Главная страница
Навигация по странице:

  • Оцінка загального стану роділлі Вимірювання артеріального тиску, підрахунок пульсу – кожні 15 хвилин.Оцінка прогресування пологів

  • Рання фаза другого періоду пологів

  • Пізня (потужна) фаза другого періоду пологів

  • Положення жінки для народження дитини

  • Показання до епізіотомії

  • Крок 1. Введення утеротоніків

  • Народження посліду шляхом контрольованої тракції за пуповину: Крок 2

  • Крок 4

  • Крок 6

  • Очікувальне ведення третього періоду пологів.

  • Оцінка стану новонародженого та послідовність дій при здійсненні медичного догляду за здоровою новонародженою дитиною.

  • Фізіологічна вагітність. ФІЗІОЛОГІЧНА ВАГІТНІСТЬ ТА ФІЗІОЛОГІЧНІ ПОЛОГИ 2. Навчальний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів


    Скачать 2.62 Mb.
    НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів
    АнкорФізіологічна вагітність
    Дата07.02.2023
    Размер2.62 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаФІЗІОЛОГІЧНА ВАГІТНІСТЬ ТА ФІЗІОЛОГІЧНІ ПОЛОГИ 2.doc
    ТипНавчальний посібник
    #925213
    страница13 из 14
    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14

    Спостереження та допомога уIIперіоді пологів 


    Попередження бактеріальних та вірусних інфекцій (включно ВІЛ):

    1. Адекватна обробка рук медичного персоналу (гігієнічна або антисептична в залежності від маніпуляції що планується) згідно діючих алгоритмів.

    2. Використання стерильних рукавичок під час проведення внутрішнього акушерського дослідження, прийняття пологів та оперативних втручань (епізіотомія тощо).

    3. Використання медичним персоналом для прийняття пологів чистого халату. У разі можливості оптимальним є використання одноразового халату, виготовленого  з водовідштовхуючого матеріалу.

    4. Використання засобів для захисту обличчя медичного персоналу: маска (бажано одноразова), окуляри або щиток.

    5. Обережне використання гострого інструментарію. 

    Оцінка стану плода

    Проводять контроль серцевої діяльності плода шляхом аускультації кожні 5 хвилин у ранню фазу другого періоду, та після кожної потуги у активну фазу.

    Оцінка загального стану роділлі

    Вимірювання артеріального тиску, підрахунок пульсу – кожні 15 хвилин.

    Оцінка прогресування пологів

    Оцінюють просування голівки по родовому каналу та пологову діяльність (частота та тривалість маткових скорочень).Акушерська тактика має відповідати фазі другого періоду пологів. 

    Рання фаза другого періоду пологів починається від повного розкриття шийки матки та триває до появи спонтанних активних потуг (або до опускання голівки на тазове дно).

    В ранню фазу слід забезпечити рухливість роділлі, а саме:  заохотити її до активної поведінки та вільного ходіння. Вертикальне положення жінки та можливість вільно рухатись сприяють збереженню активної пологової діяльності та просуванню голівки плода. 

    В ранній фазі не слід примушувати роділлю тужитись, через те, що це призводить до втоми роділлі, порушення процесу внутрішнього повороту голівки плода, травмування пологових шляхів і голівки, порушення стану плода та зайвим медичним втручанням.

    Пізня (потужна) фаза другого періоду пологів  починається з моменту опущення голівки на тазове дно та наявності спонтанних активних потуг.Слід надавати перевагу техніці „не регульованих фізіологічних потуг”, коли жінка самостійно  робить декілька коротких спонтанних потужних зусиль без затримки дихання. Допустима тривалість другого періоду пологів:

    у жінки, що народжує вперше, до 2 години; у жінки, що народжує повторно, до 1 години.

    Положення жінки для народження дитини

    Забезпечується можливість роділлі вибрати положення для народження дитини, яке є зручним для неї. Рутинне положення на спині („літотомічна” позиція) супроводжується зростанням частоти випадків порушень стану плода та пов’язаних з ними оперативних втручань у порівнянні з вертикальними положеннями (сидячи, стоячи), а також положенням роділлі на боці. [A] 

    Застосування епізіотомії не проводять при нормальних пологах.

