Главная страница
Навигация по странице:

  • Тема 3. Методи і форми навчання у вищій школі

  • Тема 4. Сучасні технології навчання у ВНЗ. Інновації в системі освіти.

  • Тема 5. Контроль за навчально-пізнавальною діяльністю студентів

  • Тема 6. Навчально-дослідна і науково-дослідна робота у вищій школі

  • Тема 7. Виховна робота зі студентською молоддю

  • Тема 8. Наукові засади управління вищим навчальним закладом.

  • Тема 9. Тенденції розвитку педагогіки вищої школи в зарубіжних країнах.

  • 4. Структура навчальної дисципліни

  • Модуль 1 Змістовий модуль 1

  • 5.Теми семінарських занять

  • Разом 18 18 6.Теми практичних занять

  • 7.Теми лабораторних занять

  • Разом 24 9. Індивідуальні завдання Змістовий модуль 1. Вища школа та освіта

  • ПВШ (асп.) Ф.3.04 Зеленська. Г. С. Сковороди Кафедра загальної педагогіки та педагогіки вищої школи " затверджую " Проректор з навчальної роботи Якушко Н. М. " " 2015 року робоча програма


    Скачать 291 Kb.
    НазваниеГ. С. Сковороди Кафедра загальної педагогіки та педагогіки вищої школи " затверджую " Проректор з навчальної роботи Якушко Н. М. " " 2015 року робоча програма
    АнкорПВШ (асп.) Ф.3.04 Зеленська.doc
    Дата29.01.2017
    Размер291 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаПВШ (асп.) Ф.3.04 Зеленська.doc
    ТипРобоча програма
    #946
    страница2 из 4
    1   2   3   4
    Тема 2. Основи дидактики вищої школи: процес навчання, принципи навчання, зміст освіти.

    Поняття про дидактику як галузь педагогіки, котра розкриває теорію освіти і навчання, її категорії (виховання, педагогічна діяльність, освіта, навчання, учіння, зміст освіти, метод навчання, форма організації навчання, контроль навчально-пізнавальної діяльності); витоки дидактичних ідей; питання дидактики в працях класиків педагогіки; актуальні питання дидактики ХХІ століття.

    Зміст освіти як педагогічно адаптований соціальний досвід, педагогічно адаптовану систему знань, способів діяльності інтелектуального і практичного характеру, досвіду творчої діяльності та емоційно-ціннісного ставлення до світу; основні елементи змісту освіти за І. Я. Лернером, М. М. Скаткіним; вимоги до змісту освіти у вищій школі; державні освітні стандарти з галузі знань і вмінь; базисний навчальний план, типовий навчальний план, національно-регіональний компонент. Навчальна дисципліна як педагогічно адаптований зміст будь-якої галузі діяльності.

    Інтегрований підхід до визначення змісту освіти у вищій школі та його нормативне забезпечення. Офіційно-нормативні документи, що регламентують зміст вищої освіти: а) навчальний план – основний нормативний документ вищого навчального закладу освіти, що визначає організацію навчального процесу за конкретним напрямом освітньо-кваліфікаційної підготовки, б) навчальна програма – основний нормативний документ вищого навчального закладу освіти, в якому розкривається зміст освіти з кожної навчальної дисципліни; в) орієнтовний тематичний план, робочий план; г) підручник, навчальний посібник, монографія.

    Робоча програма та її структурні складові, авторські навчальні програми, тематичний план, засоби проведення поточного та підсумкового контролю, перелік навчально-методичної літератури й засобів навчання.

    Процес навчання у вищій школі як цілеспрямована взаємодія викладача і студентів, у процесі якої здійснюється формування у студентів наукових знань, способів діяльності, емоційно-ціннісного і творчого ставлення до оточуючої дійсності, відбувається загальний розвиток; функції процесу навчання.

    Учіння як пізнавальна діяльність студентів, що спрямована на оволодіння змістом освіти і в процесі якої відбувається розвиток і виховання особистості.

    Мотивація навчальної діяльності студентів.

    Закономірності навчання – об’єктивні, стійкі, суттєві взаємозв’язки педагогічних явищ, процесів у навчанні.

