Мұғалім: Мерзімі: Сынып: Сабақ: № 24
| Сабақтың тақырыбы:
| Экологиялық сауаттылық
| Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
| тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін
анықтау;
| Сабақ мақсаты:
| Оқушылардың барлығы Мәтінді оқып, мазмұнын әңгімелейді; Оқушылардың көпшілігі Мәтіннің стилін анықтайды; Оқушылардың кейбірі
Мәтіннің тілдік ерекшелігін анықтап,
мәтін мазмұнына талдау жасайды.
| Бағалау критерийлері
| Мәтінді оқып, мазмұнын әңгімелейді;
Мәтіннің стилін анықтайды; Мәтіннің тілдік ерекшелігін анықтап, мәтін мазмұнына талдау жасайды.
| Құндылықтарды игерту:
| ізденімпаздық, еңбек пен
шығармашылық
| Пәнаралық байланыс:
| Орыс тілі
| АКТ-ны қолдану дағдылары:
| Сабаққа қажетті матриалды
ғаламтордан іздейді
| Тілдік дағдылар:
| Мәтінді Сөздердің аудармасын біледі түсінеді, мысал келтіреді Мәтіннен сын есімдерді көшіріп жазады
| Терминология:
| Морфология, лексика
| Сөз тіркестері:
| Адамның өмірі, уақыт сағаты, айтқан
ақыл-кеңес
| Жоспарланатын уақыт
| Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс- әрекеттер
| Дереккөздер
| Сабақ басы
5 мин
| Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.
экологиялық қауіпті аймақтар
|
| Сабақ ортасы
10 мин
| Жұқару – утончиться, похудеть (стал тонким) Тозу – старение, изнашивание, устареть (прийти в негодность)
Қалдықтар – остатки, отходы (утилизация)
| 1. Сөздікпенжұмыс.
А) Мұғалім
тақтадан
|
5 мин
| Жойыла бастау – быть уничтоженным, исчезать,
Қырылу – уничтожаться, гибель (вымирание) Алдын алу – предусмотреть (предварительная) Айыппұл – штраф
Сүзгілер – фильтр (процедить) Апатты аймақ – зона бедствия
Тартылу – спадать, засыхать, высыхать Құрғап қалу – сохнуть, высыхать Желмен тарау – распространяться ветром 1-тапсырма. Сұрақтарға жауап береді. ЖЖ. 2-тапсырма. Сөздерді мағынасына қарай сәйкестендір.
Сәйкестендір
| тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.
|
| Құнар
лы
|
| Плодород
ный
| Айыппұл
|
| Штраф
| Қалдық
|
| Остатки
| Экология
|
| Экология
| Сүзгі
| Топырағы шұрайлы; құнарлытопырақ;
Жұғымды
| Фильтр
| Дескриптор
Сөздердің мағынасын табады; Сөздердің аудармасын табады; Сәйкестендіреді.
Ж. 2-тапсырма. Берілген сөздерді септеп жаз. Дескриптор
Сөздерді септейді; Сөйлемді орфографиялық нормаға сай, сауатты құрастырады.
Оқылым тапсырмасы
«Ғаламдық экология мәселелері» тақырыбындағы мәтінді оқып, сұрақтарға жауап бер.
|
|
|
| Сабақ соңы
5 мин
| Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді.
Сабақта маған не пайдалы болды? Сабақта маған не қызықты болды? Сабақта маған не қиын болды?
|
|
Мұғалім: Мерзімі: Сынып: Сабақ: № 25
| Сабақтың тақырыбы
| Судың ластануының өсімдіктерге әсері
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| судың ластануының қауіптілігі мен себептерін анықтау, суды тазарту әдістерін түсіндіру
судың кермектігін анықтау және жою тәсілдерін түсіндіру
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар орындай алады: : Судың ластану себептерін түсіндіре алады.Кермек су туралы біледі.Кермек судың түрлерін ажыратады. Оны жұмсартудың әдістерін біледі
Оқушылардың көбісі орындай алады: Кермек суды жұмсартудың әдістерін реакция теңдеуі арқылы өрнектей алады, мәнін түсінеді Оқушылардың кейбірі орындай алады: Кермек судың зиянды жағы мен пайдалы жағын жинақтап, кестеге толтыра алады. Тақырыптың құндылығына баға бере алады.
| Бағалау критерийі
| Білу - Судың ластану себептерін және судың кермектігіне анықтама бере алады
Түсіну – Судың кермектігін тәжірибе жүзінде түсіндіре алады.
Қолдану - Судың кермектігін жою әдісін реакция түрінде жаза алады
| Тілдік мақсаттар
| Оқушылар сабақ барысында химиялық терминдерді қолданады: кермектік, дистильдеу,тұндыру, хлорлау
| Құндылықтарға баулу
| «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын қолдау мақсатында «Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу – бұл біздің ең маңызды міндетіміз екендігін ескере келе ауыз су мәселесін шешудің пайдасын айқындау
| Пәнаралық байланыс
| Жаратылыстану( 5класс) , химия (7 класс) Биология (7 класс)
|
|
| Алдыңғы білім
| География 6 класс Гидросфера тақырыбы
Өзендер. Көлдер. Жер асты сулары. Жер беті суларын тиімді пайдалану Жаратылыстану 5класс
5.1D Материктер мен мұхиттар
5.2.6.2 мұхиттарды зерттеу тарихын сипаттау Биология 7 сынып
Су және органикалық заттар
- судың қасиеті мен тірі ағзалар үшін маңызын сипаттау; - тірі ағзалар тіршілік әрекеттері үшін микро- және макроэлементтердің ролін сипаттау
| Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдер
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
| Сабақтың басы 15 мин
| Ұйымдастыру кезеңі 1мин Оқушылармен амандасу және
түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал тудыру Судың үнін естіп, сол күйге қозғалыс жасау.
«Ашық микрофон» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру 4мин Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, өткен сабаққа байланысты сұрақ қояды, келесі оқушы жауап береді.
Су тіршілік көзі дегенді қалай түсінесің? Табиғаттағы су айналымы Судың адам үшін маңызы Судың қасиеттері
№1 тапсырма 10 мин
(С)
INSERT әдісі
Жаңа материалмен таныса отырып, түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды, саралайды, бағалайды.
| Интербелсенді тақта
| |