Ж). Зовнішні дані - це матеріали преси, фінансові довідники, висновки аудиторських фірм тощо.

    Основним джерелом інформації для аналізу фінансового стану підприємства є бухгалтерський баланс. Згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку, затвердженого Міністерством фінансів України 31.03.99p., № 87. У балансі відображаються активи, зобов'язання та власний капітал підприємства. Витрати на придбання та створення активу, які, відповідно до пункту 10 цього Положення (стандарту), не можуть бути відображені в балансі, включаються до складу витрат звітного періоду у звіті про фінансові результати.

    2. Фінансово-економічна характеристика діяльності селянського фермерського господарства «Оріон» та постановка аналітичної роботи на ньому
    Україна – велика аграрна держава. Її сільське господарство – одна з основних галузей матеріального виробництва, що відіграє важливу роль у житті суспільства. Тому відродження українського села і селянства є одним з найважливіших завдань нашої молодої незалежної держави. Важливим елементом цього відродження є створення селянських (фермерських) господарств, які є важливою частиною ринкового шляху розвитку українського сільського господарства.

    Для написання курсової роботи були використанні матеріали селянського (фермерського) господарства «Оріон», яке створене і зареєстроване рішенням виконавчого комітету Глобинської районної ради від 27.12.1994 №145, є формою підприємницької діяльності зі створенням юридичної особи, має свій штамп, гербову печатку, будь-які рахунки в державних, інвестиційних, акціонерних та спільних банках на території України та за її межами (Додаток А).

    Фермерське господарство створене з метою найбільш ефективного використання свого майна, воно самостійно визначає напрями своєї діяльності, обсяги та структуру виробництва, на свій розсуд розпоряджається отриманою продукцією, сировиною, товарами і коштами, в тому числі від користування орендованими майном та землею, і будує свої взаємовідносини з юридичними та фізичними особами на договірній основі.

    Основний напрям діяльності господарства є вирощування зернових культур. Майно фермерського господарства складається із:

    • будівлі;

    • облаштування;

    • матеріальні цінності;

    • продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності;

    • одержані доходи;

    • інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом;

    • право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права;

    Підприємство здійснює бухгалтерський облік результатів своєї діяльності, веде статистичну звітність. Форми та порядок подачі звітності визначаються нормативними документами державних органів.

    Голова фермерського господарства несе відповідальність за проведення прийому громадян на роботу та їх звільнення, затверджує правила внутрішнього розпорядку господарства, річний звіт, визначає оплату праці, встановлює порядок розподілу доходів і види, розміри та напрями використання доходів і резервів, а також вирішує інші питання господарської, фінансової, економічної діяльності господарства.

    Діяльність фермерського господарства припиняється у разі:

    1. реорганізації фермерського господарства;

    2. ліквідації фермерського господарства;

    3. визнання фермерського господарства неплатоспроможним;

    4. якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства.

    Селянське (фермерське) господарство «Оріон» у своїй діяльності керується Конституцією України, Земельним Кодексом України, статутом, та іншими нормативно-правовими актами України. Серед нормативних джерел і зокрема серед законів, одним з найважливіших є Закон України «Про селянське (фермерське ) господарство». У цьому законодавчому акті було підкреслено, що ним визначаються економічні, соціальні та правові основи створення і діяльності селянських (фермерських) господарств в Україні, гарантується право її громадян на добровільне створення цих господарств, самостійність останніх, їх рівність з іншими формами господарювання в агропромисловому комплексі, а також рівноправність їх членів із особами, зайнятими в інших сферах народного господарства.

    Основні фактори, що визначають фінансовий стан підприємства, - це, по-перше, виконання фінансового плану і поповнення в міру потреби власного оборотного капіталу за рахунок прибутку і, по-друге, швидкість оборотності оборотних коштів. Для оцінки фінансового стану підприємства необхідно розрахувати основні показники діяльності селянського (фермерського) господарства «Оріон» за останні три роки, 2006, 2007 та 2008роки.

    В першу чергу ми розраховуємо показники джерел формування майна селянського господарства (таблиця 2.1.). Капітал – це кошти, якими володіє підприємство для здійснення своєї діяльності з метою отримання прибутку.
    Таблиця 2.1

    «Капітал СФГ «Оріон» за 2006 – 2008рр.»(тис.грн.)

