Главная страница

Соціальна-психологія. Методичні рекомендації з курсу соціальної психології для студентів філософського факультету


Скачать 0.66 Mb.
НазваниеМетодичні рекомендації з курсу соціальної психології для студентів філософського факультету
Дата20.05.2018
Размер0.66 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаСоціальна-психологія.doc
ТипМетодичні рекомендації
#44323
страница3 из 6
1   2   3   4   5   6
Тема 12. Соціальна психологія груп.

Специфіка соціально-психологічного підходу до вивчення груп. Поняття соціальної групи. Загальна класифікація груп. Класифікації великих груп. Формальні та неформальні групи. Організовані та неорганізовані. Референтні групи та групи причетності. Специфіка формування груп на сучасному етапі соціокультури (класифікація Г.Діркса).

Великі соціальні групи. Поняття та види великих соціальних груп Структура психології великої соціальної групи. Методи дослідження психології великих соціальних груп. Особливості психології соціальних страт. Психологічні особливості етнічних груп. Консервативні механізми міжгрупової перцепції (внут-рішньогруповий фаворитизм, фізіоґномічна редукція, стереоти-пізація).

Стихійні групи та масові рухи. Види стихійних груп. Психологічні механізми натовпу. Основні концепції (Г.Ле Бон, Г.Тард) стосовно механізмів функціонування натовпу : зараження, копіювання, наслідування.

Соціальні рухи. Поняття та різновиди соціальних рухів. Механізми приєднання до руху. Теорії, що пояснюють причетність до руху. Співвідношення позицій більшості та меншості в соціальному русі. Молодіжні рухи: діяльність деструктивних груп.

Тема 13. Психологія малої групи

Мала група в соціальній психології: поняття, межі, класифікації. Кількісні параметри малої групи. Залежність ефективності групи від її величини. Класифікація малих груп: первинні та вторинні групи (Ч.Кулі), формальні та неформальні групи. (Е.Мейо), групи членства та референтні групи (Г.Геймен).

Психологічна структура та динамічні процеси групи. Концепція групової організації Дж.Морено. Формальна та неформальна структура групи. Органіграма та соціограма. Задо-воленість учасництвом у групі. Види „соціометричної групової організації”: інтровертна, екстравертна, змішана. Стратометрична концепція малої групи А.В. Петровського. Згуртованість групи. Індекс групової згуртованості. Статус у групі. Відповідність ролей груповим очікуваннням. Конфлікт та його наслідки. Пси-хологічний клімат групи. Психологічна сумісність та самопочуття

Лідерство в групах. Теорії лідерства: „теорія рис” або „харизма-тична” теорія. Ситуативна теорія лідерства. Системна теорія лідерства (керівництва). Підходи до керівництва. Імовірнісна модель ефектив-ності керівництва за Ф.Фідлером. Стилі керівництва.

Тема 14. Соціальні впливи в малій групі

Соціальна фасилітація. Ефект присутності інших. Психо-логічні причини соціального збудження: боязнь оцінки, розпо-рошення уваги, факт присутності спостерігача.

Соціальні лінощі. Індивідуальні зусилля та групова робота. Вплив неординарної мети на ефективність групової діяльності.

Деіндивідуалізація. Поняття та соціальні обставини виник-нення. Чисельність групи. Фізична анонімність. Збуджуючі таі відволікаючі заняття. Послаблене самоусвідомлення.

Групова поляризація. Поняття групової поляризації. Експе-риментальне вивчення групового прийняття рішень: «зрушення у бік ризику». Групова поляризація в реальному житті: в навчальних закладах, спільнотах та екстремістських групах, інтернет-групах. Теорії групової поляризації: інформаційний та нормативний вплив (феномен плюралістичного невігластва).

Подолання огрупленого мислення: вплив групової мен-шості. Поняття та приклади огрупленого мислення у міжнародній політиці. Симптоми огрупленого мислення: 1) ілюзія невразли-вості; 2) раціоналізація; 3) віра, що не ставить під сумнів моральність групи; 4) стереотипні уявлення про супротивників;
5) примус до конформізму; 6) самоцензура в тому, що стосується побоювань або поганих передчуттів; 7) ілюзія одностайності;
8) наявність «поглиначів інформації». Запобігання огрупленому мисленню. Вплив меншості на групу.

Тема 15. Конформізм як груповий феномен

Поняття конформізму, його сутність як соціально-психо-логічного феномену. Різновиди конформізму : поступливість та схвалення.

Класичні експерименти в соціальній психології з дослідження конформізму. Експеримент Шерифа: формування групових норм. Експерименти Аша: дослідження тиску групи на особистість. Експеримент Мілґрама: підпорядкування авторитетній особі. Етичні аспекти експерименту Мілґрама. Чинники підпорядкування: емоційна віддаленість жертви, присутність «носія влади» та його легітимність, інституційність влади, ліберативний (розкріпачувальний) ефект.

