Главная страница
Навигация по странице:

  • ВИМОГИ ДО ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ОПРАЦЮВАННЯ Вимоги до підготовки рефератів

  • Вимоги до аналізу кейсів

  • СИСТЕМА ПОТОЧНОГО ТА ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ ЗНАНЬ СТУДЕНТІВ ДЕННОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ

  • ПРАКТИЧНА ПІДГОТОВКА СТУДЕНТІВ ЗАОЧНОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ Загальна інформація

  • Завдання для контрольної роботи

  • ОЦІНЮВАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ ЗАОЧНОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ

  • ТЕХНІЧНЕ ОФОРМЛЕННЯ РЕФЕРАТІВ ТА КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ

  • РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

  • Р Е Ф Е Р А Т з дисципліни«Організаційна поведінка» на тему:ОРГАНІЗАЦІЙНА ПОВЕДІНКА І МЕНЕДЖМЕНТ:ВЗАЄМОЗВЯЗОК І ВІДМІННОСТІ

  • Додаток В Зразок оформлення рисунку роки

  • ------- Крива досвіду

  • Орг повед. Методичні рекомендації до самостійної роботи студентів з дисципліни Організаційна поведінка


    Скачать 233 Kb.
    НазваниеМетодичні рекомендації до самостійної роботи студентів з дисципліни Організаційна поведінка
    АнкорОрг повед.doc
    Дата08.07.2018
    Размер233 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаОрг повед.doc
    ТипМетодичні рекомендації
    #21199
    страница2 из 2
    1   2

    Кейси (ситуації) для аналізу
    Кейс 1.

    У 1981 р. Деніел К. Бойл із фірми «Даймонд Інтернешнл» запропонував ідею створення «Клубу 100» на заводі цієї фірми (Палмер, штат Массачусетс), який виготовляв паперове упакування для яєць. Працюючи керівником відділу кадрів цього заводу, Бойл був вражений тим, скільки годин він змушений приділяти «складним» працівникам і дрібним трудовим сутичкам. У зв’язку з цим ідея «Клубу 100» виникла в нього як спосіб приділення уваги тим працівникам, які кожного дня робили саме те, що повинні були робити.

    На заводі в Палмері працювало 300 осіб, 25% з яких були членами профспілки працівників паперової промисловості. Моральний рівень персоналу був дуже низьким. Дослідження, що були проведені перед цим, виявили, що 79% працівників уважали, що вони отримують недостатню винагороду за сумлінну працю.

    Ідея «Клубу 100» являла собою скоріше план приділення відповідної уваги старанним працівникам за допомогою бальної системи, а не схему додаткової, стимулюючої плати. За рік роботи без прогулів нараховувалося 25 балів, за рік без порушень дисципліни — 25 балів, за рік роботи без запізнень — 15 балів. Додаткові бали нараховувалися працівникам за надані пропозиції щодо поліпшення техніки безпеки, збільшення продуктивності та за обслуговування місцевого населення.

    Робітники, що набирали 100 балів, отримували нейлонову куртку з фірмовим знаком та написом «Клуб 100». Працівники, що набирали більше 150 балів, отримували право обрати за каталогом невеликі подарунки за рахунок фірми. Ті працівники, які не витрачали зароблені за рік бали, мали змогу накопичувати їх на власних рахунках, і коли рахунок досягав 600 балів, вони діставали право на цінніші подарунки.

    Тільки за перший рік після реалізації ідеї «Клубу 100» продуктивність праці на заводі зросла на 14,7%. Продовжувала вона зростати і надалі. Проведене через два роки після початку реалізації плану дослідження працівників виявило, що 86% з них відчуває, що керівництво вважає їх роботу важливою, а 81% вважали, що фірма віддає їм належне. Після того, як реалізація плану «Клуб 100» почалася і на інших заводах фірми, у відділенні «Даймонд Фібергласс Продактс» в цілому кількість відхилень від нормативного рівня якості зменшилася на 40%, а продуктивність праці зросла на 14,5%.

    Чому ж для працівників були такими цінними нейлонові куртки та недорогі сувеніри?

    Питання

    1. Як працює ідея «Клубу 100» відносно мотивації працівників?

    2. Розгляньте ідею «Клубу 100» з точки зору зовнішніх та внутрішніх винагород?

    3. Яка із змістовних теорій мотивації найкраще відповідає опису механізму дії «Клубу 100»?
    Кейс 2.

    Петро Васильович, директор з маркетингу компанії «Х» сидів у своєму кабінеті та намагався зрозуміти, у чому ж він припустився помилки. Він покладав значні надії на Сергія — молодого співробітника служби маркетингу, що хоч і працював у компанії трохи менше року, але вже зарекомендував себе та навіть встиг почати робити кар’єру в організації — піднявся з посади помічника до рівня менеджера з маркетингу через 7 місяців після того, як його взяли після закінчення університету до компанії «Х». Петро Васильович два тижні тому попросив Сергія підготувати все, що необхідно для участі компанії в щорічній виставці, участь у якій, на думку Петра Васильовича, могла відкрити нові перспективи розвитку для компанії. Сьогодні, через два тижні після свого прохання та за 12 днів до початку виставки, Петро Васильович попросив Сергія розказати як іде підготовка і чи все готово до участі компанії. На великий подив Петра Васильовича, Сергій зніяковів та сказав, що лише планує розпочати підготовку, і зараз не має часу, оскільки повинен закінчити звіт про дослідження ринку для товару Х21, що є його безпосереднім обов’язком. Петро Васильович не був готовий до такої відповіді, тому, не знаючи, що відповісти, запропонував Сергію, як тільки в нього з’явиться вільна хвилинка, зайти та обговорити, яка допомога йому потрібна для підготовки.