    Показник

    2006

    2007

    2008

    Відхилення (+;-) показника 2007 року порівняно з 2006роком

    Відхилення (+;-) показника 2008 року порівняно з 2007 роком

    абсолютне, тис.грн.

    відносне, %

    абсолютне, тис.грн.

    відносне, %

    А

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    1. Капітал станом на кінець року, тис.грн.:

    1 392,0

    1 780,0

    2 378,8

    388,0

    27,9

    598,8

    33,6

    1.1. власний капітал:

    1 367,9

    1 756,1

    2 376,7

    388,2

    28,4

    620,6

    35,4

    1.1.1. власний оборотний капітал

    662,3

    873,3

    1 373,3

    211,0

    31,9

    500,0

    57,2

    1.2. позиковий капітал:

    24,1

    23,9

    2,1

    -0,2

    -0,8

    -21,8

    -91,2

    1.2.2. короткостроковий позиковий капітал

    24,1

    23,9

    2,1

    -0,2

    -0,8

    -21,8

    -91,2


    За даними наведеними у таблиці ми можемо зробити наступні висновки, що капітал СФГ «Оріон» за дані роки стрімко зростав. У 2007 році порівняно з 2006 роком вартість капіталу зросла на 388 тис.грн., або на 27,9%. Ці зміни відбулися за рахунок збільшення власного капіталу на 388,2 тис.грн., або на 28,4%, також за рахунок зростання власного оборотного капіталу на 211тис.грн., або на 31,9% порівняно з минулим роком. Позитивним показником для зростання капіталу підприємства стало зниження позикового капіталу, в тому числі короткострокового позикового капіталу на 0,2 тис.грн., або на 0,8%.

    Характеризуючи зміни які відбулися у вартості капіталу у 2008році проти 2007року, можна зробити наступні висновки. Загальна вартість капіталу за даний рік зросла на 598,8 тис.грн., або на 35,4%, в тому числі за рахунок зростання власного капіталу на 620,6 тис.грн., і збільшення власного оборотного капіталу – на 500 тис.грн, що більше ніж в половину зріс з минулим роком, на 57,2%. Позитивним показником є зниження позикового капіталу на 21,8 тис.грн. або на 91,2 %

    Отже, ми можемо сказати що за три дані роки загальна вартість капіталу зросла в основному за рахунок власного капіталу, і позитивним показником є велике зниження позикового капіталу(Рис.2.1.), що свідчить про незалежність господарства від зовнішніх джерел фінансування.


    Рис.2.1. Динаміка структури капіталу СФГ «Оріон» у 2006 – 2008 роках, тис.грн.

    Основною метою формування капіталу є забезпечення потреб підприємства у придбанні активів та оптимізація його структури з точки зору забезпечення умов ефективності його використання. Тому на наступному етапі оцінки фінансового стану підприємства, необхідно зробити аналіз такого показника діяльності господарства, як майно (таблиця 2.2.). Майно – це ресурси, контрольовані підприємством в результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до надходження економічних вигод у майбутньому.
    Таблиця 2.2

    « Майно СФГ «Оріон» за 2006 – 2008рр.» (тис.грн.)

    Показник

    2006

    2007

    2008

    Відхилення (+;-) показника 2007 року порівняно з 2006роком

    Відхилення (+;-) показника 2008 року порівняно з 2007 роком

    абсолютне, тис.грн.

    відносне, %

    абсолютне, тис.грн.

    відносне, %

    А

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    1. Майно станом на кінець року, тис.грн.:

    1 392,0

    1 780,0

    2 378,8

    388,0

    27,9

    598,8

    33,6

    1.1. необоротні активи;

    709,3

    882,8

    1 003,4

    173,5

    24,5

    120,6

    13,7

    1.2. оборотні активи:

    686,4

    897,2

    1 375,4

    210,8

    30,7

    478,2

    53,3

    1.2.1. запаси;

    486,7

    747,9

    1 107,2

    261,2

    53,7

    359,3

    48,0

    1.2.2. кошти в розрахунках;

