Главная страница
Навигация по странице:

  • 1.1. Адиктивна поведінка Адиктивна поведінка

  • 1.2. Класифікація компютерних ігор

  • Нерольові компютерні ігри

  • Рольові компютерні ігри.

  • 1.3. Стадії формування психологічної залежності від компютерних ігор

  • 1.4. Загальні ознаки компютерної залежності Психологічні симптоми

  • Фізичні симптоми

  • 1.5. Наслідки для психологічного стану від компютерної залежності

  • пмихправо. Комп'ютерна_залежн_ст_. Компютерна залежність Цей світ чудовий, але не забути б мені повернутися


    Скачать 0.51 Mb.
    НазваниеКомпютерна залежність Цей світ чудовий, але не забути б мені повернутися
    Анкорпмихправо
    Дата07.02.2021
    Размер0.51 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаКомп'ютерна_залежн_ст_.doc
    ТипДокументы
    #174456
    страница1 из 4
      1   2   3   4

    Комп’ютерна залежність:

    «Цей світ чудовий, але не забути б мені повернутися»

    Інформаційний збірник

    // Копаєва Є.В. практичний психолог Дніпропетровського педагогічного коледжу ДНУ
    У розробці подано матеріали щодо явища комп'ютерної залежності, розкрито причини її формування, охарактеризовано фізичні та психологічні наслідки залежності, її профілактика і шляхи подолання.

    Рекомендовано для психологів, соціальних працівників, викладачів, студентів, а також: для широкого кола людей, які цікавляться проблемою комп'ютерної залежності.
    Зміст

    Вступ

    1. Комп'ютерна залежність як феномен сучасного світу

    1. Адиктивна поведінка

    2. Класифікація комп'ютерних ігор

    3. Стадії формування психологічної залежності

    4. Загальні ознаки комп'ютерної залежності

    5. Наслідки для психологічного стану від комп'ютерної залежності

    1. Причини формування комп'ютерної залежності

    2. Медичні аспекти користування комп'ютером

    1. Порушення постави

    2. Ураження кисті і променево зап'ястних суглобів

    3. Комп'ютерний зоровий синдром

    4. Діагностика комп'ютерної залежності

    1. Опитувальник комп'ютерної залежності

    2. Тест на Інтернет адикцію

    3. Скринінгова діагностика комп'ютерної залежності

    5.Профілактика та шляхи подолання

    1. Рекомендації батькам при першому знайомстві дитини з комп'ютером

    2. Рекомендації Інтернет-залежному

    5.3.Етапи профілактичної діяльності

    6. Система рейтингів відео і комп'ютерних ігор

    1. Американська система рейтингів Е8КВ

    2. Оп-Ііпе - рейтинг

    3. Європейська система рейтингів РЕСІ

    Висновки

    Короткий словник термінів

    Нотатки

    Література
    Вступ

    Комп'ютер увірвався у наше життя стрімко і з кожним днем стає невід'ємною частиною нашого повсякденного життя. В сучасному світі не вміти користуватись ним все рівно, що не вміти писати або читати. Сьогодні майже вся діяльність людини супроводжується інноваційними технологіями, які допомагають людині розвиватись та збагачувати свої знання, швидко і оперативно отримувати необхідну інформацію, економити час і раціоналізувати свою діяльність. З появою комп'ютерних технологій людство вийшло на нову сходинку свого розвитку. Саме завдяки Інформаційним технологіям є можливість виконати великий обсяг роботи за менший проміжок часу, що підвищує ефективність професійної діяльності.

    На самому початку розвитку комп'ютерні технології застосовувались для робочих цілей, але з часом завдяки комп'ютерній індустрії, розвитком світової мережі Інтернат вони перетворились на потужний ресурс проводження за ними вільного часу для розваг. Людина, включившись у кіберпростір поступово стає залежною від нього.

