Главная страница
Навигация по странице:

  • НАДАННЯ НЕВІДКЛАДНОЇ ДОПОМОГИ ПРИ СИНДРОМІ МОРГАН’Ї-АДАМС-СТОКС

  • Тестовий контроль

  • Задачі для самоконтролю Ситуаційна задача №1

  • Ситуаційна задача №2

  • Тема №6 студ укр. Методичні вказівки для самостійної роботи студентів при підготовці до практичного (семінарського) заняття


    Скачать 2.67 Mb.
    НазваниеМетодичні вказівки для самостійної роботи студентів при підготовці до практичного (семінарського) заняття
    АнкорТема №6 студ укр.doc
    Дата26.04.2017
    Размер2.67 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаТема №6 студ укр.doc
    ТипМетодичні вказівки
    #5854
    страница3 из 4
    1   2   3   4

    ФІБРИЛЯЦІЯ (МИГОТІННЯ) ТА ТРІПОТІННЯ ШЛУНОЧКІВ

    Фібриляція та тріпотіння шлуночків це вкрай тяжкий стан серцевої діяльності, що веде до її припинення і смерті. Тріпотіння шлуночків характеризується ектопічними імпульсами з міокарда шлуночків із частотою 250-300 імп. за хвилину і відсутністю діастоли. Фібриляція (миготіння) шлуночків характеризується хаотичним скороченням окремих ділянок міокарда шлуночків із частотою більш 300 імп. за хвилину, що призводить до припинення кровообігу. Причинами є застійна серцева недостатність, кардіоміопатії, шокові та гіпоксичні стани, термінальні стадії багатьох соматичних захворювань.

    ДІАГНОСТИЧНІ КРИТЕРІЇ

    Клінічні:

    - зупинка кровообігу, втрата свідомості,

    - клінічна смерть

    Параклінічні:

    - ЕКГ: при тріпотінні шлуночків реєструються пілоподібні хвилі без диференціації звичайних елементів ЕКГ (зубці P, T, комплекс QRS відсутні). Частота імпульсів 200-300 за хвилину. Ізоелектрична лінія відсутня. При фібриляції шлуночків хвилі більш часті (більш ніж 300 за хвилину), мінливої форми, ширини й амплітуди. Діастола цілком відсутня. Тріпотінню і фібриляції шлуночків може передувати AV-блокада II-III ст., ідіовентрикулярні ритми,

    - методом вибору для виявлення внутрисерцевих тромбів при миготливій аритмії, визначення показань для проведення та тривалості антикоагулянтної терапії є трансезофагеальна ехокардіографія.

    ЛІКУВАННЯ

    - Невідкладна терапія на до- та госпітальному етапі, показання для переведення хворого до ВРІТ.

    - На фоні первинних реанімаційних заходів (звільнення дихальних шляхів, інтубація трахеї, ШВЛ, закритий масаж серця) хворому повинна бути терміново проведена дефібриляція. Початкова енергія розряду - 2 Дж/кг. При відсутності ефекту - енергію наступного розряду можна збільшити до 4 Дж/кг. Всі подальші електрошоки необхідно сполучати з в/в введенням адреналіну (0,01 мг/кг) та інтервалом не меньш 2-3 хвилини. Максимальна енергія розряду - 360 Дж.

    - При відсутності ефекту призначається новокаїнамід 10% розчин в/в струйно в дозі 1,0-3,0 мл в залежності від віку або лідокаїн 1% розчин в/в повільно в дозі 1 мг/кг. Після введення препарату - повторна дефібриляція.

    - Після купірування нападу та покращення стану дитини призначається дієта, збагачена продуктами, що містять вітаміни, калій і магній. Обмежується натрію хлорид та рідина. Режим - в залежності від основного захворювання.

    - Обов'язкове лікування основного захворювання.

    НАДАННЯ НЕВІДКЛАДНОЇ ДОПОМОГИ

    ПРИ СИНДРОМІ МОРГАН’Ї-АДАМС-СТОКС

    На догоспітальному (госпітальному) етапі при розвитку приступу Морган’ї-Адамса-Стокса здійснюються невідкладні заходи. Забезпечують вільний доступ повітря до дихальних шляхів дитини, при можливості проводять оксигенотерапию. Атропіну сульфат 0,1% в/м під корінь язика або в/в у дозі 0,005-0,01 мг/кг або 0,05 мл/рік життя. При відсутності ефекту від атропіну можна використовувати еуфілін 2,4% розчин в/в у дозі 2-4 мг/кг.

    - Забезпечують ургентну госпіталізацію дитини у ВРІТ.

