Главная страница

методичка збірник тестів Крок 1. Навчальнометодичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей Фармація та тпкз Запоріжжя


Скачать 300.72 Kb.
НазваниеНавчальнометодичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей Фармація та тпкз Запоріжжя
Дата15.04.2021
Размер300.72 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файламетодичка збірник тестів Крок 1.docx
ТипНавчально-методичний посібник
#195197
страница3 из 21
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21

Обґрунтування правильної відповіді. При післяопераційній атонії кишечника показаний лікарського препарат - прозерин, що володіє вираженою антихолінестеразну активністю (є антихолінестеразним засобом), прозерин є антагоністом і антидотом при отруєнні міорелаксантами, м'язовій слабкості та пригніченні дихання, в тому числі застосовується в якості лікарського засобу в післяопераційний період, при післяопераційній атонії кишечника і сечового міхура.


  1. Антихолінестеразні засоби впливають на тонус і моторику шлунково-кишкового тракту, сечового міхура, нервово-м'язову передачу. Препарат є синтетичним представником даної групи?

  1. *прозерин

  2. фізостигміну саліцилат

  3. галантаміну гідробромід

  4. дипіроксим

  5. ізонітрозину

Обґрунтування правильної відповіді. Серед наведених препаратів лише три відносяться до групи антихолінестеразних засобів - прозерин, фізостигміну саліцилат та галантаміну гідробромід, і лише один прозерин є синтетичним засобом, останні є алкалоїдами рослинної сировини.


  1. Виберіть на аптечному складі для хірургічного відділення антихолінестеразний засіб зворотної сили для призначення хворим в післяопераційному періоді з атонією кишечника і сечового міхура:

  1. *Прозерин

  2. Фосфакол

  3. Бензогексоній

  4. Атропіну сульфат

  5. Дитилін

Обґрунтування правильної відповіді. Серед запропонованих засобів до групи антихолінестеразних зворотної дії відноситься тільки прозерин, фосфаколо - АХЕ засіб необоротної дії, бензогексоній - гангліоблокатор, атропіну сульфат - М-холінолітик, дитилін - міорелаксант деполяризуючої дії.


  1. Нервово-м'язову передачу полегшують антихолінестеразні засоби. Визначте представника цієї групи.

  1. *прозерин

  2. ацетилхолін

  3. атропіну сульфат

  4. ізонітрозину

  5. дипіроксим

Обґрунтування правильної відповіді. Серед запропонованих засобів до групи антихолінестеразних відноситься тільки прозерин, ацетилхолін - М,Н-холіноміметик, атропіну сульфат - М-холінолітик, ізонітрозину та дипіроксим - реактиватори ацетилхолінестерази.


  1. Назвіть препарат з групи антихолінестеразних засобів, який використовується у хворих в післяопераційний період з метою стимуляції перистальтики кишечника:

  1. *Прозерин

  2. Адреналіну гідрохлорид

  3. Метопролол

  4. Сальбутамол

  5. Дитилін

Обґрунтування правильної відповіді. Прозерин (Proserinum) таблетки по 0, 015; ампули по 1 мл 0, 05%, в очній практиці - 0, 5%. Відноситься до групи антихолінестеразних засобів зворотної дії. Дія триває 2-10 годин. Антихолінестразні засоби, зокрема прозерин, впливають на око наступним чином: а) викликають звуження зіниці (міоз - від грецького - myosis - закривання), що пов'язано з опосредкованим збудженням М-холінорецепторів кругового м'яза райдужної оболонки (m. sphincter puрillae) і скороченням цього м'яза; б) знижують внутрішньоочний тиск, що є результатом міоза. Райдужка при цьому стає тоншою, в більшій мірі розкриваються кути передньої камери ока і, в зв'язку з цим, поліпшується відтік (реабсорбція) внутрішньоочної рідини через фонтановий простір і шлеммов канал. в) прозерин, як все АХЕ, викликає спазм акомодації. Прозерин має стимулюючий вплив на тонус і рухову активність (перистальтику) шлунково-кишкового тракту, за рахунок чого поліпшується просування вмісту кишківника, підсилює тонус бронхів (викликає бронхоспазм), а також тонус і скоротливу активність сечоводів. Одним словом, АХЕ, зокрема прозерин, підсилюють тонус всіх гладком'язових органів. Крім того, прозерин підсилює секретерную активність залоз зовнішньої секреції (слинних, бронхіальних, кишечника, потових) за рахунок ацетилхоліну. Прозерин зазвичай знижує частоту скорочень серця і володіє тенденцією до зниження артеріального тиску. Використання прозерину в клінічній практиці пов'язане з перерахованими його фармакологічними ефектами. Завдяки його тонізуючом впливу на тонус і скоротливу активність кишечника і сечового міхура препарат використовується для усунення післяопераційних атонії кишечника і сечового міхура. Призначають у вигляді таблеток або ін'єкції під шкіру.


