Мұғалім: Мерзімі: Сынып: Сабақ: №8
| Сабақтың тақырыбы:
| Су-тіршілік көзі
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| Ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде
құрастыру.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар орындай алады:
Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, жалпы және нақты сұрақтарға жауап береді.
Мәтін негізінде графиктік мәтінді /сызба/ құрастырады.
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
«Су-табиғат құбылысы» мәтінінің мазмұны желісіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады.
Мәтін желісі бойынша кесте толтырады.
| Кейбір оқушылар орындай алады:
Мәтіндегі өзекті мәселелерді өмірмен байланыстыра өз ойын дәлелдейді,ой тұжырымдайды.
Мәтін желісі бойынша диаграмма құрастырады, шынайы өмірмен байланыстыра отырып, қорытынды ой білдіреді.
| Бағалау критерийі
| Мәтіннің мазмұнын түсінеді, жалпы және нақты сұрақтарға жауап береді.
-Мәтін негізіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырып, ойларын тұжырымдайды.
Мәтін желісі негізінде графиктік мәтін /диаграмма, сызба, кесте/ түрінде құрастыра отырып, дәлелдер арқылы қорытынды ой білдіреді.
| Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады:
Мәтін мазмұнымен танысады, жалпы және нақты сұрақтарға жауап береді.
Мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады. Ақпараттарды пайдалана отырып, графиктік мәтін/ сызба, кесте, диагамма/ құрастырады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тіршілік көзі,
«Су-ана», бұлақты жер, нулы жер, ұшықтау, ғаламат күш. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:қазақ ұғымы, тазалығын сақтау, тіршілікті сақтау, «Таза болсаң, судай бол», «Тау мен тасты су бұзар», судың пайдасы, «Судың да сұрауы бар», «Аққан судың да тоқтауы бар», көрегенділікпен айтқан. Мәтін құруға арналған пайдалы тіркестер:таза су, аққан дария, бұлақты жер, суды қадірле,таулы жер, өмір нәрі, су қадірі, өзекті мәселе, тіршілік тәжірибелері, суды ластама. Талқылауға арналған сұрақтар:
-Судың қандай ерекшеліктерін білдіңдер?
-Қандай мақал-мәтелдер, тыйым сөздер білесіңдер?
|
| -Судың тіршіліктегі рөлі мен маңызы қандай?
-Су қадірін білесіңдер ме?
| Құндылықтарға баулу
| «Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият» 3- құндылығы негізінде азаматтық жауапкершілікті, экологиялық сауаттылықты, ашықтық пен ынтымақтастықты және бүгінгі замандағы су мәселесі туралы түсінік
қалыптастыру, «Қазақстан- менің Отаным» жалпыұлттық идеяларын жүзеге асыру.
| Пәнаралық байланыс
| Әдебиет, жаратылыстану,география.
| Тақырып бойынша алдыңғы білім
| Су және оның қасиеттері туралы біледі.
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
| Сабақтың басы (7 мин) 2 мин
| Қызығушылықты ояту. Психологиялық ахуал туғызу. «
|
http://www.bilim-
all.kz/tag/article?
https://www.youtube.com/watch? v=okh2KToJy14
https://kk.wikipedia.or https://infourok.ru/ashi-saba-taza- bla-ibiray-altinsarin-883056.html https://kk.wikipedia.or
Аудиожазба.
|
| Сәттілік тамшылары».
Оқушылар шеңберге тұрады.
| 1 мин.
| Үнтаспадан естілген тамшылар
тырсылымен бірге бүгінгі сабаққа
|
| сәттілік тілейді.
|
| Су туралы мақал-мәтелдер
|
| арқылы топқа бөлу.
|
| 1-топ «Тамшы»
Су бергеннің сауабы бар,
|
| Су төккеннің жауабы бар.
|
| 2-топ «Бұлт»
Су бар жерде ырыс бар: ұстап
| 4 мин.
| балық жейсің,
ақ бидай егіп, нанын жейсің.
|
| 3-топ «Бу»
Таза болсаң судай бол, бәрін жуып
|
| кетірген.
|
| 1-тапсырма. С.
Тыңдалым алды тапсырма: Су
|
| туралы бейнебаян көрсетемін.
|
| «Жұпта талқылау» әдісі.
1.Бейнебаян не туралы?
|
| 2.Бейнебаянды көре отырып
|
| қандай ой түйдіңдер?
|
| Дескриптор:
1.Бейнебаянды көреді.
| Сабақтың ортасы 30 мин.
6 мин.
| 2.Сұрақтарға жауап береді. 3.Бейнебаян желісі бойынша ой білдіреді.
Қ.Б. (бұлақ, өзен, көл суреттері
|
12 мин.
| арқылы бағалау). Мұғалімнің бағалауы.
Бұлақ-жақсы, дегенмен әлі де талпыну керек,
Өзен-жақсы, көл-өте жақсы.
2- тапсырма. Ж/Т.Ж.
«Жүзіп шығу» әдісі бойынша Мәтінді мұқият тыңдаңдар. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
Су-тіршілік көзі.
Су-тіршілік көзі. Жерді анаға теңеген халқымыз суды да ертеде
«Су-ана» деп қасиеттеген. Анасыз адамның өмірге келмейтіні секілді, су жоқ болса, өмір сүру де жоқ.
Қазақ ұғымында суға жуынды төгу, дәрет сындыру қылмыс, күнә саналады.
Су-таза. Оның тазалығын сақтау өмір-тіршілікті сақтау екенін бұрынғы замандарда өткен ата- бабалар жақсы түсініп, бізге өсиет еткен. «Таза болсаң судай бол, бәрін жуып кетірген», «Сулы жер- нулы жер», «Бұлақты жер-құрақты жер», «Толысып аққан дария- мейірбанды қария», «Жылай- жылай құдық қазсаң, күле-күле су ішерсің» деген мақалдар бар. «Су ішкен құдығыңа түкірме» деп тыйым айтады. «Сумен ойнама батарсың» деп сақтандырады. «Тау мен тасты су бұзар» деп судың ғаламат күшін ұқтырады.
Шошынып ауырған адамда сумен ұшықтап емдейді. «Сулы жер құрақсыз болмас, таулы жер бұлақсыз болмас» деп су бар жерде сұлулық, тіршілік бар екенін түсіндіреді. Суды қадірлеп, бағаламаған ел апатқа, азапқа ұшырайтынын тіршілік тәжірибелері адамға көрсетіп-ақ келеді. «Судың да сұрауы бар»,
«Аққан судың да тоқтауы бар» деп халық көрегенділікпен айтқан. (З.Ахметов)
Сұрақтар:
1 .Мәтінде не туралы айтылған?
2. Судың қандай ерекшеліктерін
|
https://nationalgeographic.kz/2017
/05/20/5701.html
http://bilim-all.kz/article/6365- Tamshy
Флипчарт, маркерлер.
| |