    Питання про надмірну захопленість комп’ютерами стала актуальною не лише сьогодні. Ще з кінця 80-х років в зарубіжній психології почали вивчати явище комп’ютерної залежності [3]. Офіційно Інтернет створено 17 квітня 1991 року. І саме з цього періоду в США стали спостерігати фінансові втрати у компаніях, які використовували у своїй діяльності мережу, залишаючи патологічний потяг до неї у своїх співробітників. І існування комп’ютерної залежності офіційно було визнано у 1995 році в США [1]

    Проблема інтернет-залежності (адикції) постала у 1996-1997 рр. і займалися ним переважно зарубіжні фахівці (принаймні саме до цього періоду відносяться перші публікації з проблеми). У перших роботах з питання інтернет-залежності, підходи до проблеми носять суто дискусійний характер.

    Більшість дослідників визнає, що розвиток залежності буває не тільки від речовин, що вводяться в організм, але й від вироблених суб'єктом емоційно забарвлених дій. Існують паралелі між закономірностями виникнення Інтернет-залежності та закономірностями формування залежності курців, наркоманів, алкоголіків, картярів. Цьому присвячені дослідження К.Галкіна, А.Голдберга, Р.Грановської, К. Янга та інших фахівців.

    А. Голдберг одним із перших запропонував набір діагностичних критеріїв Інтернет-залежності, К, Янг провела спеціальне дослідження й запропонувала власний варіант тесту з виявлення Інтернет-залежності. Швидкість формування Інтернет-залежності, за даними К. Янг, досить висока і обумовлюється багатьма факторами.

    З 2000 р. в Україні Л.Н. Юрьева, Т.Ю. Болбот провели декілька ґрунтовних досліджень, присвячених питанню діагностики та профілактики комп'ютерної залежності серед дніпропетровських навчальних закладів щодо формування, діагностики та корекції комп'ютерної залежності у підлітків, що найбільш схильні до неї.

    Слід зазначити, що, зважаючи на «наздоганяючий розвиток» в Україні передових телекомунікаційних технологій, проблема комп'ютерної залежності в україномовній літературі практично не розглядалася. Виняток становили поодинокі перевідні статті, зокрема написані спеціально для видаваних в Росії збірок, а також параграфи, присвячені розвитку такого роду залежностей в роботах з соціальної психології. Проте загальне число таких публікацій залишається украй малим. В той же час, за останні декілька років у великих містах відбувся стрибкоподібний розвиток Інтернет - якщо в 2003 році в Україні Інтернетом користувалося близько 5 % населення, то на 1 липня 2008 -21,6 %. населення. Послугою доступу в Інтернет нині можуть користуватися 55 % сімей.

    Виникає принципово новий тип особистості, що стає усе більше масовим, і тим самим вимагає спеціального наукового, і в тому числі, психологічного вивчення. Крім того, з огляду на значне збільшення й розширення потоку інформації та її легкодоступність для підлітка, особливої уваги і вивчення потребують питання впливу комп'ютера на процес становлення підростаючого покоління. Звертаючись до даних соціологічного дослідження, метою якого було визначення ключових причин і факторів, що породжують насильство серед молоді першопоштовхом розглядають різні фактори. Та на другому місці(33,8%) стоїть вплив засобів масової інформації, до якої належить і користування мережею Інтернет. Цю тенденцію підтверджують також і інформація з кримінальних хроні, де йдеться про правопорушення на фоні комп'ютерної залежності. Тому дане питання стає актуальним і в нашому суспільстві. Перед фахівцями стоїть задача не тільки бути обізнаними в цій сфері, і й вміти розрізняти симптоматику залежності від комп'ютера, проводити діагностичну, профілактичну і корекційну роботу.

    Пропонована збірка має на меті надати реальну допомогу психологам, соціальним працівникам, викладачам, студентам. У ній висвітлюється явище комп'ютерної залежності, розкрито причини її формування, охарактеризовано фізичні та психологічні наслідки залежності, її профілактика і шляхи подолання.
    «Сімнадцятилітній юнак забив своїх батьків залізними прутами, бо вони не пускали його в комп'ютерний клуб. Убивство скоїв підліток зі своїм приятелем. За їхнім задумом цей злочин мав покласти початок серії убивств у місті: горе-гравці збиралися грабувати й убивати батьків інших фанатів комп'ютерних ігор».