    Коли Сергій вийшов з його кабінету, Петро Васильович надовго задумався, намагаючись зрозуміти, чому Сергій так неприємно його здивував тим, що не виконав прохання. Можливо, Сергій дійсно був перевантажений роботою і не мав часу на виконання цієї роботи? Чи він просто не зрозумів, наскільки це важливо для компанії — добре підготуватися до виставки та використати пов’язані з цим можливості? А може … може Сергій просто не знав, з якого боку підійти до нової для себе справи? То чому ж він тоді не порадився зі мною? — такі невеселі думки роїлися в голові Петра Васильовича поки він розмірковував, що йому робити з Сергієм та несподіваною проблемою.

    Питання та завдання до кейсу

    1. Перелічіть та обговоріть з колегами причини, що могли призвести до описаної в кейсі проблеми.

    2. У чому помилка Петра Васильовича? Що він мав зробити інакше? Як саме?

    3. Що повинен зробити Петро Васильович, щоб вирішити проблему, яка виникла?
    Кейс 3.

    Роман, президент та власник невеликої компанії, що займалася оптовим продажем дрібної оргтехніки, був розлючений на керівника відділу збуту, свого давнього товариша, Ігоря:

    — Як ти взагалі смієш просити придбати новий додатковий факс для свого відділу, та ще й забезпечити мобільними телефонами двох своїх менеджерів з продажу? І це після того, як лише сьогодні вранці ти мені звітував, що ви виконали план продажу в минулому місяці всього на 78%? Слухай мене уважно. Якщо в цьому місяці план не буде виконано, ні ти, ні твій відділ не отримаєте квартальної премії. Я ще подумаю, платити вам взагалі зарплату за той місяць чи ні. Іди і передай це своїм підлеглим! І поки не виконаєте план — не підходь до мене з проханнями ні про забезпечення новою технікою, ні про зміни в системі стимулювання, ні про тренінг з техніки продажу для нових менеджерів з продажу. Нехай на своєму досвіді вчаться…

    Питання до кейсу

    1. З якою проблемою перфомансу зіткнувся Роман у наведеному кейсі?

    2. Як він намагається вирішити проблему?

    3. У чому, на ваш погляд, можуть полягати причини проблеми?

    4. Порадьте Роману, що він повинен зробити, щоб вирішити проблему.
    Кейс 4.

    Минав другий рік повстання проти Ноттінгемського шерифа. Була весна. Робін Гуд вирішив прогулятися в Шервудському лісі. Він ішов і обмірковував свій успіх, стан своїх сил.

    Повстання проти шерифа розпочалося з особистого протистояння, зародившись з конфлікту між Робіном та шерифом з його адміністрацією. Однак, виступивши проти шерифа один на один, Робін навряд чи міг досягти успіху. Саме тому він почав шукати спільників, людей скривджених та з загостреним відчуттям несправедливості. Пізніше він почав приймати всіх, хто до нього приєднувався, ставлячи при цьому лише кілька питань та вимагаючи лише одного — бажання служити. Сила, як він був впевнений, полягає в кількості. Перший рік минув під знаком перетворення групи людей у дисципліновану команду, яку об’єдну­вало вороже ставлення до шерифа та бажання жити поза законом. Команда була організована дуже просто. Робін мав усю владу, приймаючи всі важливі рішення. Окремі повноваження він делегував своїм лейтенантам.

    Вілл Скарлет відповідав за розвідку. Його основним завданням було перетворитися на тінь шерифа та його людей з тим, щоб випереджати кожний їх наступний крок. Він також збирав інформацію про пересування багатих купців та збирачів податків. Маленький Джон повинен був підтримувати дисципліну серед повстанців та забезпечувати відповідність навиків людей вимогам їх професій. Шерлок відповідав за фінанси. Він конвертував здобич у гроші, ділив її між співучасниками та знаходив надійні місця для переховування спільних коштів, що залишалися. І, нарешті, Мук, син Міллера, мав надзвичайно складне завдання забезпечувати всім необхідним постійно зростаючу команду «лісових жителів».

    Збільшення команди завжди задовольняло Робіна, але водночас було і причиною його стурбованості. Слава про його «лісових жителів» швидко поширювалась, нові рекрути вливалися в організацію з усіх куточків Англії. У міру зростання команди їх маленьке лісове сховище перетворювалося на великий військовий табір. Між рейдами люди байдикували, граючи в ігри та нічого не роблячи. Моральний дух підупадав, все важче було підтримувати дисципліну. «Чому?» — задавався питанням Робін і сам собі відповідав: «Я не знаю і половини людей, якими я зараз управляю».

    Питання до кейсу

    1. Визначте групи, які сформувалися серед «лісових жителів». Які з них можна назвати формальними, а які неформальними? На підставі яких ознак?

    2. Які причини спонукали людей приєднуватися до «лісових жителів» та на основі яких чинників формувалися групи всередині загону Робін Гуда?

