Главная страница

экология қмж 6 кл. ыса мерзімді саба


Скачать 2.84 Mb.
Названиеыса мерзімді саба
Дата04.02.2022
Размер2.84 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файлаэкология қмж 6 кл.docx
ТипДокументы
#351569
страница23 из 39
1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   ...   39





















Дескриптор:

  • Геосфераның нысандарының бұзылуын анықтайды

  • Атмосферада антропогендік өзгерістер қалыптасуын жіктейді

  • Биосфераның өзгеріске ұшрауына себептер мен салдарын анықтап, тұжырым жасайды

  • Мәліметтерді қолданып, кескін картаға сызып көрсетеді

ҚБ:/ жетістік баспалдағы

Сабақты ң соңы 5 минут

«ҚҚҚ» әдіс арқылы сабақты қорытындылау. Оқушыларға тапсырманы орындаудағы қызықты, қиын, құнды болған жерлерін жазуды ұсыну

ҚБ:/ ауызша мадақтау




Саралау- сіз оқушыларғақандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті

оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.

Ақпараттық

коммуникациялық технологияларды қолдану

Тапсырмалар жеңілден күрделіге қарай ұйымдастырылған.

Оқушыларға берілген тапсырмалар жүптық, топтық, жеке жұмыс жасауға негізделген. Себебі толықтыру қажет пе, немесе қосымша көмек қажет пе, қолдау қажет па деген мақсатта қарастырылған.

Сабақ үдерісінде ұйымдастырылған әдістер оқушылардың тапсырманы қабылдауына, сыни ойлау мен оқу мен жазу, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыруға бағытталған тапсырманы құрастыруда оқушылардың жас ерекшеліктері ескерілді.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.

Қолданылған қалыптастырушы бағалау түрлері: стикер, жетістік баспалдағы, ауызша мадақтау

Денсаулық сақтаутехнологиялары.

Сабақта сергітужаттығулары мен белсендіжұмыстүрлерінқолдану.

Осы сабақта қолданылатынҚауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары





Сейчас не удается отобразить рисунок.


Қызықты

Қиын

Құнды










Кейбір оқушыларға басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істеу үшін қарқынды сұрақтар беріледі. Сондықтанда қолдау көрсету мақсатында қосымша тапсырмаға көп күш жұмсауда, түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт

қарастырылған







Сабақбойыншарефлексия

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшінпайдаланыңыз.Солбағандағыөзіңізмаңыздыдепсанайтын

сұрақтарғажауапберіңіз.

Сабақ мақсаттары немесеоқу мақсаттары шынайыжəне қолжетімді боладыма?

Барлық оқушылар оқумақсатына қол жеткізедіме?

Егер оқушылар оқумақсатына жетпегенболса, неліктен депойлайсыз? Сабақта саралаудұрыс жүргізілді ме? Сабақкезеңдерінде уақыттытиімді пайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарынанауытқулар болды ма жəненеліктен?




Қорытынды бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

Мұғалім: Мерзімі: Сынып: Сабақ №:20

Сабақтың тақырыбы:

Қоршаған ортаның радияциялық заттардан ластануы

Оқу мақсаты:

Қазақстанның экологиялық проблемалары, олардың туындау себептері туралы мағлұмат бере отырып, жеке және жұптық жұмыс негізінде сыни қөзқарастар қалыптастыру;

Картамен белгіленген жерді анықтауға жұмыс жасауға үйрету; Сызба жұмыстары мен сабақта отыру, дұрыс сөйлеу мәнеріне баулу; Оқушылардың географиялық есеп пен жобалау, таңдау пәніне деген қызығушылығын ояту;

Оқушылардың өз ойын айта білу, алған білімін практикада қолдана білуде іс-әрекетін қалыптастыру.

Сабақтың нәтижесінде:

Экологиялық проблемалар туралы жалпы мағлұмат алады; Экологиялық проблемалардың туындау себебін түсіне алады; Проблемаларды шешу жолдарын тауып ұсына алады.

Тақырып ұғымын біледі, түсінеді, тапсырмалар орындай алады

Сабақтың мақсаты:

Барлығы

Қазақстанның экологиялық аймақты өңірлерін біліп таниды; Қазақстанның экологиялы аймақтарын картадан көрсетіп, кескін картаға белгілей алады;

Басым көпшілігі

Ғаламдық экологиялық проблемаларды, ұлттық экологиялық проблемалар мен жергілікті экологиялық проблемаларды біледі; Каспий және Арал теңізінің экологиялық проблемасы мен Балқаш проблемасын біледі;

Адам әрекеті нәтижесіндегі табиғи кешендердің өзгеру себебін анықтап, зерттеу жүргізе алады;

Қоршаған орта туралы ой қорытындылай алады;

Жаңа тақырыпқа байланысты тапсырмаларды орындай алады; Экологиялық жақсы және нашар аудандарды салыстыра алады.

Сабақтың типі:

Индуктивті (жекеден жалпыға)

Сабақтың түрі:

Теориялық, практикалық білім беру.

Сабақтың әдістері:

СТО, Өзін-өзі бағалау, сұрақтар шеңбері

Венн диаграммасы, серпілген сауал

Сабақтың пән аралық байланысы:

Экология, биология, химия, математика, сызу, әдебиет, философия.

Сабақта

қолданылатын материалдар:

Стикер, суреттер, смайликтер, жетондар, плакаттар, үлестірмелік қағаздар, мм-ка парағы А-3, карандаш, өшіргіш, сызғыш.

Сілтеме:

Сұрақ-жауап, Ш.Айтақынова, География – Муратов Н.Б, Ширманова Ж.Т, Оңалбеков Е.О, интернет ресурстары.

