Мектеп:
Мұғалім: Мерзімі: Сынып:
| Т. Рысқұлов атындағы мектеп-гимназия Г.Т.Копбаева 18.09.21ж 6 ә
| Сабақ тақырыбы
| Өсімдікке әсер ететін орта факторлары
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| Өсімдіктер. Өсімдіктердің көп түрлілігі. Өсімдік әлемін қорғауды ұйымдастыру.
| Сабақ мақсаттары
| өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу.
-Өсімдіктерді қалай күту,қорғау керектігін үйрену.
| Бағалау критерийлері
| Өсімдіктердің көп түрлілігін біледі. Өсімдіктерді күте алады.
| Сөздік қор
| ағаш, бұта, шөп; тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс; дің, тамыр, бұтақ, жапырақтың түсуі;
| Құндылықтарды ыту
| Топтық жұмыс барысында өзара жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтары қалыптасады.
| Мектеп миссиясы мен мектеп пайымдауы және жаһандық азаматтықтың іске асуы
| Өсімдіктердің адам үшін маңыздылығына тоқталу.
| Пәнаралық байланыстар
| Қазақ тілі , дүниетану сабақтарымен байланыс орнайды.
| АКТ
| АКТ – мен байланыс, презентация
| Алдыңғы меңгерілген білім
| Оқушылар алдыңғы сабақта алған білімдеріне сүйенеді.
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланғ ан кезеңдері
| Сабақта жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
| Сабақтың басы
5 минут
| Психологиялық дайындық
|
| - ОМ таныстыру
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық. Сабақ
| Өсімдіктерг
е
| оқушылардың сабаққа ұйымдастыру мақсатында төмендегі
| байланысты
| санамақты бірлесе айтудан басталады.
| суреттер
| (Ж) Үй жұмысын тексеру смайлик арқылы бағалау
Жергілікті 10 өсімдікті атаңыз. Өсімдікке не қажет? Олар оны қайдан алады? Өсімдіктер тірі табиғаттың бір бөлігі ,оны қорғау жайлы
| ,А4 қағазы
| әңгімелеу.
|
|
|
| Өсімдіктің мүшелерін қайталап өту.
|
| Сабақ ортасы 30 минут
|
МК) Әр түрлі табиғи және үй жағдайларда өсетін өсімдіктерді
|
«Екі
| оқушыларға атап беруге ұсыныс жасау. Мәселен, бөлме
| минуттің
| өсімдіктері, кактус, орман етегіндегі інжугүл, аптап ыстықтағы
| ішінде өсу
| күнбағыс, таудағы еңлікгүл, көлдегі тұңғиық т.б.
| және
| (Т) Сыныпты екі топқа бөлу. Бірінші топқа өсімдіктердің өмір
| гүлдену»
| сүруіне қажетті жағдайларын айтуды ұсыну. Екінші топқа
| бейне
| өсімдіктердің табиғатта маңызы қандай екенін айту. («маңызы»
| ролигі https:
| деген сөзді түсіндіріп жіберу )
| //www.youtu
| Сергіту сәті:
| be.com/watc
| Ағаш егіп, Гүл егіп,
| h?v=3gYUk
ILkb0w
| Қамқор болып жүрелік.
|
| Сақтау байлықты ондағы,
|
| Іс емес пе қолдағы!
|
| (Т) Оқушыларды 4 топқа бөлу: Әрбір топқа өздеріне түскен қажетті жағдайдың өсімдіктер
|
| тіршілігі үшін ең маңызды екендігі туралы сөз дайындауды
|
| ұсыну.
|
| – қараңғы жерге қою (жарық әсері);
|
| – құрғақ стаканға салу (су әсері);
|
| – салқын жерге қою (температура әсері);
|
| – қалпақ астына немесе мойны кең құтыға салу (ауа әсері).
|
|
| Оқушылармен нәтижелерді талдап шығу. Қарапайым қорытынды жасау.
( слайд)
Сергітусәті
Ал балалар, тұрайық, Алақанды ұрайық.
Оңға қарай бұрылып, Солға қарай бұрылып, Бір отырып, бір тұрып,
Бой сергітіп алайық (Слайд арқылы оқушылырға өсімдікрерді күту жолдарын түсіндіру .)
Өздеріне ереже құрғызу:
*Ағашты кесуге
*Гүлді жұлуға
*Орманда от жағуға
*Жаңа жылда шыршаны кесуге болмайтынын бірге талқылау
|
| Сабақтың соңы
5 минут
| (ҚБ)
Рефлексия.
|
|
|
| -Бүгінгі сабақ кімге қиын болды?
-Кім түсінбеді?
-Кімде сұрақ бар?
-Кім бәрін түсінді, алға қарай жылжып басқа білім алуға дайын?
|
| Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға «ойлан тапсырмасы ұсынылады Қабілетті оқушыларға өсімдіктің мүшелеріне байланысты сурет салуды тапсырамын.
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? Топтық жұмыс барысында бақылау, берілген сұрақтарға жауап беру, ауызша,смайликтер, жұлдызшалар арқылы бағалаймын.
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін тексеру жоспарыңыз Дүниетану пәнімен байланысты презентацияда берілген тапсырмалармен байланыстырдым.
Оқушыларды достыққа,бірлікке тәрбиелеуді топен, жұппен жұмыс барысында қарастырдым
| |