    3. Чи можна назвати ефективною роботу групи «лісових жителів» та окремих підгруп усередині неї? У чому можуть полягати загрози ефективності діяльності цих груп?

    4. Які ви бачите перспективи розвитку груп, про які йде мова в кейсі?
    Кейс 5.

    У 1991 р., коли підприємництво почало розвиватися в країні стрімкими темпами, двоє давніх знайомих — Лідія Смірнова та Олег Трофімов — вирішили заснувати фірму ТОВ «Еліс». Лідії, яка до цього часу працювала в науковому інституті, що займався проблемами інформатизації, було 45 років, а Олегу, який вийшов на пенсію з військової служби, — 56. На думку засновників, фірма повинна була займатися всіма видами діяльності, дозволеними законодавством, бо ніяких специфічних знань чи «ноу-хау» вони самі не мали.

    Оскільки двох засновників для ТОВ було малувато, то Олег і Лідія вирішили залучити своїх знайомих, які засиділися без діла та заробітної плати в державних установах чи не мали чим зайнятися на заслуженій пенсії.

    Лідія привела з наукового інституту, де до цього працювала, «технарів» — комп’ютерщиків Василя, Івана та Аліну, а також господарника Олексія, який крім роботи в інституті на один строк обирався депутатом міської ради. Олексій та Василь увійшли до складу засновників та отримали посади заступника директора, яким стала Лідія. Крім цього, Лідія запросила в засновники свою сусідку по будинку науковця Ольгу, яка теж бажала заробити, а крім цього, була депутатом районної ради.

    Надалі людей у фірму продовжували набирати серед знайомих, керуючись при цьому не їх уміннями та здібностями, а підбираючи посади та обов’язки для людей, яким більше нікуди було подітися.

    Так, у фірмі з’явилася давня подруга Лідії Олена, яка нічого особливого робити не вміла, тому їй доручили керувати жінками-надомницями, які виробляли для фірми прикраси, які потім Олена здавала до художніх салонів.

    Олег, який обіймав посаду президента фірми, теж набрав цілий штат своїх знайомих — колишніх військових, які займалися комер­цією, тобто продавали та купували все, що потрапляло під руку.

    Комп’ютерщики теж запросили у фірму кількох своїх знайомих.

    Фірма наймала в центрі міста приміщення, яке мало вигляд «американського офісу»: одна велика кімната за допомогою меблів була розподілена на кілька відділень, і тільки спільний кабінет директора Лідії та президента Олега був відділений від решти скляною перегородкою, через яку було все видно й чути.

    Таким чином, уся фірма жила однією спільною «родиною», навіть нових людей намагалися набирати погодивши це спершу в неформальній обстановці з рештою співробітників фірми. Формально, в організації не було структурних відділень, адже на початку всі займалися всім підряд і допомагали один одному. Але поступово виокремився бізнес-центр комп’ютерщиків, які займалися збором комерційної інформації, її введенням у базу даних та продажем цієї бази даних; а потім комерційне відділення, виробництво прикрас. Об’єднали цих людей спершу спільні робочі обов’язки, але поступово вони почали спілкуватися дедалі більше між собою, разом обідали та вечеряли, разом і обговорювали стан справ на інших напрямах діяльності фірми та те, що відбувається в кабінеті керівництва. При чому якщо бізнес-центр часто запрошував до себе Лідію, яка привела їх всіх у фірму, то з Олегом крім роботи вони взагалі не спілкувалися. Олег, у свою чергу, спілкувався виключно зі своїми знайомими з комерційного відділення, а бізнес-центром намагався керувати через Лідію.

    Поки справи на всіх напрямах діяльності фірми йшли порівняно непогано, конфліктів не виникало. Усі заробляли гроші, які надходили на один спільний рахунок, і всі отримували велику заробітну плату.

    Але поступово акценти в інвестиційній політиці фірми почали зміщуватися в бік комерції. Фірма розпочала будувати магазин, після відкриття якого в структурі комерційного відділення виокремилася роздрібна торгівля, куди прийшли працювати зовсім випадкові люди. Це стало причиною антагонізму між ними та іншими працівниками фірми, насамперед бізнес-центру, якому тепер не давали грошей на купівлю нової техніки.

    Фірмі дедалі більше бракувало продавців товарів, які вона закуповувала великими партіями і намагалася продати в роздріб, минаючи розрахунковий рахунок, і, таким чином, систему оподаткування. Але оскільки ефективної системи підбору кадрів фірма не мала, то почала використовувати внутрішні резерви, тобто залучати до роздрібної торгівлі комп’ютерщиків, направляючи їх на так звану «виїзну торгівлю», що дуже швидко викликало опір та протидію з їх боку.

    Через це керівництво фірми було змушене піти на офіційне затвердження нової структури, в якій було виділено бізнес-центр, виробництво прикрас, оптову торгівлю та роздрібну торгівлю. Це викликало і відповідний розподіл прибутків від різних видів діяль­ності та істотну диференціацію заробітної плати всередині фірми.

    Незабаром фірма взяла в банку кредит для проведення комерційних операцій, але повернути його не змогла — гроші було втрачено майже повністю на ризикованих операціях, які здійснювали недостатньо кваліфіковані спеціалісти з комерційного відділення. Працівники бізнес-центру та виробництва підозрювали, що комерційне відділення отримало все-таки певний особистий зиск від утрачених кредитних грошей, але довести це не могли.

