|
экология қмж 6 кл. ыса мерзімді саба
Кері байланыс 2 мин
ауызша
| Сабақта нені үйрендік?
Сұрақтарға жауап береді? Нені білдім нені түсіндім? Нені толық түсінбедім ?
Қандай жұмысты жалғастыру қажет?
Сабақтын басында аталған мақсаттарға қол жеткіздім бе?
|
| Үйге тапсырма 1
мин
| Табиғи бірлестіктің қандай түрлері болады?
|
| Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын ың
сақталуы.
| «Сұрақтар бұрқасыны» әдістері ұжымдық жұмыс. Ой қозғау,
«Үштік әдіс » және « Ойлан» Бірге ойлаймыз әдісі жұптық жұмыстар және топтық жұмыс.
Осы әдіс-тәсілдерді қолдану арқылы, оқушыларды өзін ортада еркін ұстауға, өз ойын еркін жеткізе білуге, жауапкершілікті сезіне білуге үйретемін.
|
Сабақ барысында мадақтау сөздер айту арқылы бағалау.
Оқушылардың жауаптарын, іс- әрекеттеріне бақылау жүргізіп, түртіп алу арқылы бағалау. Кері байланыс беру арқылы бағалау.
| Қаламмен жұмыс жасағанда абай болу Сергіту сәтінде би қимылдары н жасағанда абай болу.
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Сабақтың уақыттың кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|
| Мұғалім: Мерзімі: Сынып: Сабақ: №13
| Тақырыбы
| Тірі табиғат. Өсімдіктер
| Оқу мақсаты
| төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктерді ажырату;
| Сабақтың мақсаты
| Төменгі және жоғары саты өсімдіктерімен танысады. Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктерді ажырата алады.
| Бағалау критерийі
| Төменгі және жоғары саты өсімдіктерінің ерекшеліктерін атайды. Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктерді ажырата алады.
Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктерге мысал келтіреді.
| Тілдік мақсат
| Пәндік терминология мен тірек сөздер
Төменгі сатыдағы өсімдіктер, жоғары сатыдағы өсімдіктер, балдыр.
| Құндылықтар
| Құрмет, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылық, ашықтық,
өмір бойы білім алу.
| АКТ қолдану дағдылары
| Таныстырылыммен жұмыс.
| Алдыңғы меңгерілген білім
| Өсімдік топтарын, тіршілік ортасына бейімделуін біледі.
Өсімдіктің мүшелері мен олардың қызметін атай алады.
| Сабақ барысы
| Жоспарланға н уақыт
| Сабақта жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| Сабақтың тақырыбын, мақсатын айқындау. Жедел жауап. Суретпен жұмыс
Суреттен өсімдік мүшелерін көрсет, оларды ата. Тамыр қандай қызмет атқарады? Сабақ қандай қызмет атқарады? Жапырақ қандай қызмет атқарады?
|
Өсімдік мүшелері көрсетілген суреттер немесе слайд
| Сабақтың ортасы
| Топтық жұмыс.
Айырмашылығын тап. Топтық жұмыс.
(Балдыр және өсімдік мүшелері салынған суреттер мен гербарий тарату).
Өсімдіктерді салыстыру.
Кейбір өсімдіктердің тамыры, сабағы, жапырағы, гүлі болмайды. Суреттерде бейнеленген өсімдіктердің мүшелерін салыстыру,
Төменгі сатыдағы өсімдіктерге балдырлар, ал жоғары сатыдағы өсімдіктерге сан алуан өсімдіктер жататыны туралы қорытындыға келеді.
Төменгі сатыдағы өсімдіктерге нелер жатады? Жоғары сатыдағы өсімдіктерге ше? Өсімдіктерді неге бұлай топтастырады?
ҚБ. Мұғалімнің ауызша қалыптастырушы бағалауы.
|
Оқулық;
балдыр және өсімдік мүшелері салынған суреттер; гербарийлер
|
| Зерттеу жұмысы.
Топтық жұмыс. Мақсаты: жоғары және төменгі саты- дағы өсімдіктерді ажыратып үйрену. Әр топқа барлық мүшесі бар өсімдік (құлпынай) пен балдырдың шынайы үлгісін не суретін тарату. Гербарий қолдану/Суреттермен жұмыс жасау.
Зерттеу жұмысын жүргізуге арналған нұсқаулықпентаныстыру.
Өсімдіктердің сыртқы белгілерін бір-бірімен салыстыру, зерделеу. Сыртқы белгілері бойынша ұқсастықтарын анықтау. Ұқсастықтарын кестеге жазу. Екі өсімдіктің айырмашылықтарын зерделеу. Кестеге әр өсімдіктің ерекшелігін жазу. Қорытынды жасау.
- Балдыр өсімдік пе?
Балдырдың мүшелерін анықтауға тырысу. Қорытындылау: олардың мүшелерін ажырату мүмкін емес, денесі бөлшектенбеген, түсі жасыл, тіршілік ортасы – су.
Зерттеу нәтижесін түрлі тәсілмен тіркеу (Венн диаграммасы, кесте, сурет, схема). Зерттеу нәтижесін тіркеу тәсілін оқушылардың өздеріне таңдату.
Білімді аралық бекіту. Оқулықтағы мәтінді оқу. Мәтіндегі ақпаратты зерттеу жұмысы бойынша жасаған қорытындыларымен (әңгімелерімен) салыстыру.
Ойлан. «Неліктен Жер бетінде жоғары сатыдағы өсімдіктер төменгі сатыдағы өсімдіктерге қарағанда көп таралған?» деген сұрақ бойынша талқылау. Жоғары сатыдағы өсімдіктер барлық мүшелері дамығандықтан таралу мүмкіндігі мол. Олар тамыры арқылы топырақтан қорегін сіңіруге бейімделген, сондықтан құрлықта өседі.
Жұптық жұмыс. Өсімдік мүшелерін салыстыр. Тапсырманы орындау үшін оқушыларға жергілікті жерде кездесетін өсімдіктердің суреттерімен қоса, Қазақстанда мүлде кездеспейтін өсімдіктердің суреттерін беру. Әр өсімдіктің атын жазып қою. Өсімдікті таңдау, мүшелерін сипаттау. Белгілері бойынша қорытынды жасау.
Сен білесің бе? Мүктің суретін көрсету. Мүктің сырт пішініне қарап, ол да төменгі сатыдағы өсімдікке жатады деген ой туындауы мүмкін. Мүктер – жоғары сатыдағы өсімдіктердің қарапайым тобы. Ол барлық жерде кездеседі, әсіресе, ылғалы мол ортада өсуге бейімделеді. Себебі мүктің тамыры болмайды. Бірақ басқа мүшелері бар. Оның денесінде аса көп мөлшерде тұщы су қоры болады.
Өзіндікжұмыс
3-жұмыс парағы. Төменгі және жоғары сатыдағы
|
мүшесі бар өсімдік пен балдырдың гербарийі немесе суреті
Суреттер мен гербарийлер
| |
|
|