Главная страница
Навигация по странице:

  • КУРСОВА РОБОТА

  • Розділ 1. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ПРО ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ НАВЧАННЯ НА УРОКАХ ІНФОРМАТИКИ 1.1. Історія і розвиток технічних засобів навчання на уроках інформатики та їх види

  • 1.2. Можливості та особливості технічних засобів навчання на уроках інформатики

  • 07.05 Курсова Куштєр. Методика використання технічних засобів навчання на уроках інформатики у школі


    Скачать 363.76 Kb.
    НазваниеМетодика використання технічних засобів навчання на уроках інформатики у школі
    Дата17.09.2021
    Размер363.76 Kb.
    Формат файлаrtf
    Имя файла07.05 Курсова Куштєр.rtf
    ТипУрок
    #233190
    страница1 из 3
      1   2   3

    МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

    ІЗМАЇЛЬСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ГУМАНІТАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

    Кафедра математики, інформатики та інформаційної діяльності


    КУРСОВА РОБОТА

    з дисципліни методика навчання інформатики

    на тему: «Методика використання технічних засобів навчання на уроках інформатики у школі»

    студентки факультету управління,
    адміністрування та інформаційної діяльності

    групи 41У

    спеціальності 014 Середня освіта

    (014.10 .01 Трудове навчання та технології, інформатика)

    Куштєр Т.В.

    (прізвище, ім’я, по батькові)

    Керівник

    Пінтійська О.В.

    _______________________________________________________

    (науковий ступінь, вчене звання, прізвище, ініціали)
    Робота захищена ____________________

    з оцінкою «______», кількість балів ____
    Члени комісії:

    _____________ _________________________

    (підпис) (прізвище, ініціали)

    _____________ _________________________

    (підпис) (прізвище, ініціали)

    _____________ _________________________

    (підпис) (прізвище, ініціали)

    Ізмаїл – 2020
    Зміст

    ВСТУП ……………………………………………………………………………..3

    Розділ 1. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ПРО ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ НАВЧАННЯ НА УРОКАХ ІНФОРМАТИКИ …………………………………………………….…..5

    1.1. Історія і розвиток технічних засобів навчання на уроках інформатики та їх види …………………………………………………………………………………..5

    1.2. Можливості та особливості технічних засобів навчання на уроках інформатики ………………………………………………………………………..10

    Розділ 2. ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ ЩОДО ЗАСОБІВ НАВЧАННЯ НА УРОКАХ ІНФОРМАТИКИ ………………………………………………………14

    2.1. Технічні засоби навчання на уроках інформатики …………………………14

    2.2. Особливості використання технічних засобів навчання на уроках інформатики ………………………………………………………………………. 16

    Розділ 3. СТВОРЕННЯ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ З ВИКОРИСТАННЯМ ТЕХНІЧНИХ ЗАСОБІВ НАВЧАННЯ ………………………………………….. 19

    3.1. Розвиток уроку інформатики з використанням технічних засобів навчання…………………………………………………………………………….19

    3.2. Особливості створення уроку інформатики з використанням технічних засобів навчання ………………………………………………………………...…21

    ВИСНОВОК…………………………………………………………………..…….24

    ЛІТЕРАТУРА ………………………………………………………………………26

    ДОДАТОК 1 ……………………………………………………………………..…29

    ВСТУП

    Актуальність дослідження. У сучасній школі кожен вчитель використовує інноваційні засоби навчання. Отже, технічні засоби навчання вже досить давно увійшли в наші освітні установи і набули широкого поширення. Переходячи до адаптивної системи навчання, яка передбачає облік індивідуальних особливостей учнів і є спрямованою на розвиток їх самостійності, у вчителя з'являється необхідність організації уроку інформатики таким чином, щоб застосування технічних засобів навчання враховувало особливості самої системи.

    Комп'ютер є основним і універсальним технічним засобом навчання в інформатиці, який здатний представляти інформацію різних видів.

    ТЗН при раціональному використанні покращують умови праці як вчителя, так і учнів. При цьому їх цінність вища, ніж у великих межах, вони дозволяють цілеспрямовано трансформувати навчальний простір і час. Багато нових можливостей ТЗН відкривають для проведення позакласної та виховної роботи з дітьми.