Умови та причини вияву конформізму. Конформізму та розмір групи, одностайність, згуртованість, статус учасників, публічні висловлювання, відсутність попередніх заяв. Причини конформізму : нормативний та інформаційний впливи.

Особливості вияву конформізму. Вплив ґендеру, особис-тості, типу культури на вияв конформізму. Опір конформізму : боротьба за власну унікальність.

Тема 16. Проблеми міжрупових відносин

Природа та різновиди упереджень. Поняття та природа упереджень. Зв’язок упереджень з стереотипами та установками. Дискримінація, расизм, сексизм. Расові упередження та їх поширеність. Приховані форми упереджень. Ґендерні упередже-ння. Дослідження амбівалентності ґендерних установок.

Соціальні джерела упереджень. Соціальна нерівність як причина упереджень. Релігія та упередження. Деструктивні групи та упередження. Теорія Дж. Ліфтена про глибинну ресоціалізацію особистості як причину деструктивної поведінки. Вплив дискримінації на особистість людини. Феномен уразливості до стереотипа: погіршення поведінки та деідентифікація. Теорія соціальної ідентифікаії Г.Тешфела. Внутрішньогруповий фавори-тизм. Інституційна підтримка стереотипів.

Емоційні та когнітивні джерела упереджень. Емоційні джерела упереджень (агресія, фрустрація). Особистісні причини упереджень: статус, тип особистості. Коґнітивні джерела упере-джень. Теорія особистісних конструктів Дж.Келлі: упереджений, стереотипний та передбачувальний типи особистості. Способи спрощенського мислення: категоризація. Ефект однорідності чужої групи. Проблеми подолання упереджень. Феномен „справедливого світу” як бар’єр просоціальної поведінки.

РОЗДІЛ V. ПРИКЛАДНА
СОЦІАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ


Тема 17. Застосування соціально-психологічного
знання в окремих галузях практики.


Соціально-психологічне знання та практика регулювання соціальних конфліктів. Поняття та типи конфліктів. Пошуки причин конфліктів та способів їх розв’язання соціальними психологами. Лабораторні версії суспільних дилем. Ігри з ненульовою сумою. Соціально-психологічні способи розв’язання соціальних дилем. Конкуренція як джерело конфлікту (експе-римент М.Шерифа). Сприйняття несправедливості та спотворення сприйняття як джерела конфлікту. Стратегії примирення: рівноправні контакти, кооперація, комунікація, умиротворення.

Соціальна психологія та правосуддя. Дотичні проблеми соціальної психології та правосуддя. Переконливість показів свідків, ефект дезінформації (експерименти Е.Лофтус). Помилки опитувань та підготовка інтерв’юерів (когнітивне інтерв’ю). Соціальні судження про обвинуваченого: вплив фізичної привабливості та подібності. Присяжні: настанови судді та ефект досудового розголосу.

Соціальна-психологія та медицина. Ілюзорні взаємозв’язки, хіндсайт, діагнози, що самопідтверджуються (експеримент Д.Ро-зенхана). Соціальне пізнання та проблемна поведінка. Феномен депресивного реалізму. Неґативний стиль пояснення причин (атрибуцій) людей у стані депресії. Соціально-психологічні дослідження самотності та соціальної тривоги. Соціально-психо-логічні підходи до позитивних змін мислення: тренінг соціальних навичок, когнітивна психотерапія.

ПЛАНИ ЛЕКЦІЙ

КУРСУ «СОЦІАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ»

Тема 1. Вступ до соціальної психології

  1. Соціальна психологія як наука

  2. Соціальна психологія в системі науки.

  3. Основні методи соціально-психологічного дослідження

  4. Опитування громадської думки.

  5. Кореляційне дослідження: виявлення природних зв'язків

  6. Експериментальні дослідження: пошук причин та наслідків.

Література

Андреева Г. М. Социальная психология. – М.: Аспект Пресс, 1996.– С.16-21.

Аронсон Элиот. Общественное животное. Введение в социальную психологию. – СПб.: Пройм Еврознак, 2006. – 416 с.

Лафранс М. Руководство по розумному потреблению научной информации // Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. – СПб.: Питер Ком, 2000. – С.19-37.

Московичи С. Общество и теория в социальной психологии // Современная зарубежная социальная психология. Тексты / Под ред. Г.М Андреевой. – М.: МГУ, 1984.

Майерс Д. Социальная психология. – СПб.: Питер, 2007.

Милграм С. Экспериментальная социальная психология.– СПб: Питер, 2000.– 400 с.

Орбан-Лембрик Л. Соціальна психологія. Т.І. – К.:Либідь, 2004. – 576 с.

