Главная страница
Навигация по странице:

  • 2.2. Особливості використання технічних засобів навчання на уроках інформатики

  • Розділ 3. СТВОРЕННЯ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ З ВИКОРИСТАННЯМ ТЕХНІЧНИХ ЗАСОБІВ НАВЧАННЯ 3.1. Розвиток уроку інформатики з використанням технічних засобів навчання

  • 3.2. Особливості створення уроку інформатики з використанням технічних засобів навчання

  • 07.05 Курсова Куштєр. Методика використання технічних засобів навчання на уроках інформатики у школі


    Скачать 363.76 Kb.
    НазваниеМетодика використання технічних засобів навчання на уроках інформатики у школі
    Дата17.09.2021
    Размер363.76 Kb.
    Формат файлаrtf
    Имя файла07.05 Курсова Куштєр.rtf
    ТипУрок
    #233190
    страница2 из 3
    1   2   3

    Розділ 2. ТЕОРЕТИЧНІ ПИТАННЯ ЩО ДО ЗАСОБІВ НАВЧАННЯ НА УРОКАХ ІНФОРМАТИКИ

    2.1. Технічні засоби навчання на уроках інформатики

    При використанні ТЗН на уроці, також необхідно враховувати основні принципи організації педагогічного процесу з їх застосуванням.

    Цілеспрямованість (педагогічний процес є при наявності чітко усвідомлюваної єдиної мети, як учителем, так і учнем. ТЗН мають чітке цільове призначення, яке визначається їх змістом, характером, складністю матеріалу, віковими рамками, місцем в процесі навчання).

    Гуманізація та демократизація навчально-виховного процесу. (Орієнтація на особистість суб’єктів педагогічної взаємодії, розширення їх участі та співпраці в ній. ТЗН розширюють можливості використання різноманітних методів і прийомів у роботі з дітьми з урахуванням їх віку та рівня розвитку та підготовленості).

    Культуросообразность (у процесі навчання та виховання необхідно ознайомити молоде покоління із багатством культури та самобутності людей та громади, в якій воно росте та розвивається, зі світовою культурою та її невичерпним потенціалом. ТЗН дозволяє реалізувати цей принцип швидше, якісніше, точніше) [16, c. 136 - 141].

    Природа (освіта та навчання повинні будуватися відповідно до природи та специфіки кожного вікового етапу розвитку людини та відповідно до природи та індивідуальних можливостей кожного учня. TЗН мають можливість створювати індивідуальні навчальні програми та інтелектуальні програми, що адаптуються до характеристики конкретного учня, що важливо в адаптивній системі навчання).

    Наука (за допомогою ТЗН передаються міцно закріплені в науці знання і найважливіші ознаки та властивості предметів показуються у доступній для студентів формі).

    Доступність навчання (відповідність змісту та методів подання матеріалу віковим та індивідуальним особливостям учнів. ТЗН спрямовані на полегшення засвоєння навчального матеріалу).

    Систематичність (сувора логічна послідовність викладу, ТЗН спочатку передбачають цей принцип, оскільки їх використання розраховується до певного місця в системі уроків).

    Принцип свідомості та активності (ТЗН допомагає учням краще зрозуміти факти та явища, пробудити ініціативу, навчитися застосовувати знання, здобуті в школі).

    Принцип ясності (основа всієї системи технічних засобів, що визначає їх спрямованість, підбір змісту, розробку відповідних дидактичних засобів та технічних засобів).

    Принцип міцності, обізнаності та ефективності результатів навчання та розвитку, єдність знань та поведінки (наявність контрольних ТЗ, тренажерів, відповідних програм, віртуальних навчальних середовищ).

    Принцип колективного характеру виховання та навчання у поєднанні з розвитком індивідуальних особливостей особистості кожної дитини (ТЗН зі здатністю створювати та пропонувати індивідуальні завдання в системі діяльності всього класу) [17, c. 403-407].

    Принцип міри та принцип складного характеру використання ТЗН (Висока інформативність дидактичних матеріалів для ТЗН та комп’ютерних програм не повинна шкодити сприйняттю та засвоєнню учнями навчальної інформації).

