Главная страница

методичка збірник тестів Крок 1. Навчальнометодичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей Фармація та тпкз Запоріжжя


Скачать 300.72 Kb.
НазваниеНавчальнометодичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей Фармація та тпкз Запоріжжя
Дата15.04.2021
Размер300.72 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файламетодичка збірник тестів Крок 1.docx
ТипНавчально-методичний посібник
#195197
страница13 из 21
1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   21

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів до групи препаратів - нітратів тривалої дії відноситься ізосорбіду мононітрат. Ізосорбіду мононітрат є периферичений вазодилятатор з переважним впливом на венозні судини, зменшує потребу міокарда в кисні, чинить антиангінальну, протисудомну дію.


  1. Хворий 25-ти років для лікування нападів мігрені лікар призначив суматриптан. Вкажіть механізм дії даного препарату:

  1. *Селективний агоніст 5-НТ1-серотонінових рецепторів

  2. Стимулятор адренорецепторів

  3. Селективний-адреноблокатор

  4. Селективний антагоніст 5-НТ1-серотонінових рецепторів

  5. Неселективний-адреноблокатор

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський засіб суматриптан є селективним агоністом 5-НТ1-серотонінових рецепторів. Активуючи дані рецептори в системі сонних артерій, препарат викликає їх звуження, не впливаючи на мозковий кровотік, дилатація і набряк яких вважається причиною мігрені.


  1. Пацієнту 55 років було встановлено діагноз стенокардія. Для лікування був призначений препарат з групи блокаторів кальцієвих каналів. Визначте цей препарат.

  1. *Амлодипін

  2. Атенолол

  3. Октадин

  4. Резерпін

  5. Лабеталол

Обґрунтування правильної відповіді. Серед запропонованих варіантів відповіді, тільки препарат амлодипін відноситься до групи блокаторів кальцієвих каналів, атенолол - бета-адреноблокатор, октадин та резерпін - симпатолітичні засоби, лабеталол - альфа- і бета-адреноблокатор.


  1. Хворому з гіпертонічною хворобою призначено каптоприл. Який механізм дії даного препарату?

  1. *Пригнічення активності ангіотензинперетворюючого ферменту

  2. Блокада бета-блокаторів

  3. Блокада альфа-адренорецепторів

  4. Блокада рецепторів ангіотензину

  5. Блокада повільних кальцієвих каналів

Обґрунтування правильної відповіді. Препаратом вибору в даному випадку буде каптоприл. Каптоприл викликає розширення судин, за механізмом дії є інгібітором ангіотензинперетворюючого ферменту, який перешкоджає трансформації неактивного ангіотензину I - в активний ангіотензин II (володіє вираженим судинозвужувальну дію).


  1. Хворому з гіпертензивним кризою ввели внутрішньовенно клофелін. Який механізм лежить в основі антигіпертензивної дії клофеліну?

  1. * Стимуляція центральних пресинаптичних альфа-2 - адренорецепторів

  2. Блокада периферичних альфа-2-адренорецепторів

  3. Блокада бета-блокатори

  4. Блокада Н-холінорецепторів вегетативних гангліїв

  5. Пряму міотропну дію на судини

Обґрунтування правильної відповіді. Клофелін має виражену гіпотензивну дію. Механізм дії клофеліну обумовлений стимуляцією постсинаптичних альфа-2 - адренорецепторів гальмівних структур головного мозку і зменшенням симпатичної імпульсації до судин і серця.


  1. У хворого з гіпертонічною хворобою підвищений рівень рініна в плазмі крові. Який з перерахованих фармакологічних груп треба віддати перевагу для лікування даного хворого?

  1. *Інгібітори АПФ

  2. Альфа-адреноблокатори

  3. Діуретики

  4. Антагоністи кальцію

  5. Симпатолитики

Обґрунтування правильної відповіді. Рінін - виробляється в нирках і багатьох тканинах організму, бере участь в утворенні неактивного ангіотензину I, який під впливом АПФ (ангеотензінпревращающего ферменту) перетворюється в активний ангіотензин II (що викликає звуження кровоносних судин) і, як наслідок, підвищує артеріальний тиск. Інгібітори АПФ перешкоджають цій трансформації, в зв'язку з чим використовуються для лікування гіпертонічної хвороби.


  1. Хвора на гіпертонічну хворобу звернулася до лікаря зі скаргою на сухий кашель, який виник на тлі лікування. Який гіпотензивний препарат вона використовувала?