  1. Хворому на глаукому для зниження внутрішньоочного тиску лікар призначив прозерин в очних краплях. До якої групи холінотропних лікарських засобів відноситься прозерин?

  1. *Антихолінестеразні

  2. М'язові релаксанти

  3. М-холіноміметики

  4. Гангліоблокатори

  5. М-холіноблокатори

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський засіб прозерин відноситься до антихолінестеразних засобів зворотної дії (зворотній інгібітор холінестерази).


  1. Хворому з глаукомою лікар призначив прозерин у вигляді очних крапель. До якої фармакологічної групи належить цей препарат?

  1. *Антихолінестеразний засіб зворотної дії

  2. М-холіноблокатори

  3. Н-холіноміметик

  4. Альфа-адреноблокатор

  5. Бета-адреноміметик

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський засіб прозерин відноситься до антихолінестеразних засобів зворотної дії (зворотній  інгібітор холінестерази).


  1. У хворого після операції виникла атонія кишечника. Проконсультируйте лікаря, який препарат необхідно призначити.

  1. *Прозерин

  2. Армін

  3. Платифілін

  4. Атропін

  5. Лобелін

Обґрунтування правильної відповіді. При атонії кишечника препаратом вибору є прозерин. Прозерин застосовують при міастеніі (м'язовой слабкості), парезах, для профілактики і лікування атонії (втраті тонусу) шлунку, кишечника, сечового міхура.


  1. Перед проведенням оперативного втручання хворому ввели препарат з групи антидеполяризуючих міорелаксантів - тубокурарин. Які лікарські засоби можна використовувати в разі його передозування?

  1. *Антихолінестеразні засоби зворотної дії

  2. Гангліоблокатори

  3. М-холіноблокатори

  4. Адреноміметики

  5. М-холіноміметики

Обґрунтування правильної відповіді. При передозуванні міорелаксантами застосовуються лікарські препарати з групи антихолінестеразних засобів зворотної дії (фізостигмін, галантамін, прозерин). Дані засоби (прозерин) застосовують як антидотів при отруєнні міорелаксантами.


  1. Перед проведенням оперативного втручання хворому ввели препарат з групи антидеполяризуючих міорелаксантів. Які лікарські засоби можна використовувати в разі його передозування?

  1. *Антихолінестеразні засоби зворотної дії

  2. Гангліоблокатори

  3. Адреноміметики

  4. М-холіноблокатори

  5. М-холіноміметики

Обґрунтування правильної відповіді. Як антидот при передозуванні міорелаксантами застосовують антихолінестеразні засоби зворотної дії (зворотні інгібітори холінестерази), наприклад прозерин, який застосовують при м'язовій міастенії, парезах, атонії кишечника і як антидот при отруєнні міорелаксантами (засобів, що розслабляють м'язи).


  1. У літнього хворого розвинулася післяопераційна атонія кишечника. Який з антихолінестеразних препаратів показаний в даному випадку?

  1. *Прозерин

  2. Пілокарпіну гідрохлорид

  3. Дитилін

  4. Атропіну сульфат

  5. Метопролол

Обґрунтування правильної відповіді. При післяопераційній атонії кишечника застосовують лікарський препарат з групи антихолінестеразних засобів зворотної дії - прозерин. Прозерин - застосовують при м'язовій міастенії, парезах, атонії кишечника і як антидот при отруєнні міорелаксантами (засобів, що розслабляють м'язи).


  1. Дайте відповідь на запитання студента-практиканта: який засіб необхідно призначити хворому з післяопераційною атонією кишечника?