    - При розвитку асистолії - здійснюють серцево-легеневу реанімацію.

    - Для ліквідації синдрому малого серцевого викиду за допомогою медикаментозної терапії проводять збільшення ЧСС хворої дитини вище критичного рівня: Атропіну сульфат 0,1% розчин в/в у дозі 0,005-0,01 мг/кг або 0,05 мл/рік життя, ізадрин в/в крапельно в дозі 1-2 мкг/ (кг/хв), допамін в/в крапельно в дозі 5-8 мкг/(кг/хв).

    - При повторних приступах Морганьї-Адамса-Стокса - консультація кардіохірурга для вирішення питання про ургентну хірургічну імплантацію штучного водія ритму (пейсмекера) в умовах кардіохірургічного центру.
    Тестовий контроль
    Тест № 1

    Дівчинка 15 років, скарг не пред’являє. При плановому обстеженні на ЕКГ реєструється правильний синусовий ритм з частотою 76 за хв, нормальне положення вісі серця, інтервал PQ 0,22 сек, комплекс QRS не змінений. Ваше заключення:

    А. Повна атріоентрикулярна блокада

    B. Блокада лівої ніжки пучка Гіса

    C. Атріовенрикулярна блокада ΙΙ ст, тип Мобітц Ι

    D. ЕКГ в межах вікової норми

    E. Атріовенрикулярна блокада Ι ст.
    Тест № 2

    При обстеженні у хлопчика 10 років було виявлено порушення серцевого ритму у вигляді екстрасистолії. Скарги відсутні. На ЕКГ – ритм синусовий, вертикальне положення ЕВС. Реєструються часті екстрасистоли по типу парасистолії (зубець Р відсутній, QRS-комплекси деформовані, зубець Т негативний, повна компенсаторна пауза). Який вид екстрасистолії у дитини?

    А. Передсердна

    B. Атріовентрикулярна

    C. Атріовентрикулярна дисоціація

    D. Шлуночкова

    E. Вузлова
    Тест № 3

    При реєстрації ЕКГ у хлопчика з вираженою брадикардією було виявлено, що передсердя і шлуночки скорочуються у різному ритмі, зубці Р не пов’язані з комплексами QRS, комплекси QRS розширені (0,12 сек). Виявлені зміни характерні для:

    A. Повної атріоентрикулярної блокади

    B. Шлуночкової екстрасистолії

    C. Атріовенрикулярної блокади ΙΙ ст.

    D. Блокади лівої ніжки пучка Гіса

    E. Глікозидної інтоксикації
    Тест № 4

    Дівчинка 9 років, доставлена у лікарню швидкою медичною допомогою зі скаргами на раптове виникнення серцебиття, загальної слабкості, болю в ділянці серця, відчутя страху. На ЕКГ реєструються широкі (більш 0,1 сек) комплекси QRS з частотою 190 на хв, деформовані, зубці Т дискордантні головному зубцю комплексу QRS, зубець Р не розпізнається. Яке порушення ритму має місце у дівчинки?

    А. Шлуночкова екстрасистолія

    B. Пароксизмальна суправентрикулярна тахікардія

    C. Екстрасистолія з атріовентрикулярного вузла

    D. Пароксизмальна вентрикулярна тахікардія

    E. Передсердна екстрасистолія
    Тест № 5

    Ви надаєте невідкладну допомогу при нападі суправентрикулярної тахікардії у дитини 9 років. Проведені вагусні проби результату не дали, вкажіть дозу АТФ, яку Ви введете даній дитині:

    А. 5 мл

    B. 1 мл

    C. 0,5 мл

    D. 2 мл

    E. 10 мл
    Тест № 6

    У лікарню машиною швидкої допомоги доставлена дитина 3 років з нападом шлуночкової тахікардії. ЧСС 220 за хв, АТ 80/40 мм. рт. ст. Яки з перерахованих препаратів протипоказаний для купування нападу?

    А. Анаприлін

    B. Аймалін

    C. Дігоксин

    D. Кордарон

    E. Ізоптін
    Тест № 7

    Дівчинка 8 років лікується в кардіологічному відділенні з приводу неревматичного кардиту. На 3 день перебування у стаціонарі у дитини розвинувся напад суправентрикулярної тахікардії. З чого слід розпочати надання невідкладної допомоги?

