Главная страница

методичка збірник тестів Крок 1. Навчальнометодичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей Фармація та тпкз Запоріжжя


Скачать 300.72 Kb.
НазваниеНавчальнометодичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей Фармація та тпкз Запоріжжя
Дата15.04.2021
Размер300.72 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файламетодичка збірник тестів Крок 1.docx
ТипНавчально-методичний посібник
#195197
страница11 из 21
1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   21

Обґрунтування правильної відповіді. Механізм послаблюючої дії препарату бісакодил полягає у рефлекторній стимуляції перистальтики кішківника.


  1. Проносні лікарські засоби поділяються на кілька груп. Препарат має синтетичне походження?

  1. *Бисакодил

  2. Сенадексин

  3. Масло мигдальне

  4. Олія рицинова

  5. Лактулоза

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих послаблюючих лікарських препаратів синтетичне походження має лише бісакодил, всі останні – природного (рослинного) походження.


  1. Хворому з хронічним запором призначений проносний засіб рослинного походження, містить антраглікозіди. Назвіть препарат.

  1. *Екстракт кори крушини

  2. Відвар кори дуба

  3. Кетамін

  4. Лактулоза

  5. Сироп кореня алтея

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих послаблюючих лікарських препаратів похідним антраглікозидів є екстракт кори крушини, який може випускатися в таблетованій формі під назвою сенадексин та сенаде.


  1. Хворому призначено противопоносное препарат, похідне фенілпіперидин, який впливає на опіоїдні рецептори, однак наркотичної залежності не викликає, оскільки в ЦНС проникає погано. Визначте цей препарат.

  1. *Лоперамід

  2. Ентерол

  3. Лінекс

  4. Хілак форте

  5. Лактобактерин

Обґрунтування правильної відповіді. Лоперамід відно ситься до групи протипроносних лікарських препаратів похідних фенілпіперидину, який впливає на опіоїдні рецептори, однак наркотичної залежності не викликає, оскільки в ЦНС проникає погано.


  1. При дуоденальному введенні препарат викликає рефлекторне скорочення жовчного міхура, розслаблення сфінктера Одді. Залежно від шляху введення проявляє заспокійливий, протисудомний, спазмолітичний і проносний ефекти. Назвіть препарат.

  1. *Магнію сульфат

  2. Гідазепам

  3. Холосас

  4. Урсофальк

  5. атропіну сульфат

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів лише магнію сульфат проявляє багатогранну дію на організм, в тому числі спазмолітичну (знімає спазми при введенні внутрішньом'язово), застосовується в тому числі, для усунення печінкового коліту. Застосовується внутрішньом'язово по 5-10-20 мл. 25% розчину.


  1. Хворому з ознаками інтоксикації серцевими глікозидами призначено - унітіол. Який механізм лікувальної дії препарату?

  1. *Реактивация мембранної К +, Na + -АТФ-ази

  2. Зв'язування іонізованого Са +

  3. Збільшення проникнення К + в міокардіоцити

  4. Збільшення вмісту Na + в міокарді

  5. Індукція метаболізму серцевихглікозидів

Обґрунтування правильної відповіді. За своїм механізмом дії серцеві глікозиди пригнічують К +, Na + АТФ-азу, що призводить до збільшення концентрації Na + і Са + і різкого зменшення концентрації К +. Унітіол відновлює порушений баланс.


  1. При відсутності в аптеці строфантину, яким препаратом із групи серцевих глікозидів його можна замінити?

  1. *Корглікон

  2. Ізоланід

  3. Дигітоксин

  4. Адонізид

  5. Целанід

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих препаратів найбільш близький до строфантину - корглікон, який не поступається строфантину по швидкості дії, але терапевтичний ефект - більш тривалий.


  1. В результаті інфаркту міокарда у хворого виникла шлуночкова аритмія. Серцевий ритм нормалізувався після введення протиаритмічних засобів з місцевоанестезуючою активністю. Який препарат введений?

  1. *Лідокаїн

  2. Новокаинамид

  3. Верапаміл

  4. Панангин

  5. Пропранолол

Обґрунтування правильної відповіді. Препаратом вибору буде - лідокаїн. Лікарський засіб лідокаїн відноситься до групи місцево-анестезуючих засобів, разом з тим має виражені протиаритмічні властивості, застосовується при лікуванні серцевих аритмій.