    Принципи навчання як основоположні ідеї, вихідні вимоги до процесу навчання, виконання яких забезпечує його ефективність. Характеристика принципів навчання вищої школи: гуманістичної спрямованості навчання; забезпечення єдності освітніх, розвивальних і виховних функцій навчання, професійної спрямованості навчання, науковості, систематичності й системності в навчанні, доступності нарощуваних труднощів, свідомості, активності й самостійності студентів у навчанні, індивідуального підходу до студентів, наочності навчання, міцності засвоєння знань, умінь, навичок, оптимізації навчального процесу; дидактичні правила, які виходять із принципів.

    Тема 3. Методи і форми навчання у вищій школі

    Методи навчання як упорядковані способи взаємопов’язаної діяльності викладачів і студентів, спрямовані на розв’язання навчально-виховних завдань. Класифікація методів навчання за джерелом придбання знань: словесні, наочні, практичні; за характером пізнавальної діяльності студентів: пояснювальний, репродуктивний, проблемний виклад, евристичний, пошуковий, дослідницький; у залежності від діяльності викладача і студента – бінарні; у залежності від логіки пізнання: аналітичний, синтетичний, індуктивний, дедуктивний; словесні методи навчання: монологічні – усний виклад, розповідь, пояснення, лекція; діалогічні: бесіда, дискусія, метод драматизації; наочні методи: спостереження, ілюстрація, демонстрація; практичні методи навчання: навчальні вправи, лабораторні досліди, практична робота; методи стимулювання і мотивації – ситуації успіху, похвала, дидактична гра, конкурси, пред’явлення вимог, контроль.

    Евристичні (сократівські) методи навчання; упровадження в практику вищої школи методів продуктивного навчання (А. В. Хуторський); нетрадиційні види лекцій; активні методи навчання.

    Чинники вибору методів навчання (мета заняття, зміст, навчальні можливості студентів, особливості особистості викладача, матеріально-технічне забезпечення).

    Форми організації навчання як певний порядок (режим, межі), при якому відбувається освітній процес. Лекція – провідна форма організації навчально-пізнавальної діяльності студентів: структура, функції, види лекцій, вимоги до лекції, оцінка якості лекції, її критерії; методичні поради викладачам щодо вдосконалення лекторської майстерності.

    Семінар як особлива форма занять з певної теми, предмету: просемінари, семінарсько-практичні заняття, критерії оцінки семінарського заняття, умови ефективності проведення семінарів.

    Практичні й лабораторні роботи (практикуми) у ВНЗ; екскурсія, консультації, конференція, колоквіум як форми навчання студентів, котрі підвищують їх професійний інтерес і поглиблюють рівень особистісно-професійних знань та вмінь.

    Індивідуальна робота студентів.

    Організація групової форми роботи зі студентами на заняттях.

    Позааудиторні форми роботи (гуртки, факультативи, секції, клуби за інтересом, спортивні товариства, участь у громадських організаціях).

    Організація самостійної роботи студентів (СРС): сутність, вимоги, характер, перевірка, виконання студентами індивідуального навчально-дослідного завдання (ІНДЗ) з фахових навчальних предметів.

    Виробнича практика як засіб професійної самореалізації студентів: завдання, зміст, види, оформлення результатів, нові підходи до її організації й проведення.

    Тема 4. Сучасні технології навчання у ВНЗ. Інновації в системі освіти.

    Концепції навчання: догматичне навчання, пояснювальне навчання, проблемне навчання як створення викладачем проблемних ситуацій, які студенти самостійно розв’язують і здобувають нові для себе знання, способи діяльності, методи проблемного навчання, умови успішної організації проблемного навчання; програмоване навчання; організація модульно-рейтингового навчання; комп’ютерна освіта та перспективи її розвитку в Україні; переваги та недоліки дистанційного навчання студентів; контекстне навчання в аспекті нової освітньої парадигми; особистісно-орієнтоване навчання як визнання самобутності, самоцінності кожного студента, який володіє неповторним суб’єктивним досвідом; кредитно-модульне навчання у вищій школі.