  1. *Лізиноприл

  2. Атенолол

  3. Ніфедипін

  4. Фуросемід

  5. Діхлотіазід

Обґрунтування правильної відповіді. Застосовувані для лікування гіпертонічної хвороби лікарські засоби з групи інгібіторів ангеотензінперетворюючогосферменту (АТФ) здатні виявляти ряд побічних ефектів, одним з яких є - сухий, дратівливий кашель. Лікарський препарат - лізиноприл відноситься до цієї групи препаратів.


  1. Дайте відповідь відвідувачеві Вашої аптеки, який побічний ефект характерний для каптопрілу?

  1. *Сухий кашель

  2. Підвищення артеріального тиску

  3. Гіперглікемія

  4. Порушення ритму серця

  5. Гіпокаліємія

Обґрунтування правильної відповіді. Застосовувані для лікування гіпертонічної хвороби лікарські засоби з групи інгібіторів ангеотензінперетворюючого ферменту виявляють побічний ефект -подразнюючий сухий кашель. Лікарський препарат - каптопріл відноситься до цієї групи препаратів.


  1. При лікуванні гіпертонічної хвороби лікар призначив засіб, який блокує ангіотензивні рецептори. Вкажіть препарат:

  1. * Лозартан

  2. Ніфедипін

  3. Празозін

  4. Каптопріл

  5. Апресин

Обґрунтування правильної відповіді. З перерахованих лікарських засобів лікарським препаратом - блокатором ангіотнезнін II рецепторів, що застосовуються при лікуванні гіпертонічної хвороби є - лозартан. Ангіотензин II має виражену судинозвужувальну дію, підвищуючи, таким чином, артеріальний тиск.


  1. Хворому, що страждає на гіпертонічну хворобу, лікар призначив лізиноприл. Яким механізмом дії володіє цей препарат?

  1. *Блокує АПФ

  2. Блокує альфа адренорецептори

  3. Блокує бета адренорецептори

  4. Стимулює бета-адренорецептори

  5. Блокує М-холінорецептори

Обґрунтування правильної відповіді. Лізиноприл є інгібітором АПФ (ангеотензінперетворюючого ферменту) який в свою чергу бере участь в трансформації неактивного ангіотензину I в активний ангіотензин II (що викликає звуження кровоносних судин) і, як наслідок, підвищує артеріальний тиск. Інгібітори АПФ перешкоджають цієї трансформації, використовуються для лікування гіпертонічної хвороби.


  1. Хворому на гіпертонічну хворобу з метою зниження артеріального тиску був призначений метопролол. Який механізм дії цього препарату:

  1. *Блокування бета- адренорецепторів

  2. Блокування альфа-адреноблокатори

  3. Непряме адреноміметичних дію

  4. Спазмолітичну дію

  5. Блокування ангіотензинових рецепторів

Обґрунтування правильної відповіді. Метопролол блокує бета-1 адренорецептори серця, має антиангінальну, антиаритмічну, гіпотензивну дію, зменшує частоту серцевих скорочень, знижує скоротність і збудливість міокарда, зменшує потребу міокарда в кисні.


  1. Хворого попередили, що при застосуванні препарату, який йому призначили, може виникнути кашель. Назвіть цей препарат:

  1. *Лізиноприл

  2. Клофелін

  3. Фенігідін

  4. Дихлотіазід

  5. Метопролол

Обґрунтування правильної відповіді. Застосовувані для лікування гіпертонічної хвороби лікарські засоби з групи інгібіторів ангеотензінперетворюючого ферменту виявляють побічний ефект - подразнюючий сухий кашель. Лікарський препарат - лізиноприл відноситься до цієї групи препаратів.


  1. Хворому на гіпертонічну хворобу призначений - лізиноприл. Який типовий побічний ефект йому властивий?

  1. *Сухий кашель

  2. Абстіпація

  3. Підвищення апетиту

  4. Безсоння

  5. Блювота

Обґрунтування правильної відповіді. Застосовувані для лікування гіпертонічної хвороби лікарські засоби з групи інгібіторів ангеотензінперетворюючого ферменту виявляють побічний ефект - подразнювальний сухий кашель. Лікарський препарат - лізиноприл відносить до цієї групи препаратів.