    Враховуючи можливості та принципи TЗН, а також особливості організації уроків в адаптивній системі навчання, ми маємо зазначити, що кожен студент, який працює в адаптивній системі навчання та використовує TЗН, повинен працювати за індивідуальною програмою, яка дозволяє щоб хтось ходив на індивідуальну роботу з викладачем.

    В умовах адаптивної системи навчання головною областю застосування технічних засобів є організація самостійної роботи учнів на уроці інформатики. Для досягнення цієї мети пропонується використовувати технічні засоби навчальні та технічні засоби контролюючі. Для успішного їх застосування необхідно автономне їх розміщення і автоматичне функціонування без втручання вчителя, завданням якого є організувати індивідуальну роботу з кожним учнем [18 c. 125 - 126].
    2.2. Особливості використання технічних засобів навчання на уроках інформатики

    Беручи до уваги схильність дитини впливу відеоігор, iPad і смартфонів, не дивно, що, будучи учнем, дитина знайомиться з технологічними інструментами навчання.

    Викладання і навчання стають більш приємними завдяки сучасним навчальним посібникам технологічного характеру. Діти, як правило, більш уважні, оскільки аудіо - візуальні або аудіовізуальні засоби змушують їх зануритися в те, чого їх навчають.

    Такі пристрої, як гаджети з сенсорним екраном, роблять навчання більш доступним і допомагають дитині зрозуміти такий складний предмет, як п'єса Шекспіра, який легко зрозуміти завдяки зведеннями таких предметів, що надаються програмами у вашому пристрої.

    Навчальні посібники, такі як анімовані слайд-шоу, економлять час на такі предмети, як ботаніка та біологія. Наприклад, замість того, щоб учитель постійно малював діаграму квітки, щоб пояснити частини квітки або мозку, щоб пояснити його різні особливості, час економиться, показуючи слайд-шоу і просто пояснюючи. Ми можемо знайти багато ще переваг сучасних методів навчання. Використання калькулятора в рішенні наукових завдань заощадить нам масу часу. Використання планшетних і електронних книг дозволить заощадити час і гроші. Також при використанні планшетних і електронних книг буде знижено забруднення.

    З використанням сучасних технологій ми можемо отримувати більше новин за менший час. Використання проекторів в нашій системі освіти - це дійсно перевага для студентів. За допомогою проекторів вчитель може легко уявити більше творчого підходу до певної теми, а також учень може легко взяти ті речі, які викладаються їм на проекторах. Це також заощадить багато часу вчителя. У сучасних методах навчання ми робимо студентів самостійними. Таким чином, студенти будуть намагатися вирішити все більше і більше проблем самостійно. Це дійсно корисно для кожного студента. Тепер у вчителів достатньо часу для слабких учнів. З допомогою відео конференції наших студентів можуть легко отримати знання іноземних викладачів, а також з іноземними студентами. Ця технологія дуже корисна на рівні коледжу. Це деякі з переваг сучасних методів навчання, які будуть рости в міру розвитку технологій [19, c. 281 - 289].

    На уроці інформатики вчитель за допомогою ТЗН, також може показати на екрані складову ПК, або якогось іншого пристрою що пов'язаний з темою уроку. Але я вважаю, що інколи можуть бути і труднощі ТЗН.

    Ось чому сучасні ТЗН можуть бути неефективними.

    Сучасні ТЗН, які сьогодні використовуються в класі, є бар'єром для взаємодії учня і вчителя.

    Навчання, як і ці посібники, не автоматизоване. Досить часто можна втратити ясність і втратити важливі деталі при поясненні теми за допомогою технологічного навчального посібника.

    Найбільший недолік використання сучасних ТЗН - це інвестиційні витрати. Ці витрати можуть бути дійсно величезними, оскільки мова не йде просто про налаштування обладнання на разовій основі. Будь-яке технологічне обладнання необхідно обслуговувати.

    Досить часто бюджет на такі навчальні посібники може перевищити оцінку. Це має наслідки, так як шкільні збори піднімаються до астрономічних розмірів. Крім того, в разі використання програмних засобів навчання, програмне забезпечення повинно постійно оновлюватися.