    Авторські дидактичні системи навчання: концепція розвивального навчання (В. В. Давидов, Л. В. Занков, Д. Б. Ельконін), концепція поетапного формування розумових дій (П. Я. Гальперін, Н. Ф. Тализіна), концепція активізації пізнавальної діяльності суб’єктів навчання (О. К. Дусавицький, В. І. Лозова, А. К. Маркова, Т. Н. Шамова, Г. І. Щукіна ), концепція оптимізації навчального процесу (Ю. К. Бабанський), система оновлення освіти дорослих (NALM).

    Розробка та упровадження педагогічних технологій навчання і виховання у вищій школі. Розробка та упровадження акмеологічних технологій у практику вищого навчального закладу.

    Педагогічна інновація як цілеспрямоване і кероване внесення прогресивних змін в освітню практику шляхом створення, розповсюдження та освоєння новоутворень; класифікація педагогічних інновацій за: рівнем релевантності, сферою здійснення, масштабом перетворень, способом створення, рівнем глибини і повноти, відношенням до свого попередника, способом здійснення, характером походження.

    Характеристика інноваційного педагогічного процесу у ВНЗ: інноваційна діяльність, суперечності розвитку, закономірності, структура інноваційних процесів, інноваційна компетентність викладача вищої школи.

    Інноваційна педагогічна технологія як комплексний, інтегрований процес, який включає суб’єктів, ідеї, способи організації інноваційної діяльності і забезпечує результативність нововведення; інноваційні навчальні технології: модульні, інформаційні, проектні, інтерактивні, індивідуалізовані, ігрові, інтегровані, кредитно-модульна технологія, MultiMedia-технології.

    Тема 5. Контроль за навчально-пізнавальною діяльністю студентів

    Контроль за навчально-пізнавальною діяльністю студента як складова частина навчального процесу у вищій школі, що передбачає перевірку, оцінку (вимірювання знання, умінь, навичок), облік (фіксацію результатів оцінювання у вигляді балів), його компоненти; функції контролю (контролювальна, навчальна, діагностико-керувальна, стимулюючо-мотиваційна, розвивальна, виховна).

    Педагогічні вимоги до оцінювання навчальних досягнень студентів: об’єктивність, індивідуальний характер оцінювання, гласність контролю, всебічність оцінювання, диференційованість оцінювання, різноманітність форм, методів контролю, етичне ставлення до студента, повага до нього, валідність і надійність контролю, підготовка студентів до здійснення контролю і самоконтролю знань, умінь.

    Критерії оцінювання навчальних досягнень студентів; методи і форми контролю; особливості тестування рівня сформованості знань та вмінь студентів (відносна простота процедури й необхідного обладнання, безпосередня фіксація результатів, можливе використання як індивідуально, так і для цілих груп, зручність математичної обробки, короткочасність, наявність встановлених стандартів).

    Моніторинг якості професійної підготовки майбутніх фахівців: сутність, функції, види, методичні поради щодо його організації у ВНЗ.

    Тема 6. Навчально-дослідна і науково-дослідна робота у вищій школі

    Навчально-дослідна робота студентів і магістрів як засіб підвищення якості підготовки фахівця та як вид дослідницької діяльності, яка виконується у межах навчально-виховного процесу і передбачена навчальним планом ВНЗ і носить обов’язковий характер. Форми навчально-дослідної роботи студентів і магістрів: виконання професійних завдань пошукового характеру; лабораторних робіт, які передбачають елементи наукового дослідження (складання узагальнених таблиць, структурних блок-схем лекції, переліку визначень ключових понять курсу з посиланням на джерела, анотування статей, книги або окремих розділів, написання рефератів і доповідей); підготовка і написання курсових, дипломних, магістерських робіт; виконання конкретних професійних завдань науково-дослідного характеру в період практики; участь груп або окремих студентів у виконанні індивідуальних планів кафедр.

    Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність» (1992 р.). Науково-дослідна робота студентів і магістрів як складова професійної підготовки майбутніх фахівців та як вид дослідницької діяльності, яка виконується в позанавчальному процесі і носить добровільний характер. Участь студентів та магістрів в роботі наукового студентського товариства: в гуртках, секціях.

    Місце і роль кафедри у здійсненні науково-дослідної роботи: підготовка та захист курсових, дипломних, магістерських, дисертаційних робіт; організація та проведення науково-практичних конференцій для студентів, здобувачів, викладачів. Техніка написання, оформлення, захист курсової, дипломної, магістерської, дисертаційної роботи. Навчально-методична робота викладача як передумова забезпечення якісної організації цілісної системи навчання у вищому закладі освіти; види й форми навчально-методичної роботи.