    А. Введення АТФ

    B. Негайне транспортування у відділення реанімації

    C. Введення дігоксину

    D. Проведення вагусних проб

    E. Введення кордарону
    Тест № 8

    Дівчинка 17 років скаржиться на напад короткочасної втрати свідомості, кволість. Об’єктивно: шкіра бліда, помірний акроціаноз. Перкуторно межі серця розширені вліво. Аускультативно – ритм неправильний, брадіаритмія, вислуховується систолічний шум на верхівці. На ЕКГ – синусний ритм, брадікардія, поступове збільшення інтервалу Р-Q з подальшим випадінням комплексу QRS, порушення процесу реполяризації міокарду. Встановіть діагноз.

    А. Атріовенрикулярна блокади ΙΙ ст, тип Мобітц ΙΙ

    B. Повна атріовентрикулярна блокада

    C. Атріовенрикулярна блокада ΙΙ ст, тип Мобітц Ι

    D. Синоуарікулярна блокада

    E. Атріовенрикулярна блокада Ι ст
    Тест № 9

    У хворої на гостру ревматичну лихоманку, що протікає з явищами ендоміокардиту було діагностовано атріовентрикулярну блокаду ΙΙΙ ступеня. На наступний день хвора почала скаржитись на головокружіння, відчуття загальної слабкості, після чого втратила свідомість. Який препарат слід використати при наданні невідкладної допомоги для покращення провідності у AV-вузлі?

    А. Кордарон

    B. Адреналін

    C. Анаприлін

    D. Атропін

    E. Дігоксин
    Тест № 10

    Яке клінічно маніфестне порушення ритму найчастіше зустрічається у хворих з синдромом Вольфа- Паркінсона- Уайта?

    А. Повна атріоентрикулярна блокада

    B. Фібриляція шлуночків

    C. Пароксизмальна тахікардія

    D. Атріовенрикулярна блокада ΙΙ ст, тип Мобітц Ι

    E. Атріовенрикулярна блокада ΙΙ ст, тип Мобітц ΙΙ
    Тест № 11

    Дівчинка 8 років, страждає вродженою атріовентрикулярною блокадою ΙΙΙ ст. Протягом останньго місяця часті синкопальні стани. На момент огляду ЧСС складає 38 уд/хв, АТ 80/55 мм. рт. ст., спостерігаються ознаки недостатності кровообігу. Найбільш доцільною тактикою подальшого ведення хворої буде:

    А. Диспансерне спостереження з повторним оглядом через 3 міс.

    B. Призначення кардіометаболітних засобів

    C. Призначення симпатоміметиків та подальше спостереження

    D. Вирішення питання про встановлення електрокардіостимулятора

    E. Призначення кордарону
    Тест № 12

    Вкажіть препарат для купування нападу шлуночкової пароксизмальної тахікардії:

    А. Дигоксин

    B. Лідокаїн

    C. Анаприлін

    D. АТФ

    E. Ізадрин
    Тест № 13
    У хлопчика спостерігається загальна слабкість, запаморочення, в анамнезі двічі синкопальні стани. При огляді хлопчик блідий. Мигдалики гіпертрофовані, розрихлені. Межі серця не зміщені. Тони приглушені, аритмічному. ЕКГ - ритм синусовий, неправильний. ЧСС 82 в хвилину. PQ - 0,2. Атропіновий тест негативний. Назвіть причину синкопальних станів у дитини:
    A. Синусова брадикардія
    B. AV - блокада Ι ступеня
    C. Синдром слабкості синусового вузла
    D. Синдром Морганьї - Адамса - Стокса
    E. Вазовагальні напади

    Тест № 14
    Дівчинка після перенесеної ангіни скаржиться на підвищення температури тіла до субфебрильних цифр, швидку стомлюваність, перебої в роботі серця. Ліва межа відносної серцевої тупості розташована на 1 см вліво від середньоключичної лінії. Тони серця приглушені, аритмічні. При пальпації живота болючість в точці Кера. ЕКГ - вольтаж знижений. Після кожного шлуночкового комплексу реєструється розширений і деформований копмлекс QRS з дискордантних розташованим сегментом ST. Яка причина порушення серцевого ритму у дівчинки?
    A. Неревматичний кардит
    B. Порушення електролітного балансу
    C. Вісцеро - вісцеральні рефлекси
    D. Вегетативна дисфункція
    E. Дизгормональні порушення
    Тест № 15
    У хлопчика 13 років, після фізичного навантаження стали виникати коле характеру болю в серці, відчуття завмирання, а також нерегулярної роботи серця. Які дослідження необхідно призначити з метою уточнення причини аритмії?
    A. Електрокардіограма
    B. Ехокардіограма
    C. Велоергометрія
    D. Кардіоінтервалографія
    E. Рентгенообстеження органів грудної порожнини
    Тест № 16
    Дитина 9 місяців, спостерігається з приводу вродженної вади серця (дефект міжшлуночкової перегородки). Отримує дігоксин. При плановому огляді лікар звернув увагу на аритмічну діяльність серця. При ЕКГ зареєстровані часті шлуночкові екстрасистоли. Якою має бути тактика лікаря в даному випадку?
    A. Призначення фуросеміду
    B. Скасування дигоксину
    C. Зменшення дози дигоксину
    D. Призначення панангіну
    E. Призначення прпранололу