  1. Хворому з порушенням серцевого ритму ввели лідокаїн. Яким фармакологічним ефектом, крім місцевоанестезуючого, володіє цей препарат?

  1. *Антиаритмічний

  2. Cнодійний

  3. Жарознижуючий

  4. Антидепресивний

  5. Ноотропний

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський засіб лідокаїн, крім місцево-анестезуючий дії проявляє також антиаритмічний ефект і застосовується в якості антиаритмічного засобу.


  1. Хворому з гострою серцевою недостатністю і неперенесенням серцевих глікозидів було введено добутамін. Який механізм дії цього препарату?

  1. *Стимуляція бета - адренорецепторів

  2. Стимуляція альфа-адреноблокатори

  3. Блокада К + -, Na + -АТФ- ази

  4. Пригнічення активності фосфодіестерази

  5. Стимуляція М-холінорецепторів

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський препарат добутамін застосовується в якості стимулятора серцевої діяльності. Добутамін є виборчим стимулятором бета-1 адренорецепторів міокарда.


  1. Хворому на хронічну серцеву недостатність призначили серцевий глікозид з групи наперстянки. Назвіть цей препарат:

  1. *Дигоксин

  2. Строфантин

  3. Корвалол

  4. Корглікон

  5. Кордіамін

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів до серцевих глікозидів, які добувають з наперстянки шерстистої (Digitalis lanata Ehrh.) Відноситься лікарський препарат - дигоксин.


  1. Який препарат з групи серцевих глікозидів показаний для лікування хронічної серцевої недостатності?

  1. *Дигоксин

  2. Преднізолон

  3. Магнію сульфат

  4. Фенофибрат

  5. Гепарин

Обґрунтування правильної відповіді. Дигоксин належить до групи серцевих глікозидів, має селективним впливом на серце, обумовленим присутністю в молекулі безцукристої частини - аглікона. Показання до застосування: хронічна серцева недостатність; надшлуночкові аритмії (пароксизмальна та постійна форми миготливої ​​аритмії, тріпотіння передсердь, суправентрикулярна тахікардія).


  1. Який препарат з групи місцевоанестезуючих засобів застосовується у хворих з порушенням серцевого ритму?

  1. *Лідокаїн

  2. Парацетамол

  3. Морфіну гідрохлорид

  4. Кофеїну-бензоат натрію

  5. Нітразепам

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський засіб лідокаїн, що відноситься до групи місцево-анестезуючих засобів, проявляє також антиаритмічну активність Приймається як протиаретмічній засіб.


  1. У лікуванні екстрасистолії використаний неселективний бета-адреноблокатор?

  1. *Анаприлин

  2. Атенолол

  3. Фентоламин

  4. Празозин

  5. Резерпін

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських засобів до групи неселективних бета-блокаторів, що застосовуються при лікуванні екстрасистолії, відноситься лікарський засіб - анаприлін. Анаприлін є бета-адреноблокатором, діє як на бета-1, та бета-2 адренорецептори, послаблює вплив симпатичної імпульсації на бета рецептори міокарда


  1. Під час проведення курсу лікування хронічної серцевої недостатності дигітоксином у хворого з'явилися ознаки інтоксикації цим препаратом. Лікар вирішив призначити хворому унітіол. Поясніть, у чому полягає механізм дії унітіолу при інтоксикації серцевими глікозидами.

  1. *Відновлення активності К + -Na + -АТФ-ази

  2. Підвищення проникності К + в кардіоміоцитах

  3. Зв'язування іонів Са2 +

  4. Підвищення змісту Na + в кардіоміоцитах

  5. Зв'язування глікозиду в комплексне з'єднання

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський препарат унітіол застосовується, в тому числі, при отруєнні серцевими глікозидами. Серцеві глікозиди пригнічують До + -Na + -АТФ-азу, що приводь до збільшення концентрації Na + і Са2 + і зниження концентрації К + в цитоплазмі клітин. Механізм дії унітіолу пов'язаний з відновленням активності К + -Na + -АТФ-ази.


  1. У хворого зупинилося серце в результаті травми грудної клітини. Який з перерахованих препаратів входить в комплекс реанімаційних заходів (для внутрішньосерцевого введення)?