    Банк поставив рахунок фірми на картотеку і всі гроші, які на нього надходили, незалежно від того, яке відділення фірми їх заробило, забиралися в рахунок погашення боргу за кредитом, що працівниками бізнес-центру та виробництва розглядалося як «найвища несправедливість», адже кредит втратило комерційне відділення. Тоді як на діяльності комерційного відділення це майже ніяк не відбилося: оптовики почали працювати через інші фірми, користуючись водночас комунікаціями фірми «Еліс», а роздрібна торгівля більшість операцій проводила по «чорній» касі. Такий стан справ завдавав шкоди в першу чергу бізнес-центру, який продавав базу даних за безготівковим розрахунком, але не мав змоги отримувати заробітну плату та купувати необхідне для роботи обладнання, оскільки всі гроші йшли на погашення кредиту.

    Конфлікт, який назрівав, керівництву фірми вдалося загасити, але прийшлося виплачувати заробітну плату комп’ютерщикам з «чорного» доходу роздрібної торгівлі.

    У свою чергу, комп’ютерщики теж почали надавати частину послуг за готівковим розрахунком і не проводили ці доходи через касу фірми.

    Керівництво фірми знало про це, але вважало за краще не втручатися: бізнес-центр, який все ж таки майже на 80% працював офіційно, був потрібний для підтримання іміджу фірми та звітування перед податковою службою.

    Поступово, всі працівники фірми, незважаючи на формальну посаду згідно із штатним розкладом, почали об’єднуватися навколо джерел отримання доходу: в бізнес-центрі, у відділах роздрібної торгівлі, оптового продажу.

    Однак зрештою постійні внутрішні конфлікти у фірмі щодо розподілу доходів та відповідальності за неповернення кредиту призвели до занепаду всіх видів діяльності і фірма закрилася.

    Питання кейсу

    1. Які чинники спонукали працівників до формування груп у фірмі «Еліс»?

    2. Які групи у фірмі були формальними, а які неформальними? За якими ознаками?

    3. Які риси ефективної діяльності груп спостерігалися у фірмі «Еліс»?

    4. Чи можна сказати, що діяльність окремих груп у фірмі була неефективною через умови формування таких груп та їх природу? Чому?

    5. Які групи — формальні чи неформальні — були сильнішими у фірмі?

    6. Які особистісні чинники були в основі формування груп у фірмі «Еліс»?

    7. Які потреби, на вашу думку, мали змогу задовольнити в неформальних групах працівники фірми «Еліс»? Чи сприяло це підвищенню ефективності діяльності груп?

    8. Як на вашу думку, чи не стала неефективна організація діяльності груп у фірмі «Еліс» однією з причин її закриття? Чому?
    Кейс 6

    На нараді торгових агентів агент А розповідає, що постійно втрачає замовлення через те, що конкуренти почали виробляти нову продукцію і продавати її за заниженими цінами (позиція жертви). Колеги діляться з ним своїм досвідом успішного конкурування кожний у своїй сфері і дають поради (позиція рятівника), але всі пропозиції А відкидає, знаходячи в них недоліки і стверджуючи, що в його сфері ці прийоми не спрацюють. Чим більше заперечує А, тим більше йому намагаються допомогти. Через деякий час керівник Б зауважує: «Я бачу, що ви не хочете нічого змінити, і в мене зовсім зникло бажання продовжувати це обговорення!». Настає тиша.

    Завдання

    Визначте правильну стратегію виходу з психологічної гри і вирішення конфліктної ситуації, перебуваючи спершу в ролі керівника, а потім — підлеглого.
    Кейс 7

    Керівник постійно виявляє в роботі підлеглого недоліки і помилки. І, незважаючи на те, що робота на 99% зроблена дуже добре, звинувачує підлеглого в провалі всього завдання (позиція переслідувача). Співробітник почуває себе винним, починає вибачатись і в нього формується комплекс неможливості виконувати роботу за вимогою керівника (позиція жертви).

    Завдання:

    Визначте правильну стратегію виходу з психологічної гри і вирішення конфліктної ситуації, перебуваючи спершу в ролі керівника, а потім — підлеглого.
    Кейс 8

    Керівник А дає завдання Б придбати обладнання певної марки. Б намагається пояснити йому, що цей тип обладнання не треба купувати ні в якому разі. Але А, за яким останнє слово, підбирає зовні вагомі аргументи на користь свого рішення і переконує Б у його доцільності. Б погоджується: «Ну добре, якщо ви так вважаєте, я придбаю це обладнання», водночас інтонацією дає зрозуміти А на прихованому рівні, що він не погоджується з рішенням і не буде нести ніякої відповідальності за його наслідки. Через деякий час слова Б підтверджуються і обладнання демонтується. Коли А викликає до себе Б, щоб проаналізувати причину невдачі, той відповідає: «Ви ж самі хотіли придбати саме це. А я з самого початку попереджував вас, що обладнання нікуди не годиться». Таким чином прихована комунікація стає явною і породжує зміну ролей і напруження в спілкуванні.

