Мұғалім: Мерзімі: Сынып: Сабақ №:22
| Сабақтың тақырыбы:
| Табиғи және жасанды экожүйелер
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
| - табиғи және жасанды экожүйелерді салыстыру
| Сабақ мақсаты
| Барлық оқушылар: Табиғи және жасанды экожүйелерді суреттен танып біледі және мұғалімнің көмегімен сәйкестендіреді.
Оқушылардың басым бөлігі: Табиғи және жасанды экожүйелерді арасындағы байланысты анықтайды.
Кейбір оқушылар: Табиғи және жасанды экожүйелердің
|
| ерекшеліктеріне зерттеу жүргізе отырып, бағалайды
| Бағалау критерийі
| Тaбиғи және жaсанды экожүйелерді салыстырады
Тaбиғи және жaсанды экожүйелердің айырмашылықтарын ажыратады
| Тілдік мақсаттар
| Оқушылар ... істей алады
Табиғи және жасанды экожүйелерді оқулықтан оқып, біледі; Табиғи және жасанды экожүйелер туралы түсінгендерін алдыңғы тақырыппен байланыстыра отырып, салыстырып талдап айта алады;
Тақырып негізіндегі бейнежазбаны және жұбын, топ мүшелерін тыңдап, табиғатқа деген қамқорлықтарын көрсете үшін қорытынды шығара алады;
Табиғи және жасанды экожүйелердің айырмашылықтары, ұқсастықтарын салыстырып, сәйкестендіре алады.
| Пәнге қатысты сөздер мен сөз тіркестері
Микроағзалар, экожүйе,бейорганика, органика.
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
| Талқылауға арналған тармақтар:
Табиғи және жасанды экожүйелер туралы білу маңызды, өйткені ....
| Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Табиғи және жасанды экожүйелердің айырмашылықтары мен ұқсастықтары бар ма? Бар болса неліктен екенін түсіндіре аласыз ба ?
| Жазылым бойынша ұсыныстар:
Жaсанды экожүйенің кейбір жағдайларда зиян тұсатары болуы мүмкін, кейбір жасанды экожүйер аса зиян емес, себебі......
| Құндылықтарға баулу
| «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының қағидасы «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаhандық тұрғыдан қатысуы» құндылығына сәйкес табиғи және жасанды экожүйелердің aйырмашылықтарын түсіндіре отырып, өзінің қоршаған
ортаға деген қамқорлығын көрсетуге баулу.
| Пәнаралық байланыс
| Жаратылыстану 3-4 сынып
Экология және табиғат ғажайыптары элективті курс 5- сынып
«Табиғи ортаның қазіргі жағдайы»
| Алдыңғы білім
| Жаратылыстану 3- сынып
3.3.4.2 топырақтың негізгі құрамын зерттеу (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа);
Жаратылыстану 4- сынып
4.3.4.1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ) қолданылу саласын анықтау;
| Сабақтың барысы
| Сабақт ың жоспарл ан
ған
кезеңде рі
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Сабақт ың басы 7 минут
| Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу.
Оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. Ынтымақтастық атмосфересы «Шаттық шеңбері» арқылы жүзеге асады.
Оқушылар түрлі түсті қағаздар көмегімен 4 топқа топтасады. «Кім жылдам» сөзжұмбақ шешу арқылы үй тапсырмасын пысықтау.
Табиғи экожүйелерді ата? Қазақстанның табиғат зоналарын ата?
Биоценоз дегеніміз не? Экожүйе терминін кім, қашан енгізді? Биоценоз терминін кім, қашан енгізді? Тірі табиғат дегеніміз не? Орман және дала экожүйелерінің айырмашылығын атаңыздар?
Қолданылатын әдіс-тәсіл: «Кім жылдам»
Қалыптастырушы бағалау: Жұлдызша арқылы Миға шабуыл:
Келесі ағзалар мекен ету ортасы бойынша қайда тіршілік етеді?
Акула Жауынқұрт Дельфин Қарға Қастауыш саңырауқұлақ
Сұрақ: Бұл ағзалардың мекен ету ортасына бейімделу түрлерін анықтаңыздар?
Оқушылардың жауабын қорытындылап, сабақ тақырыбы мен мақсатын ашылып, айтылады
| Түрлі түсті стикерлер
Сөзжұмбақ
| Сабақт ың ортасы 12
минут
| Жаңа тақырыпты меңгеру мақсатында оқушылар мәтінмен танысады, табиғи және жасанды экожүйе туралы бейнебаян көре отырып , жұппен талқылау жүргізеді.
«https://youtu.be/EEZSF1_Yi9A»
«Сен маған, мен саған» топтар бір-біріне сұрақтар қояды
| https://youtu.be/EEZSF1_Y i9A
|
4 минут
4 минут
| Табиғи экожүйе дегеніміз не? Жасанды экожүйе дегеніміз не?
Осы екі экожүйенің бір-бірінен айырмашылығын атаңыз?
Экожүйенің түрлін атаңыз, оған қандай экожүйелер жатады ?
Қолданылатын әдіс -тәсіл: «Сен маған, мен саған» Қалыптастырушы бағалау: «+,-, керемет»,топтық бақылау
Жаңа тақырып бойынша тапсырма орындайды Тапсырма 1.
Ұғымдармен жұмыс. Оқулықты пайдалана отырып және мұғалімнің көмегімен (үш тілділікті негізге ала отырып, сәйкестендіріп дәптерге жазыңыздар)
|
|
| Табиғи экожүйе
| Жасанды экожүйе
| Man-made ecosystem
| Natural ecosystem
| Искусственная экосистема
| Природная экосистем
| Дескриптор
Табиғи экожүйенің және жасанды экожүйенің орысша атауын анықтайды
Man-made ecosystem and natural ecosystem қазақша атауын анықтайды
Қолданылатын әдіс- тәсіл: INSERT әдісі бойынша
Қалыптастырушы бағалау: «+,-», жұптық бағалау Тапсырма 2
Оқулықтағы «156-157» беттегі мәтінді оқи отырып, берілген суретке мұхият қарап, сәйкес бағанға «+» белгісін қойыңыздар және екеуінің арасындағы байланысты анықтаңыздар.
|
| Суреттерды
| Табиғи экожүйе
| Жасанды экожүйе
| Табиғ жасан экожү арасы байла
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |