Главная страница

экология қмж 6 кл. ыса мерзімді саба


Скачать 2.84 Mb.
Названиеыса мерзімді саба
Дата04.02.2022
Размер2.84 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файлаэкология қмж 6 кл.docx
ТипДокументы
#351569
страница1 из 39
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   39

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Мұғалім: Мерзімі: Сынып: Сабақ: №1

Сабақтың тақырыбы

Экожүйе туралы түсінік. Өсімдіктер жамылғысы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты

Экожүйе түрлерін жіктеу


Сабақтың мақсаты

  • Барлық оқушылар

Экожүйе ұғымы туралы айта алады.

  • Басым көпшілігі

Жергілікті экожүйе ерекшеліктерін сипаттайды.

  • Кейбір оқушылар

  • Суреттегі экожүйелерге мәтін құрастыра алады.

Бағалау критерийі

Дағдылар

Білімін қолдану, түсіну, , талдау, жинақтау, бағалау.

  • Экожүйе түрін анықтайды, жіктей алады.

  • Турғылықты экожүйенің ерекшеліктерін сипаттай алады

  • Суреттегі экожүйелерге мәтін құрастыра алады

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән арнайы лексика және терменология: Экожүйе- экосистема- ecosystem;

Мекен ету ортасы- среда обитания- habitat; Қоршаған орта- окружающая среда- environment; Биотоп – биотоп- вiotope;

Табиғи экожүйе - природная экосистема- natural ecosystem; Жасанды экожүйе- искусственная экосистема- мan-made ecosystem.

Оқытудың тілдік мақсаты: Бактериялардың тұрмыстағы зияны неде? Экожүйе түрлерінің маңызы неде деп ойлайсыз? Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

...............................---біздің ғаламшарымыздың тазалаушысы. Биосфераға жоғарғы және төменгі қабаты кіреді.

Жер бетіндегі барлық өсімдіктер......., ал жануарлар........

құрайды.

Құндылықтарға баулу

Мәңгілік ел жалпы ұлттық идеясына сәйкес шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, проблемаларды шешу қабілеті

мен дағдылар анықталған.

Пәнаралық байланыс

Биология, орыс тілі, ағылшын тілі, қазақ тілі



Сабақтың жоспарланға н

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурст ар

Сабақтың басы
2 минут

2 минут


5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен үш тілде сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, жаңа сабаққа дайындығын тексеру.

Сәлеметсіңдер ме! Здравствуйте!

Ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында «Қол шапалақтау» әдісін пайдалану. Оқушылардың біреуі қол шапалақтауды бастап, бір-бір оқушыдан барлық сынып оған қосылады.

Сабақ тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру. Сыныпты топқа бөлу: «Мозаика» әдісі арқылы.

Оқушылардың сабақ барысында ілгерілеуін, алға жылжуын бақылау үшін «Шыңға көтерілу» бағалау әдісін қолданамын. Сонымен қатар ынталандыру мақсатымен әр дұрыс жауапқа қызғалдақ беріп барамын.

«Кубизм» әдісі арқылы топтарға үй тапсырмасына арналған сұрақтар беріледі.

  1. Тірі табиғат дегеніміз не?

  2. Экологиялық жүйе дегеніміз не?

  3. Биоценоз және биотопқа сипаттама бер

  4. Биоценоз терминін кім енгізді?

  5. Ағзалардың тіршілік ортасы жайлы айтып бер

  6. Қазақстанның табиғат зоналары

  7. Адамға жануарлардың қандай пайдасы бар?

  8. Мәдени өсімдіктер дегеніміз не?Оларды қандай мақсатта қолданады?



презент ация


Суретте р

Тау, қызғалд ақ суреті

А4

Сабақтың ортасы
7 минут

Білім актуализациясы. Оқушылар «Экожүйе және оның түрлері» бейнематериалын қарайды. Бейнематериалдағы ақпаратты талқыға салу. Сұрақтар:

  1. Экожүйе дегеніміз не?

