|
экология қмж 6 кл. ыса мерзімді саба
|
| Тапсырмалар :
|
Тарат па матер иалда р, кілтт ер
| Қорықтың аты
| Құрылған жылы
| Орналасқан жері
| Мақсаты
| 1. Ақсу-Жабағалы
| 1926ж
| Оңтүстік және Жамбыл облысы,Батыс Тянь- шаньның солтүстігі
| Табиғи кешенде қарақұйрық, ақ палеонтологиял жотасында
| 2.Науырзым
| 1930ж
| Қазақстан орманды даласының оңтүсті гіндегі Қостанай
облысы
| Табиғи кешенде Қарағай- Тірсек топырақта өсеті
| 3. Алматы
| 1935ж
| Алматы облысы
| Табиғи кешенде
«Әнші тау», Тян тарғақ
| 4. Барсакелмес
| 1939ж
| Арал теңізінің солтүстік бөлігі
| Ежелгі жануарл табиғатқа бейім
қарақұйрық, құл
| 5.Қорғалжын
| 1968ж
| Астана қаласынан 140 км жерде
| Құстар мен жан сақтау, та-биғат зерттеу.ЮНЕСК ландшафт, үшкі қоқиқаз
| 6 Үстірт
| 1984ж
| Маңғыстау облысы,
Қарақия ауданында
| Табиғи кешенде
үстірт муфлоны
| 7.Алакөл
| 1998ж
| Онтүстік-Шығыс Қазақстанда
| Құстар мен жан сақтау, табиғат
зерттеу.
| 8.Батыс-Алтай
| 1992ж
| Шығыс Қазақтанда
| Сирек кездесеті
өсімдіктерді қор
| 9.Марқакөл
| 1976ж
| Шығыс Қазақтанда, Күршім жотасы,Азутау жотасының аралығында
| Аралий, алтын т талма, теңге
| 10.Қаратау
| 2004ж
| Оңтүстік Қазақстанда
| Көнежерортатең Шань қоңыр аю
|
|
| Бағалау критерийлері
| Дескрипторлар
| Қорықтар туралы ақпаратты жүйелейді
| Қорықтардың атын толық тізіп жазады Құрылған жылдарын, орналасқан орнын 3.Қорықтың мақсатын, негізгі қорғалатын
|
|
| Сабақтың
соңы
| Өзіндік рефлексия социометрия «Нысана»
| Стри
керле
|
| Үйге:шағын зерттеу.
1 «Барсакелмес» қорығы туралы іздену, слайд дайындау
| р
|
| Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
| Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
| Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздің техникасын сақтау.
Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
| Барлық оқушылар білетін болады: Оқушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
| Құндылықтарды бағалаудағы салыстырмалы талдау жасай алулары бағаланады.
| Оқушылардың жас ерекшелігін ескере отырып АКТ құралы интербелсенді тақтаны денсаулыққа зияндылығын және нормативке сай 10 минут қолдану.
| Нәтиже
Сабақтың/оқу міндеттері шынайы болды ма?
Бүгін оқушылар нені жаттады?
Оқу атмосферасы қандай болды?
Менің жоспарлаған дифференциация дұрыс болып шықты ма?
Мен регламентті сақтадым ба? Менің жоспарымда қандай өзгерістер болды және олар қандай
| Төмендегі бос орынды сіздің сабағыңызды сипаттауға пайдаланыңыз. Сол жақтағы бағанда берілген сабақтың сапасы туралы сұрақтардың ең маңыздыларына жауап беріңіз
|
Мұғалім: Мерзімі: Сынып: Сабақ: № 34
| Сабақтың тақырыбы
| Қорытынды сабақ.
| Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
| мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау;
әр түрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме) ұсына білу;
| Сабақтың мақсаттары
| Барлық оқушылар орындай алады:
Мәтіндердегі терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды тауып, шығармашылық жұмыс жаза алады.
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды талдап, мәтін мазмұны аясында құрылымын сақтай отырып шығармашылық жұмыс ұсына алады.
| Кейбір оқушылар орындай алады:
Шығармашылық жұмыс жазуда терминдер мен тілдік оралымдарды таңдап, саралап қолдану арқылы өз ойларын білдіреді.
| Бағалау критерийлері
| Мәтіндердегі мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдайды. Тақырып бойынша құрылымын сақтай отырып шығармашылық жұмыс жазады.
| Тілдік мақсат
| Оқушылар орындай алады:
Оқушылар шығармашылық жұмыс орындайды. Хат, эссе, әңгіме жазады.
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Экологиялық сауаттылық, ғаламдық проблема, индустриялық қоғам, биосфера, демографиялық жарылыс, радиация, парнигті эффект, озон қабаты
| Талқылауға арналған сұрақтар: Мұхит суының ластануының алдын алу үшін не істер едің?
| Құндылықтарға баулу
| Ұлттық қауіпсіздік және әлемдік, аймақтық мәселелерді шешуге
бүкіл елге араласу, қатысу. Азаматтық жауапкершілік.
| Пәнаралық байланыс
| География
| Тақырып бойынша алдыңғы білім
| Еліміздегі экологиялық мәселелер мен өз өлкелерінің экологиясы
туралы біледі. Шығармашылық жұмыстар орындай алады.
|
Сабақтың жоспарланғ ан кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
| Сабақтың басы
5 мин
| Ширату. «Экология шеңбері» Шеңбер жасап тұрады ортада. Қолдарына ақ бет қағаз алады. Оған өз бойларындағы жаман қасиеттерін жазады. Енді одан арылу үшін умаждайды және лақтырады.
Сұрақ: оқушылар біз не істедік?
Бойымыздағы жаман қасиеттерден арылдық. Жақсы. жаман қасиеттерден арылғанымызбен, тұрған жерімізді, айналамызды ластадық.
Міне осындай кішкене ғана мәселеден ғаламдық проблема шығатынын есімізден шығармайық. Оқушылардың қолдарына су, ауа, топырақ суреттері салынған жетондар таратылып беріледі.
Сол бойынша топқа бөлінеді.
|
Жетондар
| Сабақтың ортасы 3 мин
| Тыңдалым алдындағы тапсырма
ТЖ: «1 минуттық әңгіме» әдісі 1-тапсырма. Жұмыс
түрі: Алдарыңызға ұсынылған суреттер арқылы өз білетіндеріңізді ортаға салыңыз. Оқушылардың қолдарына берілген жетондарына қоса А4 парақшасына
Қоқысқа толы әлем Мұхиттың ластануы Ауа бүлінуі суреттер беріледі.
Дескриптор:
|
Топтарға арналған фотосуреттер
| |
|
|