    1. Комп'ютерна залежність як феномен сучасного світу

    1.1. Адиктивна поведінка

    Адиктивна поведінка (від англ. addiction -схильність, згубна звичка) характеризується прагненням уникнення від реальності шляхом штучної зміни свого психічного стану хімічним або нехімічним способом.

    Цей стан стає домінуючим у свідомості людини, його поведінка підпорядковується пошуку можливостей, які б дозволили змінити реальність. В результаті людина існує у віртуальному світі.

    Короленко Ц.П. і Дмитрієв Н.Д. поділяють адикції на хімічні, нехімічні і проміжні.

    До хімічних відносять адикцію до табаку, кофеїну, опіатам, канабіоідам, галюциногенам, транквілізаторам, барбітуратам.

    До нехімічних - патологічна схильність до азартних ігор (гемблінг), комп'ютерна, сексуальна адикція, трудоголізм, шопоголізм, адикція відносин (певний штамп у стосунках), ургентні адикції (перебування у стані постійної нестачі часу).

    До проміжних адикцій відносять нервову анорексію і булемію.

    Найбільш схильні до адиктивної форми поведінки люди, які мають наступні психологічні характеристики:

    1. Виховання у дитинстві:

    1.1. Формування ранньої тривожності, пов'язаної з тривожністю або емоційною напругою матері;

    1.2. Психологічні травми у дитинстві (насилля, жорстоке поводження)

    2. Особливості особистості:

    1. Знижена здатність долати труднощі повсякденного життя, і гарне подолання кризових ситуацій;

    2. Прихований комплекс неповноцінності, який поєднується із демонстрацією зверхності;

    3. Зовнішня стабільність, яка поєднується зі страхом перед стійкими емоційними контактами;

    4. Прагнення говорити неправду;

    5. Прагнення обвинувачувати інших, знаючи, що вони праві;

    6. Прагнення уникати відповідальності;

    7. Стереотипність, повторюваність поведінки;

    8. Залежність;

    9. Тривожність.

    3. Соціальні фактори:

    1. Дезінтеграція суспільства;

    2. Дискримінація за статевими, національними, економічними та іншими ознаками.

    Всі форми адитивної поведінки мають свою специфіку, яка вивчена недостатньо. Це в першу чергу стосується адиктивної поведінки до комп'ютерних технологій.

    На сьогодні комп'ютерна залежність і її складова Інтернет залежність не входить до Міжнародної класифікації захворювань 10-го перегляду. Найбільш близьку модель зі всіх описаних розладів можна використати «патологічну схильність до азартних ігор».

    Комп'ютерну адикцію можна визначити як розлад звичок і потягів, які не викликані хімічним шляхом.

    На сьогодні існує два базових визначення розладів, які пов'язані з комп'ютерами. Перше визначення дав Йван Голдберг у 1996 році. Під Інтернет залежністю він розумів розлад поведінки в результаті використання Інтернету і комп'ютера. Канделз у 1998 році доповнює його і зазначає, що Інтернет залежність включає в себе будь який вид діяльності в мережі.

    В сучасності Інтернет - залежність це нав'язливе або компульсивне бажання увійти в мережу, перебуваючи в оff-liпе, і неможливість вийти з Інтернету, перевуваючи оп-liпе. Синонімами можуть виступати поняття Интернет-адикція, віртуальна адикція, кібсрадикція, нетаголізм.

    Необхідно звернути увагу на те, що існує різниця між типом діяльності в мережі. Комп'ютерні адикти більшу частину часу прагнуть до соціальної активності в мережі, приймають участь в чатах, форумах, ІСQ. Не адикти більшу частину часу проводять в пошуках необхідної інформації і використовують для спілкування електронну пошту. Ключова різниця складається у тому, що адикти намагаються створити нові стосунки в мережі, в той час як не адикти лише підтримують вже існуючі зв'язки.