Сабақтың жоспары:

І кезең. Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындау.

ІІ кезең. Үй тапсырмасын сұрау, дәптерлерін тексеру.

ІІІ кезең. Негізгі бөлім. Жаңа сабақты түсіндіру. Тақырыбы: § 51. Қазақстанның экологиялық проблемалары.

ІVкезең. Атлас, кескін карталармен жұмыс.

V кезең. Жаңа сабақ тақырыбына орай, жаңа сөздерге аударма жасау. VІ кезең. 8 – сыныптың оқушыларына арналған жұмыс дәптерімен жұмыс түрі.

VІІ кезең. Тест: Экология және мен (ауызша сергітусəтіретінде)

VІІІ кезең. Экологиялық есептер.

ІХ кезең. Жаңа сабақ тақырыбына байланысты оқушылардан тест жұмысын алу.

Х кезең. Қорытынды бөлім. Сабаққа белсене қатысып отырған




оқушыларды бағалау.

ХІ кезең. Сабаққа кері байланыс беру.

Сабақтың барысы:

І кезең. Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындау.

ІІ кезең. Үй тапсырмасын сұрау, дәптерлерін тексеру. Тақырыбы: § 50. Адам экологиясы. Адам тіршілігі үшін экологиялық қолайлы және қолайсыз аудандар)

Сұрақтар:

1.Адам экологиясы қай кезден бастап зерттеле бастады ? 2.Қазақстанның қай жерінде радиоактивті ластану байқалады ?

  1. Экологиялық нашар аудандарға қандай шаруашылық түрі дамыған жерлер кіреді?

  2. Экологиялық проблемаларды шешуге бола ма? Берілген сұрақтарға ойланып жауап береді.

Оқушылардың берген жауаптарын бағалайды.

ІІІ кезең. Негізгі бөлім. Жаңа сабақты түсіндіру. Тақырыбы: § 51. Қазақстанның экологиялық проблемалары.

  • Экологиялық проблема дегеніміз не?

  • Экологиялық проблемалардың туындауына қандай себептер әсер етеді деп ойлайсың?

  • Адам экологиясын ғылыми тұрғыдан зерттеу жұмыстары неліктен кеш қолға алынды?

  • Медициналық география нені зерттейді? Экологиялық жағдайдың адам денсаулығына әсеріне болжам жасау.

  • Қала мен дала экологиясының айырмашылығы бар ма?

  • Радиоактивті ластанудың денсаулыққа зияны бар ма? Радиоактивті ластанған жерлер туралы не айта аласыңдар?

  • Республика жерін қанша экологиялық аудандарға топтастыруға болады? Экологиялық проблемаларды шешу жолдарын айтыңдар.

Бейнебаян көру. Тақырыбы: «ЭКОЛОГИЯ ЖӘНЕ ТАБИҒАТ» (оқушылармен ой бөлісу).

Адам әрекеті нәтижесінде табиғи кешендердің өзгеруі.

Адамның шаруашылық әрекеті табиғаттың өзгеруіне әсер ететін ерекше фактор. Адам еңбек пен ақыл ойдың арқасында қоршаған ортаға бейімделумен қатар, оны өзгертеді. Сондықтан табиғатты өзгерту барысында адамзат оның кейінгі зардаптарын да ескеруі қажет. Табиғат кешендеріне кері әсер ететін озық ғылыми-техниканың тікелей қатысы жоқ. Ол өзгерістерге кінәлы прогресс емес, техникалық жобаларда адамның шаруашылық әрекетінің әсері есепке алынбаған. Жауын-шашын мөлшерін, топырақ ылғалдығын ескерместен топыраққа минералды тыңайткыштар енгізу, ол заттардың шайылып, өзендер мен бөгендердің ластануын туғызды. Мұның бәрі қаншама еңбек пен шикізатты зая кетірумен бірге, қоршаған ортаның жағдайын нашарлатады. Ірі бөгендер салуда аумақтың табиғат ерекшеліктерін ескермеу мезгілсіз батпақтануға, топырак, өсімдік жамылғысы мен сол жердің микроклиматының өзгеруіне әкеп соғады. Қазіргі кезде антропогендік ландшафтар басым. Ландшафтарды жақсарту үшін оларды өзгертетін шаралар жүргізеді. Соның бірі мелиорация. Мелиорация жердің жағдайын жақсарту мен оны пайдалану тиімділігін арттыруға бағытталған шаралардың жиынтығы болып табылады. Табиғатты тиімді пайдалану, көркейту және қорғау кешенді түрде қарастырылуы қажет. Рио-де-Жанейро декларациясының қағидаларын есепке ала отырып Қазақстанның экологиялық қауіпсіздігі проблемалары және қоршаған ортасының жағдайына ғаламдық, ұлттық және жергілікті деңгейде қаралуын қарастырады.

Ғаламдық экологиялық проблемаларға климаттың өзгеруі, озон қабатының бұзылуы, биоәртүрліліктің азаюы, шөлейттену және жердің құлдырауы (деградация) жатады. Ұлттық экологиялық проблемалареа экологиялық апатты аймақтар; Каспий теңізі қайраңы ресурстарын белсенді игерумен байланысты проблемалар; тарихи ластану; трансшекаралық мәселелер; әскери ғарыштық және тәжірибелік кешендер полигондарының әсерін жатқызуға болады. Жергілікті экологиялық проблемаларға ауа бассейнінің ластануын, радиоактивті, тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтары, табиғи және техногендік төтенше жағдайларды жаткызуға болады. Адам әрекетінен Қазақстан жерінде тез шешуді қажет ететін проблемалар бар.


1   ...   19   20   21   22   23   24   25   26   ...   39


написать администратору сайта