Главная страница

экология қмж 6 кл. ыса мерзімді саба


Скачать 2.84 Mb.
Названиеыса мерзімді саба
Дата04.02.2022
Размер2.84 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файлаэкология қмж 6 кл.docx
ТипДокументы
#351569
страница4 из 39
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   39

Мұғалім: Мерзімі: Сынып: Сабақ: №4

Тақырыбы:

Топырақтың құрамы

Осы сабақ арқылы

Жер бетіндегі түсіндіру

бақыланатын

үдерістер

мен

құбылыстарды

жүзеге асырылатын

оқу мақсаты

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Топырақтың табиғат пен адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру, топырақ құрамымен танысу;

Оқушылардың басым бөлігі: Адамның топырақты қалай пайдаланатыны туралы айтып ұғындыру

Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады.

Бағалау критерийлері:

«Топырақ туралы түсінік алады.

Табиғатты аялауға, ұқыптылыққа, елін, жерін сүюге баулиды

Тілдік мақсаттар

Оқушылар «табиғат байлықтары», «ресурстар, «табиғаттың маңыздылығы қатыстыра отырып, сөйлемдер құрайды.

Пәндік лексика және терминология

Қысқы тоқырау Көктемгі теңесу Күн орбитасы Күн жүйесі

Құс жолы

Айтылымға қажетті сөз тіркестері:

Жер қабығының ішкі жағы................................

Жер - Күн жүйесіндегі ......................................

Жердің өз білігінен айналуы.............................

Құндылықтарды дарыту

Құндылықтар:

Оқушылар бойындағы адамгершілік, қоршаған ортаға деген жауапкершілік, өмір бойы білім алу құндылықтарын дамыту.

Пәнаралық байланыс

Физика, астрономия

Бастапқы білім

Оқушылардың жаратылыстану пәні бойынша алған білімдері. Жер

ғаламшарының пайда болуын түсіндіру оқу мақсаты

Сабақ барысы

Сабақтың қезеңдері

Сабақта орындалатын іс - әрекеттер

Оқыту ресурстар ы

Басы

0-3 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге







бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.







Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары

Презентац

3-10 мин

оянып,ерекше ынтамен кіріседі.

ия




Миға шабуыл: Үй тапсырасын қайталау

Сұрақ -* жауап

1-слайд.




2. Табиғат нешеге бөлінеді?

Презентац




  1. Тірі табиғатты ата?

  2. Өлі табиғатты ата?

  3. Тірі табиғатқа қажеттілік?

  4. Судың қандай қасиеттері бар?

  5. Судың табиғаттағы үш күйін ата?

  6. Суда еритін заттар нелер?

  1. Суда ерімейтін заттар нелер? Бірақ араласады.

  2. Су көздері нелер? 12.Судың адам үшін маңызы.

Сөз жұмбақты шешіп жаңа тақырыпты шығару.

ия 2-4

слайдтар

Презентац ия

5- слайд

б

ұ

л

т









м

о

й

ы

н




к

е

м

п

і

р

қ

о

с

а

а

л

т

ы

б

а

қ

а

н




с

а

ң

ы

р

а

у

қ

ұ

л

а

у

а

















қ а б а қ

1.Өлі табиғатқа жататын зат. 2.Адам қаңқасының бірі 3.Табиғат құбылыстарының бірі 4.Ұлттық ойын

5.Басы жоқ, қалпағы бар. 6.Түссіз және мөлдір болады 7.Көз қорғанышы

Ортасы 10-20 мин

20-23 мин

Ассоциация құру.

«Топырақ» деген сөзді естігенде сендер қандай ассоциацияларды көз алдына елестетесіңдер?

Топырақ дегеніміз - жердің бетіндегі өсімдік өсетін жұмсақ қабаты.

Яғни, топырақ құрамына өсімдіктердің, жан - жануарлардың, қалдықтарының араласуы арқылы пайда болады.

Слайд№2

Топырақ - құнарлы топырақ, құнарсыз болады екен. Құнарлы топырақ арқылы еліміздің ауыл


Қосымша 1 Презентац ия

6 - слайд


Презентац ия

7 - 9

слайдтар

Презентац ия

10 - слайд
























23-32 мин

шаруашылығы өсіп өркендейді. Кітаппен жұмыс.

Іштей оқу

Топтар бөліп оқиды

Тәжірибелік жұмысқа дейінгі бөлікті оқыту. Ақ қағазға топырақ салып анықтап қарату. Не көріп тұрғанын, не бар екенін сұрау?

- Топырақ құрамын мұнан әрі анықтау үшін тәжірибе жасайық?

(Қорытындыны тақтаға іліп отыру) 7.Берілген суреттермен жұмыс.Әңгімелеу 1 -топ.

Қайсы суретте адамдар топыраққа зиян,қайсысына пайда келтіруде?

  1. топ

Өсімдіктің өсіп жетілуі үшін қандай жағдайлар қажет.

  1. топ.

Топырақтың құнарлылығына жәндіктермен жануарлардың тигізетін пайдасы туралы әңгімеле. Тәжіриебелік жұмыс


Презентац ия

11-13

слайдтар Қосымша 2

Қосымша 3

Қосымша 4


32-37 мин


Туған жер тобы

  1. - тәжірибе. 1 кесек топырақты суға салайық. Не байқадық? Көпіршік шықты?

Бұл ауа. Ол қайдан шықты? А У А

Туған тілім тобы

  1. - тәжірибе. 1 уыс топырақты темір қалбырға салып, отқа қыздырып, бетіне шыныны ұстайық?

Не көрдік? Шыны бетіндегі су тамшысы. С У

Туған ел тобы

  1. - тәжірибе. Топырақты одан әрі қыздырдық. Көкшіл түтін шығады. Бұл не?

Өсімдік қалдық, тамыр жанды. Ш І Р І Н Д І

  1. Топпен жұмыс

  2. - тәжірибе. Шіріндісі жанып біткен топырақты салып араластырдық.

Лайланған суды тұндырып қойдық. Стақан түбіне құм, бетіне саз шөгеді. Қ Ұ М

С А З

Дәптермен жұмыс. Топырақ құрамын жазғызу

Бағалау жұмысы ауызша/жа збаша


Презентац ия

14 - слайд
Қосымша 5

Соңы

Керібайланыс:

15-слайд

37-40 мин

«Плюс, Минус, Қызықты» әдісі.

Кері




Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін,

байланыс




қолынан келмей жатқан тұстары мен қызықты болған

парағы
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   39


написать администратору сайта