    Тест № 17
    У дитини раптово виник напад прискореного срдцебиття, задишка, колючий біль в серці. При ЕКГ - ЧСС 210 в хвилину. Комплекс QRS 0,13 сек., Деформований. Який препарат показаний дитині з метою надання невідкладної допомоги?
    A. Лідокаїн
    B. АТФ
    C. Корглікон
    D. Верапаміл
    E. Панангін

    Тест № 18

    Хлопчик 17 років, скарг не пред’являє. При обстеженні на ЕКГ реєструється правильний синусовий ритм з частотою 64 за хв, нормальне положення вісі серця, інтервал PQ 0,22 сек, комплекс QRS не змінений. Ваш діагноз:

    А. ЕКГ в межах вікової норми

    B. Атріовенрикулярна блокада Ι ст.

    C. Атріовенрикулярна блокада ΙΙ ст, тип Мобітц Ι

    D. Повна атріовентрикулярна блокада

    E. Блокада лівої ніжки пучка Гіса
    Тест № 19

    Хлопчик 12 років лікується з приводу вогнищевого неревматичного кардиту. На 5 день захворювання у дитини виник напад суправентрикулярної тахікардії. Вкажіть препарат вибору для надання невідкладної допомоги?

    А. АТФ

    B. Верапаміл

    C. Дігоксин

    D. Анаприлін

    E. Кордарон
    Тест № 20
    Хлопчик 7 років, скаржиться на перебої в роботі серця, підвищену стомлюваність, головні болі. При провидіння ЕКГ - ЧСС 110 в хвилину, вольтаж не знижений. Після кожного нормального комплексу QRS реєструється розширений і деформований комплекс QRS. Яке порушення ритму має місце у дитини?
    А. Шлуночкова екстрасистолія, трігемінія
    B. Суправентрикулярна екстрасистолія
    C. Пароксизмальна шлуночкова тахікардія
    D. Шлуночкова екстрасистолія, бігемінія
    E. Непароксізмальная шлуночкова тахікардія

    Тест № 21
    Хлопчик 12 років скаржиться на дратівливість, підвищену стомлюваність, запаморочення, потемніння в очах. Вчора на уроці фізкульури вперше виникло непритомний стан. ЕКГ: вольтаж не знижений, ритм синусовий, ЧСС 48 в хвилину, PQ 0,2 сек., Комплекс QRS 0,1 сек. Яке порушення ритму або провідності має місце у дитини?
    А. синусова брадикардія
    B. Атріовентрикулярна блокада Ι ступеня
    C. Атріовентрикулярна блокада ΙΙ ступеня
    D. Атріовентрикулярна блокада ΙΙΙ ступеня
    E. Синусова брадиаритмія

    Тест № 22
    Дитині 14 років з метою усунення нападу пароксизмальної тахікардії лікар провів процедуру Вальсальви. У чому полягає ця процедура?
    А. Затримка дихання
    B. Натискання на корінь язика
    C. Затримка дихання з напруженням
    D. Натискання на очні яблука
    E. Масаж каротидного синуса

    Тест № 23
    Дитина страждає пароксизмальною тахікардією, з метою купірування нападу призначено верапаміл. До якої групи препаратів за мехінізмом дії відноситься даний лікарський засіб?
    А. Блокатор кальцієвих каналів
    B. β - блокатор
    C. Мембраностабілізатор
    D. Серцевий глікозид
    E. Місцевий анестетик
    Тест № 24

    Хлопчик 13 років скаржиться на напад короткочасної втрати свідомості, кволість. На ЕКГ – синусний ритм, брадікардія, збільшення інтервалу Р-Q з періодичним випадінням комплексу QRS, порушення процесу реполяризації міокарду. Встановіть діагноз.