    Включення ТЗН в навчальний процес дозволяє вчителю організувати різні форми навчально-пізнавальної діяльності на уроках, зробити активною й цілеспрямованою самостійну роботу учнів. ТЗН може використовуватися на всіх етапах: як при процесі навчання: при поясненні (введенні) нового матеріалу, закріпленні, повторенні, контролю.

    Мета вивчення − вплив технічних засобів навчання на уроках інформатики в школах.

    Поставлені завдання при написанні даної курсової роботи наступні:

    − Вивчити вплив технічних засобів навчання на уроках інформатики у школі.

    − Розглянути технічні засоби навчання на уроках.

    − Дослідити шлях виникнення технічних засобів навчання.

    Об'єкт дослідження – вивчення, розгляд та впровадження в теорії і на практиці технічних засобів навчання на уроках інформатики в школах.

    Предмет дослідженнявикористання на практиці технічних засоби навчання в школі.

    Джерела бази дослідження. В ході виконання наукової роботи вся необхідна інформація була вичерпана з сучасних наукових статей, форумів, пізнавальних відео, блогах і сучасної наукової літератури.

    Курсова робота складається зі вступу, трьох розділів, висновку та списку використаних джерел і додатків.


    Розділ 1. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ПРО ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ НАВЧАННЯ НА УРОКАХ ІНФОРМАТИКИ

    1.1. Історія і розвиток технічних засобів навчання на уроках інформатики та їх види

    Використання інформаційно-комунікаційних технологій у вищій школі традиційно зводиться до двох основних напрямків. Перший полягає у використанні можливостей цих технологій для підвищення доступності освіти шляхом включення в систему освіти тих осіб, для яких інший шлях взагалі може бути недоступним. Треба сказати, що така дистанційна форма навчання зустрічає багато заперечень. Її опоненти справедливо зазначають, що потенційних студентів позбавлять всього необхідного для здобуття справді якісної освіти: роботи в лабораторіях, доступу до наукових бібліотек, спілкування з викладачами та іншими студентами на семінарах та неформальних обставинах [1, c. 210-215].

    Технологічний прогрес суспільства незмінно позначається на структурі мінімально необхідного освітнього рівня кожної людини. Розвиток обчислювальної техніки і її популяризація зумовило впровадження в базовий шкільний курс такого предмета як інформатика.

    Інформатика в середній школі представлена ​​з 1984/85 навчального року як окремий предмет, що володіє власною методикою вивчення, має свою структуру і зміст, які нерозривно пов'язані з мінімумом змісту науки інформатики.

    Аналізуючи методологічні та змістовні компоненти курсу інформатики у середній школі, ми можемо виділити наступні основні етапи:

    - І етап (1984-1988 роки) апробація курсу інформатики у середній школі та викладання її на основі техніки безмашинного варіанту;

    - ІІ етап(1988-1996 роки) розробка основного методичного змісту курсу інформатики у середній школі та викладання його на базі КУВТ вітчизняного виробництва;

    -ІІІ етап(1996-2000 роки) перехід до нового технічного та програмного забезпечення, що відповідає світовим стандартам і розробка нової методологічної концепції викладання інформатики в середній школі.;

    -IV етап (2000 роки по сьогодення) інтеграція інформаційних технологій в навчальний загальноосвітній процес, перехід до використання телекомунікації в навчальному процесі [2, c. 10-11].

    Таким чином, чітко простежується тенденція предмета «Інформатика» від простої теоретичної дисципліни, до обов'язкового основного предмета середньої освіти.

    Ця тенденція є визначальною в розробці і дослідженні різних методичних і психолого-педагогічних моментів викладання інформатики в курсі середньої школи.

    Засоби навчання - це матеріальний або ідеальний об'єкт, який поміщений між учителем і учнями і використаний для засвоєння знань.

    Існують різні класифікації засобів навчання. Часто використовується така класифікація: натуральні об'єкти, зображення і відображення опису предметів і явищ, технічні засоби навчання.

    Останнім часом засоби навчання істотно змінилися: в їх склад увійшли електронні підручники, засоби Інтернет, мультимедіа, педагогічні програмні засоби. Сьогодні очевидно, що викладач, який проводить заняття з використанням мультимедійного проектора, електронної дошки і комп'ютера, що має вихід в Інтернет, володіє якісною перевагою перед колегою, що діє тільки в рамках звичної «крейдяній технології» [3, c. 4-7].