    Крім того, існує фактор навчання правильному і ефективному використанню ТЗН. Не всі вчителі можуть опанувати технологіями дуже швидко, тому для цього необхідно спочатку навчити їх. І індустрія апаратного і програмного забезпечення розвивається бурхливими темпами. В одну мить, програмне забезпечення може стати надмірною, оскільки нове вступає у володіння або деяка апаратна функція може стати складнішою. Звідси необхідність постійно навчати вчителів розуміти нові розробки навчальних посібників.

    Не слід також забувати, що навчальні посібники які використовуються, як правило, можуть бути неефективними для дітей з особливими потребами в навчанні. Важливо мати унікальні навчальні посібники для дітей, які страждають аутизмом, тих, хто погано вчиться, з порушеннями зору тощо. Такі діти часто залишаються осторонь від приємного процесу навчання, тому що вони не можуть швидко зрозуміти те, чому їх навчають, за допомогою химерних гаджетів і пристроїв.

    Нарешті, для шкіл, які завантажують і використовують програмне забезпечення для прямого навчання в Інтернеті, існує постійна загроза того, що впливає на що-небудь в електронному просторі: віруси і хакери.

    Крім того, надаючи школярам доступ до Інтернету, щоб спонукати їх проводити дослідження, важливо навчити їх кібербезпеки і відслідковувати відвідувані ними сайти.

    Але звичайно ми всі прагнемо бути сучасними і вдосконалювати методи викладання уроків, тому школи прагнуть вирішити або позбутися всіх недоліків. [20, c. 281 - 299].

    Розділ 3. СТВОРЕННЯ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ З ВИКОРИСТАННЯМ ТЕХНІЧНИХ ЗАСОБІВ НАВЧАННЯ

    3.1. Розвиток уроку інформатики з використанням технічних засобів навчання

    В основі методичних підходів лежить системно-діяльнісний підхід, що сприяє розвитку універсальних навчальних дій та активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів.

    Урок складається з наступних етапів: організаційний момент, актуалізація суб'єктивного досвіду, постановка проблеми, повідомлення нового матеріалу за допомогою загального сайту, первинна перевірка розуміння вивченого, закріплення нового матеріалу за допомогою методу проектів, узагальнення та систематизація за допомогою програм спільної роботи, перевірка і видача учителем нового домашнього завдання за допомогою дистанційного тренінгу для школярів «Я Класс», самоконтроль і контроль за допомогою презентації робіт учнями, корекція при необхідності, підведення підсумків, рефлексія.

    Учитель повинен прагнути до досягнення дидактичної мети уроку. У дидактиці визначено такі види уроку. Це урок-пояснення, коли йде повідомлення нової інформації навчання. Тренувальний урок, коли розвиваються і закріплюються вміння та навички. Урок контролю і перевірки. Зазвичай вчитель досягає декількох або всіх з названих дидактичних цілей. На практиці доречно проводити комбіновані уроки. Комбінований урок відрізняється різноманітною структурою. Він має ряд переваг: створює умови для швидкого застосування нових знань, реалізації індивідуального підходу при вивченні предмета; сприяє зміні видів діяльності; забезпечує контроль і управління над процесом навчання [21].

    Сучасний урок включає такі вимоги:

    - добре організоване заняття в добре обладнаному кабінеті повинно мати хороший початок і хороший кінець;

    - вчитель повинен спланувати свою діяльність та діяльність учнів, чітко формулюючи тему, мету, завдання уроку;

    - урок повинен бути проблематичним та розвивається; викладач повинен сам розташувати до співпраці з учнями та вміти керувати взаємодією учнів з викладачем та однокласниками;

    - вчитель організовує проблемні та пошукові ситуації, активізує діяльність учнів;

    Висновок роблять самі учні.

    Вчителі інформатики зможуть без проблем реалізувати новий стандарт, головним чином завдяки їх здатності до перестроювання. Якщо ми хочемо, щоб наша освіта була конкурентоспроможною, тоді нам неодмінно потрібно опанувати простір комп’ютерних технологій. Комп'ютер пропонує безліч переваг, починаючи від графіки до нескінченного зберігання інформації. Тому згідно з новим освітнім стандартом існують досить серйозні вимоги до комп’ютерного обладнання шкіл і, в тому числі, до безкоштовного доступу до Інтернету. Найважливішою турботою вчителя повинно бути навчання дітей, вміння працювати з інформацією, навчитися знаходити та порівнювати інформацію та включати її у розв’язання тих завдань, які ставлять у навчальний процес. Але, разом з тим, слід розуміти, що інформатизація спрямована на розвиток мислення дитини, а не лише на вміння використовувати інформаційні технології.

