Главная страница

методичка збірник тестів Крок 1. Навчальнометодичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей Фармація та тпкз Запоріжжя


Скачать 300.72 Kb.
НазваниеНавчальнометодичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей Фармація та тпкз Запоріжжя
Дата15.04.2021
Размер300.72 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файламетодичка збірник тестів Крок 1.docx
ТипНавчально-методичний посібник
#195197
страница9 из 21
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   21

Обґрунтування правильної відповіді. Для усунення нападу бронхіальної астми, з перерахованих лікарських препаратів (в основі дії якого лежить стимулювання бета-адренорецепторів), застосовується лікарський засіб - сальбутамол.


  1. Хворому на бронхіальну астму було призначено сальбутамол, після застосування якого зникли симптоми бронхоспазму. Це пов'язано зі стимуляцією:

  1. *Бета-2-адренорецепторів

  2. Альфа-адренорецепторів

  3. М-холінорецепторів

  4. Синтезу ацетилхоліну

  5. Бета-адренорецепторів

Обґрунтування правильної відповіді. Для усунення нападу бронхоспазму  застосовується лікарський засіб - сальбутамол. Даний засіб застосовується для купірування нападу бронхіальної астми, як правило, інгаляційно. В основі даного ефекту лежить стимуляція бета-2-адренорецепторів.


  1. В аптеці у емоційно-лабільного хворого почався напад бронхіальної астми з явищами різкої нестачі повітря на видиху, хрипким, свистячим диханням. Який засіб був би найбільш ефективний для цього хворого?

  1. *Фенотерол (беротек)

  2. Карбахолін

  3. Ацеклідин

  4. Натрію бромід

  5. Діазепам

Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку препаратом вибору може бути лікарський засіб фенотерол (беротек). Фенотерол - адреноміметик, стимулятор бета-адренорецепторів бронхів, застосовується при лікуванні бронхіальної астми (як нападів, так і як профілактичний засіб). Використовується при спастичному астмподібному бронхіті (інфекційному захворюванні легенів з утрудненим видихом, зниженні тонусу легеневої тканини).


  1. Хворий на бронхіальну астму приймає препарат з групи бета-адреноміметиків. Назвіть цей препарат:

  1. *Сальбутамол

  2. Доксозозин

  3. Атропіну сульфат

  4. Метопролол

  5. Ацеклідин

Обґрунтування правильної відповіді. Для усунення нападу бронхіальної астми, з перерахованих лікарських препаратів (в основі дії якого лежить стимулювання бета 2 -адренорецепторів бронхів), застосовується лікарський засіб - сальбутамол. Дія препарату настає швидко, в зв'язку з чим, в основному, застосовується для купірування нападів бронхіальної астми, але ефективний, в тому числі, для профілактики нападів.


  1. Яким препаратом з групи бронхоселективних бета-2-адреноміметиків можна замінити фенотерол в інгаляціях при відсутності його в аптеках?

  1. *Сальбутамол

  2. Метацин

  3. Ефедрин

  4. Еуфілін

  5. Ізадрин

Обґрунтування правильної відповіді. Фенотерол - адреноміметик, стимулятор бета-2-адренорецепторів бронхів, застосовується для купірування і попередження нападів бронхіальної астми. При його відсутності в аптеці можливо замінити лікарським препаратом - сальбутамолом. Сальбутамол також є стимулятором бета-2-адренорецепторів бронхів, діє швидко і застосовується для купірування а також попередження нападів бронхіальної астми.


  1. У хворого після купірування нападу бронхіальної астми ізадрином розвинулася тахікардія, аритмія. Проконсультуйте лікаря-інтерна, який механізм лежить в основі розвитку даного побічного ефекту:

  1. *Стимуляція бета-1-адренорецепторів

  2. Блокада М-холінорецепторів

  3. Блокада Н-холінорецепторів

  4. Стимуляція бета-2-адренорецепторів

  5. Стимуляція альфа-1-адренорецепторів

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський засіб - ізадрин, за механізмом дії, відноситься до стимуляторів бета-1 та бета-2 адренорецепторів. Вплив ізадрину на бета-1 адренорецептори пояснює дію цього препарату на серцево-судинну систему, дія на бета-2 адренорецептори - антиастматичну і бронхолітичну дію.