    Завдання

    Визначте правильну стратегію виходу з психологічної гри і вирішення конфліктної ситуації, перебуваючи спершу в ролі керівника, а потім — підлеглого.
    Кейс 9

    Нова співробітниця, що займалась закупками, отримала нове призначення і дуже добре працює. Але вона постійно задає шефу запитання, на які чудово може відповісти сама. Усвідомлюючи це, керівник кожного разу реагує на такі питання роздратовано, від чого погіршуються не тільки відносини з цією співробітницею, а й клімат в колективі.

    Завдання:

    Визначте правильну стратегію виходу з психологічної гри і вирішення конфліктної ситуації, перебуваючи спершу в ролі керівника, а потім — підлеглого.
    Кейс 10

    Працівник А загалом знає свою роботу добре і виконує її якісно. Але при цьому постійно припускається дрібних помилок, яких зовсім можна уникнути. Керівник Б викликає його кожний раз до себе для пояснень і А отримує «стусан», який на деякий час робить його уважним. Потім ситуація повторюється.

    Завдання

    Визначте правильну стратегію виходу з психологічної гри і вирішення конфліктної ситуації, перебуваючи спершу в ролі керівника, а потім — підлеглого.
    Кейс 11

    Керівник говорить підлеглому, який запізнився: «А ви знаєте, котра зараз година?» Співробітник винувато відповідає: «Вибачте, будь ласка, за запізнення, це більше не повториться». Керівник (погрозливо): «Ви вже втретє запізнюєтесь на цьому тижні на роботу. Я не буду більше з цим миритися». Підлеглий мовчить, не знаючи як реагувати.

    Завдання

    Визначте правильну стратегію виходу з психологічної гри і вирішення конфліктної ситуації, перебуваючи спершу в ролі керівника, а потім — підлеглого.
    Кейс 12

    Відповідальний за збут А і відповідальний за рекламу Б не можуть дійти згоди стосовно питання, що потребує спільних зусиль. У збудженому стані вони приходять до керівника і описують йому ситуацію, щоб він сам вирішив проблему. Починається довга дискусія з переконливими аргументами з обох сторін. Скоро співбесідники або сам керівник починають розуміти, що кінцевою метою є не отримання оптимального рішення, а відстоювання власних поглядів. До дискусії часто підключаються співробітники конкуруючих відділів, яким відведено роль присяжних у суді. У результаті один з них (А чи Б) програє, і в нього виникає бажання помститись за програш. Так програмується ще одна подібна гра або більш руйнівний конфлікт.

    Завдання

    Визначте правильну стратегію виходу з психологічної гри і вирішення конфліктної ситуації, перебуваючи спершу в ролі керівника, а потім — підлеглого.
    ВИМОГИ ДО ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО ОПРАЦЮВАННЯ
    Вимоги до підготовки рефератів

    Студенти обирають тему реферату. Підготовка реферату передбачає проблемне розкриття теми. Обов’язковою є наявність в рефераті наступних структурних елементів:

    • план (не менше 3-х пунктів);

    • вступ;

    • висновки.

    Кількість використаних літературних джерел в рефераті має бути не менше 4-х, а обсяг реферату не повинен перевищувати 10 сторінок.

    Вимоги до аналізу кейсів

    Студент отримує кейс у викладача, під час аналізу якого на наведені запитання він має дати конкретні відповіді, демонструючи володіння теоретичним матеріалом. Обсяг роботи з аналізу кейсів не повинен перевищувати 3-х сторінок.

    Вимоги до написання есе

    Студенти самостійно обирають завдання по написанню есе, виконання якого передбачає їх відповідь, яка характеризується конкретністю і практичною спрямованістю. Обсяг есе не повинен перевищувати 2-х сторінок.

    СИСТЕМА ПОТОЧНОГО ТА ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ ЗНАНЬ СТУДЕНТІВ ДЕННОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ
    Поточне оцінювання знань студентів денної форми навчання включає наступні складові:

      • систематичність, активність та результативність роботи на практичних заняттях – 0-20 балів;

      • виконання обов’язкових завдань для самостійного опрацювання (завдання видаються викладачем кожному студенту на початку напівсеместру) – 0-20 балів;

      • результати модульного контролю – 0-40 балів;

      • виконання вибіркових завдань для самостійного опрацювання (завдання і вимоги до їх виконання видаються кожному студенту на початку напівсеместру) – 0-20 балів

    Загальна підсумкова оцінка з дисципліни вираховується як середньозважена за перший і другий напівсеместри.

    Оцінка за шкалою ECTS

    Оцінка за бальною шкалою, що використовується ЗНТУ

    Оцінка за національною шкалою

    A

    91-100

    5(відмінно)

    B

    81-90

    5(відмінно)

    C

    65-80

    4(добре)

    D

    55-64

    3(задовільно)

    E

    50-54

    3(задовільно)

    FX

    30-49

    2(незадовільно) з можливістю повторного складання

    F

    0-29

    2(незадовільно) з обов’язковим повторним вивченням дисципліни

    ПРАКТИЧНА ПІДГОТОВКА СТУДЕНТІВ ЗАОЧНОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ
    Загальна інформація

    Згідно з навчальним планом студенти вивчають дисципліну «Організаційна поведінка» в п’ятому семестрі. Форми контролю для студентів заочної форми навчання – контрольна робота і залік
    Завдання для контрольної роботи

    Контрольна робота складається з двох частин, перша з яких – теоретична, друга - практична.

