Главная страница

методичка збірник тестів Крок 1. Навчальнометодичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей Фармація та тпкз Запоріжжя


Скачать 300.72 Kb.
НазваниеНавчальнометодичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей Фармація та тпкз Запоріжжя
Дата15.04.2021
Размер300.72 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файламетодичка збірник тестів Крок 1.docx
ТипНавчально-методичний посібник
#195197
страница1 из 21
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

ЗАПОРІЗЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

КАФЕДРА ФАРМАКОГНОЗІЇ, ФАРМАКОЛОГІЇ ТА БОТАНІКИ
ЗБІРНИК ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ З ПОЯСНЕННЯМИ ДЛЯ КОНТРОЛЮ ЗНАНЬ ТА ПІДГОТОВКИ ДО ЛІІЦЕНЗІЙНОГО ІСПИТУ «КРОК 1. ФАРМАЦІЯ» З ФАРМАКОЛОГІЇ

Навчально-методичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей «Фармація» та «ТПКЗ»

Запоріжжя

2017

УДК 615(075.8)

З 41

Затверджено на засіданні Центральної методичної ради ЗДМУ

Протокол № від «» 2018 р.

та рекомендовано для використання в освітньому процесі


Автори укладачі: доц. Тржецинський С.Д., доц.Гречана О.В., ас. Носуленко І.С., ас. Кулинич Р.Л., ас. Кініченко А.О., ас. Цикало Т.О..


Рецензенти:

Швець В.М. – доктор біологічних наук, доцент кафедри біологічної хімії ЗДМУ;

Демченко В.О. – кандидат фармацевтичних наук, доцент кафедри управління і економіки фармації, медичного та фармацевтичного правознавства ЗДМУ.

З 41

Збірник тестових завдань з поясненнями для контролю знань та підготовки до ліцензійного іспиту «Крок 1. Фармація» з фармакології: навчальний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей «Фармація» та «ТПКЗ» / С.Д. Тржецинський, О.В. Гречана, І.С. Носуленко [та ін.]. – Запоріжжя: ЗДМУ, 2017. – 135 с.



Пропонований навчально-методичний посібник створено з метою надати допомогу студентам ІІІ курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей «Фармація» та «ТПКЗ» в опануванні знань і умінь з дисципліни «Фармакологія», а також допомогти в підготовці до ліцензійного іспиту «Крок 1. Фармація».
УДК 615(075.8)

© Запорізький державний медичний університет, 2017.

ВСТУП
На сьогоднішній день виникло питання стандартизації системи оцінювання студентів. В системі медичної та фармацевтичної освіти залишається актуальним питання ліцензійних інтегрованих іспитів (ЛІІ), адже їх метою є встановлення відповідності рівня професійних знань та вмінь студентів мінімально необхідному рівню знань згідно з державними кваліфікаційними вимогами.

Ліцензійний іспит за фахом «Фармація» та «ТПКЗ» складається з двох окремих іспитів «Крок 1» та «Крок 2», які є важливими етапами державної атестації для присвоєння кваліфікації провізора. До складу першого іспиту входять дисципліни природничо-наукового циклу: органічна, біологічна, аналітична, фізична та колоїдна хімія, фармакологія, патологічна фізіологія, фармацевтична ботаніка та мікробіологія.

Основним джерелом для підготовки до ліцензійного іспиту є стандартні навчальні матеріали, а саме підручники, лекційні матеріали, практикуми, збірники тестів, буклети та навчальні матеріали в онлайн-форматі.

Досвід викладання дисципліни фармакології свідчить про необхідність допомогти студентові структурувати матеріал та надати змогу здійснювати самоконтроль. Узагальнена база тестів використовується для підготовки студентів до ЛІІ «Крок 1» та для різних видів контролю знань з дисципліни «Фармакологія».

Навчальний посібник включає тестові завдання, які входять до банку тестів «Крок 1» (фармакологія) Центру тестування. У відповідності до навчальної програми тести розподілені на 2 модуля та 6 змістових субмодулів. Тестові питання складаються з завдання з однією правильною відповіддю, чотирьох дистракторів та стислого пояснення правильної відповіді, правильна відповідь в тестах позначається зірочкою «*»

Загальна фармакологія


  1. При тривалому застосуванні фенобарбіталу у хворого на епілепсію розвинулася толерантність до препарату. Що лежить в основі розвитку даного явища?