  1. Хворий 40-ка років страждає на бронхіальну астму та порушенням серцевого ритму у вигляді брадиаритмії. Препарати якої фармакологічної групи доцільно призначити для усунення бронхоспазму?

  1. *М-холіноблокатори

  2. Антихолінестеразні засоби

  3. Міорелаксанти

  4. Бета-адреноблокатори

  5. М-холіноміметики

Обґрунтування правильної відповіді. Для усунення бронхоспазму сполученого з порушенням серцевого ритму і брадикардією показані лікарські препарати з групи м-холіноблокаторів. Препарати цієї групи викликають розширення бронхів, що сприяє відділенню густий і в'язкої мокроти, разом з тим впливають на серце, викликаючи тахікардію і підвищення артеріального тиску.


  1. Хворому на бронхіальну астму призначено у вигляді аерозолю М-холіноблокатор, який зменшує секрецію бронхіальних залоз. Вкажіть цей препарат:

  1. *Іпратропію бромід

  2. Скополамін

  3. Фізостигмін

  4. Гоматропін

  5. Атропіну сульфат

Обґрунтування правильної відповіді. Препаратом вибору в даному випадку буде іпратропію бромід, який викликає розширення бронхів, а також попереджає звуження бронхів викликають вдиханням сигаретного диму. Даний препарат випускається у вигляді аерозолю, належить до групи м-холіноблокаторів, також зменшує секрецію бронхіальних залоз.


  1. Хвора 34 років, яка хворіє бронхітом, лікар призначив протикашльовий засіб центральної дії. Який це препарат?

  1. *Глауцин

  2. Корглікон

  3. Еналаприл

  4. Фуросемід

  5. Ферковен

Обґрунтування правильної відповіді. Протикашльові засоби центральної дії пригнічують центральні механізми кашльового рефлексу. Серед перерахованих лікарських препаратів проти кашлю центральної дії - лікарський препарат глауцин. Глауцин пригнічує кашльовий центр, має периферичну альфа-адреноблокуючу дією, на відміну від кодеїну, не пригнічує центр дихання і не викликає лікарської залежності.


  1. Пацієнту призначили протикашльовий препарат, який вибірково пригнічує центральні ланки кашльового рефлексу, не пригнічує дихальний центр, не викликає наркотичної залежності:

  1. *Глауцина гідрохлорид

  2. Кодеїну фосфат

  3. Ацетилцистеїн

  4. Мукалтин

  5. Бромгексин

Обґрунтування правильної відповіді. Протикашльові засоби центральної дії пригнічують центральні механізми кашльового рефлексу. Серед перерахованих лікарських препаратів проти кашлю центральної дії - лікарський препарат глауцін. Глауцин пригнічує кашльовий центр, має периферичну альфа адреноблокуючу дію, на відміну від кодеїну не пригнічує центр дихання і не викликає лікарської залежності.


  1. Який ненаркотичний протикашльовий препарат центральної дії можна застосовувати при сухому кашлі?

  1. *Глауцин

  2. Кодеїн

  3. Ацетилцистеїн

  4. Амброксол

  5. Мукалтин

Обґрунтування правильної відповіді. Протикашльові засоби центральної дії пригнічують центральні механізми кашльового рефлексу. Серед перерахованих лікарських препаратів проти кашлю центральної дії - лікарський препарат глауцін. Глауцин пригнічує кашльовий центр, має периферичну альфа адреноблокуючу дію, на відміну від кодеїну не пригнічує центр дихання і не викликає лікарської залежності.


  1. При призначені глауцина гідрохлориду хворому на хронічний бронхіт про який типовий побічний ефект слід його попередити?

  1. *Зниження артеріального тиску

  2. Збудження центральної нервової системи

  3. Порушення серцевого ритму

  4. Підвищення внутрішньоочного тиску

  5. Алергічні висипи на шкірі

Обґрунтування правильної відповіді. При призначені лікарського препарату - глауцина гідрохлориду в якості протикашльового засобу при лікуванні хронічного бронхіту, хворого необхідно попередити про можливе побічне явище - зниження артеріального тиску. Глауцина гідрохлорид - протикашльовий засіб, дія якого пов'язана з пригніченням кашльового центру, який, на відміну від кодеїну, не пригнічує дихальний центр. Препарат має помірну гіпотензивну дію, в зв'язку з чим його не призначають хворим зі зниженим артеріальним тиском.