  1. *Прозерин

  2. Сальбутамол

  3. Парацетамол

  4. Фуросемид

  5. Хінгаміна

Обґрунтування правильної відповіді. При післяопераційній атонії кишечника показаний лікарського препарат - прозерин, що володіє вираженою антихолінестеразну активністю (є антихолінестеразним засобом), прозерин є антагоністом і антидотом при отруєнні міорелаксантами, м'язової слабкості і пригніченні дихання, в тому числі застосовується в якості лікарського засобу в післяопераційному періоді , при атонії кишечника і сечового міхура.


  1. При проведенні оперативного втручання був використаний міорелаксант тубокурарину хлорид. Який засіб-антагоніст слід ввести хворому для відновлення у нього самостійного дихання?

  1. *Прозерин

  2. Дитилін

  3. Цитітон

  4. Бензогексоній

  5. Етимізол

Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку препарат вибору - прозерин. Лікарський засіб прозерин є антихолінестеразним засобом, а також антагоністом міорелаксантів і курареподібних препаратів.


  1. Дитина випадково випила з флакону розчин, який її бабуся використовувала для лікування глаукоми. Виявилося, що це був пілокарпіну гідрохлорид. Який лікарський засіб слід застосувати як антидот?

  1. *Атропін

  2. Карбахолін

  3. Ацеклідин

  4. Бензогексоний

  5. Пентамін

Обґрунтування правильної відповіді. Препаратом вибору буде - атропін. Атропін відноситься до групи м-холіноблокаторів, є антагоністом і ефективним антидотом при отруєнні м-холиномиметиками, до яких відноситься пилокарпина гідрохлорид.


  1. Назвіть найбільш типовий симптом отруєння атропіном.

  1. *Розширення зіниць, які не реагують на світло.

  2. Звуження зіниць, які не реагують на світло.

  3. Підвищений потовиділення.

  4. Брадикардія.

  5. Зниження внутрішньоочного тиску.

Обґрунтування правильної відповіді. Характерною ознакою, що свідчить про застосування лікарського препарату - атропіну є розширення зіниць, які протягом щодо тривалого часу залишаються в максимально розширеному стані, не реагують на зміну освітлення (незвужуються). Даний ефект атропіну застосовують в офтальмології для цілей діагностики (дослідження очного дна).


  1. Для дослідження очного дна необхідно розширити зіницю. Вкажіть лікарську речовину, яку можна для цього використовувати в клініці.

  1. *Атропін

  2. Ацетилхолін

  3. Пілокарпін

  4. Ізадрин

  5. Норадреналін

Обґрунтування правильної відповіді. Характерною ознакою, що свідчить про застосування лікарського препарату - атропіну є розширення зіниць, які протягом щодо тривалого часу залишаються в максимально розширеному стані, не реагують на зміну освітлення (незвужуються). Даний ефект атропіну застосовують в офтальмології для цілей діагностики (дослідження очного дна).


  1. Запропонуйте хворому на глаукому засіб з групи М-холіноміметиків.

  1. *Пілокарпіну гідрохлорид

  2. Ефедрину гідрохлорид

  3. Сульфацил натрій

  4. Атропіну сульфат

  5. Левоміцетин

Обґрунтування правильної відповіді. З перерахованих лікарських препаратів, засобом з групи м-холіноміметиків, надають міотичними і протиглаукомну дію є - пілокарпіну гідрохлорид. Даний препарат застосовується при лікуванні глаукоми, а також асбсцесса рогівки, крововиливи в склоподібне тіло.


  1. Яке з лікарських засобів можна використовувати при лікуванні глаукоми?

  1. *Пілокарпіну гідрохлорид

  2. Атропіну сульфат

  3. Діазепам

  4. Промедол

  5. Кислота ацетилсаліцилова

Обґрунтування правильної відповіді. З перерахованих лікарських препаратів, засобом з групи м-холіноміметиків, надають міотичними і протиглаукомну дію є - пілокарпіну гідрохлорид. Даний препарат застосовується при лікуванні глаукоми, а також асбсцесса рогівки, крововиливи в склоподібне тіло.


  1. Для лікування глаукоми лікар вирішив призначити хворому холіноміметичну засіб прямої дії. Який це препарат?

  1. *Пілокарпіну гідрохлорид

  2. Цинку сульфат

  3. Сульфацил натрію

  4. Платифіліну гидротартрат

  5. Атропіну сульфат

Обґрунтування правильної відповіді. З перерахованих лікарських препаратів, засобом з групи м-холіноміметиків, надають міотичними і протиглаукомну дію є - пілокарпіну гідрохлорид. Даний препарат застосовується при лікуванні глаукоми, а також асбсцесса рогівки, крововиливи в склоподібне тіло.