    Актуальність застосування нових методів і технологій при оволодінні предметом «Інформатика» пов'язана з бурхливим розвитком інформаційних і комунікаційних технологій.

    Урок інформатики з використанням ТЗН розпочинається як усі інші.

    Учитель привітається з учнями, оголошує тему сьогоднішнього урок і розпочинає з того що повідомляє цілі та завдання на наступні 45 хвилин.

    На уроці використовується інтерактивна дошка та смартфони. За допомогою цих ТЗН ми полегшимо деякі завдання.

    Урок походитиме в види квесту «Хмарні технології, сервіси Google», а мета – поглибити знання про це. Діти з попереднього уроку вибрали назви своїх команд. Вони на уроці є співробітниками туристичного агентства. За допомогою QR коду та сматрфону учні мають змогу отримати завдання. В них декілька питань та потім, оформити відповідні слайди спільної презентації в хмарі. Тим часом капітан команди має стежити за правильністю роботи всіх своїх співробітників, а в кінці виступити з доповіддю, рекламою свого туру, виступ директора тур-агентства, демонстрація спільної презентації, створеної представниками всіх професій. Реклама подорожі.

    В кінці доходить до оцінювання, результати учня оцінюються вчителем. Оцінка заноситься в журнал. Частина оцінок виставляється під час уроку при презентації учнем своєї роботи, інші оцінки після уроку. Оцінки повинні бути виставлені практично всім присутнім на уроці учням.

    Після оцінювання вчитель цікавиться враженням від віртуальної подорожі, учні включаючи свою фантазію відповідають на декілька питань вчителя. Далі дається домашнє завдання і настає кінець уроку [22, c. 178-188].
    3.2. Особливості створення уроку інформатики з використанням технічних засобів навчання

    Навчання інформатики притаманні специфічні проблеми, пов'язані з тим, що комп’ютер є одночасно і об'єктом вивчення, і засобом навчання. З огляду на відмінності матеріального і культурного рівня сімей школярі мають різну можливість у використовуванні комп'ютера для виконання домашніх завдань, для задоволення своїх інтересів, і це треба враховувати при організації навчального процесу.

    Однією з найперших особливостей створення уроку інформатики з використанням технічних засобів навчання полягає в том що можна інтегрувати і інші предмети навчання, як географія, історія, математика і багато інших. Ще можна додати до особливостей, що інформатика один з най- молодших дисциплін у школі, при створені уроку вчитель збирає найновішу інформацію. Великими темпами ця дисципліна розвивається, тому вчителю потрібно часто оновлювати свої матеріали. Під час створення уроку були такі особливості як:

    - створення QR кодів;

    У наш час, здається, вже всі знають, що таке QR-код, але мало хто знає, як він з'явився, де застосовується і які особливості має. У той же час цей нехитрий квадратик з візерунком не просто є актуальним носієм інформації, але і має всі шанси стати дуже перспективним засобом донесення інформації до людини майбутнього.

    - залучення гри квест;

    Ця гра придає уроку цікавий та незвичайний вид. Квест зараз дуже популярний серед молоді, тому діти з задоволенням беруть участь.

    Урок - квест - це урок, який проходить в ігровій формі із застосуванням технології проблемного навчання. Всі уроки даного типу побудовані на наступних принципах:

    1. Наявність проблеми.

    Засвоєння матеріалу відбувається ефективніше, якщо дитина здивована і заінтригована.

    2. Розважальний характер.

    Засвоєння знань має приносити задоволення.

    3. Зв'язок з життям і бажаннями дітей.