Тема 2. Історія формування соціально-психологічних ідей

  1. Передумови виникнення соціальної психології.

  2. Перші історичні форми соціально-психологічного знання.

  3. Перші соціально-психологічні теорії.

  4. Експериментальний період розвитку соціальної психології.



Література

Лебон Г. Психология масс. – Мн.: Харвест, М.: АСТ, 2000. – 320 с.

Мід Дж.Г. Дух, самість і суспільство з точки зору соціального біхевіориста. – К.: Український Центр духовної культури, 2000. – 416 с.

Морено Я.-Л. Социометрия: Экспериментальный подход и наука об обществе.– М.: Академпроект, 2001. – 416 с.

Московичи С. Век толп. Исторический трактат по психологи масс. М.: Центр психологи и психотерапии, 1996. – 478 с.

Райх В. Психология масс и фашизм / Пер. с англ. Ю.Донца. СПб: Университетская книга, 1997.– 380 с.

Фромм Э. Человеческая ситуация. – М.: Смысл, 1995, –245 с.

Хьелл Л., Зиглер Д. Теории личности. –СПб. Питер Пресс, 1997. –608 с.

Шибутани Т. Социальная психология. / Пер. с англ. М.: Прогресс, 1968.–535 с.
Тема 3. Розвиток української соціальної психології

  1. Витоки української соціально-психологічної думки.

  2. Початки української соціальної психології (60-і рр. ХІХ – початок ХХ ст.).

  3. Розвиток української соціальної психології у ХХ ст.

  4. Розвиток соціально-психологічної думки українськими вчени-ми в еміграції.


Література

Балей С. Вибрані праці з соціальної і педагогічної психології. Тернопіль, 1995.– 46с.

Вассиян Ю. Одиниця й суспільність (суспільно-філософські нариси).– Торонто: Золоті ворота, 1957. – 91 с.

Кульчицький О. Мойсей як проблема взаємин народу й просвітництва. Проблема провідника й національної збірноти в „Мойсеї” І.Франка // Український персоналізм. Філософська етнопсихологічна синтеза. Монографія. – Мюнхен - Париж: Укр. вільн. ун-т,1985. – С.49-54.

Мірчук І. Світогляд українського народу: спроба характеристики // Генеза. – № 2, 2002.– С.87-96.

Хиллинг Г. Прометей Макаренко и «главбоги» педолимпа: Соколянский, Залужный, Попов.– Марбург: Изд-во Марбург-ского университета, 1997. –154с.

Шлемкевич М. Загублена українська душа. Мюнхен, 1996.

Янів В. Нариси з історії української етнопсихології. – К.: Знання, 2006.– 341 с.

Ярема Я. Українська духовність у її культурно-історичних виявах // Українська педагогічна думка Галичини в іменах. Львів: Вид. Центр ЛНУ ім. І.Франка, 2003. – С.39-109.

Тема 4. Особистість у соціальному світі

  1. Я-концепція та тип соціокультури.

  2. Самоефективність.

  3. Схильність до міркувань на користь власного Я.

  4. Справляння враження на інших.

Література

Бернс Р. Развитие Я-концепции и воспитание. – М.,1996.

Джонс Э.Э., Нисбет Р.Э. Действующее лицо и наблюдатель: различия в восприятии причин поведения // Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. – СПб.: Питер Ком, 2000. – С.149-165.

Люшер М. Сигналы личности: ролевые игры и их мотивы. – Воронеж, 1995.

Майерс Д. Социальная психология. – СПб.: Питер, 2007.

Хьелл Л.,Зиглер Д. Теории личности. –СПб. Питер Пресс, 1997. – С.373-430.

Тема 5. Соціальні установки

  1. Установки як ефективний спосіб оцінювання світу.

  2. Рольова поведінка та установки.

  3. Причини впливу поведінки на установки.

Література

Зимбардо Ф.Д. Стэнфордский тюремный эксперимент// Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. – СПб.: Питер Ком, 2000. – С.296-320.

Зимбардо Ф.Д., Эббесен Э.Б., Маслач К. Практическое применение принципов изменения установок и поведения // Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. – СПб.: Питер Ком, 2000. – С.79-93.

Зимбардо Ф., Лайпе М. Социальное влияние. – СПб.: Питер, 2000. – С.124.

Майерс Д. Социальная психология. – СПб.: Питер, 2007.

Фестингер Л., Рикен Г., Шехтер С. Когда пророчество не исполняется // Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. – СПб.: Питер Ком, 2000. – С.93-104.

Тема 6. Соціальна психологія та
культурна диверситивність людини


  1. Культурна диверситивність людей.

  2. Підходи до вивчення ґендерно-рольової поведінки.