  1. До міжлікарняної аптеки надійшло замовлення від хірургічного відділення на отримання препарату з групи міорелаксантів деполяризуючого типу дії, для проведення хірургічних втручань. Який препарат був замовлений?

  1. *Дитилін

  2. Нікотин

  3. Атропіну сульфат

  4. Метацин

  5. Гігроній

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів до групи міорелаксантів деполяризуючого типу відноситься лікарський препарат - дитилін. Дитилін - курареподібний (розслабляючий м'язи) лікарський препарат, застосовується при хірургічних втручаннях.


  1. Лікар з метою діагностичної ендоскопії ввів хворому міорелаксант деполяризуючоего типу дії. Вкажіть цей препарат.

  1. *Дитилін

  2. Морфіну гідрохлорид

  3. Кофеїн-бензоат натрію

  4. Метопролол

  5. Лоратидин

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів до групи міорелаксантів деполяризуючого типу відноситься лікарський препарат - дитилін. Дитилін - курареподібний (розслабляючий м'язи) лікарський препарат, застосовується при хірургічних втручаннях.


  1. Хворому з нирковою колькою в комплексну терапію призначений спазмолітик з групи м-холіноблокаторів.

  1. *Атропін

  2. Прозерин

  3. Галантамін

  4. Дитилін

  5. Бензогексоній

Обґрунтування правильної відповіді. До спазмолітиків з групи м-холіноблокаторів, з перерахованих препаратів, відноситься - атропін (атропіну сульфат). Даний препарат може застосовуватися при комплексній терапії ниркової коліки.


  1. Який з холінотропних лікарських засобів застосовують при глаукомі для зниження внутрішньоочного тиску?

  1. *Пілокарпін

  2. Атропін

  3. Платифиллин

  4. Скополамин

  5. Метацин

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів для зниження внутрішньоочного тиску при глаукомі застосовується лікарський засіб - пілокарпін. Лікарський препарат пілокарпіну гідрохлорид належить до групи м-холіноміметиків, надає міотичною і протиглаукомну дію.


  1. Хворому з глаукомою лікар призначив пілокарпину гідрохлорид для зниження внутрішньоочного тиску. До якої фармакологічної групи належить цей препарат?

  1. *М-холіноміметики

  2. Бета-адреноблокатори

  3. Альфа-адреноблокатори

  4. Симпатолітики

  5. Гангліоблокатори

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський препарат пілокарпіну гідрохлорид належить до групи М-холіноміметиків, надає міотичними і протиглаукомну дію, а також підвищує секрецію травних, бронхіальних і потових залоз, тонус гладких м'язів бронхів, кишечника, сечового міхура.


  1. У лікаря-стоматолога виникла необхідність у зменшенні салівації у хворого в період операції. Препарат якої фармакологічної групи лікар використовував для цього?

  1. *М-холіноблокатори

  2. Адреноблокатори

  3. М-холіноміметики

  4. М, Н-холіноміметики

  5. Адреноміметики

Обґрунтування правильної відповіді. Процес салівації - секреція слини слинними залозами, розташованими в порожнині рота. Для зменшення салівації застосовують лікарські препарати з групи м-холіноблокаторів (атропін, платифілін, платифіліна гідротартрат, бускопан, гастрит і ін.), які, в тому числі, знижують секрецію травних (шлункових) залоз.


  1. Для дослідження очного дна необхідно розширити зіницю. Який препарат для цього використовується в клініці?

  1. *Атропіну сульфат

  2. Пірензепін

  3. Анаприлін

  4. Прозерин

  5. Пілокарпіну гідрохлорид

Обґрунтування правильної відповіді. Для дослідження очного дна використовується лікарський препарат атропіну сульфат, який викликає стійке розширення зіниць, що пов'язано з розслабленням волокон райдужної оболонки ока ініційоване парасимпатичними волокнами.


  1. М-холіноблокатори мають досить широке застосування в сучасній практичній медицині. В якому випадку М-холіноблокатори протипоказані?

  1. *Атонія кишечника

  2. Виразкова хвороба шлунка

  3. Бронхіальна астма

  4. Печінкова колька

  5. Ниркова колька
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21


написать администратору сайта