| өсімдіктер.
Көлшік. Суреттегі өсімдіктердің рет санын кестеге жазу арқылы төменгі және жоғары сатыдағы деп екі топқа жіктеу.
4-жұмыс парағы. Жоғары сатыдағы өсімдіктер. Өсімдік топтары. Суреттегі өсімдіктерді салыстырып, олардың қайсысы төменгі, қайсысы жоғары сатыдағы өсімдіктерге жататынын анықтау.
ҚБ мұғалімнің жазбаша кері байланысы
|
| Сабақтың соңы
| Кері байланыс.
ҚБ мұғалімнің кері байланысы
| Кері байланыс парағы
| Қосымша ақпарат
| Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы
| Сұрақ қою барысында саралау Тапсырмалар бойынша саралау.
| Қалыптастырушы бағалау құралдары:
-мұғалімнің ауызша кері байланысы (мадақтау, қолдау сөздер айту);
өзін өзі бағалау; мұғалімнің жазбаша кері байланысы;
-оқушылардың жауаптарына, іс-
әрекеттеріне бақылау жүргізу.
| дене жаттығулары орындалады әрекеттер жиі ауыстырылады; қауіпсіздік ережелерін сақтауға назар аударылады.
| Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді ме? Оқу мақсаттарына қол жеткізілмесе, себебі неде? Ынтымақтастыққа қол жеткізілді ме?
Саралау бойынша жұмыс, дұрыс жүргізілді ме? Уақыт кезеңдері дұрыс сақталды ма?
Жоспардан ауытқу, орын алды ма? Неліктен?
|
| Қорытындылау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:
|
Мұғалім: Мерзімі: Сынып: Сабақ: №14
| Сабақ тақырыбы:
| Табиғатты қорғаудың экологиялық жағдайлары
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| ҚР экологиялық мәселелерін атау
өз аймағының экологиялық мәселелерін зерттеу
| Сабақ саттары
| Оқушыларжасайалады:
ҚР негізгі ғаламдық мәселелерін талқылау Өз жұмысының нәтижелерін талдау ҚР негізгі экологиялық мәселері бойынша зерттелген мәлімметті талдау Берілген тапсырма бойынша коллаж құру
| Бағалау критерийлері
| Оқушыоқумақсатынажетеді,егер:
Қазақстан Республикасының негізгі экологиялық мәселелерін анықтаса
| Тілдік саттар
| Оқушылар:
Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін ауызша атап, олардың пайда болу себептерін сипаттайды
| Пәндік лексика және терминология
| Экологиялық мәселелер, ғаламдық жылыну, ормандарды кесу, жерлердің шөлейттенуі, тұрмыстық қалдық, атмосфераның ластануы, ауыз суының сапасы және оның жетіспеушілігі, тірі ағзалар
(биоалуандылық) түрінің азаюуы, экологиялық паспорт.
| Диалог пен жазылымға қажетті пайдалы сөздер тізімі
| Менің ойымша, жергілікті ауданның экологиялық мәселесі болып табылады. Бұл экологиялық мәселе мені көп толғандырады, себебі…………….
Экологялық мәселерді шешудегі менің үлесім…………..
Мені ойымша, бұл салдар… алып келу мүмкін.
Сонымен, менің ауданымның экологиялық мәселесі………….…
| Құндылықтард амыту
| Құрмет көрсету, бірлесе жұмыс жасау, азаматтық жауапкершілік, еңбек және шығармашылық, академиялық адалдық, үздіксіз білім алу.
| Пәнаралық ланыс
| География – Қазақстанның географиялық аумақтарын білу
| АҚТ қолдану дағдылары
| Тақырыпты меңгеру үшін ақпаратты өздігінен іздеу.
| Алдыңғы білім
| Адамның кейбір әрекетінің өсімдіктер мен жануарларға кері әсерін түсіндіру (3 сынып)
Өсімдіктерді қорғау түрлерін зерттеу (4 сыныпө)
Өсімдіктер мен жануарлардың көптүрлілігін сақтап қалу маңызын, оларға ұқыптылықпен қарауды түсіндіру және түсіну, (2 сынып) Жануарлар санының азаюуына әкелетін адам әрекетінің түрлерін анықтау (3 сынып)
Жойылу қаупі төніп тұрған жануарларға мысал келтіру; ұлттық парктер, қорықтар құру мақсаттарын түсіндіру (4 сынып) Табиғаттағы судың ластануына мысал келтіру, әр түрлі ағзаларға қауіпті қалдықтардың әсерін түсіндіру (4 сынып)
| Сабақ барысы
| Сабақтың
| Сабақтағыжоспарланғаніс-
| Ресурстар
| жоспарлан
| әрекет
|
| ғанкезеңде
|
|
| рі
|
|
| Сабақ басы
| Ұйымдастыру кезеңі
|
https://twig- bilim.kz/mindmap/1533/changing- ecosystems/
сабаққа арналған презентация
| 5 мин
| Starter:Бейнебаян көрсету «Твиг
|
| Билим»
|
| (С) «Экожүйедегі абиотикалық
|
| факторлар»
|
| Мұғалім сынып оқушыларымен
|
| әңгімелесу жүргізеді:
Абиотикалық факторлар дегеніміз не? Абиотикалық факторларға нені жатқызуға болады? Неліктен Колорада өзені өлшемі жағынан кішірейді
|
| және өзенге ағуын
|
| тоқтатты?
Қандай ластанулар экожүйеге әсер ете алады?
|
| (W/f)Керібайланыс:оқушы–
|
| оқушы,мұғалім-оқушы
|
| Сабақ тақырыбы мен мақсатын
|
| оқушылармен бірлесе айқындау.
| Сабақтың
| (С) Оқушыларға топтарда жеті
| Электронды ресурс «Зеленый
| ортасы
| ғаламдық экологиялық мәселелерді
| пакет» http://education.rec.org/ru/main.
| 7 мин
| талдады ұсыну:
Ғаламдық жылыну Ормандарды кесу Жерлердің шөлейттенуі Тұрмыстық қалдық Атмосфераның ластануы Ауыз суыңың сапасы Тірі ағзалар түрілерінің азаюуы (биоалуандылық)
| php?lang=ru
Ғаламдық экологиялық мәселелер бойынша бейне
баян: https://www.youtube.com/watch?v
=1pe-KV6J-uE
|
| Керібайланыс:мұғалім-оқушы
|
| |