  1. В аптеку звернувся хворий з сильним сухим кашлем. Який лікарський засіб Ви порекомендуєте прийняти хворому з метою пригнічення непродуктивного кашлю?

  1. *Лібексин

  2. Ацетилцистеїн

  3. Натрію гідрокарбонат

  4. Калію йодид

  5. Трипсин

Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку препаратом вибору може бути - лібексин. Лібексин - протикашльовий засіб, периферичної дії, блокує периферичні ланки кашльового рефлексу.


  1. Хворому 48 років для зняття важкого нападу бронхіальної астми внутрішньовенно ввели розчин преднізолону. До якої групи гормонопрепаратів належить преднізолон?

  1. *Глюкокортикоїди

  2. Гестагенні препарати

  3. Естрогенні препарати

  4. Мінералокортикоїди

  5. Анаболічні стероїди

Обґрунтування правильної відповіді. Преднізолон є гормональним препаратом, синтетичним аналогом гормонів кори надниркових залоз. Даний лікарський засіб належить до групи глюкокортикоїдів.


  1. Для попередження нападів бронхіальної астми лікар призначив хворому кромолін натрію. Поясніть механізм дії цього препарату.

  1. *Стабілізація мембран тучних клітин

  2. Антагонізм з лейкотріеновими рецепторами

  3. Блокада гістамінових рецепторів

  4. Зниження концентрації імуноглобулінів

  5. Інактивація антигену

Обґрунтування правильної відповіді. Механізм дії протиастматичного лікарського препарату кромоліну натрію полягає в здатності гальмувати дегрануляцію лаброцитів (тучних клітин) слизової оболонки дихальних шляхів і затримувати вивільнення з них медіаторних речовин, що сприяють розвитку бронхоспазму.


  1. Хворому з виразковою хворобою призначено - ранітидин. Кислотність шлункового соку значно знизилася. Який механізм лежить в основі дії даного препарату?

  1. *Блокада Н2-гістамінових рецепторів

  2. Блокада Н1-гістамінових рецепторів

  3. Блокада М-холінорецепторів

  4. Пригнічення активності Н + К + АТФ-ази

  5. Блокада Н-холінорецепторів вегетативних гангліїв

Обґрунтування правильної відповіді. Ранітидин застосовується в якості противиразкового засобу, відноситься до групи антагоністів Н2 рецепторів гістаміну. Вибірково блокує Н2 гістамінові рецептори парієтальних клітин слизової оболонки шлунка і пригнічує виділення соляної кислоти, ніж сприяє лікуванню виразкової хвороби шлунка.


  1. Хворому на виразкову хворобу шлунка призначили альмагель. Яке з фармакологічних властивостей препарату використовується для лікування цієї патології?

  1. *Нейтралізація НCl

  2. Місцевоанестезуюча дія

  3. Блокада Н2 гістамінорецепторов

  4. Блокада М-холінорецепторів

  5. Протизапальну дію

Обґрунтування правильної відповіді. Альмагель відноситься до антацидних лікарських засобів, що викликають локальну і тривалу нейтралізацію соляної кислоти шлункового соку, що сприяє лікуванню виразкової хвороби шлунка.


  1. В аптеку звернувся хворий, якому з приводу виразкової хвороби лікар призначив фамотидин. Поясніть, який механізм лежить в основі дії даного препарату?

  1. *Блокада Н2-гістамінових рецепторів

  2. Блокада Н1-гістамінових рецепторів

  3. Блокада М-холінорецепторів

  4. Утиски активності Н + К + АТФ-ази

  5. Блокада холінорецепторів симпатичних гангліїв

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський препарат фамотидин застосовується при лікуванні виразкової хвороби шлунка. Фамотидин є антагоністом Н2-гітамінових рецепторів, пригнічує шлункову секрецію соляної кислоти і пепсину, ніж сприяє лікуванню виразкової хвороби.


  1. Хворий на виразкову хворобу 12-палої кишки приймав препарат з групи блокаторів Н2-рецепторів. Який з наведених препаратів відноситься до цієї групи?

  1. *Фамотидин

  2. Гастроцепін

  3. Омепразол

  4. Альмагель

  5. Аллохол

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський засіб фамотидин володіє властивостями блокувати гістамінові Н2-рецептори. Фамотидин також пригнічує секрецію соляної кислоти і знижує активність пепсину, що сприяє застосуванню даного лікарського препарату в якості противиразкового засобу.