  1. *Прискорення біотрансформації

  2. Послаблення процесу всмоктування

  3. Підвищення чутливості рецепторів

  4. Пригнічення біотрансформації

  5. Накопичення речовини в організмі

Обґрунтування правильної відповіді. При тривалому застосуванні лікарського препарату можливий розвиток толерантності, при якій попередні дози не викликають дії і для отримання терапевтичного ефекту необхідно підвищення, іноді значне, дози препарату. В основі цього явища лежить прискорення біотрансформації лікарського препарату.


  1. Хворому на жовтяницю (підвищений рівень білірубіну в крові) в комплексній терапії був призначений фенобарбітал. Яка мета такого призначення?

  1. *для прискорення метаболізму білірубіну внаслідок індукції ферментів

  2. в якості сильного снодійного засобу

  3. як інгібітор печінкових ферментів

  4. як гепатопротектор

  5. для підвищення імунітету

Обґрунтування правильної відповіді. Для лікарського засобу – фенобарбіталу притаманна індукція (стимуляція) мікросомальних ферментів печінки, в наслідок чого прискорюється не тільки метаболізм самого препарату, а й інших токсичних речовин, наприклад, білірубіну.


  1. Що відображає такий фармакокінетичних параметр лікарських засобів як період напіввиведення (Т 1/2)?

  1. *Проміжок часу, за який концентрація препарату в плазмі крові зменшується на 50%

  2. Обсяг плазми крові, який звільняється від препарату за одиницю часу

  3. Час повного виведення препарату з організму

  4. Швидкість виведення препарату через нирки

  5. Співвідношення між швидкістю виведення препарату і його концентрацією в плазмі крові

Обґрунтування правильної відповіді. Період напіввиведення - це проміжок часу, за який концентрація лікарського препарату в плазмі крові зменшується в два рази.


  1. Зменшення всмоктування препаратів групи тетрацикліну при їх одночасному застосуванні з антацидними засобами є прикладом:

  1. *Фармакокінетичної несумісності

  2. Фармацевтичної несумісності

  3. Фармакодинамічної несумісності

  4. Синергізму препаратів

  5. Функціонального антагонізму препаратів

Обґрунтування правильної відповіді. Процеси всмоктування лікарських речовин в кров, їх розподіл, метаболізм, тривалість перебування та шляхи виведення вивчаються в розділі фармакології, який називається - фармакокінетика. Несумісність лікарських препаратів, при якій один лікарський препарат перешкоджає процесу всмоктування іншого, називається фармакокінетичною несумісністю.


  1. Відносна кількість лікарського засобу, який надходить з місця введення в системний кровообіг називається:

  1. *біодоступність

  2. період напівадсорбціі

  3. період напіввиведення

  4. обсяг розподілу

  5. період полуелімінаціі

Обґрунтування правильної відповіді. Відносна кількість лікарського засобу, вільного, не пов'язаного в плазмі крові, через певний проміжок часу після введення відносно початкової дози препарату - називається біодоступністю.


  1. Лікар призначив хворому з приводу хронічного закрепу, препарат бiсакодил. Через тиждень лікування хворий звернув увагу на зменшення проносного ефекту. З розвитком, якого побічного ефекту це пов'язано?

  1. *звикання

  2. пристрасть

  3. сенсибілізація

  4. кумуляція

  5. дисбактеріоз

Обґрунтування правильної відповіді. Поступове ослаблення терапевтичної дії, що змушує збільшити дозу лікарського препарату або замінити іншим лікарським засобом, називається - звиканням. Причиною звикання є прискорення процесів метаболізму ліків в організмі.


  1. Поясніть лікарю, як коректно називати явище, коли при тривалому застосуванні препарату його ефективність знижується:

  1. *звикання

  2. сенсибілізація

  3. кумуляція

  4. залежність

  5. тахіфілаксія

Обґрунтування правильної відповіді. Поступове ослаблення терапевтичного ефекту лікарського препарату, що змушує збільшити дозу препарату або замінити іншим лікарським засобом, називається - звиканням. Причиною звикання є прискорення процесів метаболізму ліків в організмі.


