|
экология қмж 6 кл. ыса мерзімді саба
Мұғалім: Мерзімі: Сынып: Сабақ: №7
| Сабақтың тақырыбы
| Судың маңызы
| Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
| тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көрсетілген мәселеге өз көз қарасын білдіру.5.ТБ1.3 Сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын білу, орынды қолдану.
| Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар орындай алады:
| Судың тіршілік көзі ретінде маңызын түсінеді.
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
| Тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді сөйлесім барысында тиімді қолдана алады, судың адам өміріндегі маңызын түсіндіреді
| Кейбір оқушылар орындай алады:
|
| Тақырып аясында өзінің сыныптастарымен сұхбаттасады, мәтін құрайды
| Критерий
| Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көрсетілген мәселеге өз көзқарасын білдіреді. Сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын біледі, орынды қолданады.
| Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады:
| Тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді сөйлесім барысында тиімді қолдана алады, судың адам өміріндегі маңызын түсіндіреді
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
| тіршілік, ауыз су, тұщы су, ағза,
| Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
тұрмыстағы су, су жетіспеушілігі
| Талқылауғаарналғансұрақтар:
| 1. Суды қалай үнемдеуге болады? 2.Судың қандай пайдасы бар?
| Несебепті...депойлайсыз?
| Несебептібіздіңөміріміздегіеңмаңыздынəрсесудепойлайсыз?
| ишара:
|
| Алдыңғы оқу:
| Судың маңызы
| Жоспар
| Жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
| Басы 5 мин.
| Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру.
Шаттық шеңбері.
|
| Ортасы 27 мин.
| 1-тапсырма. Мəтінді оқы. Түсінгеніңді айтыпбер.
Мəтінгеөзкөзқарасыңдыбілдір.
Су — тіршілік көзі. Оны тамаққа пайдаланамыз, шөлімізді басамыз. Сонымен қатар егін суарамыз, өрт сөндіреміз. Жан- жануарлар, балықтар, құстар да сусыз өмір сүре алмайды.
| Мәтін
|
| Жер бетінің көп бөлігін су алып жатыр, бірақ барлығы бірдей ішуге жарамды бола бермейді. Су тұщы және тұзды (ащы) болады. Біз ішу үшін тұщы суды пайдаланамыз.
Суды ғаламшарда көк түспен белгілейді. Ал ауыз су сол сулардың 2,5 пайызын
құрайды. Сондықтан су тапшы. Суға қоқысты тастауға, ластауға болмайды.Суды бекерге төкпей, үнемдей білуіміз керек.
Дана халқымыз «Суды бекерге төкпе», «Судың да сұрауы бар » деп айтатыны сондықтан.
6-тапсырма.
Көп нүктенің орнына қажетті санесімдердіқойып жазу.
5-тапсырма .Мəтінгесүйеніп,ақпараттың дұрыстығынтексеру.
| оқулық
| Соңы
| Судың маңызы
| Плакат,маркерлер
| 8 мин.
| Кластер: «Судың маңызы»
|
|
|
|
Тест сұрақтары
|
| Тест сұрақтары:
|
|
| 1. Реттік сан есімді тап
|
|
| А) бір В) екінші
|
|
| С) жетеу Д)екіден бір
|
|
| 2. Есептік сан есімді тап
|
|
| А) бір В) екінші
|
|
| С) жетеу Д)екіден бір
|
|
| 3. Болжалдық сан есімді тап
|
|
| А) бір В) жетіге жуық
|
|
| С) жетеу Д)екіден бір
|
|
| 4. Жинақтық сан есімді тап
|
|
| А) бірінші В) екінші
|
|
| С)төртеу Д)екіден бір
|
|
| 5. Қажетті сөзді тап.Судың да бар.
|
|
| А) айласы В) суы
|
|
| С) көркі Д)сұрауы
|
|
| Шәкіл:
|
|
| 1-«2»
|
|
| 2-3-«3»
|
|
| 4-«4»
|
|
| 5-«5»
|
|
|
Дескриптор:
Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көрсетілген мәселеге өз көзқарасын білдіреді. Сан есім (бірліктер, ондықтар, жүз, мың) атауларын біледі, орынды қолданады.
|
| Қосымша ақпарат
| Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
| Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
| Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
| Сұрақ-жауап
,тест
| Шәкіл,марапаттау.
| Биология,география.
Қоршаған ортаны қорғау
| Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма ?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарларға саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
|
| |
|
|