  1. Хворому з виразкою шлунка призначили омепразол. Який механізм дії цього препарату?

  1. *Пригнічення Н + К + -АТФази

  2. Блокада гістамінових Н-рецепторів

  3. Блокада М-холінорецепторів

  4. Нейтралізація HCl

  5. Стимуляція утворення слизу

Обґрунтування правильної відповіді. Омепрозол є сильним інгібітором шлункової секреції. Дія препарату базується на його здатності пригнічувати Н + / К + АТФази секреторної мембрани парієтальних клітин і блокувати активність протонного насосу, припиняючи доступ водневих іонів в порожнину шлунка, що супроводжується значним зменшенням кислотоутворення в шлунку. Крім того препарат має захисну дію (захищає слизову оболонку шлунка).


  1. Хворому з дискінезією травного тракту призначений - метоклопрамід. З чим пов'язаний протиблювотний ефект цього препарату?

  1. *Блокада Д-рецепторів

  2. Блокада М-холінорецепторів

  3. Блокада Н-рецепторів

  4. Стимуляція бета-блокатори

  5. Стимуляція М-холінорецепторів

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський препарат - метоклопрамід є специфічним блокатором дофамінових Д2 а також серотонінових (5-НТ3) рецепторів, пригнічуючи розслаблення гладкої мускулатури шлунка, ніж надає протиблювотну дію, а також заспокоює гикавку.


  1. Провізор порадив хворому противиразковий препарат, який блокує гістамінові рецептори слизової шлунка.

  1. *Фамотидин

  2. Oмепразол

  3. Aльмагель

  4. Aтропіну сульфат

  5. Пірензепін

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів властивостями блокувати гітамінові Н2 рецептори володіє лікарський засіб - фамотидин. Фамотидин також пригнічує секрецію соляної кислоти і знижує активність пепсину, що сприяє застосуванню даного лікарського препарату в якості противиразкового засобу.


  1. Проконсультируйте лікаря-інтерна, чому одночасно з препаратами заліза недоцільно застосовувати антацидні засоби?

  1. *Погіршується всмоктування препаратів заліза

  2. Збільшується зв'язування з білками крові

  3. Порушується депонування заліза в організмі

  4. Посилюється інтоксикація препаратами заліза

  5. Прискорюється елімінація препаратів заліза

Обґрунтування правильної відповіді. Антацидні засоби - нейтралізують соляну кислоту шлункового соку. При застосуванні даних препаратів проявляється ряд побічних ефектів, серед яких - погіршення всмоктування ряду лікарських препаратів, в тому числі препаратів заліза.


  1. Хворий похилого віку страждає закрепом, в основі якого лежить гіпотонія товстого кишечника. Який препарат слід призначити хворому?

  1. *Бисакодил

  2. Натрію сульфат

  3. Касторове масло

  4. Атропіну сульфат

  5. Новокаінамід

Обґрунтування правильної відповіді. При закрепі викликаному гіпотонією товстого кишечника, з перерахованих лікарських препаратів, найбільш раціональним є призначення лікарського засобу - бісакодилу. Бісакодил проявляє сильний проносний ефект, механізм дії препарату пов'язаний зі збільшенням виділення слизу в товстому кишечнику, прискоренням і посиленням його перистальтики.


  1. Хворий страждає на жовчнокам'яну хворобу. Який засіб слід йому призначити з метою усунення печінкового коліту?

  1. *Магнію сульфат

  2. Амальгель

  3. Контрикал

  4. Бисакодил

  5. Панкреатин.

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів, для усунення печінкового коліту, може бути застосований лікарський препарат - магнію сульфат. Магнію сульфат надає багатогранну дію на організм, в тому числі спазмолітичну (знімає спазми при введенні внутрішньом'язово), застосовується в тому числі, для усунення печінкового коліту. Застосовується внутрішньом'язово по 5-10-20 мл. 25% розчину.


  1. У стаціонар надійшов хворий з діагнозом "Виразкова хвороба шлунка у фазі загострення". Проконсультируйте лікаря-інтерна який препарат знизить функцію залоз шлунку за рахунок блокади Н-рецепторів

  1. *Фамотидин

  2. Екстракт беладони сухий

  3. Метацин

  4. Атропіну сульфат

  5. Платифіліну гидротартрат
1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   21


написать администратору сайта