  1. У наркологічне відділення поступив хворий з діагнозом - морфінізм. Лікар зазначив зниження фармакологічної активності морфіну. Як називається явище, коли зменшується ефективність препарату при повторному введенні?

  1. *звикання

  2. матеріальна кумуляція

  3. функціональна кумуляція

  4. антагонізм

  5. сумація

Обґрунтування правильної відповіді. Поступове ослаблення терапевтичної дії, що змушує збільшити дозу лікарського препарату або замінити іншим лікарським засобом, називається - звиканням. Причиною звикання є прискорення процесів метаболізму ліків в організмі.


  1. Лікар - провізору: "Нагадайте мені, колего, як називають явище, коли один препарат підсилює дію іншого".

  1. *потенціювання

  2. антагонізм

  3. сенсибілізація

  4. абстиненція

  5. тахіфілаксія

Обґрунтування правильної відповіді. Явище, при якому дія одного препарату підсилює дію іншого називається потенціювання ефектів.


  1. Для усунення больового синдрому після операції лікар разом з анальгетиками призначив хворому димедрол. Вид взаємодії ліків були застосовані?

  1. *Потенціювання

  2. Аддитивна дія

  3. Синергоантагонізм

  4. Антагонізм конкурентний

  5. Антагонізм неконкурентний

Обґрунтування правильної відповіді. Явище, при якому дія одного препарату підсилює дію іншого називається потенціювання ефектів.


  1. У наркоманів після закінчення дії наркотику виникли важкі психічні, неврологічні і соматичні порушення. Як називається цей симптомокомплекс?

  1. *абстинентний синдром

  2. ідіосинкразія

  3. сенсибілізація

  4. кумуляція

  5. толерантність

Обґрунтування правильної відповіді. Медичне (частіше немедичне) застосування наркотичних засобів веде до важких психоневротичних і соматичних порушень, які виникають по закінченню дії наркотику. Для цього стану характерне сильне психомоторне збудження поєднане з сильними м'язовими болями, непереборним бажання до прийому чергової дози наркотичного засобу та ін.. Які купуються прийняттям чергової дози наркотику. Даний стан наркоманів називається абститентним синдромом.


  1. Пацієнтка, яка довгий час лікувала інсомнію препаратом з групи барбітуратів, вирішила припинити його прийом. Незабаром у хворої з'явилася агресія, дратівливість, тремор, порушення апетиту, ортостатична гіпотензія, порушення зору. Яка побічна дія стала причиною таких симптомів?

  1. *Абстиненція

  2. Тахіфілаксія

  3. Сенсибілізація

  4. Кумуляція

  5. Тератогенність

Обґрунтування правильної відповіді. Медичне (частіше немедичне) застосування наркотичних засобів веде до важких психоневротичних і соматичних порушень, які виникають по закінченню дії наркотику. Для цього стану характерне сильне психомоторне збудження поєднане з сильними м'язовими болями, непереборним бажання до прийому чергової дози наркотичного засобу та ін., які купуються прийомом чергової дози наркотику. Даний стан називається абстітенція.


  1. Під час оперативного втручання із застосуванням міорелаксанта тубокурарину у пацієнта розвинулося порушення дихання, яке було ліквідовано після введення прозерину. Якому терміну відповідає вказане взаємодія між ліками?

  1. *антагонізм

  2. кумуляція

  3. несумісність

  4. тахіфілаксія

  5. синергізм

Обґрунтування правильної відповіді. Прозерин є антаготістом міорелаксантів, а дана взаємодія між ліками називається - антагонізмом. На даному принципі заснована дія більшості антидотів.


  1. У наркологічне відділення поступив хворий з діагнозом - морфінізм. Лікар зазначив зниження фармакологічної активності морфіну. Як називається явище, коли зменшується ефективність препарату при повторному введенні?

  1. *звикання

  2. матеріальна кумуляція

  3. функціональна кумуляція

  4. антагонізм

  5. сумація

Обґрунтування правильної відповіді. Поступове ослаблення (терапевтичної) дії, що змушує збільшити дозу препарату або замінювати його іншим лікарським засобом називається - звиканням (толерантністю). Причиною звикання (толерантності) є прискорення процесів метаболізму ліків в організмі. Толерантність розвивається, в тому числі, при вживанні наркотичних засобів групи морфіну в немедичних цілях, що може привести до передозування наркотику і смерті наркомана.