    Засоби навчання, будучи носіями навчальної інформації та інструментом діяльності, є також і способом створення інформаційно-предметного середовища, що володіє значним емоційним потенціалом. При цьому величезний вплив на учнів як в інформаційно-пізнавальному, так і в виховному плані надає соціокультурне середовище: кіно, література, реклама, телебачення.

    Неодноразово говорилося про раціональність уроку при використанні технічних засобів з різною функціональною спрямованістю (наукові фільми, навчальне кіно, навчальні презентації.). Для того, щоб виявити особливості застосування технічних засобів навчання в умовах адаптивної системи, на мій погляд необхідно визначити особливості побудови уроку інформатики в даній системі і дидактичні можливості та принципи технічних засобів навчання.

    Особливістю уроку інформатики в адаптивній системі навчання є побудова індивідуальної навчальної траєкторії учня, що враховує його особистісні особливості. Таким чином, пріоритетною діяльністю стає самостійна робота. Одночасно з самостійною роботою організовується індивідуальна і парна діяльність для кожного учня. Учень, слідуючи своїм індивідуальним освітнім маршрутом, протягом уроку повинен самостійно виконати ряд, запропонованих йому на вибір, завдань. Всі необхідні завдання відображаються в мережевому плані та розкладі самоврахування, яким дотримуються і з якими працюють всі учні індивідуально. Крім перерахованих вище видів діяльності, на уроці має бути присутня індивідуальна робота вчителя з кожним учнем [4, c. 171-196].

    Технічні засоби навчання можуть бути такі як: проектор.

    Перші відео проектори, призначені виключно для відтворення відео, з'явилися в 1970-х роках і були виконані на катодних трубах. Ряд компаній продовжує випускати їх - їх приваблює висока роздільна здатність, що забезпечує дуже хорошу якість зображення. Однак ці пристрої, за сучасними мірками, не надто яскраві, вони важать десятки кілограмів і коштують десятки тисяч доларів.

    Діапроектор - це світильник, який перерозподіляє світло від лампи з концентрацією світлового потоку на невеликій або маленькій поверхні. Проектори - це в основному оптико-механічні або оптико-цифрові пристрої, які дозволяють проектувати зображення предметів на поверхню поза пристроєм - на екран з використанням джерела світла. Поява проекційного апарату спричинила появу кінематографа, який пов’язаний із проекційним мистецтвом [5, c. 251-256].

    Види проекційних приладів:

    • Діаскопічній проекційний апарат.

    • Епіскопічний проекційний апарат.

    • Мультимедійний проектор.

    • Лазерний проектор.

    Інтерактивна дошка - це найновіший інструмент технічного навчання, який поєднує в собі всі переваги сучасних комп'ютерних технологій. Він реалізує один з найважливіших принципів навчання - чіткість.

    Інтерактивна дошка - це сенсорний екран, прикріплений до комп'ютера, з якого проектор переносить зображення на дошку. Все, що вам потрібно зробити - це торкнутися поверхні дошки, щоб розпочати роботу на комп’ютері.

    Інтерактивна дошка працює спільно з комп'ютером та відеопроектором, представляючи єдиний комплекс. Це може робити те саме, що і звичайний комп’ютер. Інтерактивна дошка поєднує технології проекцій із сенсорним пристроєм, тому ця дошка не тільки відображає те, що відбувається на комп’ютері, але дозволяє контролювати процес презентації (двосторонній трафік), вносити виправлення та коригування, робити нотатки та коментарі кольоровими , зберігати матеріали уроків для подальшого використання та редагування. Як результат, до інтерактивної дошки можна підключити мікроскоп, документальну камеру, цифрову камеру або відеокамеру. І з усіма відображеними матеріалами ви зможете продуктивно, працювати правильно під час уроку [6, c. 31-36].

    Класифікація інтерактивних дощок.

    Інтерактивні дошки поділяються на два класи, залежно від місця розташування проектора: передня та задня проекції.

    Лицьові дошки найпоширеніші, хоча вони мають очевидний недолік: динамік може блокувати частину зображення. Щоб цього не допустити, проектор підвішується до стелі якомога ближче до дошки, об'єктив нахиляється вниз, а отримані спотворення ключових каменів компенсуються цифровою системою корекції [7, c. 73].

    Зворотні проекційні дошки, де проектор знаходиться за екраном, значно дорожчі і займають більше місця в аудиторії, ніж прямі проекційні дошки. Оскільки екран працює при підсвічуванні, можуть виникнути проблеми із видимістю зображення під великим кутом.