  1. У хворої на гіпертонічну хворобу в результаті застосування інгібіторів АПФ виник сухий надсадний кашель. Які препарати, що пригнічують ренін-ангіотензинову систему, доцільно призначити в даному випадку?

  1. *Антагоністи рецепторів ангіотензину II

  2. Бета-адреноблокатори

  3. Антагоністи іонів кальцію

  4. Діуретики

  5. Симпатолітики

Обґрунтування правильної відповіді. Під час лікування препаратами з групи інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту  виявляють побічний ефект - подразнювальний сухий кашель. Щоб позбутися цих незручностей спеціалісти радять замінити препарати, що використовують, на лікарські засоби, які  що пригнічують ренін-ангіотензинову систему, наприклад лозартан та ін.


  1. Хворому на гіпертонічну хворобу призначили препарат з групи неселективних бета-блокаторів Вкажіть цей препарат:

  1. *Анаприлін

  2. Празозін

  3. Прозерін

  4. Адреналіну гідрохлорид

  5. Лабеталол

Обґрунтування правильної відповіді. До лікарських препаратів блокаторів бета-1 і бета-2 адренорецепторів, серед перерахованих лікарських засобів відноситься - анаприлін. Під дією анаприліна, в тому числі, знижується артеріальний тиск, зменшується частота і сила серцевих скорочень.


  1. Молодій жінці, у якої артеріальна гіпертензія, призначили метопролол. До якої групи адренотропних засобів відноситься цей препарат?

  1. *Бета-адреноблокатори

  2. Бета-адреноміметики

  3. Альфа і бета-адреноблокатори

  4. Симпатолітики

  5. Альфа-адреноблокатори

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський препарат метопролол відноситься до групи бета 1 - адреноблокаторів. Препарат зменшує автоматизм синусового вузла, зменшує частоту серцевих скорочень, знижує скоротність і збудливість міокарда, серцевий викид, потребу міокарда в кисні.


  1. Підготуйте аптечку протиотрут для приймального відділення лікарні. Який засіб необхідно включити для підвищення артеріального тиску?

  1. *Мезатон

  2. Активоване вугілля

  3. Нашатирний спирт

  4. Фуросемід

  5. Унітіол

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів засобом для підвищення артеріального тиску є - мезатон. Мезатон (стімулює альфа і альфа + бета блокатори) - є судинозвужувальних засобом, внаслідок чого підвищує артеріальний тиск, крім того препарат викликає розширення зіниці і знижує внутрішньоочний тиск.


  1. В аптеку звернувся хворий з гіпертонічною хворобою, з яким лікар призначив каптоприл. Який механізм дії даного препарату?

  1. *Пригнічення активності ангіотензин - перетворюючого ферменту

  2. Блокада Альфа-адреноблокаторів

  3. Діуретична дія

  4. Блокада рецепторів ангіотензину II

  5. Блокада Бета-адреноблокаторів

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський засіб каптоприл - відноситься до антігіпотензівним  засобам, які діють на ренін-ангеотензівную систему. Як інгібітор антеотензінперетворюючого ферменту, перешкоджає перетворенню неактивного ангіотензінаI в активний ангіотензінII (володіє врираженною судинозвужувальною дією).


  1. Хворому, що страждає на гіпертонічну хворобу, з метою зниження артеріального тиску був призначений препарат з групи блокаторів бета-блокатори. Назвіть препарат:

  1. *Метопролол

  2. Магнію сульфат

  3. Лозартан калію

  4. Еналаприл

  5. Резерпін

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів, до лікарських засобів з групи бета-блокаторів відноситься лікарський засіб - метопролол. Даний препарат діє переважно на бета-1 адренорецептори серця, має антиангінальну, антигіпертензивну, і антіарітмічекім дією.


  1. В аптеку звернувся хворий з гіпертонічною хворобою,  лікар призначив каптоприл. Який механізм дії даного препарату?

  1. *Пригнічення активності ангіотензинперетворюючого ферменту

  2. Блокада Альфа-адреноблокатори

  3. Блокада рецепторів ангіотензину II

  4. Діуретична дія

  5. Блокада Бета-адреноблокатори

Обґрунтування правильної відповіді. Каптоприл є інгібітором ангіотерзінперетворюючого ферменту, який сприяє трансформації неактивного ангіотензину I в активний ангіотензин II (володіє виражену судинозвужувальну дію). Каптоприл застосовується при лікуванні гіпертонії, яка не піддається лікуванню іншими лікарськими препаратами.