  1. Дайте відповідь на питання молодого лікаря: як називається здатність ліків накопичуватися в організмі хворого?

  1. *Кумуляція

  2. Антагонізм

  3. Синергізм

  4. Звикання

  5. Алергія

Обґрунтування правильної відповіді. Явище, при якому лікарська речовина накопичується в організмі хворого називається - кумуляцією.


  1. Хвора для лікування неврозу протягом декількох місяців в амбулаторних умовах приймала препарат брому. На певному етапі лікування виникли симптоми бромізму. Яке явище лежить в основі розвитку даного ускладнення?

  1. *Матеріальна кумуляція

  2. Звикання

  3. Сенсибілізація

  4. Функціональна кумуляція

  5. Тахіфілаксія

Обґрунтування правильної відповіді. Броміди (натрію бромід, калію бромід) - заспокійливі засоби, які посилюють і концентрують процеси гальмування у корі головного мозку. При тривалому вживанні бромідів можливе хронічне отруєння – бромізм. Основними ознаками цього отруєння є загальна загальмованість, послаблення пам'яті, апатія, слюзотеча, кашель, запальні явища слизових оболонок ротової порожнини, бронхів. Явище, при якому лікарська речовина накопичується в організмі хворого називається - кумуляцією. Кумуляції бромідів в організмі сприяє дотримання малосольової дієти.


  1. Після довготривалого прийому ізосорбіду для профілактики нападів стенокардії хворий відзначив значне зниження ефекту останнього. Яке явище мало місце?

  1. *Толерантність

  2. Кумуляція

  3. Фізична залежність

  4. Алергія

  5. Потенціювання

Обґрунтування правильної відповіді. Поступове ослаблення терапевтичної дії змушує збільшити дозу препарату або замінити іншим лікарським засобом називається - толерантністю (звиканням). Причиною розвитку толерантності (звикання) є прискорення процесів метаболізму ліків в організмі.


  1. Толерантність до лікарського препарату це:

  1. *Зниження чутливості до препарату після його повторного застосування

  2. Підвищення чутливості до препарату після його повторного застосування

  3. Низька чутливість до препарату при першому застосуванні

  4. Висока чутливість до препарату при першому застосуванні

  5. Зниження дози препарату після його першого застосування

Обґрунтування правильної відповіді. Поступове ослаблення терапевтичної дії змушує збільшити дозу препарату або замінити іншим лікарським засобом називається - толерантністю (звиканням). Причиною розвитку толерантності (звикання) є прискорення процесів метаболізму ліків в організмі.


  1. Хворому з ринітом призначений препарат у вигляді крапель в ніс. Одноразове застосування препарату полегшило симптоми риніту. Надалі, ефективність застосування різко знизилася внаслідок:

  1. *Тахіфілаксії

  2. Сенсибілізації

  3. Алергії

  4. Кумуляції

  5. Лікарської залежності

Обґрунтування правильної відповіді. Швидке зниження лікарської активності лікарського засобу при його багаторазовому введенні в організм називається - тахіфілаксія. Дане явище пов'язане з прискоренням металобізму речовини в організмі.


  1. Після тривалого прийому дигітоксину у хворого розвинулася аритмія, з'явилися розлади з боку шлунково-кишкового тракту й нервово-психічні порушення. Що стало причиною погіршення стану хворого?

  1. *Кумуляція

  2. Звикання

  3. Тахіфілаксія

  4. Ідіосинкразія

  5. Сенсибілізація

Обґрунтування правильної відповіді. Причиною погіршення стану хворого є явище - кумуляції (накопичення) препарату в організмі. Даний ефект проявляють деякі лікарські засоби з групи серцевих глікозидів, в тому числі дигітоксин.


  1. Дайте відповідь на питання колеги провізора. Які патологічні стани організму сприяють кумуляції ліків?

  1. *Захворювання печінки і нирок

  2. Захворювання дихальних шляхів

  3. Захворювання ЦНС

  4. Захворювання сполучної тканини

  5. Захворювання опорно-рухового апарату
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21


написать администратору сайта