    Останнім часом існують спеціальні моделі короткофокусних проекторів лінз для використання з інтерактивними дошками. Виробники дощок все частіше пропонують готові комплекси, до яких належать дошки та проектори з коротким проектором, прикріплені до них зверху.

    Технології, які використовуються в інтерактивних дошках, підрозділяються на чотири основні типи.

    • Сенсорна аналого- резистивна технологія.

    • Електромагнітна технологія.

    • Лазерна технологія.

    • Ультразвукова / інфрачервона технологія.

    • Смартфон.

    Еволюція бездротових технологій і розробка додатків для мобільних пристроїв у сфері освіти вражають. Для багатьох вчителів мобільні технології в галузі навчання останнім часом стали однією з найважливіших областей дослідження і застосування. Сьогодні мобільне навчання є стратегічною темою для багатьох організацій, пов'язаних з освітою. Поява нових типів пристроїв і додатків змінює освіту, тому важливо забезпечити належне використання та впровадження мобільного навчання [8, c. 151-156].

    Мобільне навчання - це широкий термін, який використовується для позначення будь-якого викладання і навчання, яке відбувається з використанням мобільних пристроїв, типовими прикладами яких є мобільні телефони, смартфони, планшети, ноутбуки. Вони портативні, легкі і часто досить малі, щоб поміститися в кишені або в долоні [9, c. 101-106].

    1.2. Можливості та особливості технічних засобів навчання на уроках інформатики

    Нові універсальні технічні засоби навчання все інтенсивніше впроваджуються в нашу педагогічну практику. Біда в тому, що багато хто з новинок з'явилися в освіті з боку: не на замовлення педагогів, а з інших сфер суспільного життя. Яскравий приклад - інтерактивна дошка. Вона використовувалася в компаніях на всякого роду бізнес-форумах. І раптом увірвалася в освіту. Інтерактивна дошка - це сенсорний екран, приєднаний до комп'ютера, зображення з якого передає на дошку проектор. Досить тільки доторкнутися до поверхні дошки, щоб почати роботу на комп'ютері [10, c. 30].

    Досвід застосування інтерактивних дошок в процесі навчання показує ефективність даного технічного засобу навчання.

    Розвиток інформаційних технологій в освіті набирає обертів і вже сьогодні сучасному вчителю без застосування в своїй діяльності нового цифрового обладнання ніяк не обійтися. Про інтерактивній дошці зараз знає будь-який школяр, сповнений бажання працювати з нею, і, як відомо, вчитель не повинен обманювати надії свого учня.

    Інтерактивна (електронна) дошка - це зручний інструмент, незамінний для проведення наради, семінару та організації навчальних занять. Інтерактивні дошки не тільки поєднують в собі переваги великого екрана для проекторів та дощок для маркерів, вони також дозволяють зберігати всі нотатки та зміни, внесені під час обговорення, і навіть керувати комп'ютерними програмами, не виходячи з дошки та не перериваючи презентацію [11, c. 111-126].

    Переваги використання інтерактивної дошки над звичайною дошкою очевидні. Інтерактивна дошка допомагає зробити урок більш динамічним, інформативним, підвищити мотивацію навчання учнів за допомогою використання широкого спектру наочних посібників, що поповнюють бібліотеку шкіл та міжшкільних навчальних центрів. Учитель має можливість моделювати різні біологічні та фізичні процеси за допомогою інструментів (бібліотек), що надходять із програмним забезпеченням до інтерактивної дошки, цифрових лабораторій. Перша проблема полягає в тому, що не кожна школа може дозволити собі придбати інтерактивну дошку з необхідним програмним забезпеченням для забезпечення мінімальних можливостей моделювання. У цьому випадку інтерактивна дошка використовується як проекційний екран, коли інтерактивність досягається шляхом керування презентацією або елементами інтерфейсу шляхом вибору елементів керування на сенсорному екрані. Друга проблема полягає в тому, що вчителю потрібен час для оволодіння цими технологіями, оскільки після цього він зможе зробити вибір методів та методів навчання із включенням інтерактивної дошки в процесі викладання предмета. Третя проблема полягає у подоланні стереотипу про те, що дошка є засобом передової роботи класу, що за рахунок цієї TЗН можна диференціювати підхід у навчанні, і ця проблема ґрунтується на наявності хорошої технічної бази та програмного забезпечення для ВД [12, c. 23-36].