    Показання до епізіотомії:

    1. ускладнені вагінальні пологи (при тазовому передлежанні, дистоція плечиків, при накладенні акушерських щипців, вакуум-екстракції);

    2. дистрес плода;

    3. рубцеві зміни промежини, що є суттєвою перепоною для народження дитини. 

    Епізіотомію та епізіорафію проводять під знеболюванням.

    Після народження голівки необхідно дати можливість плечикам розвернутись самостійно, при цьому перевірити чи немає обвивання  пуповини навкруг шиї. В разі тугого обвиття, пуповину необхідно перетнути  між 2-х затискачів, при не тугому – послабити натяжіння пуповини та дочекатися наступної потуги. Не квапитись!

    У разі задовільного стану плода не слід намагатися народити плечики протягом тієї ж потуги, під час якої народилась голівка. Плечики можуть бути народжені під час наступної потуги. 

    Відразу після народження акушерка здійснює обсушування голови і тіла дитини попередньо підігрітою стерильною пелюшкою, викладає дитину на живіт матері, одягає дитині чисті шапочку і шкарпетки, накриває сухою чистою пелюшкою та ковдрою.

    Одночасно лікар-педіатр-неонатолог, а за його відсутності лікар-акушер-гінеколог, здійснює первинну оцінку стану новонародженого.

    Рутинна катетеризація сечового міхура не рекомендується [A]

    Ведення  IIIперіоду пологів

    Існують дві тактики ведення третього періоду пологів -  активна та очікувальна.

        1. Активне ведення третього періодупологів.

    Застосування методики активного ведення третього періоду під час пологів дозволяє знизити частоту післяпологової кровотечі, що зумовлена атонією матки, на 60%, а також зменшити кількість післяпологової крововтрати та необхідність гемотрансфузії.

    Активне ведення третього періоду пологів повинно бути запропоновано кожній жінці під час вагінальних пологів.

    Роділля повинна бути поінформована відносно активного ведення III періоду пологів, та має надати  добровільну письмову згоду на його проведення (додаток 2).

    Стандартні компоненти активного ведення третього періоду пологів включають:

    1. введення утеротоніків;

    2. народження посліду шляхом контрольованої тракції за пуповину з одночасною контртракцією на матку;

    3. масаж матки через передню черевну стінку після народження посліду. 

    Відсутність одного з компонентів – виключає активне ведення III періоду пологів.

    Крок 1. Введення утеротоніків: протягом першої хвилини після народження дитини пропальпувати матку для виключення наявності в ній другого плоду, при його відсутності – ввести 10 ОД окситоцину внутрішньом’язово. Якщо в наявності немає окситоцину можна використати ергометрін – 0,2мг внутрішньом’язово.Не використовують ергометрін жінкам з гіпертензивними розладами! Жінка має бути поінформована про можливі побічні ефекти цих препаратів.

    У разі відсутності утеротоников не слід використовувати методику активного ведення третього періоду пологів. У цьому випадку слід застосовувати очікувальну тактику ведення третього періоду пологів. 

    Народження посліду шляхом контрольованої тракції за пуповину:

    Крок 2: перетиснути пуповину ближче до промежини затискачем, тримати перетиснуту пуповину та затискач в одній руці;

    Крок 3: покласти другу руку безпосередньо над лобком жінки і утримувати матку відводячи її від лона; тримати пуповину у стані легкого натяжіння та дочекатись першого сильного скорочення матки (зазвичай через 2-3 хв. після введення окситоцину ). Не тягніть за пуповину до початку скорочення матки, просто утримуйте пуповину в стані легкого на тяжіння.

    Крок 4: одночасно з сильним скороченням матки запропонувати жінці потужитись і дуже обережно потягнути (тракція) за пуповину донизу, щоб відбулося народження плаценти;

    • під час тракції продовжувати проводити другою рукою контртракцію у напрямку протилежному тракції (тобто відштовхувати матку від лона);

    • якщо плацента не опускається протягом 30-40 сек. контрольованої тракції, зупинити тракцію за пуповину, але продовжувати обережно її утримувати у стані легкого натяжіння, друга рука  залишається над лоном, утримуючи матку;

    • одночасно з наступним сильним скороченням матки повторити тракцію.