  1. Проконсультируйте студента, що проходить практику у Вас в аптеці, яка дія НЕ характерно для симпатолітика резерпіну?

  1. *Гіпертензивна

  2. Гіпотензивну

  3. Слабке нейролептичне

  4. Уповільнення серцевого ритму

  5. Брадикардія

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський засіб резерпін відноситься до групи дофаминергічних лікарських засобів, знижує артеріальний тиск (гіпотензивну дію), седативну (заспокійливу), уповільнення процесу обміну речовин (уповільнення серцевого ритму і брадикардію). Резерпін не може проявляти гіпертензивну дію (підвищує артеріальний тиск).


  1. Хворому, що страждає на гіпертонічну хворобу, був призначений лізиноприл. Вкажіть механізм гіпотензивної дії цього препарату:

  1. *Інгібування ангіотензинперетворюючого ферменту

  2. Пряму міотропну дію

  3. Стимуляція бета 2 -адренорецепторів ЦНС

  4. Блокада кальцієвих каналів

  5. Блокування альфа 1 -адренорецепторів

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський препарат лізиноприл відноситься до групи інгібіторів ангеотензінперетворюючого ферменту, що застосовуються для лікування гіпертонічної хвороби. Лізиноприл є інгібітором АПФ під дією якого неактивний ангеотензін I перетворюється в активний ангеотензін II (володіє сильним судинозвужувальну ефектом).


  1. Ви - співробітник аптечного складу. При внесенні новоприбулих АПФ в комп'ютер, вкажіть, до якої групи діуретиків відноситься препарат гідрохлортіазид?

  1. * Тіазидні

  2. Калій зберігаючі

  3. Осмотичні

  4. Петльові

  5. Інгібітори карбоангідрази

Обґрунтування правильної відповіді. Дуіретічний засіб гідрохлортиазид відноситься до груп тіазидних або тіазидоподібних сечогінних засобів, застосовується у хворих на артеріальну гіпертензію , а також серцеву недостатність, які супроводжуються набряками.


  1. Піід час гіпертонічного кризу хворому ввели магнія сульфат, в результаті чого настало різке зниження артеріального тиску. Застосуванням якого препарату можна усунути побічні ефекти магнія сульфата?

  1. *Кальція хлорид

  2. Калія хлорид

  3. Трилон Б

  4. Натрія бромід

  5. Натрія сульфат

Обґрунтування правильної відповіді. Серед запропонованих препаратів побічну дію магнію сульфату може усунути кальція хлорид, тому що кальцій є йоном-конкурентом магнію, в результаті чого вони  конкурентно витісняють один одного з місць зв`язування (збільшується кількість ацетилхоліну, підвищуєть тонус судин, гладких м`язів, посилюють нервові імпульси).


  1. У хворої розвинувся гіпертонічний криз. Який з рекомендованих пацієнту препаратів відноситься до групи міотропних вазодилятаторв?

  1. *Магнію сульфат

  2. Каптоприл

  3. Верапаміл

  4. Гіпотіазид

  5. Клофелін

Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку препаратом вибору може бути магнію сульфат. Магнію сульфат ефективний як гіпертензивного засіб при гіпертонічній хворобі (стійкому підвищенні артеріального тиску), а також при гіпертонічних кризах й різкому підйомі артеріального тиску. При гіпертонічних кризах вводиться внутрішньом'язово або внутрішньовенно.


  1. Хвора доставлена в стаціонар з гіпертензивним кризом. Який препарат необхідно їй призначити для його купірування?

  1. *Магнію сульфат

  2. Промедол

  3. Дигоксин

  4. Спіронолактон

  5. Нітрогліцерин

Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку препаратом вибору може бути магнію сульфат. Магнію сульфат ефективний як гіпертензивного засіб при гіпертонічній хворобі (стійкому підвищенні артеріального тиску), а також при гіпертонічних кризах й різкому підйомі артеріального тиску. При гіпертонічних кризах вводиться внутрішньом'язово або внутрішньовенно.


  1. В інструкції до медичного застосування на магнію сульфат виберіть ефект, дозволяє призначати даний препарат при гіпертонічного кризу:

  1. *Гіпотензивний

  2. Послаблюючий

  3. Протисудомні

  4. Наркозний

  5. Жовчогінний
1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   21


написать администратору сайта