    38,4

    91,0

    300,0

    52,6

    136,9

    209,0

    229,7

    1.2.3. грошові кошти

    161,3

    58,3

    83,1

    -103,0

    -63,8

    24,8

    42,5


    Щодо змін які відбулися в майні підприємства можна зробити наступні висновки. Загальна вартість майна у 2007 році порівняно з 2006 роком зросли на 388 тис.грн., в основному за рахунок зростання вартості оборотних активів на 210,8 тис.грн.,(30,7%), на цей показник вплинуло збільшення запасів на 53,7% (261,2 тис.грн.); зростання коштів в розрахунках – на 136,9% (52,6 тис.грн.); негативним впливом на зміну вартості оборотних активів стало зниження грошових коштів на 63,8% (103 тис.грн.). Необоротні активи за цей період зросли на 173,5 тис.грн., або на 24,5% порівняно з минулим роком.

    У наступному році 2008 проти 2007року вартість майна зросла на 598,8тис.грн. (33,6%). Ці зміни відбулися також в основному за рахунок зростання оборотних активів на 478,2 тис.грн., в половину порівняно з минулим роком на 53,3% (Рис.2.1.). Зросли запаси, кошти в розрахунках, та грошові кошти, що збільшились відповідно на 359,3 тис.грн., 209 тис.грн., 24,8 тис.грн. Також вартість необоротних активів зросла на 120,6 тис.грн. (13,7%).

    Дана структура майна характеризує нормальний рівень фінансово-економічної роботи господарства і свідчить про нарощування обсягів його діяльності.

    Наступний показник який ми проаналізуємо це трудові ресурси господарства, і як вони змінювалися протягом даних років(таблиця 2.3.)
    Таблиця 2.3

    «Трудові ресурси СФГ «Оріон» за 2006 – 2008 рр.»(тис.грн.)

    Показник

    2006

    2007

    2008

    Відхилення (+;-) показника 2007 року порівняно з 2006роком

    Відхилення (+;-) показника 2008 року порівняно з 2007 роком

    абсолютне, тис.грн.

    відносне, %

    абсолютне, тис.грн.

    відносне, %

    А

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    1. Трудові ресурси:















    1.1 середньо-облікова чисельність працівників, осіб;

    17,0

    13,0

    16,0

    -4,0

    -23,5

    3,0

    23,1

    1.2. фонд оплати праці, тис.грн.;

    65,5

    112,3

    86,4

    46,8

    71,4

    -25,9

    -23,1

    1.3. середньомісячна заробітна плата, грн.;

    321,1

    719,9

    450,0

    398,8

    124,2

    -269,9

    -37,5

    1.4. продуктивність праці

    34,6

    106,4

    61,4

    71,8

    207,5

    -45,0

    -42,3


    Чисельність працівників за дані роки значно не змінювалася. У 2007 році проти 2006 року середньооблікова чисельність працівників зменшилась на 4 особи, паралельно фонд оплати праці зріс на 46,8 тис.грн., або на 71,4%, і середньомісячна заробітна плата зросла на 398,8 грн., і як результат продуктивність праці зросла на 71,8 тис.грн. У 2008році порівняно з 2007 роком чисельність працівників зросла на 3 особи, а фонд оплати праці знизився на 25,9тис.грн., і відповідно середньомісячна заробітна плата знизилась на 269,9грн. також негативним показником за цей рік стало зниження продуктивності праці на 45 тис.грн. або на 42,3%.

    Отже, за перший рік ми бачимо стрімке зростання продуктивності праці, що є позитивним показником, а вже в наступному році ми спостерігаємо різке зниження цього показника, до чого призвело зниження чистого доходу.

    На наступному етапі оцінки фінансового стану господарства ми проведемо аналіз економічних показників (таблиця 2.4.)

    Протягом аналізованого періоду простежується тенденція до зростання реалізації продукції на підприємстві у 2007 році порівняно з 2006 роком, про що свідчить динаміка виручки від реалізації яка зросла на 795,4 тис.грн., також в цьому році зросли чисті доходи на 231,8 тис.грн., і позитивним є зменшення витрат на 4 тис.грн., і збільшення рентабельності обороту на 6,2%. У наступному 2008 році проти 2007 року простежується тенденція до зниження виручки від реалізації продукції на 401,2 тис.грн.(29%), зростають чисті доходи на 470,3тис.грн., або 44,4% порівняно з минулим роком. Негативним є різке зростання витрат на 238 тис.грн. Але в свою чергу спостерігається зростання рентабельність обороту на 35,1%, що є позитивним показником.