    Ніколи не проводити тракцію (підтягування) за пуповину без застосування контртракції (відведення)добре скороченоїматки над лоном.Проведення тракції за пуповину без скорочення матки може призвести до вивороту матки

    Крок 5:  після народження плаценти утримують її двома руками і обережно повертають, щоб скрутити оболонки, повільно підтягують плаценту вниз; у разі обриву оболонок, обережно обстежують піхву і шийку матки в стерильних рукавичка та видаляють їх залишки;

    • уважно оглядають  плаценту та переконуються в її цілісності. Якщо частина материнської поверхні відсутня, або є ділянка обірваних оболонок з судинами, це потребує відповідних заходів;

    • при відсутності народження плаценти протягом 30 хвилин після народження плода під адекватним знеболенням проводять ручне відділення плаценти і виділення посліду.

    У разі виникнення кровотечі – ручне відділення плаценти та виділення посліду має бути проведено негайно під адекватним знеболенням.

    Крок 6: Масаж матки.

    Після народження посліду негайно проводять масаж матки через передню черевну стінку жінки, доки вона  не стане щільною.

    В подальшому пальпують матку кожні 15 хв. протягом перших  2-х годин, щоб бути впевненому в тому, що матка не розслабляється, а залишається щільною.

    Міхур з льодом на низ живота у ранньому післяпологовому періоді не застосовується[А].

        1. Очікувальне ведення третього періоду пологів.

    Після закінчення пульсації пуповини, акушерка перетискає та перетинає пуповину. Проводять ретельний нагляд за загальним станом породіллі, ознаками відділення плаценти та кількістю кров’яних виділень.

    При появі ознак відділення плаценти (ознаки Шредера, Альфельда, Клейна, Кюстнера-Чукалова), жінці пропонують «натужитись», що призведе до народження посліду.

    За відсутності ознак відділення плаценти протягом 30 хвилин після народження плода проводять ручне відділення плаценти та виділення посліду.

    У разі виникнення кровотечі ручне відділення плаценти та видалення посліду проводять негайно під адекватним знеболенням.      

    Огляд нижніх відділів пологових шляхів обережно проводять  за допомогою тампонів після пологів. Показанням до огляду за допомогою вагінальних дзеркал є наявность кровотечі, оперативних вагінальних пологів, стрімких пологів, або  пологів поза лікарняним закладом.

    Оцінка стану новонародженого та послідовність дій при здійсненні медичного догляду за здоровою новонародженою дитиною.

    Після закінчення пульсації пуповини, але не пізніше 1 хв. після народження дитини, акушерка, замінивши стерильні рукавички, перетискає та перетинає пуповину за умови задовільного стану дитини (за результатами первинної оцінки стану новонародженого).

    Акушерка здійснює медичне спостереження за станом новонародженого протягом перебування дитини у пологовій залі. При порушенні стану новонародженого інформує про це лікаря-педіатра-неонатолога, а за його відсутності лікаря-акушера-гінеколога

    За появи пошукового і смоктального рефлексу (дитина піднімає голову, відкриває широко рот, шукає груди матері), акушерка допомагає здійснити перше раннє прикладання дитини до грудей матері. 

    Через 30 хв. після народження дитини акушерка електронним термометром вимірює новонародженому температуру тіла в аксилярній ділянці та записує результати термометрії у карті розвитку новонародженого (Ф097/о). 

    Після проведення контакту матері і дитини «очі в очі» (але не пізніше першої години життя дитини), акушерка після обробки рук проводить новонародженому профілактику офтальмії із застосуванням 0.5% еритроміцинової або 1% тетрациклінової мазі відповідно до інструкції застосування одноразово. 

    Контакт "шкіра-до-шкіри" проводиться не менше 2 годин у пологовій залі, за умови задовільного стану матері та дитини.

    Після завершення контакту “шкіра-до-шкіри” акушерка перекладає дитину на зігрітий сповивальний стіл, здійснює обробку та клемування пуповини, вимірювання зросту, обводу голови та грудної клітини, зважування. 

    Лікар-педіатр-неонатолог, а за його відсутності лікар-акушер-гінеколог, перед переведенням дитини та матері в палату спільного перебування здійснює первинний лікарський огляд новонародженого

    Акушерка (медична сестра) одягає дитині чисті повзуни, сорочечку, шапочку, шкарпетки, рукавички. Дозволяється використовувати чистий домашній одяг. 

    Дитина разом з матір'ю накривається ковдрою і переводиться в палату спільного перебування з дотриманням умов теплового ланцюжка. 
    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14


    написать администратору сайта