| Саралау: Ынтасы жоғары оқушыларға немесе топтарға ғимаратты тек әйнектен немесе тек гипс арқылы салуға мүмкіндігі жайлы сұрауға болады.
Зерттеудің қорытындысы.
Зерттеуші күнделігіне оқушылар зерттеу жұмысы барысында алынған нәтижелерін талдайды, жауаптарын салыстырады.
ҚБ. Мұғалімнің «Смайликтер» арқылы қалыптастырушы бағалауы.
Ойлан.
Оқушылар жұптасып пайдалы қазбаларды өндіретін жерлердің ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды. Cергіту сәті.
«Күн, жер, су» ойыны. «Күн» дегенде, қолдарын жоғары көтеріп, күнді бейнелейді. «Жер» дегенде, бір орында тұрып, аяқтарын кезек-кезек қозғайды. «Су» дегенде, қолдарымен толқынды бейнелейді.
Өзіндік жұмысты ұйымдастыруға арналған ұсыныстар.
жұмыс парағы. «Пайдалы қазба деген не?», 19-б. Сұрақтарға жауап бер. Сұрақтарға жауап беру.
Бағалау. Дескриптор:
Оқушылар:
Пайдалы қазбалар туралы біледі; Кен дегенді біледі; Бұрғылау арқылы мұнайдың өндірілетінін түсінеді.
Түсіндір. Пайдалы қазбалар мен табиғи ресурстардың арасындағы байланысты жазу.
жұмыс парағы. «Пайдалы қазбалар қалай өндіріледі?», 20-б.
Әдісті анықта. Суреттерді атауларымен сәйкестендіру.
Бағалау. Дескриптор: Оқушылар:
Бұрғылау құрылғысын біледі; Карьерді анықтай алады; Шахтаны ажыратады.
ҚБ. Мұғалімнің жазбаша бағалауы.
|
| Сабақтыңсоңы
2минут
| Кері байланыс.
«Табыс баспалдағы» арқылы өздерін бағалау.
|
Слайд
№8
|
| Саралау –оқушыларғақалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларғақандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы
| Материалдарды игеру деңгейлерінде оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында ақпаратты қабылдаудың әр түрін ескеру.
Оқушылардың ақпаратты қабылдауына байланысты тапсырмалар ұйымдастыру.
| Қалыптастырушыбағалауқұралдары:
-мұғалімнің ауызша кері байланысы (мадақтау, қолдау сөздер айту);
өзара бағалау: «зерттеу бойынша бағалау» мұғалімнің жазбаша керібайланысы
-оқушылардың жауаптарын, іс-
| Сергіту жаттығуларын орындағанда, тақтаның алдында топтық жұмыс жасаған
кезде оқушылар
|
| әрекеттеріне бақылау жүргізіп, түртіп алу арқылы бағалау;
-«Табысбаспалдағы».
| сынып ішінде жүргенде қауіпсіздік
ережелерін сақтау.
| Мұғалім: Мерзімі: Сынып: Сабақ: №17
|
| Сабақ тақырыбы:
| Экологиялық апаттардың жалпы сипаты мен зардап
| Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
| мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп сүйеніп мәтін мазмұнын түсіндіру;
| Сабақ мақсаттары:
| Мәтінді тыңдай отырып, негізгі ақпараттарды қысқаша түртіп жазу, жазб түсіндіру;
| Бағалау критерийлері:
| Негізгі идеяларды (ақпараттарды) Мәтіндегі негізгі идеяларды конспектілей алады.
Мәтін мазмұнын түсіндіреді.
| Тілдік мақсаттар :
| Теңіз, экология, экологиялық апат, ұлттық экология, экологиялық мәде
мәдениет.
| Осыған дейін меңгерілген білім :
| Ұлттық экологиялық мәдениет
| Дифференциация :
| Оқушылардың барлығы: тақырып пен көтерілетін мәселені болжай алады. Оқушылардың көбісі: фразалар мен дәйексөзерді анықтай алады.
Оқушылардың кейбірі: мәтіндегі дәйексөздер мен фразаларды талқылайды.
| Пәнаралық байланыс:
| География, экология
| АКТ-ны қолдану дағдылары:
| Презентация, бейнематериал
| Дереккөздер:
| https://www.youtube.com/watch?v=uo4RZeHvaHU Ғажайып туынды
Сен білесің бе?
| Сабақтың барысы:
| Уақыт
| Мұғалімнің әрекеті
| Ресурстар
| Қызығушылықты ояту
| 5 минут
| Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Сабақтың мақсатымен таныстыру.
«Капитан» ойыны бойынша топқа бөлу. Капитандар ортаға шығып, өздеріне команда жинайды. Рөлдерді анықтау.
|
| Мағынанытану
|
5 минут
12 минут
10 минут
| тапсырма.Тыңдалымалды тапсырма Сөздікпен жұмыс
Теңіз – айдын Сүзген – жеткен Телміру – күту Шөккен – батқан
Жеккен – соққан (дауыл соғу) Дауыл – боран Жаңа сөздерді дәптерлеріне жазып алады. Сөздерді тақырыппен байланыстырып түсіндіреді.
тапсырма
Тыңдалым тапсырмасы «Үш қадамдық сұхбат» әдісі Оқушыларға Қадыр Мырзалиевтің «Аралым» өлеңі тыңдатылады. Оқушылар тыңдалым мәтіні бойынша сұхбат жүргізеді. «Арал теңізінің өткені, бүгіні мен болашағы» тақырыбында әңгімелеседі, баға береді. Сыныптастарымен пікір, идея алмасады.
Мұғалімнің кері байланысы 3-тапсырма
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма
Оқушылар Арал теңізін қорғау идеяларын насихаттайтын үндеу хат жазады.
|
https://www.youtube
|
| Бағалау критерийі
| Дескриптор
|
| Мәтіндегі негізгі идеяларды конспектілей алады.
| Мәселені талқылайды
|
| Мәтіндегі негізгі ақпараттарды
қолданады
|
| Стильдік ерекшеліктерді сақтайды
|
|
Бағалау критерийі
| Дескриптор
| Мәтіндегі дәйексөздерді,фразаларды талқылайды
| Мәтіндегі автор ойын түсінеді.
| Өзіндік пікірін білдіреді.
| Тыңдалым мәтініндегі дәйексөздер мен фразаларды анықтайды, талқылайды.
| |