    Виділяють 5 типів залежності:

    • Нав'язливий серфінг (подорож мережею у пошуках інформації);

    • Пристрасть до біржових онлайнових торгам і азартним іграм;

    • Віртуальні знайомства;

    • Кіберсекс;

    • Комп'ютерні ігри.


    1.2. Класифікація комп'ютерних ігор

    Вперше комп'ютерні ігри класифікував А.Г.Шмельов, пізніше М.Іванов розширює її. На сьогодні ігри класифікуються нерольові і рольові комп'ютерні ігри.

    Нерольові комп'ютерні ігри: логічні, аркадні, ігри на швидкість реакцій кмітливість, ігри в карти, ігри-імітатори ігрових автоматів.

    Найбільшу небезпеку для підлітків становлять саме рольові комп'ютерні ігри, оскільки вони дають можливість повністю увійти у віртуальний світ і викликаюсь досить потужну залежність від обраного героя.

    Рольові комп'ютерні ігри. Основна їх особливість - найбільший вплив на психіку гравця, глибина входження у гру, а також мотивація ігрової діяльності, яка заснована на прийнятті ролі і уникнення реальності.

    Типи рольових ігор розрізняють:

    • За характером свого впливу на граючого;

    • За силою «затягування» у гру;

    • За ступенем «глибини» психологічної залежності.

    Рольові ігри мають наступні характеристики:

    • Ігри у вигляді «очей» комп'ютерного героя (повна ідентифікація з персонажем, повна втрата зв'язку з реальним життям);

    • Ігри з виглядом ззовні на свого героя (менша сила входження в роль, ототожнення з героєм має менший характер);

    • Стратегічні або ігри керувань (управляння комп'ютерними персонажами)

    Рольові ігри побудовані таким чином, щоб дозволити людині відмовитись від реальності (мінімум на час гри) і потрапити у віртуальний світ. Як результат цього, рольові комп'ютерні ігри роблять істотний вплив на особистість людини, а саме:

    > Вирішують проблеми «порятунку людства» у віртуальному світі;

    > Накопичують проблеми у реальному житті.

    Одночасно з цим ігри можуть позитивно впливати - знімають стрес, дають можливість відпочити від реальних проблем.

    На практиці люди зловживають цим способом уходу від реальності і вирішення проблем, втрачаючи почуття міри. Внаслідок виникає небезпека не тимчасового, а повного звільнення від реальності та утворення дуже сильної психологічної залежності від комп'ютера. Людина на деякий час «виходить» з віртуальності в реальний світ для задоволення певних фізіологічних потреб. Інші потреби вміщені у віртуальну реальність і задовольняються там. Реальний світ починає здаватися чужим, не цікавим, повним небезпек, тому що в реальному світі людина не може робити те, що дозволено у віртуальному. Гра перетворюється на засіб компенсації живих проблем, а особистість починає реалізовуватись переважно в ігровому світі.

    1.3. Стадії формування психологічної залежності від комп'ютерних ігор

    Виділяють чотири стадії розвитку психологічної залежності від комп'ютерних ігор:

    Стадія легкої захопленості. Після того, як людина грала декілька раз у рольову гру, вона починає «відчувати смак». Гравець відчуває задоволення від гри, отримуючи позитивні емоції. Особливість стадії полягає у тому, що гра має ситуативний характер, потреби у гри ще не виникає і власне гра не є значущою цінністю для людини.

    Стадія захопленості. Виникнення нової потреби - комп'ютерної гри. Прагнення до гри на цьому етапі виступає як мотивація, детермінована потребами втечі від реальності і ухвалення ролі. Гра носить систематичний характер.