    Розвиток творчого потенціалу викладача ВНЗ: підготовка та проведення відкритих лекцій та семінарсько-практичних занять; розробка навчально-методичного забезпечення викладання навчальних курсів; навчання в аспірантурі, докторантурі; науково-педагогічне стажування в закладах освіти України та за кордоном; участь в науково-практичних конференціях, наукових проектах.

    Тема 7. Виховна робота зі студентською молоддю

    Теоретико-методичні засади сучасної концепції виховання студентів; мета і завдання виховання студентської молоді; принципи (гуманізації, індивідуально-особистісної орієнтації, виховання в діяльності і спілкуванні, стимулювання людини до самовиховання, демократизації, цілісного підходу до виховного процесу); методи виховання студентів (методи формування свідомості особистості: освічення, навіювання, переконання, метод прикладу; методи формування досвіду поведінки: привчання, вправи, доручення, виховні ситуації; методи стимулювання і корекції поведінки: заохочення, покарання); фактори, що визначають вибір методів виховання; основні напрями й критерії виховної роботи; національне виховання, шляхи формування національної самосвідомості студентів; громадянське виховання, його значущість та шляхи реалізації; моральне, трудове, естетичне, художнє, фізичне виховання.

    Система виховної роботи зі студентами у вищому навчальному закладі, її організаційно-методичне забезпечення; особистість педагога як основний фактор виховного впливу на студентів; соціально-психологічні, індивідуально-особисті, організаційно-методичні передумови функціонування виховної взаємодії викладача зі студентами. Позааудиторна виховна робота у вищому навчальному закладі, її форми.

    Виховна робота в академічній групі. Роль та функції куратора академічної групи: планування виховної роботи, проведення кураторської години, відвідування гуртожитку. Особливості студентського самоврядування у вихованні студентів. Участь куратора та студентів-активістів у роботі Інституту кураторів.

    Тема 8. Наукові засади управління вищим навчальним закладом.

    Система управління вищою школою (Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, міністерства і відомства України, яким підпорядковані заклади вищої школи, місцеві органи державної влади і органи місцевого самоврядування та підпорядковані їм органи управління вищою освітою, органи громадського самоврядування). Структурні підрозділи вищого навчального закладу (кафедри, факультети): їх завдання, функції, порядок організації роботи. Навчально-науково-виробничі, навчально-наукові, науково-дослідні центри як структурні підрозділи ВНЗ. Принципи управління ВНЗ. Стратегічні, практичні, оперативні завдання управління ВНЗ. Ректор ВНЗ: його права і обов’язки. Керівництво факультетом. Декан факультету та завідувач кафедрою: права та посадові обов’язки. Вчена рада ВНЗ, вчена рада факультету, наглядова рада як колегіальні органи управління ВНЗ. Органи громадського самоврядування у ВНЗ. Збори (конференція) трудового колективу.

    Тема 9. Тенденції розвитку педагогіки вищої школи в зарубіжних країнах.

    Організація навчання у вищих навчальних закладах провідних країн світу: основні типи вищих навчальних закладів у розвинених країнах світу, провідні форми і методи навчання студентів за рубежем, облік, контроль основних знань, умінь та навичок студентів у зарубіжних ВНЗ; організація науково-дослідної діяльності студентів у зарубіжних ВНЗ; багаторівнева система підготовки фахівців; мета та завдання виховання студентської молоді в розвинених країнах Заходу та Сходу; зміст і напрями виховання молоді у провідних країнах світу.
    4. Структура навчальної дисципліни

    Назви змістових модулів і тем

    Кількість годин

    денна форма

    Заочна форма

    усього

    у тому числі

    усього

    у тому числі

    л

    п

    лаб

    інд

    с.р.

    л

    п

    лаб

    інд

    с.р.