    А. Атріовенрикулярна блокада ΙΙ ст, тип Мобітц Ι

    B. Повна атріовентрикулярна блокада

    C. Атріовенрикулярна блокада ΙΙ ст, тип Мобітц ΙΙ

    D. Атріовенрикулярна блокада Ι ст

    E. Синоуарікулярна блокада

    Задачі для самоконтролю
    Ситуаційна задача №1

    Хлопчику 4 дні. Мати хворіє на системний червоний вівчак. При народженні пульс у дитини не перевищував 60 на хв. Об¢єктивно: загальний стан тяжкий, температура тіла 35,7°С, дитина в’яла, під час годування швидко втомлюється, наразі від їжі відмовляється, шкіра та слизові бліді, кінцівки холодні, акроціаноз, слабко стогне, «мармуровий» малюнок шкіри, м’язова гіпотонія. ЧД 36 на хв. Над легенями пуерильне дихання, ясний відтінок перкуторного звуку. ЧСС 48 на хв. Межі серця не розширені. Тони серця гучні, чисті. Живіт м’який,печінка та селезінка не збільшені. Загальний аналіз крові: Нb 132 г/л, Ер. 3,7 Т/л; КП -0,9; Л -10 Г/л; нейтрофіли: п-9%,с-43%;е-3%;л-42%, м-3%, ШЗЕ – 17 мм/год. На рентгенограмі органів грудної порожнини – змін не виявлено. На ЕхоКГ – вікова дилятанія правого шлуночка та передсердя, відкритий овальний отвір, легенева гіпертензія новонароджених.


    Дайте відповіді на запитання:

    1. Виділити основний клінічний синдром.

    2. Провести диференційну діагностику.

    3. Поставити діагнозю

    4. Скласти план обстеження.

    5. Скласти план лікування.



    Ситуаційна задача №2

    Дівчинка 6 міс. Скарги матері на неспокій дитини, задишку, підвищення температури тіла, відмову від їжі. Об'єктивно: загальний стан дитини середньої тяжкості, що зумовлено помірним інтоксикаційним синдромом на фоні катару верхніх дихальних шляхів та значною тахікардією. Температура тіла 38,5С, дитина неспокійна, млява. Велике тім’ячко 2х2 см, на рівні кісток черепа. Шкіра та видимі слизові блідо-рожеві, чисті, слизова зіву помірно гіперемована. Пульс 210 на хв, швидкий, поверхневий, послаблений. Границі відносної серцевої тупості у межах вікової норми, при аускультації тони ясні, чисті. Носове дихання утруднене із-за слизових виділень. Над легенями - ясний перкуторний звук, жорстке дихання при аускультації, частота дихання – 50 на хв. Живіт при пальпації м'який, неболючий, печінка на 3 см нижче реберної дуги по середньоключичній лінії, край еластичний, селезінка не пальпується. Стільця не було зранку, діурез достатній. Загальний аналіз крові: Нb - 122 г/л, ер. - 3,9 Т/л, лейкоцити - 8,0 Г/л, нейтрофіли: паличкоядерні - 2%, сегментоядерні - 35%, еозинофіли - 3%, лімфоцити - 53%, моноцити - 7%, ШЗЕ - 11 мм/год. ЕКГ: див. (ЧСС – 260 ударів на хв, вертикальна позиція ЕВС).


    Дайте відповіді на запитання:

    1. Виділити основний клінічний синдром.

    2. Провести диференційну діагностику.

    3. Поставити діагнозю

    4. Скласти план обстеження.

    5. Скласти план лікування.


    Ситуаційна задача №3

    Дитина 6 міс. У віці 1 міс діагностовано ранній вроджений кардит (фіброеластоз ендоміокарду). Поступила до стаціонару у зв’язку з різким погіршенням стану. Обєктивно: стан вкрай тяжкий, задишка до 60 за хв., помірно виражений ціаноз шкірних покривів, що посилюється при плачі дитини, слизові з фіолетовим відтінком.. Над легенями множинні дрібноміхурцеві вологі хрипи переважно прикоренево та у нижніх відділах. Пульс 180 на хв., ниткоподібний. Серцевий поштовх розлитий. Межі серця значно розширені в усі боки, переважно вліво. Тони серця ослаблені, трьохчленний ритм „галопу”. Печінка на рівні пупка. Набряк великих статевих губ,нижніх кінцівок.

    Рентгенологічне обстеження ОГК: кардіомегалія, посилення легеневого малюнку. ЕхоКГ: дилятація всіх камер серця зі зниженням систолічної функції лівого шлуночка (ФВ 25%).


    Дайте відповіді на запитання:

    1. Виділити основний клінічний синдром.

    2. Провести диференційну діагностику.

    3. Поставити діагнозю

    4. Скласти план обстеження.

    5. Скласти план лікування.

    1   2   3   4


    написать администратору сайта