  1. *Адреналін

  2. Ефедрин

  3. Ізадрин

  4. Норадреналін

  5. Мезатон

Обґрунтування правильної відповіді. При раптовій зупинці серця лікарським препаратом екстреної допомоги є адреналін (адреналіну гідрохлорид), який може застосовуватися, в тому числі, у вигляді внутрішньосерцевих ін'єкцій.


  1. Проконсультируйте медсестру: який шлях введення є єдино-можливим для норадреналіну?

  1. *Внутрішньовенний

  2. Пероральний

  3. Внутрішньом'язово

  4. Внутрішньоартеріальний

  5. Підшкірний

Обґрунтування правильної відповіді. Єдино можливий шлях введення норадреналіну - внутрішньовенний (крапельний). При введенні під шкіру і в м'язи даного препарату розвиваються некрози (омертвіння тканин).


  1. У хворого з серцевою недостатністю після тривалого прийому дигоксину виникло порушення серцевого ритму. Який препарат доцільно призначити як антидот?

  1. *Унітіол

  2. Анаприлін

  3. Гідрокарбонат натрію

  4. Преднізолон

  5. Активоване вугілля

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський препарат унітіол застосовується, в тому числі, при отруєнні серцевими глікозидами. Серцеві глікозиди пригнічують До + -Na + -АТФ-азу, що приводь до збільшення концентрації Na + і Са2 + і зниження концентрації К + в цитоплазмі. Механізм дії унітіолу пов'язаний з відновленням активності К + -Na + -АТФ-ази.


  1. Після тривалого прийому дигітоксина у хворого розвинулася аритмія, з'явилися розлади з боку шлунково-кишкового тракту і нервово-психічні порушення. Що стало причиною погіршення стану хворого?

  1. *Кумуляція

  2. Звикання

  3. Тахіфілаксія

  4. Ідіосинкразія

  5. Сенсибілізація

Обґрунтування правильної відповіді. Причиною погіршення стану хворого є явище - кумуляції (накопичення) препарату в організмі. Даний ефект виявляють деякі лікарські засоби з групи серцевих глікозидів, в тому числі дигитоксин.


  1. При лікуванні хронічної серцевої недостатності дигоксином у хворого з'явилися ознаки інтоксикації цим препаратом. Лікар призначив антидот. Назвіть цей препарат:

  1. *Унітіол

  2. Кофеїн бензоат натрію

  3. Налоксон

  4. Фенобарбітал

  5. Сульфокамфокаїн

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський дігоксин відноситься до групи серцевих глікозидів. Антидотом при отруєнні серцевими глікозидами є лікарський препарат - унітіол. За своїм механізмом дії серцеві глікозиди пригнічують К +, Na + АТФ-азу, що призводить до збільшення концентрації Na + і Са + і різкого зменшення концентрації К +. Унітіол відновлює порушений баланс.


  1. Пацієнт приймає серцеві глікозиди, цікавиться у провізора характеристикою їх кардіотропних ефектів. Як можна пояснити йому поняття "позитивного інотропного ефекту"?

  1. *Підвищення скоротливості міокарда

  2. Cкорочення діастоли

  3. Підвищення збудливості міокарда

  4. Зниження збудливості міокарда

  5. Підвищення провідності міокарда

Обґрунтування правильної відповіді. Ефектом - зміна сили скорочення серця. Цей ефект може бути позитивним і негативним. Позитивний інотропний ефект - посилення сили серцевих скорочень, негативний - зниження сили серцевих скорочень. При вживанні серцевихглікозидів проявляється позитивний інотропний ефект.


  1. Хворому з гострою серцевою недостатністю ввели корглікон. З яким дією цього препарату пов'язують поліпшення стану пацієнта?