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    8

    9

    10

    11

    12

    13

    Модуль 1

    Змістовий модуль 1. Вища школа та освіта

    Тема 1. Вища школа як педагогічна система

    4

    2

    2










    4

    2

    2










    Тема 2. Загальносвітовий контекст ідеї вищої (університетської) освіти

    6

    4










    2

    6

    4










    2

    Тема 3. Історія становлення і розвитку вищої школи й освіти в Україні

    6

    2

    2







    2

    6

    2

    2







    2

    Тема 4. Суб’єкти вищої школи


    6

    2

    2







    2

    6

    2

    2







    2

    Разом за змістовим модулем 1

    22

    10

    6







    6

    22

    10

    6







    6

    Змістовий модуль 2. Загальні питання педагогіки вищої школи

    Тема 1. Загальні питання педагогіки вищої школи, методологія, методи науково-педагогічних досліджень

    4

    2










    2

    4

    2










    2

    Тема 2. Основи дидактики вищої школи: процес навчання, принципи навчання, зміст освіти

    4

    2










    2

    4

    2










    2

    Тема 3. Методи і форми навчання у вищій школі

    8

    2

    4







    2

    8

    2

    4







    2

    Тема 4. Сучасні технології навчання у ВНЗ. Інновації в системі освіти.


    4

    2










    2

    4

    2










    2

    Тема 5. Контроль за навчально-пізнавальною діяльністю студентів

    6

    2

    2







    2

    6

    2

    2







    2

    Тема 6. Навчально-дослідна і науково-дослідна робота у вищій школі

    6

    2

    2







    2

    6

    2

    2







    2

    Тема 7. Виховна робота зі студентською молоддю

    6

    2

    2







    2

    6

    2

    2







    2

    Тема 8. Наукові засади управління вищим навчальним закладом.

    4

    2










    2

    4

    2










    2

    Тема 9. Тенденції розвитку педагогіки вищої школи в зарубіжних країнах

    4




    2







    2

    4




    2







    2

    Разом__18_18_6.Теми_практичних_занять'>Разом за змістовим модулем 2

    46

    16

    12







    18

    46

    16

    12







    18

    Усього годин

    68

    26

    18




    -

    24

    68

    26

    18







    24

    Модуль 2

    ІНДЗ







    -

    -

    3год на 1 особу

    -







    -

    -

    -




    Усього годин

    145










    145























    5.Теми семінарських занять




    з/п

    Назва теми

    Кількість

    годин

    денна

    заочна



    Завдання, структура і напрями діяльності вищого навчального закладу

    2

    2



    Соціально-історичні характеристики розвитку вищої педагогічної освіти в Україні

    2

    2



    Студент та викладач як суб’єкти вищої школи

    2

    2



    Методи і форми навчання у вищій школі. Вибір методів навчання у вищій школі

    4

    4



    Організація контролю й оцінювання навчальних досягнень студентів в умовах кредитно-модульної системи навчання

    2

    2



    Навчально-дослідна і науково-дослідна робота у вищій школі

    2

    2

    7.

    Позанавчальна виховна діяльність у ВНЗ

    2

    2

    8.

    Актуальні питання розвитку вищої освіти в Україні та за кордоном

    2

    2

    Разом

    18

    18


    6.Теми практичних занять




    з/п

    Назва теми

    Кількість

    годин


































    7.Теми лабораторних занять



    з/п

    Назва теми

    Кількість

    годин


















    . Самостійна робота




    з/п

    Назва теми

    Кількість

    годин



    Загальносвітовий контекст ідеї вищої (університетської) освіти

    2



    Історія становлення і розвитку вищої школи й освіти в Україні

    2



    Суб’єкти вищої школи


    2



    Загальні питання педагогіки вищої школи, методологія, методи науково-педагогічних досліджень

    2



    Основи дидактики вищої школи: процес навчання, принципи навчання, зміст освіти

    2



    Методи і форми навчання у вищій школі

    2



    Сучасні технології навчання у ВНЗ. Інновації в системі освіти.


    2



    Контроль за навчально-пізнавальною діяльністю студентів

    2



    Навчально-дослідна і науково-дослідна робота у вищій школі

    2



    Виховна робота зі студентською молоддю

    2

    11.

    Наукові засади управління вищим навчальним закладом.

    2

    12.

    Тенденції розвитку педагогіки вищої школи в зарубіжних країнах

    2




    Разом

    24


    9. Індивідуальні завдання

    Змістовий модуль 1. Вища школа та освіта

    1   2   3   4


    написать администратору сайта