    Отже, як ми бачимо у 2007 році відбуваються позитивні зміни, зростання усіх економічних показників, а у 2008 році відбулися негативні показники, а саме зниження доходу від реалізації продукції, такий спад пов'язаний, головним чином, зі скороченням фізичного обсягу реалізації продукції та собівартості продукції підприємства.
    Таблиця 2.4

    «Економічні показники діяльності СФГ «Оріон» за2006-2008рр.»(тис.грн.)

    Показник

    2006

    2007

    2008

    Відхилення (+;-) показника 2007 року порівняно з 2006роком

    Відхилення (+;-) показника 2008 року порівняно з 2007 роком

    абсолютне, тис.грн.

    відносне, %

    абсолютне, тис.грн.

    відносне, %

    А

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    1. Економічні показники:















    1.1. чистий дохід (виручка) від реалізаціїї продукції, тис.грн.;

    587,9

    1 383,3

    982,1

    795,4

    135,3

    -401,2

    -29,0

    1.2. Разом чисті доходи, тис.грн.,

    827,1

    1058,9

    1529,2

    231,8

    28,02

    470,3

    44,4

    1.3. Разом витрати, тис.грн.;

    698,7

    670,7

    908,7

    -28

    -4

    238

    35,5

    1.4. чистий прибуток(збиток), тис.грн.;

    128,4

    388,2

    620,5

    259,8

    202,3

    232,3

    59,8

    1.5. рентабельність обороту, %

    21,8

    28,1

    63,2

    6,2

    -

    35,1

    -


    Поряд з абсолютними показниками фінансову стійкість підприємства характеризують також фінансові коефіцієнти (відносні показники). На наступному етапі аналітичної роботи здійснюється розрахунок та проводиться діагностика ефективності управління оборотними активами підприємства.

    Для проведення цієї роботи використовується система спеціальних показників та коефіцієнтів, які наведенні у таблиці 2.5. Дані показники розраховуються та аналізуються в динаміці з використанням рекомендацій та їх нормативних (орієнтованих) значень.
    Таблиця 2.5

    «Фінансові коефіцієнти діяльності СФГ «Оріон» за 2006 – 2008рр.»,%

    Показник

    2006

    2007

    2008

    Відхилення (+;-) показника 2007 року порівняно з 2006роком

    Відхилення (+;-) показника 2008 року порівняно з 2007 роком

    абсолютне, тис.грн.

    відносне, %

    абсолютне, тис.грн.

    відносне, %

    А

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    5. Фінансові коефіцієнти:















    5.1. автономії;

    1,0

    1,0

    1,0

    0,000

    0,000

    0,010

    1,0

    5.2. маневрування;

    0,5

    0,5

    0,6

    0,0

    0,0

    0,1

    18,4

    5.3. фінансового ризику;

    0,018

    0,014

    0,001

    -0,004

    -22,2

    -0,013

    -92,8

    5.4. абсолютної ліквідності;

    6,68

    2,44

    39,57

    -4,24

    -

    37,13

    -

    5.5. покриття

    28,5

    37,7

    654,9

    9,2

    -

    617,2

    -


    За даними таблиці 2.5. ми можемо зробити висновки, що стабільність коефіцієнту автономії (1% протягом трьох років) свідчить про незалежність підприємства від зовнішніх джерел фінансування. Зниження коефіцієнту фінансового ризику, є позитивним показником, і свідчить про зменшення позикового капіталу. Коефіцієнт абсолютної ліквідності свідчить про платоспроможність господарства.

    Таким чином, в ході проведення аналізу основних показників господарської діяльності селянського (фермерського) господарства «Оріон» за 2006, 2007 та 2008 роки, було виявлено, що підприємство є фінансово стійким. Про це свідчить динаміка більшості з наведених вище показників. Отже, як ми вже визначили наше підприємство має нормальний рівень фінансово-економічної роботи господарства. А в наступних розділах ми звернемо увагу саме на фінансово-економічне використання оборотних активів підприємства.
      1   2   3


    написать администратору сайта