    Номер завдання для теоретичного питання визначається за порядковим номером студента в списку групи. Перелік теоретичних питань на контрольну роботу відповідає переліку тем рефератів та доповідей на семінари (с.9).

    Практична частина контрольної роботи складається із двох завдань:

    Завдання 1. Написання есе

    Завдання 2. Аналіз кейсу

    Студенти самостійно обирають завдання по написанню есе (с.11) та аналізу кейсу (с.14) та узгоджують свій вибір з викладачем.

    Контрольна робота має містити план та список використаної літератури.
    ОЦІНЮВАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ ЗАОЧНОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ
    Граничний термін подання контрольної роботи на кафедру управління трудовими ресурсами (корпус 4, аудиторія 386) - за 2 тижні до початку екзаменаційної сесії. Контрольні роботи, що надійдуть на кафедру пізніше встановленого терміну, не розглядаються і не оцінюються, а студент не допускається до заліку.

    Одержані кафедрою контрольні роботи студентів оцінюються з першого подання (не рецензуються) викладачем у двотижневий термін.

    Оцінка виконання кожного з трьох пунктів контрольної роботи (теоретичне питання, практичне завдання 1, практичне завдання 2) може мати три рівні: 10; 5; 0 балів.

    Викладач оцінює кожен з трьох пунктів контрольної роботи за такими критеріями:


    Оцінка

    Критерії

    10 балів

    Студент бездоганно виконав пункт завдання і належним чином його оформив у своїй роботі. Інформацію добре ілюстровано фактичними даними.

    5 балів

    Пункт завдання в цілому виконаний, але мають місце окремі недоліки: частини інформації бракує або вона є суперечливою на різних сторінках роботи, немає необхідних ілюстрацій чи пропозицій студента.

    0 балів

    Пункт завдання не виконано або виконано з іншого варіанта, скопійовано в іншого студента; аналіз практики замінено текстом з літератури.

    Примітки:

    1. Викладачу надається право зменшити загальну оцінку на 5-10 балів у разі незадовільного оформлення контрольної роботи.

    2. Якщо студент одержав за контрольну роботу менше 20 балів, він не допускається до заліку з дисципліни "Організаційна поведінка".
    ПИТАННЯ ДО ЗАЛІКУ


    1. Які зміни сталися в менеджменті за останні роки, що пов’язані з поведінкою людей в організації?

    2. У чому полягає складність проблем, що пов’язані з поведінкою людей?

    3. Які чинники впливають на поведінку людей в організації?

    4. Що таке організаційна поведінка як академічна дисципліна?

    5. Яке визначення поведінки дав К. Левін?

    6. Що є предметом організаційної поведінки?

    7. Що є об’єктом вивчення організаційної поведінки?

    8. Назвіть головну мету вивчення організаційної поведінки.

    9. Назвіть усі рівні організаційної поведінки та дайте їх визначення.

    10. Які науки зробили свій внесок у організаційну поведінку?

    11. Який метод використовується у вивченні організаційної поведінки?

    12. Які індивідуально-психологічні чинники визначають поведінку людини в організації?

    13. Що таке цінності? Як система цінностей впливає на поведінку людини?

    14. Як ставлення працівників до організації обумовлює їх поведінку?

    15. Назвіть основні підструктури особистості.

    16. Дайте визначення темпераменту та характеру людини. Охарактеризуйте взаємозв’язок між ними та їх вплив на поведінку.

    17. Що таке інтерналізм та екстерналізм? Яким чином ці риси особистості впливають на організаційну поведінку?

    18. Які теорії особистості вам відомі? Як вони пояснюють поведінку людини?

    19. Які типи настанов працівників ви знаєте? Охарактеризуйте вплив настанов на поведінку в організації.

    20. У чому полягає суть управління поведінкою індивіда в організації?

    21. На яких засадах формується позиція індивіда в процесі діяльності?

    22. У чому полягає сутність «я»-концепції? Як формується механізм захисної поведінки?

    23. Дайте визначення поняттю «соціальна роль». Наведіть приклади соціальних ролей в організації.

    24. Що впливає на особистісний потенціал працівника?

    25. Перелічіть складові моделі мотивації поведінки.

    26. Які змістовні теорії мотивації людської поведінки вам відомі? У чому полягає їх сутність?

    27. Яким чином пояснюють поведінку індивіда процесні теорії мотивації?

    28. Що таке задоволеність роботою та які чинники впливають на її рівень?

    29. Класифікуйте внутрішні та зовнішні винагороди, які мотивують ефективне виконання роботи в організації.

    30. У чому полягає сутність процесу навчання в системі організаційної поведінки?

    31. Які навички має виявити менеджер у процесі консультації підлеглих?

    32. Які психогеометричні типи особистості вам відомі? Охарактеризуйте їх.

    33. У чому полягає суть маніпулятивної поведінки?

    34. Назвіть психологічні методи впливу на працівників.

    35. Що таке проектування роботи?

    36. Які цілі враховуються при проектуванні робіт?

    37. Хто має брати участь у проектуванні робіт?

    38. Назвіть кілька елементів організації роботи індивіда.

    39. Що таке мотиваційний потенціал роботи?

    40. Від чого залежить мотиваційний потенціал роботи?