  2. Экожүйені қандай компоненттер құрайды?

  3. Экожүйелердің мысалдарын келтіріңіз.

  4. Биотоп дегеніміз не?

  5. Экожүйе дамуы үшін қандай жағдай қажет?

Мұғаліммен бейнематериалды талдау. Терминдерді үш тілде айтып, олардың мағынасын түсіндіру.

«Кластер» әдісі. Тұжырымды ойларын қарталарға түсіріп,

Бейнема териал

презент

10 минут

топтық жұмыс қорғалады (постер).

ация




Дискриптор:

  1. Экожүйе туралы мәлімет береді;

  2. Экожүйе компоненттерін атайды;

  3. Экожүйе түрлеріне мағлұмат береді.





7 минут

Оқушылар «Экожүйе» тапсырмалар жинағындағы тапсырмаларды орындайды. Өзара бағалайды.

Дискриптор:

  1. Экожүйенің компоненттерін біледі.

  2. Шалғындық экожүйенің тірі ағзаларындың түрлерін, биотоп құрылымын дұрыс жазады.

  3. Шалғындық экожүйесіндегі компоненттер бір-бірімен байланысуына бір мысал жазады.

Дискриптор:

  1. Көл экожүйесінің биоценоз және биотоп құрылымын дұрыс анықтайды.

  2. Көл экожүйесіне әсер ететін абиотикалық факторларын біледі.

  3. Көл экожүйесіндегі компоненттер бір-бірімен байланысуына бір мысал жазады.

Слайд, тапсыр малар жинағы,

Дәптер, стикер, маркер.



3 минут

Сабақ барысында кездескен тірек сөздерді анықтап, дәптерге жазады. Әр топқа бір термин сөздерді стикерге жазып, орындықтарының артына жапсырамын, жұмысты орындап, жазып болғаннан кейін әр топ өз орындықтарына жапсырылған термин сөзді алып орысша, ағылшынша айтылуын табады.

«Дұрыс па? Бұрыс па?» әдісі арқылы сабағымызды пысықтаймыз.




Сабақтың соңы
4 минут

Кері байланыс «Білім теңізі»



Үй тапсырмасы: «Экожүйелердің бұзылуы» атты эссе жазу.




Саралау Сіз қандай

Бағалау Сіз

Денсаулық

тәсілмен көбірек қолдау

оқушылардың

және

көрсетпексіз?

материалды игеру

Қауіпсіздік

Сіз басқаларға қарағанда

деңгейін қалай тексеруді

техникасын

қабілетті оқушыларға

жоспарлап отырсыз?

сақтау

қандай







тапсырмалар бересіз?







Барлық оқушылар экожүйеге анықтаманы сұрақ-жауап арқылы береді; жаңа ақпаратпен танысу уақытында

«Экожүйе»тапсырмалар кестесін толтырады; Қабілеттері жоғары оқушылар - қосымша ақпаратты қолдану арқылы экожүйенің құрамдас бөліктерінің тірі ағзаларға әсерін талдай алады.

Барлық оқушылардың қатысуын қадағалау

«Шыңға көтерілу» әдісі. Қалыптастырушы бағалау парағы

Денсаулық сақтау педагогикасын

, СЭС

талаптарын сақтау.

Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі.




Бағалау критерийлері

Тапсырма

Дескриптор




Экожүйе ұғымы туралы айта алады

1




Жергілікті экожүйенің

құрылысын сипаттай алады.

2




Суреттегі экожүйеге мәтін құрастыра алады

3







Сабақ бойыншарефлексия

Сабақ мақсаттарынемесеоқумақсаттары

шынайы,қолжетімді болдыма?Барлық оқушылар оқу мақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылароқумақсатынажетпеген

болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақтасаралаудұрыс

жүргізілдіме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімдіпайдаландыңызба?

Сабақжоспарынан

ауытқуларболдымажəненеліктен?







Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етереді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   39


написать администратору сайта