    Інтерактивна дошка працює спільно з комп'ютером та відео проектором, представляючи єдиний комплекс. Це може робити те саме, що і звичайний комп’ютер. Інтерактивна дошка поєднує в собі технології проекцій із сенсорним пристроєм, тому ця дошка не тільки відображає те, що відбувається на комп’ютері, але дозволяє керувати процесом презентації, вносити виправлення та коригування, робити примітки та коментарі кольором, зберігати матеріали уроків для подальшого використання та редагування. Як результат, до інтерактивної дошки можна підключити мікроскоп, документальну камеру, цифрову камеру або відеокамеру. І з усіма відображеними матеріалами ви зможете продуктивно працювати правильно під час уроку.

    Мультимедійний проектор - це пристрій, який відображає на екрані зображення для використання з комп'ютерним сигналом, відеомагнітофоном, компакт-диском або DVD-програвачем, відеокамерою або телевізійним тюнером. Мультимедійні проектори створюють не лише зображення, вони також створюють звук.

    Музичні мультимедійні проектори, які зазвичай мають стандартний набір функціональних можливостей, в середньому:

    - екранне меню та інфрачервоний (ІК) дистанційний пульт (іноді такий пульт можна перетворити на кабель);

    - горизонтальні та вертикальні інверсійні зображення, що дозволяють освітлювати екрани та контролювати кріплення проекторів;

    - регульована яскравість, контраст, чіткість зображення;

    - можливість розміщення кольорів;

    - доступна поведінка за параметрами введення комп'ютера та відеосигналів;

    - дистанційне керування курсором комп'ютера (інфрачервона екранна миша);

    - доступна корекція трапецієподібного зображення;

    - можливість вибору мови меню;

    - національний економічний режим функціонування (зменшення світового потоку на 15-20%, який доводиться терміново застосовувати в 1,5-2 рази) [13, c. 63-76].

    Керівним напрямком у розробці проектів, які були зроблені, є електронні проектори, які дозволяють створювати зображення на екрані, змінюючи створення відповідного зображення на твердому носії.

    Електронні проектори - регіональні гучномовці, які дозволяють одночасно відображати зображення та звук. Корисні функції були використані для легкої роботи з аудіо- та відео електронними проекторами (збільшення масштабу, вимкнення звуку чи зображення, поліпшення зображення на екрані). Для швидкої роботи електронні проектори зазвичай підтримують дистанційне управління з лазерною реєстрацією.

    Учитель за допомогою проектора може демонструвати на екрані інформаційні об'єкти, що дають розгорнуту комбіновану інформацію

    за допомогою засобів мультимедіа:

    - можливість подачі інформації для пояснення нової теми або

    обговорення пройденого матеріалу;

    - можливість забезпечення самостійної роботи учнів (опитування,

    тестування) по створеними вчителем матеріалами тесту;

    - можливість використання готових моделей уроків на всіх етапах: організаційний, пояснення, закріплення, узагальнення [14, c. 172-180].

    Найпростіший спосіб мобільного навчання - поділитися навчальним матеріалом з учнями. Ви можете запропонувати тексти, відео або аудіо. Причому це можна зробити коли завгодно. Учні можуть підготувати домашнє завдання, подивившись відео, яким поділився з ними вчитель. Взаємодія під час уроків - ще один плюс для вчителя. Прикладом цього можуть бути питання під час уроку. Вчителі ставлять запитання, а учні відповідають на них на своїх мобільних пристроях. Вчителі можуть отримати негайно зворотний зв'язок, що особливо зручно при навчанні великих груп. Мобільне навчання надає учням величезну гнучкість при виборі пристрою, на якому вони хочуть вчитися, коли вони хочуть вчитися і, що найбільш важливо, в темпі, який для них комфортний. Учні не обмежені класною кімнатою або встановленого розкладу, щоб мати можливість вчитися. Мобільне навчання означає, що учні можуть на свій розсуд заходити в додатки, щоб переглядати матеріали , виконувати завдання або здавати тест.

    За допомогою смартфона можна пришвидшити роботу на уроці інформатики. Також якщо не вистачає комп’ютерних місць завдяки смартфону можна виконати ті ж самі завдання як і на ПК [15].
      1   2   3


    написать администратору сайта