    41. Що таке кар’єра?

    42. Які етапи кар’єри проходить індивід за життя?

    43. Що таке перфоманс?

    44. Що таке перфоманс менеджмент та чим він відрізняється від традиційного підходу до менеджменту та управління персоналом?

    45. Назвіть рівні перфоманс менеджменту та охарактеризуйте їх взаємозв’язок.

    46. Опишіть чинники, що впливають на перфоманс на рівні організації.

    47. Які чинники впливають на перфоманс на рівні підрозділу/команди?

    48. Назвіть чинники, що впливають на перфоманс на індивідуальному рівні.

    49. Опишіть елементи системи перфоманс менеджменту та їх взаємозв’язок.

    50. Для чого використовується оцінювання виконання (атестація)?

    51. Що являє собою група?

    52. Назвіть причини й умови формування груп в організації.

    53. Які існують види груп?

    54. Чим відрізняється формальна група від неформальної?

    55. Що спонукає людей об’єднуватись у неформальні групи?

    56. Чи є формальні групи для менеджера важливішими, ніж неформальні? Поясність чому.

    57. У чому полягає користь команд для організації? З якою метою в організації створюються комітети?

    58. Який існує взаємозв’язок між формальними групами, неформальними групами та ефективністю їх роботи?

    59. Як впливає композиція групи на ефективність її роботи?

    60. Які критерії формування груп ви знаєте?

    61. У чому полягає механізм взаємодії членів групи через роль, статус, норми?

    62. Які чинники визначають ефективність роботи групи?

    63. З якою метою в організації створюються команди, які основні принципи їх роботи?

    64. У чому полягає сутність понять влади, впливу та лідерства в групі?

    65. Яка різниця між поняттями «влада» та «сила» в організації?

    66. Що таке ефективне лідерство? Які моделі та основні теорії ефективного лідерства ви знаєте?

    67. На які компоненти групової роботи впливає розмір групи? Чим визначається оптимальний розмір групи?

    68. Що таке конфлікт і яка природа його виникнення?

    69. Які позитивні та негативні наслідки конфліктів ви знаєте?

    70. У чому полягає сутність поняття «управління конфліктом»? Чим воно відрізняється від поведінки в організаційному конфлікті?

    71. Яка різниця між запобіганням та профілактикою конфлікту, проведення яких заходів вони передбачають?

    72. Які стратегії поведінки в конфліктних ситуаціях ви знаєте, та за яких умов вони є ефективними?

    73. Які причини виникнення, види та функції трудових конфліктів? Якими методами їх можна вирішити?

    74. Що таке стрес, як він виникає і впливає на особистість?

    75. Які найпоширеніші методи боротьби зі стресорами ви знаєте? Пригадайте, які з них ви використовували в особистій практиці?

    76. Що таке комунікативний процес та які його головні функції в організації?

    77. Які рівні комунікації в організації вам відомі?

    78. Назвіть основні елементи невербальної комунікації.

    79. Що слід віднести до неформальних каналів комунікації в організації?

    80. Визначте головні причини поганої комунікації в організації.

    81. Які комунікативні бар’єри перешкоджають вашому спілкуванню з викладачами?

    82. Як керівнику правильно поводитися з підлеглими?

    83. Як управляти чутками в організації?

    84. Які чинники визначають організаційну культуру?

    85. Що є ядром будь-якої організаційної культури?

    86. Як ритуали та символи визначають організаційну культуру?

    87. Що привнесли до глобальної культури бізнесу різні народи?

    88. Що таке соціалізація? Як вона впливає на індивіда та організацію в цілому?

    89. Які методи впливу на організаційну культуру є найдієвішими?

    90. У чому полягають відмінності традиційної та підприємницької культур?

    91. Від чого залежить успіх чи провал змін в організації?

    92. Перелічіть внутрішні та зовнішні джерела змін в організації.

    93. Від чого залежить успішне здійснення організаційних змін?

    94. Які проблеми можуть виникнути при управлінні змінами в організації?

    95. Що таке «організація, здатна до самонавчання»?

    96. Як можна подолати/мінімізувати протидію змінам?


    ТЕХНІЧНЕ ОФОРМЛЕННЯ РЕФЕРАТІВ ТА КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ
    Контрольна робота (реферат) виконується українською мовою на комп’ютері без помилок та виправлень з одного боку білого паперу формату А4 (210 х 297).

    Загальний обсяг контрольної роботи (реферату), включаючи список використаних літературних джерел, не повинен перевищувати 25 сторінок, надрукованих 14 шрифтом Times New Roman через 1,5 інтервали.

    Під час виконання роботи необхідно дотримуватись рівномірної щільності, контрастності й чіткості зображення впродовж усієї роботи.

    Аркуш контрольної роботи (реферату) повинен мати поля: ліве – 30 мм, верхнє – 20 , праве – 10, нижнє – 20 мм.

    Абзацний відступ має бути однаковим по всьому тексту в межах 125 мм (5 знаків або літер).

    Заголовки структурних частин реферату або питань контрольної роботи друкують великими літерами симетрично до тексту, без крапок в кінці, не підкреслюючи та розміщуючи по центру аркуша.

    Кожну структурну частину реферату або питання контрольної роботи починають з нової сторінки.