  1. *Збільшення сили серцевих скорочень

  2. Зниження сили серцевих скорочень

  3. Розширення коронарних судин

  4. Підвищення частоти серцевих скорочень

  5. Зниження потреби міокарда в кисні

Обґрунтування правильної відповіді. Корглікон - препарат серцевих глікозидів, блокує транспортну Na + / K + -АТФази, в результаті зміст Na + в кардіоміоциті зростає, що призводить до відкриття Ca2 + -каналів і надходженню Ca2 + в кардіоміоцити. Надлишок Na + призводить до прискорення виділення Ca2 + з саркоплазматичного ретикулума, таким чином концентрація Ca2 + підвищується, що призводить до пригнічення тропонінового комплексу, який надає чинять вплив на взаємодію актину і міозину. Збільшує силу і швидкість скорочення міокарда (позитивний інотропний ефект), за механізмом, відмінному від механізму Франка-Старлінга, незалежно від ступеня попереднього розтягування міокарда; систола стає коротшою та енергетично економічною. В результаті збільшення контрактильности міокарда збільшується ударний і хвилинний об'єм крові (УОК і ХОК). Знижується кінцевий систолічний і діастолічний об'єм серця (КСВ і КДО), що поряд з підвищенням тонусу міокарда призводить до скорочення його розмірів і таким чином до зниження потреби міокарда в кисні. Негативний дромотропний ефект проявляється в підвищенні рефрактерності AV вузла. При миготливоій тахіаритмії серцеві глікозиди уповільнюють ЧСС, подовжують діастолу, покращуючи внутрішньосерцеву і системну гемодинаміку. Негативний хронотропний ефект (зменшення частоти серцевих скорочень) розвивається в результаті прямого і опосередкованої дії на регуляцію серцевого ритму. Має пряму вазоконстрикторну дію (в тому випадку, якщо не реалізується позитивну інотропну дію серцевих глікозидів - у пацієнтів з нормальним скороченням або з надмірним розтягненням серця); у хворих з хронічною серцевою недостатністю викликає опосередкований вазодилатирующий ефект, знижує венозний тиск, підвищує діурез: зменшує набряки, задишку. Позитивна батмотропна дія проявляється в субтоксичних і токсичних дозах. При введенні дія починається через 10 хв і досягає максимум через 2 год.


  1. Хворий 74-х років тривалий час використовує для лікування серцевої недостатності дигоксин. З'явилися скарги на нудоту, пронос, погіршення зору. Лікар подумав про можливу інтоксикацію препаратом. Який антидот слід рекомендувати для призначення?

  1. *Унітіол

  2. Кальцію хлорид

  3. Протаміну сульфат

  4. Прозерін

  5. Атропіну сульфат

Обґрунтування правильної відповіді. При отруєнні серцевими глікозидами як антидот застосовують унітіол. По механізму дії серцеві глікозиди пригнічують К +, Na + -АТФ-азу, що призводить до збільшення концентрації Na + і Са + і зменшення концентрації К +. Унітіол відновлює порушений баланс.


  1. Після екстракції зуба у хворого розвинулася гостра серцева недостатність. Який з нижче перерахованих препаратів доцільно ввести хворому?

  1. *Коргликон

  2. Бемегрид

  3. Етимізол

  4. Кавінтон

  5. Пірацетам

Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку препаратом вибору може бути - корглікон. Корглікон относітстя до групи серцевих глікозидів і за специфічним ефекту близький до строфантину. Призначається при гострій і хронічній серцевій недостатності, ефект настає через 3-5 хв, досягаючи максимуму через 30 хвилин.


  1. Який препарат доцільно ввести при гострої серцевої недостатності?

  1. *Корглікон

  2. Сальбутамол

  3. Пілокарпін

  4. Налоксон

  5. Гепарин

Обґрунтування правильної відповіді. Показання до застосування препарату Корглікон: миготлива тахіаритмія; тріпотіння передсердь (для уражень ЧСС або переведення тріпотіння передсердь у фібриляцію з контрольованою частотою проведення імпульсів через AV вузол); пароксизмальна суправентрикулярна тахікардія; хронічна серцева недостатність; гостра недостатність лівого шлуночка; хронічне легеневе серце.


  1. При лікуванні хронічної серцевої недостатності дигітоксином в хворого з'явилися ознаки інтоксикації цим препаратом. Лікар призначив унітіол. Поясніть, в чому полягає механізм дії унітіолу при інтоксикації серцевими глікозидами?

  1. *Відновлення активності К + - Na + АТФ ази

  2. Зв'язування іонів кальцію

  3. Підвищення рівня натрію в кардіоміоцитах

  4. Підвищення проникності для калію в кардіоміоцитах

  5. Зв'язування глікозиду в комплексне з'єднання
1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   21


написать администратору сайта