|
экология қмж 6 кл. ыса мерзімді саба
Сабақ тың басы 15
минут
| Сәлемдесу. Іскерлік атмосфера орнату.
Сәттілік тілеу.
Тақтада суреттер арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды.
Мұғалім бүгінгі сабақтың мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырады. Сабаққа қысқаша шолу жасалады.
Оқушыларды топқа бөлу.
|
| Сабақ тың ортас ы
50
минут
| Бейнематериал. «Қазбалы отындар. Қолданылуы».
Мәтінмен жұмыс. Оқушылар табиғатты пайдалу түрлерін, ұтымды және ұтымсыз пайдалану қажеттілігін айтады. Топтық жұмыс. Дүниежүзінде табиғатты пайдалану туралы шағын зерттеу жүргізу.
1 топ – Жерді пайдалану; 2 топ – Суды пайдалану;
топ – Орманды пайдалану; топ – Жануарлар дүниесін пайдалану; топ – Табиғи рекреациялық ресурстарды пайдалану.
| https://twig- bilim.kz/kz/film/fossil- fuels-use
Презентация, суреттер, мәтін.
|
|
| Бағалау критерийлері
| Дескрипторлар, оқушыға
|
|
| Табиғатты
пайдаланудың қажеттілігін түсіндіре алады.
| Табиғатты пайдалану
шаруашылықтың қай саласында қолданылатының анықтау
|
|
|
| Табиғат пайдаланудың
мақсаты қандай
|
|
|
| Табиғат пайдалану кезінде
туындайтын мәселелер
|
|
|
| Табиғатты пайдаланудың
түрін анықта: ұтымды немесе ұтымсыз пайдаланама
|
|
|
| Қазақстанда бұл табиғат
пайдаланудың деңгейіне сипаттама жасаңдар
|
|
|
| Болашақта бұл табиғат
пайдаланудың қолданылуына болжам жасап көр.
|
|
|
Қ/Б: Топтар өз жұмыстарын таныстырады. Топтар қорғап шыққаннан кейін, топтар бір-бірін бағалайды. Ауызша бағалау(Жарайсыз жақсы орындағансыз т.с.с ) 1 топ – 4 топты бағаласа, 2 топ – 3 топты бағалап шығады. Мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.
|
|
| Мұғалім топтардың жұмысын қорытындылап шығады.
|
|
Жұптық жұмыс. Дүниежүзінде табиғатты пайдалану тақырыбын SWOT талдау арқылы орындау.
| https://www.syl.ru/articl
e/185253/new_prirodnyi e-resursyi---eto- ispolzovanie-prirodnyih- resursov
|
| S- күшті жақтары
| W – әлсіз жақтары
| O- мүмкіншіліктері
| T – қауіп-қатерлері
|
| SWOT талдауы жүргізілгеннен кейін, оны матрица
арқылы жалғастырып, шешімін көрсету. SW, ST
|
|
| Бағалау критерийлері
| Дескрипторлар, оқушыға
|
| Табиғатты пайдалану
түрлерін біледі.
| Табиғат пайдаланудың күшті
жақтарына 2 мысал келтіре алады
|
| Табиғатты
пайдаланудың қажеттілігін түсіндіре алады.
|
|
| Табиғат пайдаланудың әлсіз
жақтарына 2 мысал келтіре алады
|
| Табиғат пайдаланудың
мүмкіншіліктеріне 1 мысал келтіре алады
|
|
| Табиғат пайдаланудың қауіп-
қатерлеріне 1 мысал келтіре алады
|
|
| Күшті жақтары арқылы, әлсіз
жақтарын қарастырып, 1 шешу жолдарын ұсына алады
|
|
| Күшті жақтары арқылы,
қауіп-қатерлерін қарастырып, 1 шешу жолдарын ұсына алады
|
| Жұптар өз тапсырмасын сынып алдында таныстырады.
Жұптық бағалауды оқушылар тақтада берілген дұрыс жауаптары негізінде жүргізеді.
Қ/Б: Жұптар бір бірін график түрінде бағалау(стикер, смайлик)
|
| Бүкіл сынып:(С)Табиғатты тиімсіз, тиімді пайдаланудың қажеттілігін түсіндіреді, талқылайды. (бұл тапсырма ауызша талқылау ретінде жүргізіңіз)
|
| Жұптық жұмыс: Стастикалық мәліметтер негізінде табиғатты тиімді және тиімсіз пайдалану жолдарын графикалық, сызба, модель түрлерінде ұсынады.
|
|
|
(бұл тапсырма жазбаша түрде жасалуы мүмкін, мысалы ментальды карта. Немесе тірек-сызба ұсыныңыз) Табиғатты пайдалану Тиімді
Тиімсіз Осы сызбаға табиғатты пайдаланудың тиімді және тиімсіз мысалдарын ұсынуы керек.
Қ/Б: Тексереміз және толықтырамыз (Қате жерлерін және қосатын жерлеріңізді жазып көрсетесіздер) Сыныптың жұмысына кері байланыс беру.
|
| Сабақ тың соңы 15
минут
| Рефлексия.
«Жарқын жұлдыз» әдісі арқылы етістікпен аяқталатын сөздермен бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен жұлдызды толтыру ұсынылады.
Бүгінгі сабақта маған түсінікті болды; Бүгінгі сабақ маған түсініксіз
Мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі. Сабақ аяқталды, сау болыңыздар.
|
| Қосы мша ақпар ат
|
|
| Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Тапсырма- -
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
| Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
| Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме? Егер
|
|
оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарларынан ауытқулар болды ма
және неліктен?
|
| Жалпы бағалау
| Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты) 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты) 1:
2:
Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
| |
|
|