    Нумерацію сторінок, розділів, підрозділів, пунктів, підпунктів подають арабськими цифрами.

    Першою сторінкою контрольної роботи (реферату) є титульна (титульний аркуш), яку включають до загальної нумерації сторінок, але не нумерують.

    Необхідною умовою успішного виконання реферату або контрольної роботи є правильна, продумана організація праці студента по виконанню даного йому завдання.

    РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
    Основна:

    1. Власова А.М., Савчук Л.М., Савінова В.Б. Організаційна поведінка: Навч. посібник. - К.: КНЕУ, 1998.

    2. Гибсон Дж.Л., Иванцевич Д.М., Доннелли Д.Х. – мл. Организации: поведение, структура, процессы - М.: ИНФРА – М, 2000.

    3. Дафт Р. Организации. Учебник для психологов и экономистов. – СПб.: прайм – ЕВРОЗНАК, 2003. – 480 с.

    4. Дж.М. Джордж, Г.Р. Джоунс Организационное поведение. Основы управления: Учеб. пособие для вузов /Пер. с англ. под ред.проф. Е.А.Климова. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2003

    5. Дон Гелрігел, Джон. В. Слокум – молодший, Ричард В. Вудмен, Н.Сью Бренінг Організаційна поведінка. – К.: Вид-во “Основи”, 2001.

    6. Карташова Л.В. Поведение в организации: Учебник для ВУЗов. - Киев, 1999.

    7. Карташова Л.В., Никонова Т.В., Соломандина Т.О. Поведение в организации. - М.: ИНФРА, 1999.

    8. Коротков Э.М., Силина А.Н. Организационное поведение. - Тюмень: Вектор Бук, 1998.

    9. Красовский Ю.Д. Управление поведением в фирме: эффект и парадоксы. - М.: ЮНИТИ, 1997.

    10. Модульная программа для менеджеров “Управление развитием организации”. Модуль 2, 3, 9, 16. – М.: “ИНФРА-М”, 1999.

    11. Ньюстром Дж.В., Дэвис К. Организационное поведение – СПб: Издательство “Питер”, 2000.

    12. Потерехин А.Л. Психология управления. Основы межличностного общения. - К.: ВИРА-Р, 1999.

    13. Урбанович А.А. Психология управления: Уч. пособие – Мн.: Харвест, 2003

    Додаткова:


    1. Красовский Ю.Д. Организационное поведение: Учеб. пособие для вузов – М.: ЮНИТИ, 2001.

    2. Кэ де Ври Манфред. Мистика лидерства. Развитие эмоционального интеллекта. Пер. с англ. – М.: Альпина Паблишер, 2003.

    3. Литвак Б.Ф. Разработка управленческого решения: Учебник – М.:Дело, 2003.

    4. Психология лидерства в бизнесе / В. Шеклтон. – СПб.: Питер, 2003. – 222с.

    5. Спивак В.А. Корпоративная культура – СПб.: Питер, 2001. – 352 с.

    6. Стаут Ларри Лидерство: от загадок к практике. – М.: ООО «Добрая книга», 2002. – 320 с.

    7. Фридман М., Трегоу Б. Искусство и наука стратегии лидерства: Новый подход к корпоративному управлению. – Пер. с англ. – М.: ФАИР – ПРЕСС, 2004.

    8. Хант Дж. Управление людьми в компаниях: руководство для менеджера – М.: ЗАО «Олимп – Бизнес», 1999.

    9. Шейн Є.Х. Организационная культура и лидерство /пер. с англ. Под ред. В.А. Спивака – М.: Тандем, 1998.


    Додаток А

    Зразок титульної сторінки контрольної роботи
    Міністерство освіти і науки України

    Запорізький національний технічний університет
    Кафедра управління трудовими ресурсами

    К О Н Т Р О Л Ь Н А Р О Б О ТА
    з дисципліни

    «Організаційна поведінка»
    ВАРІАНТ № 1

    Виконав(ла):
    студент(ка) ___ курсу, групи___________ _______________________

    (Прізвище, ініціали).


    Перевірив: ____________ _____________________

    (посада) (Прізвище, ініціали)

    Реєстраційний № ______

    Дата ______________

    Підпис _______________
    Запоріжжя, 200__

    Додаток Б

    Зразок титульної сторінки реферату
    Міністерство освіти і науки України

    Запорізький національний технічний університет
    Кафедра управління трудовими ресурсами

    Р Е Ф Е Р А Т
    з дисципліни

    «Організаційна поведінка»
    на тему:
    ОРГАНІЗАЦІЙНА ПОВЕДІНКА І МЕНЕДЖМЕНТ:ВЗАЄМОЗВЯЗОК І ВІДМІННОСТІ

    Виконав(ла):
    студент(ка) ___ курсу, групи___________ _______________________

    денного/заочного відділення (Прізвище, ініціали).


    Перевірив: ____________ _____________________

    (посада) (Прізвище, ініціали)

    Реєстраційний № ______

    Дата ______________

    Підпис _______________
    Запоріжжя, 200__

    Додаток В

    Зразок оформлення рисунку

    роки

    Точка відліку
    _____Крива бажання опанувати справу

    .…… Крива ентузіазму

    ------- Крива досвіду
    Рисунок 1 – Психологічне відношення до роботи в залежності від перебування на посаді


    1   2


    написать администратору сайта