  3. Особливості чоловічої та жіночої психології.

  4. Ґендерні особливості соціальної поведінки.

Література

Берн Ш. Гендерная психология. – СПб. : Прайм- Еврознак, 2001. – С. 310.

Блок Дж.Х. Влияние дифференцированной социализации на развитие личности мужчин и женщин // Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. – СПб.: Питер Ком, 2000. – С.168-182.

Бэрон Р.С., Берджис М.Л., Као Ч. Выявление и осуждение предрассудков: замечаем ли мы проявления сексизма у женщин // Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. – СПб.: Питер Ком, 2000. – С.182-199.

Гапон Н. Ґендер в гуманітарному дискурсі: філософсько-психологічний аналіз. – Львів: Літопис, 2002. – С. 93-114.

Горностай П.П. Ґендерний розвиток та ґендерна ідентичність особистості особливості чоловічої та жіночої соціалізації // Ґендерні студії: освітні перспективи. – К.: ТОВ Поліграфічний центр „Фоліант”, 2003. – С.5-20.

Гнатенко П.И., Павленко В.Н. Идентичность: философский и психологический анализ.–К., 1999. – 465 с.

Майерс Д. Социальная психология. – СПб.: Питер, 2007.

Хубер Дж. Теория гендерной стратификации // Антология гендерной теории. – Минск: Пропилен, 2000. – С.77-99.

Тема 7. Спілкування як обмін інформацією

  1. Основні характеристики спілкування.

  2. Обмін інформацією в комунікативному процесі

  3. Вплив „комунікатора” та зміст повідомлення.

  4. Канал передачі інформації.

  5. Адресат повідомлення (аудиторія).

  6. Приклади соціально-психологічні досліджень в галузі переконань.

Література

Орбан-Лембрик Л. Е. Соціальна психологія: У 2-х кн.: Підруч. для студ. вузів. Кн. 1. Соціальна психологія особистості і спілкування. – К.: Либідь, 2004.- С.5-15.

Цимбалюк І. М. Психологія спілкування. – К.: "Професіонал", 2004.– С.4-18..

Джонсон Д.В. Соціальна психологія: Тренінг міжособистісного спілкування / Пер. В. Хомик. – К.: КМ Академія, 2003.- 288 с.

Джонс Р. Третья волна // Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. – СПб.: Питер Ком, 2000. – С. 260-276.

Тема 8. Агресія : деструктивна взаємодія

  1. Поширеність аґресії та її види.

  2. Аналіз причин людської аґресії.

  3. Психологічні теорії аґресії.

  4. Послаблення аґресії.

Література

Бэрон Р., Ричардсон Д. Агрессия. – СПб.: Питер Ком, 1997.

Коннор Дэниэль. Агрессия и антисоциальное поведение у детей и подростков. – СПб.: Пройм Еврознак; М.: Олма-Пресс, 2004.– С.44-54.

Майерс Д. Социальная психология. – СПб.: Питер Ком, 2002.

Тернер Ч.У., Лэйтон Дж.Ф., Саймонс Л.С. Полевые исследования агрессивного поведения: стимуляторы агрессии, обозримость жертвы и подача автомобильных сигналов // Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. – СПб.: Питер Ком, 2000. – С. 367-385.

Хьелл Л.,Зиглер Д. Теории личности. –СПб. Питер Пресс, 1997. –
С. 374-405.

Тема 9. Альтруїзм у людських взаєминах

  1. Альтруїзм як просоціальна поведінка та конструктивна взаємодія.

  2. Соціологічний та еволюційний підходи до пояснення альтруїзму.

  3. Експериментальне вивчення диспозиційних та ситуативних чинників альтруїзму.

  4. Особистісні чинники надання допомоги.

Література

Айзен Э.М., Левин П.Ф. Влияние хорошего настроения на оказание помощи: печенье и доброта // Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. – СПб.: Питер Ком, 2000. – С.470-485.

Дарли Д.М., Бэтсон Д.К. «Из Иерусалима в Иерихон»: иссле-дование ситуационных и диспозиционных переменных, влияючих на оказание помощи // Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. – СПб.: Питер Ком, 2000. – С.456-469.

Майерс Д. Социальная психология. – СПб.: Питер Ком, 2002.

Милграм С. Опыт городской жизни: психологическое иссле-дование // Пайнс Э., Маслач К. Практикум по социальной психологии. – СПб.: Питер Ком, 2000. – С.283-296.

Чалдини Р., Кенрик Д., Нейберг С. Агрессия: Лидерство. Альтру-изм. Конфликт. Группы. –СПб: Прайм Еврознак, 2002. – С.104.

Чалдини Р. Социальное влияние. – СПб.: Питер Ком, 1998.– 338 с.

1   2   3   4   5   6


написать администратору сайта