    Стадія залежності. На цій стадії гра переміщується на нижній рівень піраміди потреб і стає такою ж необхідною для гравця як потреба у їжі, сні. Залежність може формуватись у двох формах: соціалізованої і індивідуалізованої потреби у грі. Утворюються групи гравців в оn-lіnе, або потреба грати на одинці, На цьому етапі гра виступає як своєрідний наркотик, до якого необхідно постійно повертатись, якщо протягом якось етапу вони «не приймають дозу», то починають відчувати психологічний дискомфорт.

    Стадія прихильності. Відбувається згасання ігрової залежності людини, зі зрушенням психологічного змісту у бік норми. Людина тримає дистанцію з комп'ютером, проте повністю відірватися від психологічної прихильності до ігор їй повністю не вдається. Це стадія може тривати найдовше за всіх.

    Людина може пройти всі стадії розвитку комп'ютерної залежності, а може

    1.4. Загальні ознаки комп'ютерної залежності

    Психологічні симптоми:

    • Людині важко самостійно відірватись від роботи або гри на комп'ютері;

    • Якщо хтось або щось відволікає від комп'ютера, людина відчуває сильне роздратування;

    • Нездатність спланувати завершення сеансу роботи або гри (ще трошки, ще 5 хвилин);

    • Час проведений за комп'ютером змушує адикта відкласти або ігнорувати домашні справи, роботу, навчання, зустрічі, домовленості;

    • Постійний пошук грошей на придбання ігор, обладнання, оплати Інтернету;

    • Завжди є пояснення і виправдання власної пристрасті перед іншими. Дитина обманює, дорослий імітує бурну діяльність;

    • Відчуття емоційного піднесення, ейфорії під час роботи на комп'ютері;

    • Справи поза комп'ютером викликають пригнічений стан (абстиненція);

    • Обговорюється комп'ютерна тематика завжди і зі всіма, хто щось розуміє з даного питання.

    Фізичні симптоми:

    • Зап'ястний тунельний синдром — оніміння та зниження чутливості пальців;

    • Сухі очі;

    • Головні болі (схожі на мігрень);

    • болі у спині;

    • Недотримання гігієни;

    • Розлади сну

    • Нехтування власним здоров'ям, гігієною, сном на користь часу, який проведено за комп'ютером. Готовність нерегулярно харчуватись випадковою або одноманітною їжею, не відволікаючись від комп'ютера.


    1.5. Наслідки для психологічного стану від комп'ютерної залежності

    Порушення психічний станів у ігрових адиктів помітно неозброєним оком: знижений настрій, самопочуття, активність, підвищений рівень тривожності. Для ігрового адикта реальний світ нудний, нецікавий і повний небезпек, оскільки їх більшість - це люди, які погано адаптуються у соціумі. Внаслідок цього людина намагається жити в іншому світі - віртуальному, де все дозволено і вона встановлює правила гри. Це свідчить про дезадаптацію, неадекватне сприйняття адиками себе і навколишнього світу. Тривога наростає з наростанням свого роду дисонансу між «Я-віртуальним», який безсмертний і може все у віртуальному світі, і «Я-реальним», який є звичайною смертною людиною. З цієї точки зору вихід з віртуальної реальності є поверненням з ролі надлюдини в свій звичайний стан, який куди менше влаштовує адиктів. Основні механізми формування ігрової залежності засновані на потребах в ухваленні ролі відходу від реальності. Людина, що нормально адаптується в соціумі, не прагне до втечі від реальності, точно як і здорова особистість, що адекватно оцінює себе і інших, не прагне до ухвалення ролі іншої людини або істоти. Піти від реальності, приймаючи на себе чужу роль, намагаються лише дезадаптовані особистості, котрі неадекватно оцінюють себе.

    Отже людство занурюється у комп'ютери і комп'ютерні мережі, із кожним днем стає все більш залежним від них, що потребує відповідної діагностики, профілактики і корекції.

    Двоє підлітків розстріляли дванадцять однокласників, вчителя і поранили ще кілька людей, розкидаючи саморобні гранати. Після цього покінчили життя самогубством. У знятому перед тим фільмі один з та говорить, що відбуватиметься щось на зразок Dоот.
      1   2   3   4


    написать администратору сайта