    Засвоєння знань дуже сильно залежить від активності і інтересу учня:

    - створення групових завдань;

    Групова діяльність школярів є одним з ефективних шляхів реалізаціі розвиваючого навчання, оскільки навчальна діяльність колективна по своїй природі і являє собою систему соціально організованих взаємодій, відносин, спілкування. Тому вона найбільш наближена до умовах реального спілкування. Учень стає суб'єктом діяльності, він є активним ініціатором, а не просто пасивним виконавцем, він залучений в реальну, близьку до життєвої ситуації і дискусії.

    - підведення підсумків уроку;

    Підведення підсумків це, перш за все дві складових: диференційованість і інтегрованість.

    Диференційованість - має на увазі по можливості детальну інформованість і учня і вчителя про результати

    діяльності протягом усього фрагмента навчання. Це може бути і «динамічне оповіщення» і «статична інформування ».

    Інтегрованість - має на увазі синтетичну «підсумковий» оцінку результатів діяльності.

    Важливим представляється наявність в програмних засобах можливостей введення «Підсумкових журналів роботи ». Окремо стоїть проблема «заохочення за хороші результати роботи». Вона абсолютно недосліджений аспект комп'ютерного навчання. І на сьогодні присутні різні підходи від абсолютно неприйнятних на уроці, до прийнятних, але сумнівної якості. часом заохочення повністю відсутня.

    ВИСНОВКИ

    На сьогоднішній день викладання стало настільки ж важливим, як і інструменти викладання в минулому, так що ви не могли думати про клас, якщо вчитель не стояв біля дошки з крейдою в руці, малював схеми і малюнки або писав на дошці замітки до уроків, які учні старанно копіювали в своїх класах зошитах. Хоча ті ж самі методи тривають в більшості шкіл, але багато шкіл перейшли на сучасні методи навчання, як описано вище. Найкраще використовувати як традиційні, так і сучасні методи навчання. Вчителі сьогоднішнього дня повинні бути в курсі сучасних технологій, доступних для навчання, і використовувати кожну можливість для оснащення своїх класних кімнат. Сьогоднішнім вчителям необхідно змінити свої стратегії навчання відповідно до потреб часу. Вони повинні бути виборчими у виборі навчальних посібників, відповідних уроків і предметів, які вони викладають.

    Метою даної роботи стала розробка уроку інформатики з ТЗН.

    В ході виконання дослідницької діяльності були досягнуті поставлені цілі і виконані завдання, а саме:

    1. проаналізовано навчально-методичну літературу з теми дослідження;

    2. були аналізовані сучасні засоби навчання;

    3. детально досліджували вплив ТЗН на урок;

    4. розглянули сучасні засоби навчання та уроці інформатики;

    5. вивчили шляхи створення уроку інформатики з ТЗН.

    Під час написання роботи були отримані як теоретичні знання, так і практичний досвід, а саме:

    − знайшли вміння досліджувати і структурувати отримані знання;

    − отримали практичні навички що до створення уроку, а також відтворювати теоретичний матеріал;

    − засвоїли технічні засоби навчання на уроці інформатики;

    − засвоїли цінні знання та досвід щодо сучасних засобів навчання на уроках інформатики;

    Також в процесі даної дослідницької роботи було встановлено, що ТЗН мають велике значення на уроках інформатики, допомагають підвищити цікавість учнів та покращити швидкість роботи під час завдань.

    Не менш важливим виявилося, що сучасні технології на уроках вирішують такі проблеми як:

    − швидке долучення будь-якої інформації до уроку;

    − підвищення цікавості до уроку;

    − модернізування роботи;

    Були вивчені перспективи використання ТЗН та недоліки.

    Було встановлено що ТЗН на уроці, будучи носіями навчальної інформації та інструментом діяльності, також є способом створення інформаційно-предметного середовища, що має значний емоційний потенціал. У той же час соціокультурне середовище, таке як кіно, література, реклама, телебачення, має величезний вплив на учнів як інформаційне, так і пізнавальне.

    Викладачами було відзначено, що запропонована ТЗН дає суттєву економію часу уроку. Крім того, вчитель спостерігає підвищення інтересу учнів до свого заняття, викликане тим, що учень може бачити результат своєї роботи безпосередньо після виконання завдання.

    Практичне значення курсової роботи полягає у застосуванні ТЗН на уроках інформатики в школі.
    1   2   3


    написать администратору сайта